X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

POMO

Nejinvenčněji zrežírované sedmdesátkové exploitation současným mladým tvůrcem. Ti West ví co dělá, hraje si s divákem a žánrovými postupy, mixuje kousek soft péčka s kusancem hard slasheru, a nezapomíná být ani lechce úchylný. Ale hlavně nejvypečeněji za poslední dekády zhmotňuje klasickou slasherovskou premisu “sexující tínejdžeři musí zemřít”. U X se nebudete bát, ale story nešťastných návštěvníků zlé farmy si užijete o to šťavnatěji, o co více jste doma v žánru a máte rádi nový vítr v něm. A nahá ňadra. ()

verbal

Když amatérským maskérem svraštělá bába náhle v devadesáti znovu nastartuje zteřelého vykuchaného netopýra, je zle. Amatérským maskérem svraštělý dědek už ji ho tam není schopen ani nadrobit, a tak nezbývá, než šmajdavě opíchat kohokoliv po ruce… Nožem. Ne, nenechte se zmást! Profesionální nudil Ti Západ opět prokázal, že umí točit. Satanžel jen unylé, otravné sračky o ničem. Čili zase prokopuloval pár mega na kulisní, zákulisní a jiné retropičičandy, přičemž „scénáři vylez!“ a přívěsem slibovaný texaský pornomasakr, sloužící akorát tak k opětovnému klamání spotřebitele, se scvrknul na vcelku anemických dvacet minut behaviorálně obskurní nadržené šouravé báby a pár klišovitě ječících „pornoretrokrasavic“, málem skoupých i na kozy. Avšak plně obklopených ubíjejícím dobovým balastem, autentickým zvukem sedmdesátkových rurálních cikád a tolik poutavě sáhodlouze se valícími chuchvalci laskavce! Opravdu nechápu, kdo tomuhle prudivému neumětelskému hovadu na takové ubohé, prázdné, dějově plytké a dialogově retardované ksindloviny dává prachy. ()

Lima

Pokus o ambiciozní horor, který tak úplně nevyšel. Zhruba první hodinu, do úvodního mordu, je to velká režijní jízda. Nápaditou kompozicí záběrů, vtipným načasováním scén (krokodýl z ptačí perspektivy!) a takový casting byl na taky jedničku, všechno originální charaktery a všem jsem to žral. To dlouhé čekání na vrchol se povedlo na pětihvězdu. Ale jak se pak spustí spirála násilí, příběh se klišoidně vine předvídatelnými cestičkami, mordy jsou všechno, jen ne něčím zajímavé, byť v jednom West upomíná na Fulciho a všechno to vrcholí scénami, který fakt vidět nechcete (gerontofilní sex). Je to film o dvou půlkách a ta první tu druhou, kde to graduje,  paradoxně převyšuje o hlavu, někdy méně holt znamená více. ()

J*A*S*M

Člověk by od hororové vyvražďovačky ze zákulisí amatérského pornoprůmyslu tak úplně neočekával, že v jeho středu bude vlastně docela zajímavé, ambiciózní a nepříliš často prozkoumávané téma, které mě dokonce v několika momentech donutilo soucítit s hlavní zápornou postavou (tedy, než přešla do full psycho bitch módu samozřejmě). Natočené je to skvěle, West podobně jako v Domu ďábla přesvědčivě imituje 70. léta, hraje si se střihem a přináší nejednu silně creepy sekvenci. Zdejší kladní hrdinové bohužel nejsou úplně můj cup of tea - ač poměrně snaživě vykreslení a navzájem bez problémů rozeznatelní - takže první polovina se pro mě nesla spíš ve znamení čekání na to, až ten neodvratnej masakr konečně začne. S prvním bodnutím to pak ale jede krásně svižně a hororově výživně až do konce. Nejsem asi tak nadšenej, jak jsem doufal, že budu, spokojenost je ale na místě. ()

Malarkey

Pokud očekáváte vzorový slasher, tak zde jste správně. Partička mladých idiotů na jedné straně, pár důchodců s nesplněnými sny na druhé straně. K tomu sex, krev, rock and roll a překvapivě hodně slušné filmařské řemeslo, kde režisér a kameraman má slušné oko na dobrý záběr a k tomu povedenou dobovou atmosféru. ()

T2

║Rozpočet $1milión║ Tržby USA $11,765,309║ Tržby Celosvetovo $14,779,858▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Námet a atmosféra fajn, herci ako tak ujdu. Úvod sa pomaly rozkukáva, občas niečo fajn navodí, však mladý ľudia idú do nejakej usadlosti natáčať amatérske péčko ale toto trvá nakoniec celú polovičku filmu, než sa začne niečo vážnejšie diať. No a keď príde aj na napätie v scénkach, vždy to zadupe režisér nejakou lacnou predvídateľnou pitomosťou, okukanou banalitou a to sa v podstate deje celú druhú polovicu, až to úplne otrávi a nádejný horor to vrhne do šedého podpriemeru, škoda /40%/ ()

Algernons

Návrat ke klasickému slasheru, který by v jiných rukou byl průměrnou záležitostí. Avšak obsazení, masky a hlavně režie se střihem a kamerou z toho dělají neobyčejně nepříjemný zážitek na sledování, který se vám dostane pod kůži. Film si dává krásně na čas, než začne vražděníčko a nebojí se, že by diváky unudil. Jedinečné zasazení a postavy společně s provedením vás udrží celou dobu zažrané a budete jen čekat, kdy a co se pokazí. Autoři totiž zvládají mít skrze film velmi nepříjemnou atmosféru, pomocí znepokojivých obrazců a záběrů. Záživný kousek, který mě napínal a bavil až do samotného konce a zanechává vás nahlodané několika myšlenkami, hlavně těmi ústředními. Avšak bych si přál, aby hlavní postava byla výraznější, mnohem víc mě zaujala postava Ortegy, protože si projde určitou změnou (minimálně převrátí očekávání na hlavu) a kdyby byla ona hlavní postavou, asi bych si to užil ještě o něco víc. I tak se jedná o zábavný, místy vtipný, ale hlavně o krvavý, poctivý slasher! ()

Superpero

Hororů jsem viděl spousty, ale snad u žádného jsem si nezakrýval oči hnusem. Všechno je jednou poprvé. Každopádně jsem si to užil. Byl jsem napjatý, zhnusený, zasmál jsem se a nadmíru pobavil. Je to hezky vypointované. ()

Fr

„JSI UNÁŠEJÍCÍ, VRAŽDÍCÍ, SEXUÁLNÍ ĎÁBEL...“   Kluci a holky s pornofaktorem „X“ vyrážej natočit film, kterej z nic udělá milionáře. Inu což… tam na farmě jednoho starýho, ošklivýho zmrda, se fakt budou dít věci… Takový… jako bych opravdu koukal na dobovej (nejen porno) film. Což je super! Děj? No nějakej je, ale je to slasher, kde 100letej stařec s 200letou bábou… má to zajímavou předehru, pitoreskní závěr, mrtvoly… prostě vo tom tyhle věci jsou!     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, jaký by to bylo, kdyby se ke mně přitulila Helenka Vondráčková. 2.) Přestal jsem píchat starou. (A mám farmu).  ///  Thx za titule „Arilka“.                  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

LIVINGDEAD

Hodinu se nic neděje, a pak jde zvrácená stařena do akce. Bohužel ta hodina mne unudila k smrti, takže trochu akce na konci mne už nerozhýbalo. Celé mi to připadalo jako nekrofilie, ti důchodci byli tak staří, že už museli být mrtví. ()

EvilPhoEniX

Přeceňovaný Ti West po téměř 10 leté odmlce se vrací se svým doposud nejlepším hororem, který už teď attackuje druhou příčku. X je výbornou poctou 70-80tkovým Slasherům a Hixploitationům s exkluzivním retro Lookem, což je dnes už vyloženě rarita a já jakožto milovník subžánru samozřejmě tleskám a vzdávám hold, tohle se hodně povedlo. Film má zajímavý námět o partě mladých filmařů, kteří by chtěli natočit film pro dospělé v odlehlém Texasu, jež bude hostit creepy důchodcovský pár a těm se samozřejmě nebude líbit, co omladina má v úmyslu. Líbí se mi, že Ti West jde na to trochu jinak a než sledovat partu teenagerů, kteří chlastají a poté si to rozdají jak je u podobných filmů zvykem, tak tenhle styl mi vyhovoval více. Kdo čekal Rating NC-17 byl naivní, to by fakt neprošlo né v USA, ale holky se ukázaly alespoň nahoře bez, což je samo o sobě v dnešní době odvážné ( zlaté 80tky v tomhle). Rozjet úvodní seznámení soft pornem je zkrátka výživná a zábavná podívaná, která se záhy promění v nekompromisní a fajnový masakr ( jak byly předešlé 3 roky na Gore slabé, tak letos jsem hodně spokojen). Ti West navíc využil fakt, že creepy staří lidé jsou v kurzu, ale proč by měli jen strašit, když můžou i vraždit, že ano. Hlavní záporáci jsou fakt parádně slizcí a nepříjemní ( lepší hororové záporáky letos možná už neuvidíme). Babča s nožem a vidlema, s úsměvem na tváři zatímco krev cáká .. tak to můžu! Postavy jsou sympatické, dívky atraktivní ( Jenna Ortega!) gore je velmi fajn ( scéna s krávou v úvodní třetině mě fakt postavila ze židle na nohy) a takový krokodýl, tak ten si zde odehrál rovnou dvě parádní a nepříjemné scény. X je hodně zásadní horor i pro letošní rok, přišel ve správný čas a dává hororovým fanouškům víceméně vše, co by se od solidního hororu dalo očekávat. Jedna vtipná a trefná hláška z filmu: No one cares about the plot, we all want tits and assses .. yea and Gore ! Fuckin A- Right. Příběh 3/5. Akce 4/5, Humor 2/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8.5/10. ()

tron

X je zvláštny film. Povedať, že prvú polovicu sa nič hororové nedeje, by mohol asi len niekto, kto v živote videl max. tri horory. V skutočnosti sa toho v prvej polovici hororového deje práveže veľmi veľa. Ale sú to „len“ mrazivé náznaky, nič explicitné. Ak ste nevideli trailer, ocitnete sa v príjemnom pomykove, keďže nebudete tušiť, čo z X vypadne. Je tam strašidelný dôchodca, aligátor (pohľad z vtáčej perspektívy je brutál exkluzívny), farma ďaleko od ľudí, strašidelný dôchodca č. 2, niekto ako mladý Kurt Russell a medzi jednotlivými filmármi to iskrí. Skvelá dobová atmosféra, soundtrack, výprava, sympatickí herci a postavy, ktoré síce nie sú nejaký enormný zázrak, ale inak sú veľmi fajn. Potom sa X preklopí do druhej polovice a v nej sa síce začne vŕšiť jedno klišé na druhé, až je z toho poriadne vysoká kopa (klinec, oko), ale čuduj sa svete nevadilo mi to. Následne príde na rad explicitné gore. Mal som z toho proste veľmi dobrý žánrový dojem a aj keď tie 4* nie sú úplne čisté, tri by boli málo. Vtip na záver: až X mesiacov po dopozeraní som zistil, že tu má Mia Goth dvojúlohu. Tá sa v rovnakom roku dočkala prequelu Pearl. ()

Slasher

Zázračně mě hororový trailer ve finále nezklamal - a je to sympatický, stylový a vtipný mix Farmer’s Daughters (x) a Texas Chainsaw! Celý to fakt vypadá jak natočený v roce 1979, sází na dva šeredný zlý důchodce a když tu přijde na krvavý efekty, jsou poctivý a na doraz. Jako špinavá vyvražďovačka se rovnou řadí mezi top. ()

Bloody13

Sláva! Po dlouhé době konečně HOROR! Dneska slavím, takže teprve zítra tu vystříkám smysluplnější komentář. Každopádně zdejší hodnocení opět brutal underrated. ()

xxmartinxx

Všechno v pořádku, všechno na svém místě, má to ale v robě na můj v kus "FX Show by Ryan murphy" čistoty a kalkulovanosti, takže to především adekvátně plní očekávání. ()

Marceloo

Partia filmárov sa vydáva do odlahlého mestečka v Texase, kde sa chystajú natočiť film pre dospelých. Pri akte si ich ale všimne majitelka objektu, ktorá je spolu s manželom odhodlaná zastaviť ich hriešne činy za každú cenu. - Je mi vždy sympatické, keď si dá hororový tvorca po nepodarenom projekte na pár rokov prestávku a vráti sa s nejakou peckou. X bol pre mňa najočakávanejším tohtoročným hororom a sluboval som si od neho poriadne oživenie subžánru Hixploitation, ale nakoniec som mierne sklamaný. Uznávam, že vidláci sú extrémne nechutní. Dve gore scény sú taktiež pôžitkom pre oko diváka. Čo ale podla mňa vôbec nefungovalo, je erotická stránka filmu. V podstate tu okrem bradaviek a pár vzdychov nič nie je. Chápem, že film potreboval R-kový rating kvôli kinám, ale keď už sa Ti West rozhodol natočiť takúto čistokrvnú žánrovku, ktorá má byť poctou Texas Chainsaw Massacre, mohol obetovať nejaké výdělky a natočiť to ako poriadnu NC-17. Ono to bezpochyby skončí ako jeden z najlepších tohtoročných hororov, ale ja osobne som určite čakal niečo uspokojivejšie a hlavne explicitnejšie. Ti West stále stagnuje, ale na jeho ďalší horor, v ktorom bude opäť talentovaná Mia Goth v hlavnej úlohe, sa aj tak teším. P.S. Teraz som počas celého tréningu rozmýšlal, čo chcel vlastne Ti West dosiahnuť prostredníctvom final girl. Ak to malo namiesto cudnosti, ktorá bola od zrodu tohto žánru vždy hlavnou charakteristikou protagonistky, glorifikovať děvky, tak je horor v poriadnych problémoch. Ale na riešenie takýchto drobností tu sú iní gendermani, takže tie tri hviezdy sú tak akurát. ()

Djoker

Natáčení porna je zajímavým oživením žánru, které jistě přiláká i diváky, jenž nemají brakové zástupce v lásce. Trestem jim pak bude pohled na gerontofilní orgie, které nejsou moc vhodné pro majitele slabších žaludků. Obsazení je však libové. Goth i Ortega mají zbraně a nebojí se je použít, ovšem nade všemi ční bohyně Brittany Snow, která konečně dostala další šanci zazářit. ()

Morien

Jedna koupačka s aligátorem to nezachrání. Nicméně musím uznat, že poté, co jsem se přinutila nehodnotit film podle toho, co jsem očekávala, ale raději podle toho, co jsem doopravdy dostala, se moje mínění o X trochu zlepšilo. I nadále je to ovšem příliš exploitation na to, abych filmu přisoudila nějaké to osvícení. Plus se přidávám k tomu táboru, pro které byla po první půlce (hehe) ta druhá spíš zklamáním. ()

ditrue

| 45% | Horor absolutně bez napětí, mixnutý soft pornem, s víceméně nezajímavými, ale hlavně hrozně hloupými postavami a jednoduchým scénářem. První hodinka budování příběhu mě bavila daleko víc, než když se pak rozjelo vraždění, které ničím nedokázalo překvapit. Po technické stránce sice všechno vypadá na jedničku, ale jinak jsem si teda takhle tenhle očekávaný a kritiky vychvalovaný film fakt nepředstavoval. Dovolím si upravit meta-komentář jedné z postav, abych zhodnotil jak na mě zapůsobil - "Řekl bych, že se jedná o jeden pořádně nudný horor." ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD