X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

ARI50

Takový malý porno masakr, když už teda do toho někdo jde tak to chce příště více využít žen a prostředí, jinak slušná podívaná. ()

Necrotongue

Tak jo, mám za sebou další "hororovou" zkušenost, která mě věru nikterak neobohatila. Ti West si zrežíroval vlastní scénář a mě se zdál být výsledek stejně divný jako jeho křestní jméno. Ano, scénář nestál za mnoho, kromě obou seniorů byly všechny postavy až děsivě plytké (a tedy nudné) a za celou dobu ve mně vyvolala upřímné zděšení jen jedna scéna, při níž jsem byl vděčný, že už nejsem zrovna mladík a život už mě dostatečně ošlehal, takže jsem nemohl utrpět hlubší psychosexuální trauma. Já tedy chápu, že láska kvete v každém věku, já to i plně podporuji, jen se na to nepotřebuji dívat. Myslím, že Miu Goth mohla její dvojrole bavit mnohem víc, než mě bavil celý snímek, protože mé dvě pěticípé směřují jen za lidmi, kteří jsou zodpovědní za masky a odživotňování. Příběh jako takový mi totiž přišel spíš k smíchu, postavy se v zájmu zachování současné "hororové" linie chovaly patřičně idiotsky a poklidnější pasáže filmu mě dvakrát dohnaly k ffwování. No, uvedu to ale na pravou míru; už jsem viděl mnohem zpotvořenější záležitosti, takže uznávám, že to pro mě mohlo dopadnout hůř, přesto se ale na druhý díl (který má být vlastně dílem prvním) nedokážu tak úplně těšit, i když (nebo právě proto) ho už vlastním a vím, že mě nemine. / Poučení: Ano, mohou nastat okolnosti v životě lidském, kdy se smrt jeví jako lepší možnost. ()

JASON_X

Atmosféru okolo natáčení poloamatérského předVHSkového porna trefili tvůrci vcelku věrohodně, ale přesto mě první polovina filmu dost nudila. Protože mě ani jedna postava "filmmakerů" vůbec nezaujala, byla pro mě taková předehra zbytečně dlouhá. Objektivně na tomhle retro slasheru oceňuju některé jeho prvky, jako třeba párek gerontů (hlavně vilná babizna byla hustá), krokouše za barákem, nebo dvojroli Mii Goth, ale subjektivně mě moc nebavil a mastil jsem při jeho sledování na mobilu paralelně jewely, což je u mne neklamná známka podprůměrné filmové záživnosti. ()

ancientone

Napriek hraniu na nostalgickú/retro a silno fanúšikovskú nôtu prevláda chlad. Príťažlivá reminiscencia toho najlepšieho, čo hororový žáner priniesol (Tj. 70s), proti ktorej hrajú dve veci: a) fakt, že do diskurzu danej éry (o danej ére) nič nové neprináša, b) ľahká dostupnosť pôvodnej 70s horror/grindhouse kinematografie. __ Inak pekný (najmä) fanušikovský počin (pocta) a milá kratochvíľa, ktorá perfektne pracuje so soundtrackom a tak nejak vôbec nemusela vzniknúť. Ale to platí o stotisícoch oveľa horších a zbytočnejších filmov. ()

Morholt

Víc než polovinu filmu se vlastně nic moc neděje. Jen se tu řeší aspekty natáčení porna jako je skutečnost, že to, co se odehrává před kamerou, zůstává před kamerou. A tak podobně. Má to fajn vizuál a relativně pohodové herce, ale to, co jsem od toho čekal, tu prostě nebylo. Tedy pokud nepočítám rozšmelcovanou krávu. Ta byla povedená. Pak se to teda trošku rozjede a dojde na nějaké to gore, gerontofilní hrátky a je fajn, že kousek od farmy, kde se to celé odehrává,  bydlí krokodýl, ale pořád tu nebylo něco, co by mě donutilo nekontrolovat čas, který zbývá do konce. Wesotovým nejlepším filmem tak pro mě pořád zůstává western, což je u hororového režiséra na pováženou. 40% ()

luka4615

První polovina snímku X je jednoduše geniální. Postupné chytré budování atmosféry, představení barvitých charakterů a chytrá kompozice obrazu (dívka a krokodýl z ptačí perspektivy), to všechno zkrátka dokonale funguje. Bohužel, po prvním “mordu” nastane velmi předvídatelný sled událostí, kdy tušíte nebo přímo víte, kdo a jak bude další na řadě. Je to vážně veliká škoda, jelikož potenciál na skutečně vydařený a chytře si s divákem hrající horor zde vážně byl. Tak snad příště! ()

BoPo

Zoznámenie sa s postavami a prostredím tu trvá hodinu. Extrémne dlhá a nič neprinášajúca predohra. Zápletka je fajn. Do prostredia Texaské masakru prichádza partička, ktorá chce natočiť porno v prenajatom dome. Majitelia domu sú manželia, ktorí majú svoje najlepšie roky už dávno za sebou, a to už tak minimálne 50 rokov. Keď sa konečne rozbehne akcia, tak to bohužiaľ nie sú žiadne kreatívne jatka. Tradičná neohurujúca vidlácka zabíjačka, v ktorej jedna bába občas podivne trsá. Najnechutnejšie/najstrašidelnejšie na celom filme je gerontofilná romantika zakončená výmenou telesných tekutín. Drtivú väčšinu času sa budete nudiť, akcia Vás silnými momentami nepostrieka a ako hlavnú hviezdu dostanete Miu Goth (Lék na život, Suspiria). Snáď raz niekto zápletku zoberie a narve do nej oveľa viac drsnosti a talentu. ()

Padme_Anakin

Ze všeho nejdřív musím napsat, že Ti West nemá s divákem žádné slitování, já se probudit upatlaná krví vedle téhle stařeny, okamžitě mám zástavu srdce, koukat se na soulož dvou prakticky mrtvých lidí (slušní lidé v tomto věku už mrtví dávno jsou, bylo jim dohromady tak cca 300?) se vážně nedá a ten s prominutím epileptický střih, no tfuj... Nicméně pár světlých chvilek to má, několik bezva lekaček, krokodýlek je při troše fantazie působivý, no a vidle, ty fungujou vždycky.. Zůstávám na půl cesty, hodnotím za tři a uvidím, co bude dál... ()

corpsy

Pozeral som na na tento ospevovaný žánrový zárez minulého roka, skôr ako na poctu, než na samotné kinematografické dielo. Kráčajúci v stopách hixploitation, pracuje so všetkými ingredienciami presne, ako hodinár. A to je dostatočne postačujúce. ()

Astaroth12

Na tento film som sa veľmi tesil a tak som počítal, že pôjdem naň aj do kina. Ale to sa nestalo a môžem povedat, že som len rad. Lebo hodinu sa tu nič nedialo, potom prišla nejaká ta mordovačka, ale nielenže bola totálne predvídateľná, ale aj klišéovitá. Starci mi prišli ako keby mali 130 rokov, takto nikto nevyzerá a ej preto mi to prišlo celkom neprirodzene. Ti West u mna nie je borec a asi ani nikdy nebude, keď bude točiť také ,, veľkofilmy "" ako do teraz. Slabé 3*, na viac sa táto killovačka nezmohla. ()

ledzepfan

Geronti útočí, aneb The night of the jaterní skvrna... Na začátku sympatická pornozápletka+ jeden parádní aligátor... Zbytek je stařecká demence.. ()

maddy

Texas Without Chainsaw Massacre. Ti West natočil oveľa lepšiu, i keď nepriznanú, poctu pôvodnému The Texas Chainsaw Massacre, než nedávna odpadová produkcia z Netflixu. Akurát vymenil Leatherfaca za, nuž, nadržaných osemdesiatročných dôchodcov. Čo môže znieť ako námet na paródiu sa však podarilo pretaviť do funkčného vidlákovského hororu kríženého so soft pornom. Ti West tentoraz nerieši žiadne ratingy a film zasadzuje do 70. rokov a medzi pornohercov, ktorí idú na jednu odľahlú farmu natočiť videá pre dospelých. Napriek predošlým riadkom, ktoré naznačujú značne odvážny a originálny prístup k látke sa však X odvíja viac menej podľa klasických zabehnutých, ale stále funkčných hororových šablón. Prvú hodinu Ti West tak, už pre jeho tvorbu typicky, buduje skvelú sedemdesiatkovú atmosféru, zoznamuje nás s postavami a na pozadí toho, že sa tu dobrých šesťdesiat minút stopáže nič zásadné nedeje, diváka napína kedy sa to celé zvrtne do toho očakávaneho masakru. Ten sa následne nebojí explicitného gore (rozdupaná hlava), zároveň však každú postavu necháva umrieť podstatne odlišným spôsobom, než len "obyčajným" ubodaním (dôjde aj na nejaký ten animal horror). A keď si divák myslí, že už má tak akurát dosť, West prekročí všetky hranice a na obrazovku priniesie nechutne sexujúcich dôchodcov v scéne, ktorá sa v mainstremovej tvorbe, resp. vo filmoch smerujúcich aj do kín (minimálne v US) nevidí. Dovolím si preto tvrdiť, že tu má do budúcna nadbehnuté na kultový hororový snímok. Osobne by som si síce prial, aby to hororové zúčtovanie v druhej polovici bolo o niečo dlhšie, napínavejšie a viac vyhrotené do takých tých depresívnych, temných hororových vôd, kde postavy tušia, že niet úniku a nemajú žiadnu šancu, ale ... vlastne neviem prečo sa na to sťažujem v horore, ktorý aj tak prekročil mnohé mainstreamové tabu a ktorému sa odvahu rozhodne nedá uprieť. CELKOVO: 7/10 ()

Krt.Ek

Čtu si anotaci, vidím "make an adult film in rural Texas" a říkám si: tak to bude určitě o náboženském fanatismu, vynucované čistotě a obdobných věcech. Zapnu film a co nevidím: hle, z TV obrazovky vám tam nad úpadkem mravů žehrá jakýsi evangelikální pastor (možná MacGuffin?). Klepu si po rameni, abych se pochválil, jaký to mám odhad... načež se film vydá úplně jiným směrem. Jakým? Co vám budu spoilerovat, koukněte a uvidíte! Nicméně, i přes onu dílčí nesamozřejmost (je to přeci jen žánrová fan věc, to se určitému schematismu zákonitě nevyhnete) je Ti West, se kterým jsem dosud neměl tu čest (vlastně jsem to jméno donedávna vůbec neznal), mnohem lepším režisérem než scenáristou. Právě pro modelaci určitých obrazů (koupání s krokodýlem v zádech!) a sofistikované montáže (scény z natáčení x dění v domečku na kopci), dám stopro šanci dalším jeho filmům. 75 % ()

agentmiky

Kvalitní gore nezaručuje dobrý film. To jesť poznatek, který jsem si z filmu X odnesl. Zasazení na americký venkov potěšilo, ale ty postavy nemají co nabídnout, nikomu jsem vůbec nefandil. Pak mě negativně překvapilo pár zvrhlých scén (budiž příkladem ty milostné hrátky toho staršího páru). To si mohli autoři fakticky odpustit, to se na mě nezlobte. Bohužel jsem si to neužil, nový Texaský masakr motorovou pilou za mě rozhodně vydařenější dílo. Za mě 4/10 ()

Praxis

Několik koziček, průměrně vybavený černoch, pár erotických záběrů, pár nechutných záběrů, jedna nadržená bába, dědek s infarktem a hladový aligátor. Co chcete víc? Jako první půlka filmu byla opravdu nepříjemná, druhá už se bezpečně drží bezpečných klišé hororových mantinelů a ani o kus neuhne. Přidejte si jedno "překvapení" na konci a jste doma. Pornohoror X s několika fakt vydařenými kamerovými vychytávkami a režijními vyfikundacemi. Zbytek už je takový normální pornohoror... 60% ()

slord

Variácia na texaský masaker, ale so skvelou kamerou, strihom (prestrihy kde párkrát preblikne nasledujúca scéna než k nej nakoniec úplne prestrihne - pozerá sa to parádne), síce napokon smeruje to tam kam sa asi pri takomto filme dá predpokladať, ale to ako sa zo začiatku k tomu pristupuje bolo dosť osviežujúce. 7,5/10 ()

raimi odpad!

Jak progresivisti vidí půlmetrový černošský pé*ro nebo gerontofilní sex, tak jim lítají před očima hvězdičky. No a do toho manýristická onanie, rádoby mystickej soundtrack, střihačská gymnastika vykradená od Sama Peckinpaha a hýkají blahem. O absolutní amorálnosti "sympatických" hrdinů, těch feťaček, děvek, kurevníků a šizuňků nemluvě, to je balzám pro jejich pokřivený dušičky. Celý to holý neštěstí završí podivně namaskovaní a viditelně mladšími herci zahraní pseudodůchodci se stěží uvěřitelnou motivací. Je to jak rádoby filozofický přemítání vyhulený šestnáctky nad tím, co bude ve stáří, jestli v tomhle věku ještě bude prcat. ()

Gorehound

Konečne dobrý nový horor, s praktickými efektami, pomalou a úžasnou atmosférou "opustenej" farmy. Tri štvrtiny pomalšie, ale zábavné, so skvelým hlavným hudobným motívom, s prebleskujúcou creepy atmosférou. Posledná časť klasický late 70s slasher, ktorý sa nepreháňa, ale je efektívny, vrátane jednoduchého, ale funkčného a v podstate originálneho odhalenia. ()

Remedy

Navzdory vlažnějšímu tempu v první polovině se díky tvůrčímu umu jedná o mimořádně atmosférickou záležitost, která chytře odkazuje na největší hororové klasiky. Horor to samozřejmě je, jen není prvoplánově děsivý a ohromí spíše mohutným vizuálem (ten záběr při naháněné s aligátorem je zkrátka boží a split-screenová sekvence s kytarou je absolutní lahůdka) včetně jednoduché, nicméně perfektně fungující a důvěryhodné motivace obou hlavních záporáků. Silně (ne)mainstreamový počin, který působí staromilsky a inovativně zároveň. [80%] ()

Quint

X skvěle evokuje dobovou atmosféru raných slasherů s poctivými praktickými efekty, ale zároveň převrací jejich morální stereotypy a představu o neposkvrněné "final girl". Vrahounem je tentokrát sexuálně frustrovaná důchodkyně, která si vybíjí svoje potlačované touhy na mladých, rozdováděných filmařích a porno hercích, natáčejících na konzervativním venkově film. Nezabíjí je však proto, aby je potrestala za to, že smilní, nýbrž ze závisti (její motivace prohlubuje skvělý prequel Pearl). Ti Westovi se podařilo harmonicky spojit dva často opovrhované žánry, porno a slasher, které mají řadu společných prvků. Výsledkem je nekonvenční mix Texaského masakru motorovou pilou a Boogie Nights. Mezi ostatními slashery poslední doby, které se pouze neúspěšně snaží napodobit své slavné předchůdce, je to příjemné osvěžení. A Mia Goth je v ústřední dvojroli naprosto fenomenální. ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD