Parta mladých filmařů natáčí nízkorozpočtový hororový film. Je již pozdě večer, a tak štáb i herci začínají být unavení. Zaručeně je však probudí zpráva z rádia o tom, že mrtví nezůstávají mrtvými. Někteří skeptičtí herci však těmto nesmyslům nevěří, a tak se unavení vydávají domů. Štáb pro dnešek ukončí natáčení a vydá se také zpět do civilizace. Filmaři zjistí, že je situace vážná až tehdy, když je na silnici překvapí šerif. Ten však není mrtvý ani živý. Tímto Deník mrtvých začíná... (jamesjimbo)

misterz

Romera mám radšej ako scenáristu než režiséra, v tomto prípade si strihol hneď oboje a výsledok nie je vôbec zlý, a to aj napriek tomu, že na FF som prísnejší a máločo ma v tomto smere osloví. Za každú novú výnimku som však vďačný. Úvod bol síce troška zdĺhavejší, čoskoro sa to však rozbehne a snímok naberie na atmosfére a napätí. Dokonca tu odznelo aj pár pekných myšlienok. Miestami mi to dosť pripomínalo seriál TWD, len masky neboli tak dobre urobené a samozrejme nemalo to tak rozvinutú dejovú linku. S minimálnou úpravou deja by som si to však vedel predstaviť aj ako pilotnú vecičku k tomuto seriálu. Koniec bol podľa môjho gusta, takže celkový dojem u mňa vyznieva do nadpriemeru. Romero tentoraz zabodoval. 75/100 ()

2-Xtreme

No a teraz sem hodím jeden triezvejší pohľad na Diary of the Dead a starého Romera samotného. Prvá vec, ktorú musím spomenúť je, že Diary je lepším filmom než Romerov posledný počin Land of the Dead(40%). Georgeho mám rád a uznávam ho už len pretože, že vytvoril nesmrteľný súbžáner hororou. Ale to čo predvádza v posledných dvoch-troch rokoch je len pokus o zaradenie sa do moderného zombie subžánru a nie žiadne vracanie sa k pravému oldie zombie žánru či nebodaj prepisovanie histórie a posúvanie zombie žáner vyššie. Diary je pozerateľný film, ktorý ničím nevyniká ba naopak má viacej záporov než kladov. To, že je film natočený ručnou kamerou by malo diváka ešte viacej pritiahnuť do deju. Ale to, že sa do filmu vloží hudba(aby bol film čo najviac podobný filmu) kazí dobrý dojem. A samozrejme veľkou chybou bolo, neodohrávanie sa filmu na živo. To, že bol postavami nakrútený film, zostrihaný, obohatený o hudbu a natáčaný dvoma kamerami(plus to, že tam boli použité zábery z bezpečnostných kamier je dobrá blbost!) uberá filmu akúkoľvek snahu o autentickosť. Stačí sa pozrieť na španielsky [REC] a na toto. Veď film natáčaný ručnou kamerou má byt hlavne o tom, že je neuveriteľne autentický a reálny, čo Diary vôbec nie je. Herecké výkony pri hororoch ignorujem, ale tu boli ako inak hrozné + zase som pri tej autentickosti, postavy sa chovali ako v obyčajnom filme, nie ako v reálnom živote(a že to mal byt reálny život). Romero asi nechcel aby jeho film bol "holý" a tak ho okorenil hudbou, bol zostrihaný atd., veď som to už spomínal ale aj taký [REC] je viacej filmovejší než Diary. Nebudem sa ďalej rozpisovať, pretože mi o to tento film nestojí :) PS: Zasmial som sa na dvoch veciach. Prvá: záverečná scéna, so zombie girl zavesenou na strom vlasmi a následné vystrelenie útočníka. A druhá vec je: Romero podal prostredníctvom hl. postáv vetu "dúfam, že vás film vydesí" :D akože LOL. Priemer 60%(možno kedy bol film natočený o 5 rokov skorej dám o 10% viacej, možno :)) Celá recenzia: TU ()

sullafelix

...kompozícia absolutne nezvládnuta z hladiska logiky scén ...s neskutočne nudným začiatkom ..a s chabým pokusom o dejovú zložku... neklamný dokaz skutočnosti , že impotencia sa s pribúdajúcim vekom u mužov (napr. Mr. director) častokrát neprejaví len pri reprodukcii .... ()

Javert

Pár opravdu dobrých scén film nezachrání, ani když za kamerou stojí legendární pan Romero. Vůbec mi nesedí natáčení mrtvolek z pohledu obětí jako u sračičky typu Blair Witch a i tenhle film potvrzuje, že být to natočené normálně, dám tomu víc. Navíc už se mi zdá, že začíná být v nynějším filmovém světě trochu přezombíkováno. ()

DJ Obelix

Mrzi me tak nizke hodnoceni u posledniho Romerova filmu, ktere IMHO prameni z naprosto odlisneho pristupu k nemu od nekterych uzivatelu. Romero je samorost, ktery se v tomto snimku uz temer uplne odklonil od sub-zanru, kteremu dal defacto vzniknout - zombie horor, ale stvoril neco (v jeho podani) jeste lepsiho - zombie film! O tom, ze Zombies zustanou Romerovym poznavacim znamenim urcite nebylo pochyb, ale je obrovskou chybou jen kvuli temto ozivlym umrlcum povazovat film automaticky za horor. Prvni vlastovkou toho, ze se zombies se nemusi tocit jen a pouze horory, byl Shaun of The Dead a na pul cesty byl uz i predchozi Georgeuv snimek Land Of The Dead. Diary uz je temer cistou socialni satirou s hodne cernym humorem a nekolika problemy k zamysleni. Pro me absolutne vyborny snimek, ktery si nejspise naplno vychutnam az napodruhe... ()

kingik

Klasik žánru zombies Romero se s železnou pravidelností neúnavně vrací, aby nám naservíroval další kousek ze své tvůrčí dílny a tentokrát nám předhodí partičku univerzitních studentů, která natáčí stupidní horor o mumiích, ale zanedlouho se budou muset konfrontovat se skutečnými zombíky poté co zemi zachvátí agresivní virus. Romero se chopil roztřesené handcamery, obsadil partičku mladých nadějných herců, navrch přihodil dvě krasavice (Michelle Morgan, Amy Lalonde) a vyrazil do terénu natočit horor s realistickým vyzněním navážející se do síly médií a jejich lživému informování veřejnosti, okrajově se věnuje rasistickým otázkám, armádní gardu vylíčí jako bandu sprostých zlodějů a zmíní se že, lidé se ve vypjatých situací chovají jako hyeny. Napínavé to stoprocentně není, ale zajímavé to svým způsobem je, ačkoliv na jeden horor si toho nabral až moc a lépe mu to přece jenom svědčí v hororové rovině. Herci horlivě předstírají strach i když v jedné scéně, kdy se jejich kamarádka střelí do hlavy se ani moc extra nepodiví. Romero se vydal na cestu na kterou se zatím ještě nepustil a vnesl do zombie hororu osvěžující vítr a v poměrně originálním hororu se snahou o inovaci je zombíků dostatek a jednotlivá zabití jsou kvalitně provedena. Až se takhle jednou budete nad ránem vracet z flámu a v dálce uvidíte mátoživou postavu, tak ji pohotově natočte na mobil a dejte to na internet. Nic tím nezkazíte. ()

sochoking

V tomto filme sa všetci triafali do hláv a hnedˇ na prvý krát ! Ale to je len taká irelevantná maličkosť, kedže v poslednej dobe som začal obľubovať tieto zombí múvi, tak to 'lehce ' prehliadam. A aj to, že to bolo klišoidnou kamerou akože točené. Jediné, čo mi tam prekážalo, tak to bola zbytočná prítomnosť toho anglického profesora a tie jeho pridrbané kecy. Ale s lahváčom po boku sa to dalo zmáknuť hravo. Ale musím priznať, že tou dobre mierenou z luku si začal získavať svoje stratené sympatie u mňa. No a nakoniec sa z neho pomaličky začal stávať Terminátor a to už bola maximálna jeba! Na záver : Rána a zrkadlá. A ja dodávam : a ešte pondeľňajšie cesty do roboty ! ()

Sobis87

Začalo to s Blair Witch, malým levným hororem, který se klamně vydával za dokument - všechen materiál byl natočen z rukou samotných aktérů. Výsledkem byl intenzivní a děsivý zážitek, který ale při opětovném shlédnutí hodně ztrácí na působivosti. Po Blair Witch se dlouho nic podobného neobjevilo, až v roce 2007 vznikl španělský zombie horor [Rec] pojednaný jako reportáž a Cloverfield, film o skupině lidí zachycujících na digitální kameru útok gigantického monstra na New York. Zatímco motivace postav v Cloverfieldu točit události okolo sebe postrádají logiku, [Rec] na to šel chytře s nápadem původně obyčejné reportáže, která se vymkne z rukou - zde je zaznamenání událostí přece jen pochopitelnější. Diary of the Dead George A. Romera jde ještě o dost dál - zprostředkovateli děje tu je parta nezávislých filmařů, kteří v lesích zrovna natáčejí horor (o oživlé mrtvole...). Jejich touha filmovat právě začínající epidemii, která oživuje mrtvé, je tak o to uvěřitelnější. Samozřejmě se zde objeví hádky ohledně nutnosti záznamu událostí, což přidává filmu na uvěřitelnosti, kterou ale na druhé straně shazuje jistá šablonovitost postav a několik křečovitých dialogů. Film je prokládán dalšími pseudo-dokumentárními záběry z různých zdrojů (nalezené nahrávky, fenomén Youtube), které přímo nesouvisejí s hlavní dějovou linií, zato rozšiřují obzory o celkovém běhu událostí mimo hlavní dějiště, což vytváří zase o kousek živější svět a prohlubují ho. Ani tak nezáleží na postavách, na celkem provařené dějové lince, důležitá je tentokrát forma. Romero prostřednictvím tohoto filmu vytvořil určitou sebereflexi - odkaz na svou dosavadní práci a otiskl svou osobu do několika postav toužících vytvořit film za účelem odhalení pravdy v kontrastu s manipulujícími médii (Romerovo oblíbené téma), prostým zachycením událostí, ba dokonce i vystrašením diváků (komentář jedné z postav, který ospravedlňuje vyskytující se hudbu v tomto "dokumentu", když se sama přizná, že hudbu do filmu přidala za účelem zvýšení napětí). V některých chvílích jsme dokonce svědky postprodukce natočeného materiálu, což film posouvá žánrově zase o kousek dál - dalo by se mluvit o jakémsi "making of" - filmu o filmu. Jistě, vše to je ve skutečnosti jen jako, ale díky dokonale promyšlené narativní stránce to jako celek funguje skvěle. Věci, jako získání záznamu z průmyslové kamery pro pozdější použití, či indikace vybité baterie v kameře, jsou už jen detaily, které výsledný zážitek umocňují. To, co Abramsovu Cloverfieldu podráželo nohy, se stalo největší devízou Romerova deníku o kráčejících mrtvolách. Tenhle film je chytřejší, než se na první pohled zdá, nikoliv v dialozích (Romerova slabost) nebo v příběhu, ale ve formě. ()

Anderton

Ja si na rozdiel od väčšiny myslím, že nové myšlienkové rozmery niektorých zombie filmov sú iba kozmetickou úpravou raz povedaného. Doslovne podané myšlienky tohto filmu ako: sme to vlastne my a podobne sú to isté, čo v Night of the living dead a ďalších. Že je spoločnosť dnes závislá viac na it technológiách a my tak všetko sledujeme ručnou kamerou, za žiaden prvok, dodávajúci videnému väčšiu hĺbku, nepovažujem. Opakujem, že je to ten istý princíp využitia zombie motívu, iba reagujúci na dnešnú dobu. Je to proste in a teenageri to žerú. Že za záchranu nestojíme, chápem aj z každodenných správ a podobnú alegóriu k tomu nepotrebujem. Štýlom čisté béčko, ktoré má šťastie na režiséra. ()

Smok

Ježišmária, ako ja nemám rád túto roztrasenú, za každú cenu sa autenticky tváriacu kameru typu rodinný výlet na kolotoč :) Natáčať treba aj keď ti zombíci killujú kamošku, lebo čo neni na kamere, to sa nestalo :( Ale na druhú stranu gore efekty sú celkom v poho - mozgy a iné orgány lietajú vzduchom ako na dobre našlápnutej dedinskej zabíjačke, zombíci sú fešáci ako z magazínu a atmosféra celkovej bezútešnosti bola cítiť ako ponožky po šichte. Takže u mňa ľahký nadpriemer. Dovolím si citovať životnú múdrosť na adresu zombíkov: "Jestli nejsi Ježíš Kristus, tak po smrti nevstávej a nikam nechoď" :) ()

teutates

Celkom nevýrazne,miestami chaotické a pomerne priemerné dielo od Romera!Symboliky je tuna dostatok,avšak podarených scén málo a 95minút sa celkom vlečie!Autentickosť v jeho prípade stráca na účinnosti a skôr predvádza nereálnosť.Porovnávanie s Rec a Cloverfield má svoje opodstatnenie,pretože tuna sa Romero rozhodne sekol.Pár momentov nadupaných brutalitov nemôže zachrániť tento snímok..! ()

swamp

Když se tak dívám na okolní komentáře, říkám si, že ti, co dali 5*, musí být absolutní blázni do Romera. Vždyť atmosféra filmu snad neexistuje, dialogy jsou naprosto stupidní (ve filmu, kde se moc nemluví je opravdu hřích použít 'zásadní' hlášku několikrát za sebou) a neadekvátní (taky si řeknete pouhé 'sakra', když se vám zastřelí kamarádka?!). Postavy se chovají tak idiotsky, jako kdyby byly na učňáku a ne na univerzitě. Fuj a nuda! ()

oje

Bez dynamiky. Ač vidím, že je zde početná skupina, která film kladně přivítala, já se k nim nemohu přidat. Tenhle kvalt ve mně zkrátka strach nevyvolal. Celé to působí tak nějak pomalu a ani atmosféra mně stále né a né pohltit. Vždyť nakažencům by tu utekl i chromý bez vozíku. Takhle at se jdou courat na lázeňskou kolonádu! Zombie filmy mám rád ale tady to zkrátka nefungovalo. Před Romerovu tvorbu stavím spíše svižnější akci. Děsivější alternativou zombie horroru je například 28 dní poté. Alternativa: 28 Days Later..., [Rec], Dawn of the Dead, Land of the Dead. ()

predators

Jo jo, má to něco do sebe. Není to až taková pecka jako 2 týdny poté nebo 28 týdnů poté:-), ale jistou dávku atmosféry to má. Natočení stylem hand made dokáže udržet vaši pozornost po celou dobu a mimo začátku ani nepůsobí roztřepaně. Pro vás dobré napětí a pro vaši přítelkyni ještě lepší:-) 70% ()

Němi

4* za atmosféru a formu. Romero mě opravdu velmi mile překvapil. Po humusu jménem Land of the Dead se nejenom že vrátil k nízkorozpočtovému béčku, ale zároveň dokázal skvěle využít nově módní styl "reálné kamery", který je sám o sobě tak atmosférický, že podtržen světovým kolapsem a rozmáhajícími se zombies dokáže zaujmout a prakticky od začátku nepustit. Nebýt občasných zaváhání v podobě trapných proslovů a scének, byl by to docela úchvatný film, který by se směle mohl postavit i takovému přehnaně mainstreamovému Cloverfieldu. Samozřejmě se dá diskutovat o tom, kdy už by člověk kameru odložil a jen utíkal, to ovšem musíte u podobných filmů překousnout. Romero podal rozpínající epidemii vcelku věrohodně a podpořen (překvapivě) postavami filmu, dokázal ztělesnit ve filmu depresi, o jakou si zombie žánr říká. Až překvapivě dobrý film, nestojící ani tak na klasickém příběhu, jako na atmosféře, kterou tak zoufale postrádala Land of the Dead. Pro mě po Night of the Dead režisérův nejlepší film a jeden z nejlepších současných zombie filmů vůbec. ()

PetrPan

Found footage dle mého gusta. Žádná roztřesená kamera se nekoná, přesto vše vypadá autenticky. Romero se s mrtvolami ještě nevypořádal a nosné téma své filmové kariéry opět posunuje dál. Tentokrát sice nenavazuje tam, kde minule skončil, ale ukazuje řekněme intimnější pohled na konec světa, tedy dá-li se to takhle nazvat. Na "nalezené nahrávce" se totiž před námi rozvíjí příběh skupinky filmařů zastižených koronavirovou, co to kecám, zombie apokalypsou putujících postupně se hroutícím světem a právě tenhle aspekt (nakonec přestane jít i internet!) je na Deníku mrtvých asi nejpůsobivější a opět tedy musím v tomhle před Romerem smeknout. Variace na zombie svět je to bůhví kolikátá a zase se mu povedlo přispět originální a působivou troškou do mlýna. A přemýšlím nad tím, proč vlastně tomuto nalezenému videodeníku nenapálit plný počet a nic zásadního mě nenapadá. Tak tedy pět kliček střeva z břicha se souká... ()

Tomco

Romero pre mňa v žánri "Zombie horor" znamená to, čím bol pre korytnačky Majster Splinter. Inak povedané, nechápem, ako je možné nakrútiť toľko podobne ladených filmov a stále urobiť niečo nové a zaujímavé. Škoda však, že tentoraz akčnosť prenechala miesto skôr tej psychickej rovine u protagonistov. Ale aj tak viac, ako slušne odvedená robota. Tešíme sa na ďalšie prebudenie mŕtvych.. ()

klerik

Nemá to naliehavosť REC, ale nemá to ani béčkoý nádych KRAJINY MŔTVYCH. Vlastne je to trochu málo priamočiare na zombie film, no práve vďaka umiernenosti a komentáru som konečne zhltol Romerovu snahu o film s presahom. Scény, ktoré priam nabadajú k zvrátenej radosti s brutálnosti, sú obratené do inej polohy a divák je nútení sa zamyslieť nad posolstvom... Je to zvláštny pocit... ()

SeBig

Tohle už je trochu ze slabšího soudku ale já jsem se stejně bavil. Skupinka lidí se snaží schovat před hruzostrašnou epidemií a vše můžem vidět z perspektivy jednoho kameramana. Docela zajímavý nápad a kdo má rád zombie filmy tak tohle zkoukněte je to docela zajímavý a místama i děsivý. Romero to umí. ()

Chrustyn

Tak už i legenda hororového žánru George Romero si oblíbil nový způsob natáčení pomocí ruční digitální kamery. Opět nám přináší film plný zombie, avšak tentokrát se pokusil aby film vypadal jako pseudokument. Nápad to je jistě zajímavý ale ve výsledku to občas vypadá trochu divně a působivostí se to ani trochu nepřibližuje snímku "Monstrum", který se pokoušel o podobný dokumentární pocit. Herci se také chovají dost podivně a ke konci film začne ztrácet rychlost. Ale pořád je tu dost krve, takže fanoušci žánru by neměli být zklamaní. ()

Nemrtvý, kam se podíváš

Nemrtvý, kam se podíváš

08.10.2008

Chodící shnilotiny jsou pořád v kurzu. Máme pro vás tři projekty, které se zombíky jen hemží. Táta Romero chystá další mozkově-střevní hostinu, Woody Harrelson se musí probojovat skrz Zombieland a 28… (viac)