Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Prechytraly

Parádní soundtrack. Nicméně u osmdesátkových filmů mě vždycky dokonale znechutí pojetí akce, a to zejména excentričností a přehráváním. To je u částečně akčního filmu docela problém. ()

pollstro

Scarface je jednoznačně nejbrutálnější gansterka, jakou jsem měl možnost spatřit. Existuje celá řada filmů s tématikou o vzestupu a pádu mafiánského bosse, ale i přes to jsem byl tímto snímkem zaskočen a opět přesvědčen o tom, že Al Pacino je nejlepším hercem v historii kinematografie. Brutální tří hodinová Miamská vyvražďovačka, která se dostane pod kůži každého diváka a i přes to v něm nevzbudí žádné emoce, přesně o tomhle je Scarface, nehraje si na žádné citové vydírání, ale místo toho vám servíruje brutální krvavé scény a skutečný pohled do drogového podsvětí a věřte mi, že i přes takhle dlouhou pasáž budete při závěrečných titulcích chtít víc. Al Pacino si zde rozhodně zahrál svoji nejlepší filmovou roli, ty jeho výrazy dokážou říct víc než tisíc slov a ten jeho španělský přízvuk je excelentní. Scarface je bezpochyby mistrovské dílo a v dnešní době již kultovní snímek s hromadou legendárních scén a hlášek. Film pojednávající o drogovém podsvětí Miami nabízí mnoho brutálních scén, ve kterých kraluje vynikající Al Pacino. Bezchybné, ohromující a přece jenom chladnokrevně brutální. "You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!" ()

AndrewNewman

Al Capone ako cez kopirák. So skvelým výkonom hlavného predstaviteľa s vymakanou réžiou,kamerou aj scenárom. V podstate sa tomuto snímku v rámci žánru nedá nič vytknúť,len si ho treba pozrieť a každú scénu hltať očami. ()

BAADRAAM

Kladu si otázku, proč tolik sympatizuji s tímto snímkem? Tony Montana je přece jako člověk ohavný, amorální. Je v něm krapet dobra? (důkazem budiž snad jen scéna s dítětem v autě a jeho bezedná láska k sestře...ale je to láska, či jen hamižnost a láska k vlastní krvi?). Tony Montana je charismatický a to tolik, že si strčí všechny s přehledem do kapsy. Je to člověk přímý a až nebezpečně a sebe-destruktivně upřímný a odvážný. Je to hlupák? Možná.. Ale v ledasčem ho troufám si říct i obdivuji. Tak snad proto mohu říct, že mi je v jistém smyslu a do jisté míry sympatický. Film je vlastně taková dlouhá výprava a one man show gangstera, podložená zajímavou a hutnou, atmosféru navozující, elektronickou hudbou. Film je nebezpečně krutý a surový jako sám Montana - příběh o iluzi amerického snu. ()

K1NGSLAYER

Tady nemám co vytknout. Hlavní věc co mě zaujala - 1983, tak úžasný obraz? Tomu se mi nechce věřit. Příběh mě docela dost zaujal. Z obyčejného emigranta Tonyho Montany se vyklubala postupem času vážená osobnost Miami, ale také nepříjemný psanec, který musí zemřít. Tento film mi strašně připomenul počítačovou hru GTA: Vice City, kde autoři použili prvky právě z tohoto filmu. Osudy hlavních postav jsem nečekal, a bylo mi líto nejvíc asi Mannyho. Trošičku mě ale zklamaly zvuky zbraní. Ale to není něco, kvůli čemu bych v tak luxusním snímku snižoval hodnocení. Nevím proč jsem to neudělal už po shlédnutí Heatu, ale po tomto musím Al Pacina zařadit mezi oblíbené herce. Film, který si pustím za týden znovu! Senzační podívaná, gangsterky mám prostě rád. ()

DonBraso

Legendary.Tony Montana je Al Pacino.Viděno už pošesté a stále to má neskutečný drajf,ikdyž film trvá dlouho.De Palma prostě našel zlatou palmu,klenot,který zhmotnil ve slově fuck ve filmu z kadencí rotačního kulometu.Film co nedostal ani kus sekaný,vyhnul se všem oceněním?Pak tomuhle věřte a je jedno,že jde o remake,který taky je dobrý,ale né jako remake.Bohužel co je už moc za hranou,že se má točit další "pokračování" a jestli bude v hlavní roli Diego "neumím hrát" Luna tak si tohle budu pouštět i doma na hajzlu.101% ()

xxmurphyxx

Klasika, kult, legenda...zbytočné niečo dodávať. Videná remater verzia tohto roku a môžem s kľudom angličana napísať, že zub času sa nijako nepodpísal na tomto epose. Dokonalé to úplne nie je, ale na druhej strane čo je? ()

kacir

Vadil mi Pacinov výstup, akoby sa snažil kopírovať De Nira, tou v jednom kuse vykrútenou hubou v opak. V Kmotrovi bol skvelý, teraz mi vadil. A príbeh ma tiež nejako nechytil. Dlhá stopáž, ale dokopy sa poriadne nič neudialo. Bol mi ukázaný kubánsky vygumovaný, agresívny feťák, čo v kuse šňupal, takže keď ho na konci picli, moje pocity boli viac než uspokojivé. ()

PTomA

Začátek mě docela navnadil a začal jsem si myslet, že to není další Kmotr II, ale ono houvno. Podivnými skoky v čase se posouváme do Tonyho éry mafiánského bosse. A to je největší kámen úrazu tohoto filmu, Tony Montata je totiž kokot století a proto jsem doufal celý film, že ho konečně někdo zastřelí. Ale největší problém mám s tím, že zastává pozici bosse, protože filmy o těch největších kápech bývaj nudný a nijaký. Upřednostňuji postavy, které si snaží vybudovat v těchto gangech nějakou pozici. De Palmovi jsem stále nepřišel na chuť. 4/10 ()

previtecek

Velké očekávání zůstalo nenaplněné. Je to především proto, že celý příběh je až moc plochý, nejde v podstatě vůbec do hloubky, a většina postav je totálně jednorozměrných. Al Pacino sice hraje jako bůh, ale ve srovnání například s mafiánskými filmy od Scorceseho jsem byl prostě zklamán. 65% ()

Elessar.

Legenda žánru, spolupráca de Palmy a Pacina, geniálne.Filmové napätie človeka drží po celú stopáž a ozaj je na čo sa pozerať. Legendárny filmík, avšak mne osobne sa viac pozdávala neskoršia spolupráca režiséra a herca (Carlitova cesta). Avšak tu môžeme sledovať geniálny vzostup a pád... Je to proste legenda. Videla som pôvodný film, ale neviem si pomôcť, tento remake sa mi paci viac :) ()

moviepill

Ďalší kúsok do mojej súkromnej zbierky filmov s Al Pacinom. Ten chlap to proste vie. Na filme je síce trošku poznať zub času, najmä v rámci niektorých scén, kde slowmo má pôsobiť emotívne, ale je to skôr otravné. Čo mi na druhú stranu nepripadalo otravné bola hudba. Skvelý hlavný motív. Je to vlastne film o tupcovi bez vzdelania, ale je to výživné a zábavné. 5*! A pustím si to znova. ()

Alex_01

Hlavní message filmu a definice hlavního hrdiny: světu vládnou ti, co se neposerou. Poháněn pevnou důvěrou ve své slovo a koule se Al Pacino s Kubánského emingranta vypracuje na vrchol a s pomocí drogové závislosti, pranoiou a přebubřelého ega zase na úplné dno. Je to ale jeden z nejvelkolepějších pádů, který jsem viděl. Chtěl aby mu patřil celý svět včetně lidí a dokazoval to všechno s nemalou dávkou drzosti. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru