X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Eluin

Hodně zajímavá věc odkazující se na sedmdesátkové vyvražďovačky, tady ovšem s trochu jiným "zabijákem" a také jinými obětmi. Potěší i pár docela vtipných momentů. Celé je to navíc podané docela nápaditě (Ti West...). ()

moviechecker

Úplne jednoduché, žiadne triky, žiadne monštra, klasicky horor zasadený do 70tiek. Prijemná jednohubka a príklad toho, že jednoduchý klasicky horor sa stále da natočiť. ()

pumpkinqueen

Že si Ti West umí na jedničku poradit s atmosférou osmdesátých let nás přesvědčil už ve svém snímku Dům ďábla. Co se týče příběhu, tam si už svým přívětivým hodnocením úplně tak jistá nejsem. Vizuálně je to pecka - o tom žádná! První část filmu jsem si hodně užila, i když se prakticky neděla žádná velká akce. Pro někoho to mohlo být nudné, ale já jsem to pojala tak, že jsme měli dostatečný prostor seznámit se nejen s postavami, ale i s prostředím, a film si vybudoval hrozně příjemnou hororovou atmosféru. Ve vzduchu byl cítit tak trochu jinačí Texaský masakr. Jenže když konečně onen slibovaný masakr přišel na scénu, nějak to na mě přestalo fungovat. Jako by ten delší rozjezd sliboval až příliš a své sliby tak úplně nedodržel. Dostali jsme sice slušnou nálož krve, nechyběly ani nějaké ty pořádné nechuťárny, ale mě to prostě po druhé vraždě přestalo bavit. Trochu mě totiž u sledování rušila jedna myšlenka, která se mi neustále vkrádala do hlavy - jaká je sakra pravděpodobnost, že když se v v sedmdesátém devátém rozhodnete odjet na odlehlý venkov natáčet tajně porno, že narazíte na staříky, jako byli tito?! Vím, že logické myšlení občas musí jít u hororů stranou, ale mně to tam prostě nesedlo. Film je za mě rozhodně jeden z těch dost dobrých v současné době, ale asi jsem prostě jen čekala větší odvar. Každopádně jsem přesvědčená, že nás pan režisér ještě v budoucnu příjemně překvapí, protože tyhle dobovky, které jsou teď v módě, mu atmosfericky zatraceně jdou. ()

geek.ondra

Ti West se po několika příjemných překvapeních konečně přiblížil k první líze. X je na první pohled pouze buranská řezničina ale ve stylovém, intenzivním a příjemně staromódním podání. Vrchol špinavých vyvražďovaček po kterém hned člověk zapomene na přeceňováný Texaský masakr. 7,5/10 ()

Davidkkk

Můj nejočekávanější projekt roku 2022, X, je přesně tím, čím jsem si přál, aby nebyl - průměrnou vyvražďovačkou. Studio A24 je mým favoritem. Veškeré jejich novinky jsou mnou velmi očekávané a líbí se mi jejich umělecké ambice skrze všemi žánry. Letošní porno tematizované X kromě sympatické retro stylizace nenabízí nic navíc. Ti West, kterého by mnozí označili režisérským esem hororových filmů (z mého pohledu vyloženě průměrný tvůrce), servíruje vidlákovský slasher s nadrženou stařenkou v roli zabijáka a nutí diváka sledovat přibližně hodinu vztahy mezi postavami, které jsou lajdácky napsané tak, aby ve vás probudili hněv. Když už si konečně nejdete někoho, kdo vám přijde obstojný, pár minut nato se z něj prostřednictvím jednoho aktu stává další z party degenerátů, kterým smrt přejete. ()

Daiker

Dlouho se čekalo na akci, která byla dobrá a vraždy byly solidní..... Důchodci jsou hnusní, ikdyž to byli nalíčení herci..... Atmosféra byla skvělá..... ()

Vabr

On to je vlastně takový normální, trošku hlubší slasher, a to jen díky motivaci vrahů, která je za mě osobně docela super. Jelikož je to slasher, tak to má obecné náležitosti slasheru - vrahy, originální killy, final girl, plné využití lokací, nahotu. S tou nahotou to je tady trošku vostřejší, protože o tom to vlastně taky je - točí porno. Nahota obecně mi sem tam v hororech vadí, protože to často akorát vypovídá o brakovosti filmu, jelikož film nemá krom toho co nabídnout, ale tady to mělo opodstatnění, a to už je jiná a hned to má smysl. To je za mě palec nahoru. Pochválil bych taky cool stylizovanou sedmdesátkovou (lepší než osmdesátky) kameru a sympatické postavy. Co je na filmu rozhodně ale nejlepší, jsou killy. Jsou originální, některé trochu brutálnější (hlavně ten jeden! kdo viděl, ví), dobře načasované a neopakují se. To si budu určitě pamatovat spolu s motivací vrahů. Bohužel ale na druhou stranu je stopáž vcelku vleklá a obsahově tu toho moc taky není, takže to místy i nudí. Když se to tak zprůměruje, vychází průměr. Například Green Room byl pro mě osobně lepší, byl o něco vynalézavější. Vyhodnocení: Ale těším se na Pearl, které vypadá líp. Vyjde na moje narozeniny, hurá! ()

helraiser

Tak tohle je pro mě tedy opravdu velké překvapení. Ta stilizace do 70. let je opravdu parádní a prostředí amatérského porna, bylo prvotřídní a divák si to užil a to, že k prvnímu mordu dojde až po hodině vůbec nevadí, protože o zábavu je postaráno a neskutečně to utíká. Když už konečně dojde k vraždám, tak to je opravdu krutopřísná jízda s neskutečným Gore, které se jen tak nevidí a dvojice psychopatických důchodců je opravdu super. Parádní podívaná a tento rok asi nejlepší slasher se slušnou brutalitou a originalitou. Opravdu velká spokojenost. ()

AngelG

Ti West se pro mě ofiko zařadil mezi nejoblíbenější režiséry. Já vím, je to pro něj pocta. :D Jeho filmy mě opravdu baví. Od hutné atmosféry, nepříjemný soundtrack, fantastické záběry, po skvěle budovaný děj. Od začátku do konce jsem byla jak na trní a absolutně jsem nevěděla, kam to celé směřuje. Jedná se o velice jednoduchou premisu, která je ovšem tak skvěle provedená, že jsem hltala každou minutu. Tohle je přesně ten typ atmosferického hororu, který mi sedne jak nic jiného.  + skvělá hudba 70tek + opravdu nepříjemný gore ()

Rockerman

Parta amatérských pornoumělců si pronajme barák na odlehlé staré farmě, aby zde natočila svůj film. Netuší, že tu žije mrduchtivá stařena, jejíž sexuální apetýt je stále i přes vysoký věk nenasycen. Když však nedostane to, co by chtěla začíná se s pomocí svého muže mstít. Půl filmu celkem nuda, ale druhá půle je natolik "šťavnatá" a zvláštně bizarní, že jsem nucen dát vysoké hodnocení. ()

dudunecek

Sex je náš...Dělá dobře mně i tobě...Luxusně špinavá pocta exploitation slasherům alá Texaský Masakr. Zrno, špína, vedro, venkov, sedmdesátky. Mia Goth ve své (neviditelné) dvojroli si film pomaličku kradla pro sebe. Killy jsou zábavné, tempo je velmi příjemné a holky i kluci jsou sexy (hlavně Kid Cudi a jeho Johnson) Příjemné překvapení. 7/10 ()

figliar

70kový béčkový slasher horor s nevýrazným obsadením a nesympatickým párom dôchodcov. Od začiatku sa dá predpovedať dej, pretože je ako z učebnice hororu - opustený americký statok, parta teenagerov si užíva, poserie sa všetko čo sa dá, jediná postava prežíva. Za málo peňazí veľa krvi, ale žiadna kvalita. ()

Kalimero13

Mé patnáctileté já by určitě hodnotilo více, protože ten film opravdu brilantně dělá to, co chce dělat. Mé současné já tam ale vidí pramálo, co by ocenilo.  Ukázkové 3*. ()

Kingjiri

Musim říct, že mě tahle směs sedmdesátkovýho péčka a puritásnkýho, starýho avšak neklidnýho párečku vidláků fakt bavila. Napětí i akce bylo dost (byť v první půlce se spíš buduje celej příběh společně s atmosférou) a ty starý vidláci byly fakt dost ošklivý (super masky!). Ocenil jsem, že většina vraždících scén brala v potaz stáří vrahů i jejich neutěšenou zdravotní nebo mentální kondici, takže jsme byli ušetřený nějakejch přehnanejch siláckejch výkonů nebo extra sofistikovanýho vraždění. Hodně udělala i na poměry žánru zručná filmařina, která vedle současnýho moderní stylu natáčení využívala i záběrů jakoby ze strarejch kamer (natáčení péčka), stylovej střih nebo závěrečný titulky. Dost udělal i stylovej soundtrack. Atmosféra pak byla směsí nápětí, menšího znechucení (nadržená bába) i přiměřenýho goru. Docela milý překvapení, kterýmu za filmařinu, atmosféru a nápad přihazuju čtvrtou hodně slabou hvězdu. ()

RobLord

Mohl to být podařený slasher ve stylu Texas Chainsaw Massacre. Jenomže není. Námžel. Všechno v tomhle filmu funguje perfektně. Tedy až na pár vraždících gerontů, kteří sotva pletou nohama (i když stará prabába Pearl by si nejradši ještě vrzla. Hm. To jistě.). Sedmdesátkový look je úchvatný - vidíme barevný film, nikoliv tmavý filtr, který utápí obraz ve tmě i při sledování v noci. Natáčení porna je zábavné (víc než kozy ale neuvidíte). Opuštěná farma je znepokojivá. Mia Goth, procházející se naostro jen v džínových lacláčích, je sexy. A aligátor v jezeře je nejstrašidelnější - scéna, ve které se Mia Goth koupe, se zatraceně povedla; napětím jsem skoro zapomněl dýchat. Slabinou X, jak už bylo napsáno, jsou zabijáci (což ve slasheru nejde pochválit), vetší a zaživa hnijící metuzalémové nad hrobem, kteří vypadají jak exhumované, dlouho pohřbené mrtvoly, oživené nějakým kouzlem. Vlastně působí spíš dojmem morbidních loutek než starců. Vedle toho zdatně prudí sexuální hlad Pearl, namísto kterého bych radši viděl napínavější a hororovější scény a pochopitelně krvavější orgie. Ti West se snažil. Opravdu. Škoda, že to takhle zmrvil. Nic takového, jako je třeba finále Pátku 13. III, tu rozhodně neuvidíte. Sakra! ()

John80

Natáčanie porno filmu sa nemusí vždy skončiť dobre hlavne keď to prekáža dôchodcom, ktorý začnú postupne likvidovať hlavných protagonistov filmu.Prva hodina filmu je o natáčaní filmu a zbytok je celkom fajn s napätím 3* ()

Hellierer

Ve skutečnosti člověka už trochu mrzí, když někde vidí logo společnosti A24, jelikož je pak divák už tak nějak ochuzen o moment překvapení, protože víceméně počítá s tím, že když tato společnost uvádí nějaký film, tak se většinou bude jednat o "elevated" materiál. Ale zase za to můžeme být jenom rádi, protože i další z řady jejich hororů přináší svěží vítr do zatuchlejších vod. Na jednu stranu se totiž jedná o příjemnou poctu teen vyvražďovačkám ze 70./80. let s překvapivě fajn hlavními hrdiny, výbornou atmosférou a okořeněnou pohledem do amatérského porna, na stranu druhou se ale zase jedná o poměrně ambiciózní podívanou, která se pouští do nepříliš prozkoumaných vod, do nichž se ve společnosti úplně moc nedostáváme (spoilerovat nebudu), díky čemuž se vám na nějakou dobu zaryje pod kůži. Nepříjemné, znepokojivé, čvachtavé. A to chceme! ()

ER

Ti West ukázal, že mu jde i ambicióznější poloha v jinak prostoduchém hororu. V první polovině rozehraje psychologický part mezi postavami a aby bylo jasno, kdo koho tu semele, tak servíruje fakt odporné staříky, kteří jakoby vylezli ze záhrobí na "svačinku".  Zálusk si dělá i krokouš a kdo si počká, ten se dočká. Navíc režie dokáže výborně pracovat s retro designem včetně herců. Ale celé to stojí na kontrastu mládí vs stáří a závist je pěkná mrcha, která neváhá podřezat krk. ()

Maximilianus

Aspoňže sa to na posledných 40 minútach ako tak rozbehlo, inak to bola celkom slabota. Páčil sa mi ale vizuál a zvuk ako keby zo 70tych rokov minulého storočia. 5,8/10. ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD