X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

pornogrind

Ti West mě o svých filmařských kvalitách zatím moc nepřesvědčil a tak jeho film zrovna nevyhledávám. Celkem pozitivní ohlasy na tenhle film mě ale přiměly abych dal Ti Westovi ještě šanci. První hodina je celkem o ničem a když nepočítám úvodní scénu tak první krve se dočkáme až v 59 minutě. Čekal jsem, že od téhle chvíle začne pořádná jatkařina ale žádná gore jízda se nekonala. Nejnechutnější scéna tak přichází zhruba po hodině a půl. Mám namysli soulož babči s dědkem. Závěr je neslanej, nemastnej. Film je pro mě jednoznačně zklamáním ale v tomhle případě jsem to tak nějak čekal. ()

Vančura

Už jen kdyby mi někdo řekl, že existuje horor, ve kterém Mia Goth & Brittany Snow & Jenna Ortega natáčí porno na opuštěné farmě a zvrtne se to v řezničinu à la Texas Chainsaw Massacre, budu skákat nadšením jak malý kluk a už předem vědět, že ten film budu milovat. Což se se taky do puntíku potvrdilo a Ti West má ve mně nového fandu, ten film mě naplnil bezvýhradným nadšením. Už jenom samotný plakát je něco tak graficky dokonalého, až to není možné, celé je to perfektně sestříháno, a do toho všechny ty promyšlené a dokonale načasované detaily typu koupání s krokodýlem, infarkt/zlomená kyčel, fotka pohřešované osoby na krabici mléka, auto v rybníce, světlomety od krve zalévající scénu rudou září, přejetá kráva na silnici... to vše se rovná absolutní blaho! Zamrzelo mě jen, že jediná Jenna Ortega zde nic neukáže (což jsem ale přesně čekal, ona prostě není ten typ), a potom taky je tu samozřejmě ten fakt, že to ve výsledku není nic jiného než klasická vyvražďovačka, jakých jsme viděli miliardu, ale Ti West myslím spolehlivě dokázal, že i s ohranými motivy se dá pořád natočit výborná věc, která obohatí žánr. ()

Goldbeater

Znáte to, když film prakticky naplňuje všechny předpoklady k tomu, abyste si ho totálně užili, ale nakonec vás nechá chladným? Tak to byl můj zážitek s X. Ano, námět je super, má to režijní a vizuální vychytávky, je to skvěle zahrané, má to husté dílčí momenty, ale celý ten film se pro mě odehrával tak moc podle očekávání, nevzrušivě a bez jakýchkoliv překvapení, že ve mně zkrátka nevyvolal žádnou lepší odezvu, než je uznání solidně odvedené filmařiny. A to je v tomhle případě trochu škoda, chtěl jsem od toho o něco víc. ()

mzss1

[15%] Dávám kruté hodnocení, ale nedá se nic dělat … A to jsem i uvažoval o nudném odpadu, protože to fakt byla kurevská nuda! První půli filmu se snad vůbec nic nedělo, jen jsem sledoval nudné a trapné postavy, jak točí své domácí porno. V druhé cca části snímku se začaly dít nějaké ty paranormální scénky, v určitých chvílích to logiku mělo, ale celé mi to přišlo nezáživné, utahané, takže jsem ani nevnímal nějakou tu hororovou stránku, napětí apod. Herecké obsazení bylo též na prd včetně Jenny Ortegy, která zde vůbec nevynikala, a to jí mám poslední dobou rád … No nic, pro mě je to absolutní ztráta času. ()

kingik

Ti West má po tvůrčí dovolené (trvala dlouhých 6 let) a nyní sbalil věci na cestu svému porno štábu. V šesti lidech vyráží na texaský venkov, kde si vyjednali pronájem prostor k natáčení a v dodávce sedí Brittany Snow, Jenna Ortega, Mia Goth, Martin Henderson, Owen Campbell a Kid Cudi, aby natočili péčko, které udělá díru do světa. Ovšem pár důchodců, který jim nabídl prostory na svojí farmě, je nevítá s otevřenou náručí. Jejich skrývaná sexuální frustrace dostane vražedný a až téměř nekrotický rozměr. Režisér natočil svůj nejvyzrálejší film, neznamená to ale, že jsem s ním maximálně spokojen. První hodinu se vůbec nic podstatného neděje. Tedy relativně se nic neděje. Vesele se točí sexuální scény, jsme tak nějak zasvěceni do tajů a vztahů okrajového x žánru a podezřívám režiséra, že si předlouhý důvod natočil hlavně kvůli svému vyzrálému smyslu pro masturbaci. Odhalení vnad Brittany a Mii a k tomu Jennin zadek k nakousnutí totiž mělo za následek, že se nám film tak nějak dějově nepohnul z místa. Abych režiséra nevinil jen ze záliby v sexuálnosti, je nutno upozornit, že za celá ta režijní léta nasbíral solidní zkušenosti v podobě skvělých technických fines, které technicky zaměřeným divákům jistě neujdou jejich pozornosti. Střih, kamerové náhledy a nepatrné detaily jsou umnou ukázkou režijní zdatnosti. A nemalou měrou výpravně dobové reálie spolu s prací kostymérů a maskérů výraznou měrou přispívají k dokonalému navození atmosféry éry sedmdesátých let minulého století. Jakmile se překleneme přes hodinové technické i erotické defilé, přijde na řadu ta část, ve které režisér poměrně neotřelým způsobem oživuje prvky hixploitation říznuté slasherem, kdy pozvolna dochází ke konfrontaci štábu filmařů s podivínským párem penzistů. A ačkoliv je pár téměř ve fázi rozkladu, rozhodně nečekejte laskavý svěrácký humor. A West se rozhodl, že tuhle vrcholnou část filmu natočí za tmy a tedy v šeru, což filmu ubírá na působivosti a drastičnosti, ačkoliv gore bylo připraveno diváka nešetřit. Ovšem z hlediska nechutností představuje vrchol sexuální scéna gerontů. Westovi bylo jasné, že po své dlouhé odmlce nutně musí přijít s něčím málo vídaným v oblasti hororové tvorby. Ta jinakost se skutečně podařila, ač většinově v daných subžánrech už není snadné překvapit novátorstvím. I za cenu vycizelovaných postupů, které mají za následek zdlouhavost pro méně vnímavou sortu diváků, se mu podařilo vrátit se v optimální hororové formě. 7/10 ()

Omnibus

"Vykuchaný netopýr... u verbala poletuje, v komentech mu bují pýr, dobré filmy honestuje."  Dehonestuje, samozřejmě, ale přece si nenechám kvůli verbalovu zteřelému netopýrovi zprasit jamb a trochej, či nedejbože pterodaktyl! Pýr nepýr a netopýr sem a tam, stejně mám obavy, že výše hodnocení zde bude přímo úměrná věku uživatelů. Např. já romantickou lásku mezi staroušky Pearl a Howardem hodnotím svým gerontosrdcem a oceňuji pěti svraštělými hvězdami! Zamrzela jen nízká iniciativa fauny v péčkových hrátkách, zejména crocodile ejaculatio praecox, kdy krokodýl byl s blondýnou hotový během pár vteřin :-) a znechutilo dvojrolní mazlení Pearl s Maxine. Brrr... Potěšilo plamenné kázání černobílého TV kazatele: "Je čas obrátit se k hříchu zády!" Naprostý souhlas. Bend over table, ideální poloha pro hluboký průnik... víry. Jo a šňupání kokainu během řízení auta bych zakázal! Sympatické Maxine v lacláčích naostro to u mě zbytečně zmršilo rating. Ale tak nemusí vždycky přežít jen hodné holky, no ne? Už se těším na Pearl! ()

Anderton

Zaujímavé retro, ktoré nie je ani výnimočne sex, ani ploitation. Ale povedzme že svoj účel niečoho trochu iného v žánri bez problémov splnilo. Nikoho iného ako Miu Goth si v hlavnej úlohe predstaviť neviem, len mi prišlo, že tých postáv tam bolo trochu menej než by bolo potrebné, aby sa film dokázal aj poriadne rozbehnúť. Na klasický slasher je tu veľa strelných zbraní a nože zastúpi aj krokodíl. West sa pekne pohral so strihom, ktorý mi nakoniec pripadá ako jediná formálna zložka, ktorou sa X trochu viac vymyká konkurencii. Zrejme dám šancu aj Pearl. ()

Frajer42

Docela dobře film funguje do první vraždy. Dvojice gerontů je správně šílená a divná a režisérovi se daří budovat mrazivou atmosféru díky tomu, že nevíte, co přesně od filmu čekat, nepřečtete-li si obsah. Bohužel, od první vraždy již snímek není ničím víc, než průměrným a šíleně předvídatelným slasherem, kde stará seschlá babka s ještě starším a sotva dýchajícím dědkem likvidují svěží a fit hipíky, kteří si vybrali velmi špatné místo pro točení porna. [30 %] ()

Kudly4

"Řekl bych, že se jedná o jeden pořádně zkurvený Horor" Můj druhý film od Westa, Cabin Fever 2 se mi vůbec nelíbil, ale jde vidět, že dneska už je úplně jinde a natočil parádní Horor, který je poctou ke starším Hixploitationům, no nejvíce vám to bude připomínat Texaský masakr. Úvodní lehce erotická hodina byla fájn, ale přeci jen se čekalo na první krev fakt dlouho. Každopádně, Gore bylo skvělé, první zabití od creepy báby bylo až děsivý, nechybí přejetá hlava, solidně nabouraná kráva, vidle v očích, krmení aligátora (plavání v jezeře bylo megáá), za mě top scéna asi právě to první ubodání. Retro atmosféra se povedla (to úvodní nahlédnutí do baráku, bylo hodně dobrý), za mě možná hezčí herečky bych vybral a jinačí hudbu, ale jinak jsem spokojený. A co jsem tak četl, tak by z toho měla být trilogie, tak jsem zvědavý. (150. hodnocení) ()

silentname

Tak po tom ako som okomentoval "I", je čas si niečo povedať o "X". Nájsť nejaký ozaj kvalitný hororový projekt je pre mňa posledné roky celkom náročné. Skôr mám pocit, že keď robím vyhodnotenie roka, tak najviac hororov končí na nástenke medzi najhoršími filmami. Ale úprimne, čo iné si zaslúžia filmy ako "Let´s Scare Julie" alebo "Noise In The Middle"? Možno aj preto som bol ale rád, že sa konečne objavil projekt, ktorí aj väčšina mojich obľúbených hororových divákov vyzdvihlo. A za seba poviem, že tento projekt oceňujem rovnako. Možno som čakal, že pôjdem s hodnotením ešte o niečo vyššie (vraj som večný optimista), ale pár vecí mi v tom bráni. Ale poďme si to rozobrať. Čo je na filme skvelé? V prvom rade jeho práca s kamerou. Myslím si, že málokedy vidieť film, ktorý je spracovaný dokopy vo viacerých štýloch. Máme tu klasické zábery digitálnou kamerou, krásne nasvietené zábery do filmu, ktorý natáčajú v klasickom 4:3 formáte a potom sú tu aj vynikajúco spracované zábery z výšky, ktoré na niektorých momentoch skutočne dotvárajú atmosféru scénky. Či už s jazerom alebo posteľou. Atmosféru si to celkom drží. Už počas dňa je cítiť z toho celého prostredia a jeho majiteľov niečo temné a nepríjemné. Mia Goth okrem toho dáva obe role skvele. A dokonca je cítiť medzi Maxine a Pearl určité paralely. A nie len preto, že ich hrá obe. Niekedy v človeku vie niečo driemať, no vie vyjsť silne na povrch. A myslím si, že niečo podobné sa dialo tu. Vizuálna stránka filmu je dobrá. Keď sa niečo udeje, pôsobí to skutočne a jednotlivé vraždy sú väčšinou spracované kvalitne (jedna je prestrihnutá takže moc neuvidíme) a plíživá atmosféra noci a prostredia funguje. Plus film dobre využíva aj dobu, v ktorej sme. Tie 70s je cítiť... a myslím si, že niečo tomu dodávajú. Úprimne som z tohto cítil viac ako napríklad z posledného "Texas Chainsaw Massacre". Čo pre mňa ale film drží vzadu sú jeho hrdinovia. Musím povedať, že väčšina z týchto postáv ma absolútne nebrala. Najlepším príkladom je asi Lorraine, ktorá sa síce niekam posunie, no príde to odnikiaľ a vôbec mi to nedáva logiku ani nič podobné. Bobby-Lynne je celkom otravná a Wayne mi príde ako keby hral nejaký typ stereotypu. Nič proti Martinovi Hendersonovi (je fajn ho po dlhšej dobe vidieť), no nemám pocit, že svojej postave niečo pridal. Jediní, kto mi vychádzajú ako dobré postavy medzi hrdinami sú Maxime a Jackson. Tí reálne aj ukážu nejaký charakter. Bez ostatných by som sa obišiel a pôsobia len ako postavy do počtu. Takže keď sa veci začnú diať nejako som necítil niečo, vďaka čomu by som ich chcel vidieť prežiť. Ale odhliadnuc od tohto si myslím, že film splnil svoju úlohu schopne a dokonca som zvedavý aj na jeho pripravovaný prequel "Pearl". Nechám sa teda prekvapiť aká je budúcnosť tohto projektu. Hodnotenie: B ()

PetrPan

Chyběly mi XXX kozy, ale pozorný divák (tedy já) se dočká černého XXX péra. Absence převelikých melounů se ale dá odpustit, přece jen ty přišly do módy až o něco později. V sedmdesátkách se uctívaly bobři. To "y" není gramatická chyba, ale učím se ctít genderovou identitu.  Ovšem bobříci se tu plní taky pouze mimo záběr.  Čili čistě z ouchylného hlediska jsem se dočkal holé stařecké prdele, nějaké té bradavky a černého kokota. A koukám, že jsem vám tak shrnul i herecké obsazení. Chybí tedy už jen krokodýl, nikoliv Dundee, ale  při útoku zásadně Digitál.  Jako krvemil, střevomil, okavenmil ale i třeba praskohlavomil jsem se svých chvilek rozkoše dočkal. I když střeva byla jen hovězí a oko zapíchnuté vidlemi. Nechápu proč Ti West neobsadil skutečné  staříky, dokážu si v takové roli představit třá Roberta de Nira a   Jennifer Lawrence, ta už má taky přes třicet. Tři, páč si nechávám prostor pro Westovu příští poctu pornohororu.  Jako trojka tohohle dvoufilmu (Pearl taky zkusím...zhlédnout samozřejmě!) by to nebylo špatný. ()

SeBig odpad!

Strašně mě baví tato věc, co si myslí dnešní "umělci" - 70 léta, vidláci = strašně děsivý horor. Nebylo tohle out už v šedesátých letech? ()

Arsenal83

Niekoho možno vystraší stará babka v nočnej košeli a s vidlami v rukách, ale ja by som čakal od hororu trochu viac. A určite by som zrýchlil tempo, keďže skoro hodinu sa tu rieši len porno a Kid Cudi vo vizáži plantážnika si tu vrzol s každou nedámou. Nakoniec to bolo z toho filmu ešte to lepšie, lebo súložiaci pár zo záhrobia mi k šťastiu tiež nechýbal. ()

Chrustyn

Překvapivě kvalitní hororový kousek, který nekrytě odkazuje na špinavé laciné horory ze 70. let (nejvíce Texaský masakr). Vizuálně odpudivě vtahující, herecky dobré, s působivou atmosférou a hromadou nechutné brutality. Opravdu žádný soft. ()

korbitch22

S tímhle režisérem jsem měl vždycky obrovský problém. Oceňuju jeho vytříbený retro styl. Třeba takový Devil House měl úžasný feel 80. let a dobovou atmosféru na jedničku, jenže scénář byl neskutečná sračka, ve filmu se dělo hovno, nemělo to hlavu ani patu a skončilo to stejně imbecilně, jako začalo. Takže sem se X hodně bál, že to dopadne stejně, díky bohu, nestalo se. West pro změnu servíruje luxusní atmosféru let 70. , která mu jde naprosto úžasně, příběh je super, parta mladých lidí, dodávka a jede se točit péčko, jelikož mám k péčku velice kladný vztah jak z uživatelského tak z antropologického hlediska, byl jsem celkem nadšený z toho, co se děje na plátně i když šlo jen o točení filmu bez nějaké větší atmosféry nebo napětí. Ovšem co se rozjede potom je ultimátní twist skvělých vražd, nečekaných kombinací stylů jako je slasher s animal hororem (scéna v jezeře absolutní top) a výtečný konec, u kterého jsem zaplesal. Velkou výtku mám k maskám úchylného páru, to byl fakt až zbytečně extrémní nechut no a šukačka důchodců, u toho jsem měl co dělat, nezeblít ovladač. Jinak West ohromně překvapil, příběh super, herci perfektní ve svých rolích, překvapivé a dobře natočené vraždy. Po filmu jsem okamžitě dostal chuť na jakýkoliv oldschool slasher a nový péčko. 70%: ()

Marze

Je to unikatni a nenudi to. Skupina hercu toci film pro dospele ve venkovske oblasti a budou muset bojovat o zivot. Postavy jsou dostatecne zajimave a sympaticke a vypada to, ze se herci sami bavi. Je tu napeti, sex, gore a postupne nekolik prekvapeni. Jsou tu spojene, muzskym uzasem,  dva zanry -  horor a porno. Zdarily navrat do techto druhu filmu 70. let. Pro me pridana hodnota hruzne predstavy bydlet v zemedelskem state Texas mezi od obzoru k obzoru se vynoucimi lany poli a pastvin uprostred fasisticke Ameriky. ()

Ivoshek

To byl ale divno-slasher. Při sledování jsem si vybavil starou pecku “Když jsem šel půdu pro hrábě, viděl jsem tam dědka na bábě”. Ale dokoukal jsem, to jo. Vidle dobrý. Přejetá hlava super. ()

TheEvilTwin

Že nejde skloubit retro slasher, romantický příběh o lásce v důchodovém věku a porno najednou? Omyl. Ti Westa jsem v hledáčku nikdy až tak neměl, ale zde mi sednul nádherně a já mám jen kousek k úplné spokojenosti a pětihvězdě. Už samotný nápad o pornoštábu točícím filmy pro dospělé ve vidlákově je celkem lahůdka a když se k tomu přidají nasraní psychopatičtí důchodci a spousta krve a humusu, je vyhráno. Budovaná atmosféra je od začátku perfektní, funguje skvěle vizuálně i hudebně, a to jen aby ve druhé části mohli tvůrci rozjet naprostou šílenost. Postavy jsou celkem šikovně představeny, a tak s nimi divák o to víc prožívá a o to víc s nimi trpí, “záporáci” jsou slizcí, hnusní a nechutní a musím říct, že prvek “disgusting starých lidí” zde funguje na výbornou a takhle intenzivní vnitřní nechuť a strach jsem už dlouho nepocítil. Dočkáme se nahotinek, prostřelených hlav i bizarností, nad kterými budou slabší povahy zavírat oči, a kdyby šli tvůrci do gore ještě odvážněji a odpustili by si některé klišé z hlediska chování postav, pálil bych plnou pětku. Z výsledku jsem ale i přesto spokojen, jak už dlouho ne. Málokterý film tak umně kombinuje tolik prvků, které dělají jednoduše dobrý horor a legendy o potenciálním hororu roku opravdu nelhaly. ()

claudel

Jenny Ortega je v kurzu neboli všude, kam se podíváš - na Netflixu i na HBO. Tady ale prim hraje spíše Mia Goth se svým specifickým obličejem. Existenci Brittany Snow jsem si připomenul po asi patnácti letech. První polovina se mi líbila hodně - proč jen si ten Texas tvůrci hororů tolik oblíbili?! :-) Druhá polovina už lehce sklouzla k nechutnosti, ale tři hvězdičky jsou s plusem. Aligátor vynikající - nejlepší scéna s plaváním... ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD