Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

wellar

al pacino ma moj respekt prave na zaklade tohto filmu, neuveritelne to zahral ...ale uveril som mu. Co sa tyka pribehu a atmosfery ,asi dost realisticky obraz ...pycha a pad...Osobne ma najviac uchvatila scena, resp Tonyho monolog v restauracii ...( vy potrebujete ludi ako som ja aby ste na nich mohli ukazat prstom ) ...ale tej krutosti tam bolo na mna az moc ,co sa tyka celeho filmu ...niekedy som mal dost -- preto relativne male hodnotenie ()

RadimFišer

Řežba, řežba, řežba, vyjímečnost tak silná, že ho i programátoři a grafici použili ve hře Grandtheft auto. Teď jsem pochopil, kde se vzala část Vice city. Líbil se mi nepřiměřeně Al Pacino v roli mimořádně silného býka, který si jde za svým. Přichází klidně o své kamarády a uzavírá se do sebe. Vydělává 14 milionů dolarů měsíčně a nestačí peníze prát. Chce slevu, ale místo toho si vybere jiného bankéře a tak ho dostane nepříjemně policie. Zaplatí ještě nepřiměřenější výkupné a bojuje dál. Tedy velmi také se svou manželkou, která ho začíná nenávidět. Ale on ji nepotřebuje, potřebuje jen sebe a aby mu dal celý svět pokoj. Znepokojila mě závěrečná bitka, která postrádala naprosto realitu všeho předchozího a byla tak mimo pásmo, že mě to pálilo na mé oční sítnici. Fuj!! Pan Al Pacino miluje gansterké filmy a tento miloval nejvíc. Přes závěrečný a hloupý nedostek jsem potěšen, že jsem měl šanci ho vidět. Znovu bych si pustil scénu ve vaně, kdy se vysmívá novinářům, že to politici chtějí drogy, to oni potřebují peníze z nich, aby se vytáhli ve volbách. Otevření světa tvrdého mafiána mi poskytla Zjizvená tvář. A na závěr. Kuba-Havana-Amerika-Česká republika-Třebíč ()

God91

Troufám si říct že Pacinuv životní výkon.Tento kultovní film oslavuje americké ideály a ukazuje Montanův vztestup z kubánského přistěhovalce a nuly ve fast foodu az po mafiánského bosse, následující krutým pádem.Každopádně skvělý film, ale dávám 85% za některé téměř až trapné scény ( Montana rochnící se v hromadě koksu , závěrečná šílená přestřelka v Tonyho rezidenci)... World si yourz.. :-) ()

Jabro

Z filmu jsem poněkud rozpačitý. Al Pacino sice zahrál roli Tonyho opět s bravurou sobě vlastní. Ale tentokrát mě moc nenadchnul scénář, který má na mě až příliš mnoho hluchých míst, navíc závěrečná přestřelka se mě zdála přinejmenším hodně divná, ne-li stupidní. A zároveň s postavou Tonyho Montany jsem se nijak nedokázal ztotožnit, ani kdybych sebevíc chtěl.. Také je to asi dáno tím, že jsem nedávno viděl Carlitovu Cestu a Carlito mi prostě přirostl k srdci.. Dávam tedy "jen" tři hvězdičky. ()

FakyCZ

Tak bleskově jako se Tony vyšvih jako gangster nahoru, tak bleskově si mě získal tento film od prvních minut. Al Pacino to zahral prostě skvěle. Bohužel jsem to viděl jen s cz dabingem tak nemůžu posoudit četnost sova F*CK, ale celkem si to tam dovedu dosadit i za ty český slova. Určitě špička mezi gangsterkama. Jen ten konec mě úplně nepřesvědčil až trochu zbytečně velkolepé zakončení a přehnaná přestřelka. 5,5*/5* ()

melloun

Svět je tvůj a ani kulky tě nedokáží zastavit! Ne, ne Tony, zastaví tě a nakonec ti přece jen něco schází, abys byl úplně navrcholu. Stejně tak je to i s filmem. Bez výhrad však uznávám, že se jedná o jednu z nejlepších rolí ďábelského Al Pacina. ()

Badel

Před patnácti lety mi to přišlo výrazně lepší. Hlavní postava je vskutku blbec, kterej by dostal kulku mnohem dřív. Akorát že ostatní jsou snad ještě blbější. Hudba otřesná, osmdesátky. Závěrečná scéna přepálená. Ale atmosféra fajn a Pacino opravdu výbornej. Tak teda 4 *. ()

jorgus

povest byla vetsi nez to co jsem videl..stopaz mi nevadila, ale cele to bylo emocionalne ploche..vyjma par scen..napr. kolumbijsky gang jsem to cele sledoval bez zaujeti, bez nejakych emoci i kdyz se tam rvalo, strilelo ale jak vzestup tak i pozdejsi sceny me prisli nedotazene..:( ()

Petrus1

A jedem. Další mafiánskej film je tu. Pacino je prostě borec! Se mi zdá, že až moc velkej frajer z něho je, pořád s doutníkem. :-) A jistěže se zamiluje do buchty svýho šéfa, Elviry. A to byla první chyba. A další porušení lekcí…Lekce číslo1: Nikdy nepodceňuj chamtivost toho druhýho. Lekce číslo2: Nešňupej vlastní zboží. Tak vidíš Tony, kdybys to byl býval dodržel… Scéna s motorovkou…super! „Budeš to muset hodně cvičit, musíš se učit, protože ženský milujou lízání.“ Manny to evidentně s jazykem umí a taky ví, o čem mluví ;-)…já bych mu teda facku za nevhodné chování nedala! I když to není můj typ. Ale on by asi s takovou nabídkou nepřišel zrovna za mnou! Takže zasejc nic. :-D A o krásně perverzním skoro závěru radši pomlčím. :-) A já se budu muset asi podívat na nějakou normální pohádku, ve které se nemluví o sexu, jinak se z těch sexuálních komentů nevyhrabu! :-D Evidentně prachy, fet, chlast a děvky (nebo to je spíš manželství!) můžou člověka dost změnit! Ale já bych se třeba mafiánem stát chtěla…jen si dávat větší pozor na propírání peněz a ty předchozí věci. A kdyby to Al tak nepřeháněl s koksem (jako ty poslední lajny a kopce, který dával!?), tak to mohlo dopadnout jinak. A já se teď tak krásně navnadila, že jdu do Playstationu hned strčit hru Scarface. Ještě sem ji nehrála a myslím, že by to nemuselo být špatný. A už se těším na závěrečnou scénu…a aspoň se na chvilku tím mafiósem stanu ;-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

ashtangi

Tak už mám definitivně jasno, že ty starší mafiánky mě prostě nebaví. Ať už jde o Kmotra, Mafiány, či Zjizvenou tvář. Tady se mi líbila jen Michelle Pfeiffer, ale ani ta pro mě film nezachránila. Nejlepší mafiánský film pro mě bude asi navždy Scoreseseho Skrytá identita. ()

Saur.us

Vidělo v DC. Nemůžu hodnotit jinak. Tolik superlativů jsem na tuhle gangsterku slyšel a nakonec se dočkám od trojice DePalma/Pacino/Stone takového zklamání. Pravdou je, že Antonio Montana je postava naprosto výborná ale to na dobrý film to nestačí. Navíc mě už od začátku neuvěřitelně srala ta nemožně synťáková hudba Giorgia Morodera. Navíc, za skoro 160 minut mě nadchla jenom scéna na začátku s motorovou pilou a scéna na konci s M4. A to je sakra málo. ()

Flagg

"I'm Tony Montana! You fuck with meh, you're fuckin' with da best!" - Pro mně osobně životní role Al Pacina (o prsa před Mikem Corleonem...) ()

Mikli

Sexy gangsterka o vzestupu a pádu jednoho grázla, navíc bez nějakých snah o morální ponaučení. Tony, tobě patří svět! ()

Chundys

Asi průměr u mě! Začátek nějaká akce, potom kecy, akce, kecy, kecy, kecy, kecy! Moment kde sme? Teprve v polovině! Kecy, kecy kecy a pak nabušená akce nakonec! Rozhodně ale lepší než tenkrát v Americe kde brečíte téměř skoro celý film nudou a Kmotra snad ani nebudu zmiňovat! Ale tys byl ale zase dobrej ()

TomasKotlant

Precizně natočené, studie proměny charakterů výborná, ale atmosféře něco málo scházelo. Každopádně se to zdá být kratší, než jaká je skutečná stopáž, což je určitě fajn :) *** Ve zkratce: TM. ()

Yarwen

Vynikající výkon Al Pacina je strháván dolů stále více hloupnoucím dějem. Tony se postupně stává stále větším grázlem schopným všeho, ale když má vyhodit auto s politikem do vzduchu, neudělá to, protože do něj nastoupila neznámá žena s dítětem - i když si tím zpečetí osud. O chvíli později bez mrknutí oka zastřelí svého nejlepšího přítele. Závěrečná přestřelka by se hodila spíše do parodie na Ramba a působí už vyloženě trapně. Jen skvělý Al Pacino drží tento snímek nad průměrem, byť potenciál tady byl znatelně vyšší. ()

Everyone

Když se mi tento film dostane pod ruku, tak po jeho zhlédnutí si říkám totéž, co jsem slyšel říkat v jednom dokumentu skutečné pašeráky, kteří komentovali tento film a tento příběh v bledě modrém žili. Citovat nyní nebudu (vyhledám časem), budu jen hodnotit, a proto za 4. ()

ASSBURGER

Tento film vo mne vyvolal takí divný pocit dá sa povedať že som sa vdaka nemu cítil silnejší a svojprávnejší. Tony Montana (Al Pacino) bol jedným z tých ľudí ktorí sa vedeli zachovať v krízovej situácii z takej nuly na ulici sa neskôr stal vdaka svojemu najlepšiemu kamarátovi Mannymu (Steven Buaer) boháč. Tento film ma oslovil v mnoho zmysloch napríklad takých: že si mám kryť chrbát..... Tomuto filmu som jednoznačne musel dať päť hviezdičiek,lebo tento mafiánsky film sa zapísal medzi tie najlepšie mafiánske filmy všetkých čias medzi ktoré patrí jednoznačne Godfather Thrilogy(Francis Ford Coppola), Mafiáni (Martin Scorsese),Kasíno(Martin Scorsese).....Tento film ma nesmierne zaujal dokonca až tak že som o ňom povedal kamarátom aby si ho pozreli. Brian De Palma spravil pár dobrých filmov ale tento je z nich určite najlepší. A ešte by som chcel podotknúť že soundtrack k tomuto filmu bol perfektný síce nie až tak dobrý ako pri Godfather ale dobrý. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru