Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

BobbyPeru

Je to jeden z nejprecenovanejsich filmu. Mam rad nektere sceny, hlavne v prvni puli, ale jako celek je to divny. A nejhorsi je ta hudba, ktera vzdy praskne, ze se NECO stane. Ale treba mikro etuda Frankova bodyguarda Ernieho je dokonala! Tony Montana : [after disposing of Frank Lopez and Mel Berstein] Okay, come on. Manny Ribera : What about Ernie? [long pause] Tony Montana : You want a job, Ernie? Ernie : [breathes sigh of relief] Sure, Tony. ()

opatstviolov

Moc nemusím dlouhé filmy, ale tady jsem tu délku skoro nepociťoval. Byly tam nějaké chybičky nebo spíš věci, které se mi úplně nelíbily, ale jinak velice solidní gangsterka. 8/10 ()

Jester_X

Tony Montana je sobec a psychopat prahnoucí po úspěchu. Nemá noblesu tradičních gangsterů, není žádným loupežníkem, který bohatým bere a chudým dává. I jeho dobré skutky vychází primárně z jeho sobeckých představ o světe, který se snaží přetvořit k obrazu svému. A právě jeho hamižnost a touha po moci stojí za jeho koncem. Přesto vše De Palma dává své hlavní postavě jakési pozitivní charisma. Stejně jako celý film je nespoutaná, rychlá, i když místy barbarská. Montana nikomu nepatří, nelpí na svém životě natolik, aby se podřizoval. Snímek sám o sobě pusobí taky svěže, neotřele, i když je to vlastně cinefilní pocta starému Hollywoodu. Vůbec mě tak nepřekvapuje, že De Palma patří mezi Tarantinovy oblíbence. ()

Sejkorka

Fakt dobrá gangsterka, která odolala zubu času. Přímočaré, bez zbytečných sračiček. Chvílema to připomíná KillaBilla či dokonce Muže z Acapulca, jak teče krev proudem. Ale Tony Montana se v ní brodí neohroženě dál. A nekouká nalevo napravo, až zbytečně zabije nejlepšího přítele, Den po tom, co si vzal Toniho sestru. A Michelle Pfeifer ? Je to vlastně její první velká role (v pětadvaceti). I díky obhroublému dabingu (který k té postavě sedí) se zdá, že je to někdo jiný, než ta krasavice, na kterou se v její filmografii každej chlap tak těší. ... Z OBSAHU :Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina).  ()

CSGoddess

Na mafiánský filmy o vzestupu a pádu velkých bossů mě sice neužije ale tohle je výjimka. Být fiktivní postava tak Tony Montana strčí do kapsy všechny do jednoho do prdele. Epický příběh o moci a její ceně je podložený kurevsky dobrou muzikou v čele se songem Push it to the limits a finále kde Montana se samopalem postřílí skoro všechny zmrdy ve svém sídle jen protože jednou v životě se zachoval správně a odmítl zabít konkurenci když byla v autě s dětmi. Jeho zabití že zadu bylo pěkně zbabělý. Ovšem pád do bazénu se sochou s citátem svět je můj bylo symbolické zakončení jinak parádního filmu který je jinak často tak zmiňován v jiných filmech. Takže svět je můj vy zmrdi!!! ()

Warrior

Mám rád Briana De Palmu a jeho gangsterky, no tu to posunul na ďalší level! Najlepšia gangsterka to je určite, no za mňa to je aj jeden z najlepších filmov. Al Pacino v jeho najlepšej roly a za mňa v lepšej ako v Kmotrovi. Je to brutálna jazda, počas ktorej sa Tony Montana dostane z totálneho hovna na najväčšieho bossa. Má to príjemnú 80s atmosféru s vynikajúcimi emóciami, ktoré doplňuje over-the-top soundtrack od Giorgio Morodera. TOP 100% ()

SLPHR

Záporná postava v hlavní roli (ne že by ostatní postavy byli ztělesněním čistoty), brutalita, drogy a především skvělý herecký výkon Al Pacina. To vše děla ze Scarface skvělý gangster movie, který mě pohltil po celou dobu stopáže a především závěrečné scény vám potvrdí jak moc je to dobrý film. ()

milos.bradik

Téměř tříhodinový film o mafii v USA, který se však příliš vyžívá v akčnosti a jde na úkor věrohodnosti. Velmi věrohodný je pouze Al Pacino, který toho burana hraje výborně a člověk by mu úplně věřil, že takový opravdu je. Vše vyvrcholí závěrečnou scénou, která už působí jako z béčkového akčního filmu a je spíše parodická, pro mne tím znehodnocuje celý film. ()

Enon

Instantní klasika, kterou jsem určitě neviděl naposledy. Brian De Palma nám v 83. roce minulého století naservíroval skvost, který se týká peněz, drog a hlavně moci a jaký efekt mají tyto věci na lidské chování a psychiku. Po celou dobu zde sledujeme brilantního Al Pacina v roli drogového bosse Tonyho Montany, který se do USA dostal, jakožto emigrant, z Kuby. Touží po moci a touží využít možností, které mu nová země nabízí a dostává se společně se svým přítelem k drogovému průmyslu. Postupem času se dostává k vyšším pozicím, se kterými ovšem souvisí i vetší ambice a větší touha mít víc. Samotný rozklad osobnosti a rozpad veškerých vztahů související s drogami, alkoholem a stoupajícím egem hlavního hrdiny, je zrežírován, a hlavně zahrán, bravurně. Al Pacino se zkrátka narodil pro role nenasytných drogových magnátů. Konec je, myslím si, dost ikonický na to, že i člověk, který to neviděl ho určitě zná, takže netřeba rozebírat jak moc neskutečný je. Takové filmy dnes tak trochu chybí, takové, které nesází na známou značku, na známé tváře ani na speciální efekty, jedná se jen o čistou vysoce kvalitní filmařinu. Zjizvená tvář se tudíž stává pro mě jedním z nejlepších gangster filmů a dokonce si dovolím říci, že ho budu preferovat před Kmotrem od pana Coppoly. 88% ()

vecnaAmbra

O filme som sa dozvedela z časti autobiografickej knihy Cesara Millana, ktorý v nej spomína ako v ich robotníckej štvrti kde žil v detstve boli k zločinu stále veľmi blízko a v škole si mnoho jeho spolužiakov  idealizovalo moc bohatých drogových kráľov, ktorí ostentatívne predvádzali svoje bohatstvo a ovládali mesto násilím a on sám svojho času obdivoval Tonyho Montanu. Áno Mexiku, Kube je určite tento film ešte bližší. Podľa môjho názoru mal Tony Montana v podaní Al Pacina neotrasiteľný charakter, ale na môj vkus bol až príliš sebaistý a nechutný. V skutočnosti mi nebola jasná cesta k drogovému kráľovstvu Tonyho Montanu, no film zapôsobil silným dojmom a vykreslením hlavnej postavy, v niektorých momentoch až dychberúci a dobre podkreslený hudbou. Vždy sa mi páči, že v týchto gangsterkách je úlohou žien sa iba pekne obliekať, tváriť sexi a trocha promenádovať, veď ich mafiánsky partneri, ktorí zatiaľ medzi sebou bojujú a nasadzujú život sa o všetko postarajú. A ak náhodou nejakého zabijú, dá sa prejsť ku konkurencii a život je opäť gombička. Výkon Michelle Pfeiffer a Al Pacina v tej reštaurácii bol však famózne opravdivý. Áno tak to je, že človek získa všetko, aby napokon zistil že v rukách nemá vlastne vôbec nič, prázdnota ostáva a smrť si napokon aj tak všetko zoberie. Hviezda dole za záver, ktorý dosť hral na city, kedy k incidentu s Mannym vôbec nemuselo prísť keby Tonyho sestra a Manny dali o sebe vedieť a nemuseli ich všetci niekoľko dní hľadať. Veľký dojem na mňa neurobili ani detičky v aute kedy Montana, ktorý bol sviňa prvého rangu pateticky preukazoval spravodlivú stránku svojej povahy. Nepáčilo sa mi tiež sprosté správanie Tonyho sestry, ktorá mi zo začiatku pripadala úplne sympatická aby sa napokon otočila o stoosemdesiat stupňov. To jej sexuálne trapošenie v závere by som najradšej vynechala. Ja som to videla tak, že Montana poznal svoju sestru od mala, vyrastali spolu, bola mu svedkyňou na svadbe atď a mal bratskú žiarlivosť a možno až nezdravú naviazanosť, no určite nie sexuálnu. Pri incidente s Mannym reagoval v afekte a možno chcel svoju sestru chrániť (vidíme že Manny bol od začiatku beznádejný sukničkár). Proste bolo jasné že ju mal najradšej zo všetkých ľudí, ktorí možno u neho dokázali vyvolať aspoň nejaký cit a lepšie keby to tak ostalo a nezhnusovali dojem tým záverom a správaním jeho sestry. Takisto v závere až príliš veľa streľby bolo na mňa proste až moc. ()

scenarista

Peniaze, drogy, láska, pomsta, tiger a jeden "Zasranej Grázl". Tony Montana. Film Scarface je legendárna klasika. Tony Montana (Al Pacino) je jeden z najprepracovanejších charakterov aké poznám. Nebojácny a Vražedný Tony, ktorý by pre peniaze urobil všetko. Vražda tu, vražda tam, krv, pomsta a iné veci, ktoré tento film robia majstrovský dielom v celosvetovej kinematografii. Až na posledných 40 minút mi film ale prišiel relatívne nudný. Neviem prečo. Aj tak som si ho nadmerne užil.  |Cinematography: 7,5/10 | Plot: 7/10 | Characters: 10/10 | Acting: 8/10 | Music: 6,5/10 | Pacing: 7/10 | Ending: 10/10 | Overall: 8/10 | ()

mp5991

Nechci hodnotit níže, protože naprosto uznávám Al Pacinův výkon v tomhle filmu a děj taky docela dával smysl, přesto ale musím říct, že mě osobně příliš nebavil. Nejsem si jistý, čím to je, nebo spíš která příčina je ta hlavní. Možná absencí postavy, která by byla aspoň trochu sympatická, možná vztahovou dějovou linkou, která podle mě film akorát natahuje bez sebemenšího přínosu, možná tím, že dějové zvraty jsou celkem očekávané. Upřímně mi přijde, že film v některých scénách vynakládá abnormální úsilí aby vás náhodou něco nepřekvapilo, to by byla přece katastrofa, o to u thrilleru nikdo nestojí. Mohla by tu být jedna fakt napínavá scéna na začátku filmu, ale říkám mohla, kdyby nebyla na začátku, protože kdo by asi tak zabíjel hlavní postavu v asi pětině filmu? Celkově docela zklamání, ale zas zvládl jsem to dokoukat, i když to má skoro 3 hodiny, takže úplně katastrofa to taky není. ()

K1K0

Legendárna gangsterka plná násilia, brutality, krvavých scén, drog s chladnokrvnosťou a extravaganciou naservírovana za studena. Al Pacino v tomto filme zahral krutú nemilosrdnú postavu, ktorú zvládol na jednotku. Neviem si predstaviť iného herca v rolí Tony Montanu. Jedna z najlepších vecí aká bola natočená za toto a minule storočie v kriminálnom kontekste zo života mafiánov. ()

FilmMag2000

Brian De Palma aktualizoval původní příběh o prohibici na éru těžkého obchodu s drogami, který stále zamořuje Ameriku.  Al Pacino v tomto remaku klasiky o korupci v Americe podává úžasný výkon, který je na jednu stranu velmi komický, ale na druhou stranu i dostatečně tragický. Postava Al Pacina by chtěla celý svět a nejlépe všechno co je v něm a do jisté míry to také dostane. Staneme se součástí nekompromisního odhalením temné stránky lidstva a také Tonyho Montany (Al Pacino), který se učí nikdy nepodceňovat chamtivost někoho jiného.  Film má rychlý spád a je hodně násilný, ale u  obchodu s drogami , to takhle prostě chodí … ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru