Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Juto

Každý skvelý gangsterský film obsahuje podprúd ľudskej drámy. Nečakajte od „Scarface“ emotívny príbeh o vine, odplate a zúfalstve. Toto je príbeh o divokej chamtivosti, korupcii a moci. 10/10 ()

Ondatra

Al Pacina jako mafiána v gangsterkách mám hrozně moc rád. A tohle si myslím, že je ta nejlepší. Ta atmosféra a to prostředí 80. let Miami je prostě skvělý. Do toho hromada nezapomenutelných scén a hlášek a supr příběh. Postupně se vyšplhat na vrchol mafiána a potom zase spadnout na samé dno. Tak by se dal popsat celý film. Délka filmu, což je 170 minut mě vždycky odrazovalo a říkal jsem si, že se budu nudit, ale vůbec se tak nestalo. Celá dramatičnost je navíc doplněna přestřelkama, tančícími scénami a někdy i humorem. Takže kdo má rád Al Pacina a gangsterky, tak doporučuju. 9/10 ()

PavelVanekArt

Jeden z mála filmů, kde Vám nenásilně podsunují sympatie k hlavnímu hrdinovi, který je i záporákem, jak všem ostatním, tak hlavně sobě. Původně politický thriller se mění ve fiktivní životopis gangstera nejhrubšího zrna, kde sympatie jdou vyvolat, ale opačným směrem, není to ani o tom fandit menšímu zlu, když je hlavní postava to největší zlo. Kultovní záležitost s dosahem do popkultury i dnes. 5* a.k.a 100% ()

emo

Bol som trošku sklamaný, aj keď mi DePalmove filmy veľmi nesedia. Najväčšou slabinou filmu je scenár, ktorý ide od jedného extrému k druhému. Pekne natočené, fantasticky zahrané, ale... ()

Maty85

Todle filmové dílo je i přes svou délku opravdu vyjímečné. Al pacino ve své nejoblíbenější roli předvádí skvělý výkon. Celkově výborný drama. Není co dodat... ()

BoXBe

Sólo pro Al Pacina. Tento herec ví a věděl co dělá a kam jde. On je tímto filmem, Al Pacino je Zjizvená tvář, Zjizvená tvář je Al Pacino. Pár herců je schopno sekundovat, ale můžou dělat na plátně co chtějí, vy už od prvních minut taky víte, že někde kousek opodál je i on - Al Pacino. Michelle Pfeiffer film kazí, svým projevem a vůbec svou postavou. Hudba film taktéž kazí, de Palma měl v třiaosmdesátém opravdu možná "moderní", ale břídácký vkus. Film kazí tak trochu i slepá ulička na závěr, absence řádného rozuzlení, film sice je o tomto drzém a sebevědomém kubánci, ale neposune své sdělení ani o kousek dál. Revolta v utečeneckém táboře je zvládnuta na jedničku, Al Pacinův postup v rámci mafie taky, dialogy mají říz a scény jsou vybrány s pečlivostí, Brian de Palma je dobrý režisér, což o to. a já bych chtěl dát pět hvězd, ale s jiným hudebním doprovodem, s jinou slečinkou a s jiným závěrem, byť i s tímto závěrem je Al Pacino mistrem svého oboru, mistrem světa v herectví pro rok 1983 nahoru i dolů. Definitivně jsem se stal jeho fandou. Zatím u mě v žádném filmu neklopýtnul, tentokrát ale klopýtá film, bez ohledu na výkon jeho hlavní postavy... ()

čidlo

Jsem unešen!!! Za poslední dobu jeden z nejlepších filmů! Al Pacino v roli Tony Montany vynikající. On je opravdu gangster!100% ()

DominikV

Velice znepokojivý film o drogovém podsvětí. I přeto, že jde o technicky bezchybné mě děj filmu nijak extra nezaujal a tak jsem se rozhodoval jestli tři nebo čtyři hvězdičky. Když jsem si ale vzpomněl na herecký koncert Pacina, dal jsem čtyři. ()

mortak

Richard III. konce dvacátého století mluví špatně anglicky a místo blankversu používá fuckování and shitování, ale jeho metody jsou stejné. Zabíjí, vmlouvá se do přízně krásných žen - jen místo království touží po penězích, luxusu a blonďaté cunt, a na konci nekřičí něco ve stylu království za koně, ale stačí mu prosté I´m Tony Montana. Osmdesátá léta byla pro někoho rájem disca a Abby (falešná Mamma Mia!), ovšem pravda je jiná a Palma ji přesně vyjádřil Tonyho vzestupem na píseň Push it to its limits. Think big. ()

Bane_Boss

Povinný film pro každého gangstera:D, který se chce vypracovat z nuly na úplný vrchol, ať se děje, co se děje. Tony Montana je fuckin legend, you fuckin cockroaches!! ()

TomPrusik1

Nevím jak vy, ale já mám ty prevíty gangstery rád (No HOMO). Beru na vědomí, že stojí na té druhé straně zákona, a že bych se s nimi neměl v budoucnu kamarádit, ale tou je věcí, proč jim ,,fandím", je ten jejich užasný (bez)charakter. Jednoduše si hrajou na svým hřišti, mají svoje nelegální kšefty, svoje pravidla a když s nimi někdo ,,vyjebe", tak ho prostě sejmou. No, a právě Tony Montana (Al Pacino) je ten bezcharakterní gangster. Sice se neřídí moc podle všeobecných mafiánských pravidel (má svoje), má zálibu v incestu a pedofilii (aspoň mně to tak přišlo), jde podle svého sedláckého rozumu ke svému cíli a i když si někdy svým chováním zkazí život, je to prostě BOREC. A já jen zíral na to zvíře, jak chladnokrevně zabíjí lidi a jde svým směrem dál až na vrchol. Al Pacino ho (snad) zahrál úplně dokonale. Ale vlastně celé ty tři hodiny koukáte jen na něj. A to je trochu škoda. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se to zkrátilo tak o půl hodiny. Leč byl film drsný a brutální, zatím mě neoslavil tak, abych mu dal maximální počet hvězd. Možná při další projekci si ten film zamiluji ještě víc a zvýším hodnocení. Takže 80% Dodatek: je to nejlepší v originále, nepřijdete tak o úžasnou Tonyho angličtinu. ()

LasT_Olt

Tohle je prostě nejlepší gangsterka, kterou jsem viděl. Má to brutální spád, 170 minut to jede a jede a nezastaví se. Tony Montana je tisíckrát více zajímavá postava než Michael Corleone, ale to je jenom názor mě a asi nikoho jiného :D ()

FrankSusta

Hezky brutální a vulgární 170 minut trvající jízda... no, kruci. Tenhle film je sice šíleně dlouhej, ale přiznám se, pár hodin bych tomu klidně ještě dal.  Celý film jsem si tak nějak říkal, že toto musí být podle nějaké knihy nebo příběhu, jinak by to snad scénárista (Oliver Stone to pěkně rozjel) nedělal celé tak uspěchané. Teď mě to nechte vysvětlit. Není tam za celou dobu jediná scéna, co by se dala vynechat a vše na sebe krásně pasuje... přesto se v jádru jisté věci jedná jakžtakž o životopisný snímek zachycující vzrůst Montanova impéria. A hromada těch věcí, co se tu stane, se stane během jednoho roku (spíš víc, ale prostě docela v ''úzkém'' časovém intervalu). A najednou Vám prostě přijde, že celej ten vzrůst jde nějak strašně rychle, až nepřirozeně. Být na straně scénáristy, přidal bych tam nějaký zábavy a tak, aby člověk nemusel mít zaplej mozek celou tu dobu a sledovat, co že se to sakra stalo, že mu to jde tak rychle. Jinak to je ale opravdu povedený film. Všechno je natočeno moc pěkně, největší zásluhu na tom má samozřejmě kamera. Ale především ta jedna věc, co to vyzdvihává a dělá z toho legendární zážitek, je Al Pacino (Oscar, ehm, kde?) jako vždy sprostý brutální alfa Tony Montana. Pro mladší generaci, takhle si představuji sigmu! No v celku je to povedená řezničina, kterou je docela zábavné sledovat. Povinnost pro fanoušky žánru ()

Flyer

Tak tomu se říká poctivá gangsterka! Parádní atmosféra, propracovaný scénář od Olivera Stonea, skvělý Al Pacino (a nejen on), brilantní De Palmova režie. Díky poutavému zpracování utečou tři hodiny této podívané jako voda. ()

tom88

Scarface patrí tiež do prvotriednych gangsteriek podobne ako Godfellas, Casino, Carlitova cesta, Heat. Je to síce dosť dlhé, ale slabších chvíľ je tu minimum. Má to dobrý dej, dobrých hercov, dobrú atmosféru, dobré scény a trošku divnú hudbu. De Palma by sa mal venovať hlavne mafiánkam, ako je práve táto. Film naplnil moje očakávania a tie percentá si zaslúži. Ja som neobanoval. 88% ()

SoolenJV

Aktualizovaná verze Hawksovy klasiky přitvrdila ve všech směrech - je brutálnější, reálnější a delší. Díky své délce mohou všechny scény dobře vyznít, nic se nemusí odbývat zkratkami. Ale největší výhrou tohoto filmu je bezesporu Al Pacino, který zde vytvořil jednu ze svých nejlepších a nepropracovanějších postav. ()

MJMilan

Je to vlastně film na motivy známé pohádky Mrazík - pro sebe jen žil a lidem ublížil ... nu ale k věci, Al Pacino jako drsný týpek, který se postupně vypracuje z prachobyčejného vězně na prachobyčejného bosse :-) Al Pacino tu roli samozřejmě zahrál skvěle a to i s tím, že hlavního "hrdinu" udělali opravdu totálně vymatlaného. Ten děj, no jak to říci, nebyl asi šálek mého čaje a bylo to asi právě proto, že Pacino tu hrál hloupého neomaleného zabijáka... věřím, že lidé ocení především tu věrohodnost. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru