X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Strandmon

Žádné velké překvapení se rozhodně nekoná a třetí hvězdu přidávám spíše jen za skvělý retro look a pokus o artový zážitek pro diváka. První půlka špatná není, snaží se dlouho držet mysteriózní atmosféru a navíc nabízí celkem různorodou škálu originálních detailů. Druhá půle už se ale bohužel nese za hranicí absolutní absurdity. Tvůrci sem ani nedokázali přenést atmosféru z první poloviny a vy se tedy prostě a jednoduše nebojíte a dost pravděpodobně se ani neleknete. Postavy jsou nesympatické a troufnu si říct, že občas až otravné, takže to jestli zemřou vám je vlastně dost ukradené a konec taky nepřináší nic co by vás překvapilo nebo zaskočilo. Kdybych tak neměl rád retro, nejspíš hodnotím za dvě, ale Ti West přece jenom kapku originality přinesl, takže takhle je to za mě čistě průměrný slasher. ()

mclenin

Slunce, seno, erotika v slasherovskom podaní neotrlého štúdia A24, nič inovatívne ani prevratné, no v rámci žánru osvieži a predovšetkým naláka na prequel Pearl, ktorý mnohí prirovnávajú k Jokerovi Joaquina Phoenixa. Tak trochu Rodriguez, tak trochu Tarantino, tak trochu West. ()

woodsman

dobry horor ty stary boli dost nechutny aj ale co ma najviac ocarila bola Brittany Snow mnam taka barbii a som si hovoril odkal ju poznam hrala v Cimplikatorovi z Dieslom tiez velke plus Jenna Ortega strasne som si ju oblubil vo Wednesday fakt vychadzajuca hviezda dobre ze naknci tu spinu este presla pre istotu extrem ale ()

b.dragonfly

Přemýšlím, co zdejší osazenstvo vyhajpovalo k tak vysokému hodnocení a myslím, že je to zcela očividné. Pokud máte rádi porno, možná si raději pusťte pár oblíbených kousků a až potom se ujměte sledování tohoto díla. Prvních třicet minut sledujeme sof-porn nudu na texaské farmě, zbylou polovinu žalostně neoriginální a těžce předvídatelné vraždění, kde se vidlí a ostatních předmětů sice chopí roztomilá babička, což by mohlo samo o sobě aspoň nějak zvýšit originalitu filmu, ale ani to mě však nesestřelilo ze židle. Druhá hvězda za rozjetou kravičku v úvodu a krokodýla. Hodně slabý průměr, čekala jsem mnohem víc. ()

Klajnik odpad!

Nechápu tyto zbytečné filmy. Myšlenku to nemá a zábavné to není též. Film začíná tím, co je chronologicky v ději poslední - Šerif přijde na místo činu, kde uvidí všude krev a mrtvoly, načež mu policajt přinese kameru a zeptá se ho: "Co si myslíš, že tam uvidíme?" načež šerif odpoví, že nějakej fucked up horror. To je meta-komentář samotného Ti Westa. Já bych spíš řekl, že je to jen nudnej zbytečnej horror. Pokud si myslí, že tohle je fucked up, tak bych mu doporučil nabýt nějaké srovnání. Formálně to vypadá relativně fajn, napodobuje to 70s, ale proč postavy musí být i stejně blbé jako tehdy? Dnes už se na to skoro nedá koukat. Podle traileru jsem očekával větší jízdu, ale v první půlce se prakticky nic neděje a zabíjení ve druhé sice odsýpá, ale není nikterak kreativní ani zábavné... Divák se u těchto propriet bavit prostě nemůže, protože to viděl už 100x a mnohdy i lépe. Teď k tomu, jak Ti West nedokáže ani vyždímat námět, který si sám zvolil. Pracuje tu s tím dějovým motivem, že ta vraždící důchodkyně se jakoby vidí v jedné mladé protagonistce. Současně se párkrát uchýlí k typu střihu, který jakoby problikává mezi dvěma scénami. Nechápu, proč těchto dvou propriet nevyužije, kompozičně to nesjednotí a formálně neukazuje podobnosti mezi těmi dvěma postavama... ()

mira007

Parta filmařů si jede natočit na texaský venkov pornofilm načež narazí na dva urputné seniory. Když pominu, že do kategorie horor se tento film zařadil tím, že se ve filmu objeví dva důchodci ( už nikdy nejdu do Kauflandu dopoledne ) tak to zaujalo. Parádní je dobový sedmdesátkový vizuál, z hlediska reklamy upoutá i námět, sedne casting ( ten opravdový ) a musím přiznat, že dobrou hodinu je to hodně dobrá práce na tuto kategorii, ale jakmile to přejde do čisté vyvražďovačky, tak to dosáhne sotva hororového průměru. ()

Spacecore

Jedná se o velmi solidní béčkový horror ve smyslu brakové estetiky. Pokud holdujete horrorovému žánru a jeho subvariantám, je to to pravé. Stylizace je opravdu excelentní. Máme tu sedmdesátkový slasher, který kombinuje prostředí natáčení porna, jižanských vidláků a dobových propriet. Co ale kulhá a odtahuje film od postavení kultu jsou záporáci. Chápu, kam režisér mířil a téma filmu zajímavé je, nicméně by mi asi víc vyhovovalo, kdyby šlo čistě o poctu klasikm žánru s nějakými incestními vidláky, než s párečkem nadržených gerontů. Opravdu z toho nemůže vzniknout nový Leatherface, Jason nebo Freddy. Zkrátka většině diváků musí být takový padouši na hony vzdálení svojí motivací. Jinak ale stylizačně bomba! ()

Renfield

Hodinu se velmi úspěšně buduje atmosféra, zběžně se představí postavy a s nimi zákulisí natáčení filmů X. Sedmdesátá léta jsou z toho cítit okamžitě (ta kamera!), má to čas na velmi povedenou scénu koupačky s krokodýlem, ale také řešení sexu před kamerou a věrnosti, sexu ve stáří a stárnutí celkově. Zároveň už z té první hodiny mrazí, velmi fajn je hudební doprovod a nikam nespěchající děj celkově. Očekávání na závěrečnou vyvražďovačku jsou zkrátka vysoká, ale zůstanou nenaplněna. Pečlivě budovaná atmosféra a napětí jsou částečně pryč, vraždy z větší části nenadchnou, prostě se dějí a postelová scéna působí tak nějak nepatřičně... ono to stačilo řešit slovně. Tam kde měl přijít vrchol přichází spíše pád. 65% ()

gumolit

Snímok „X“ je nehanebná óda na slasher filmy, ktorá dokáže zachytiť to, čo robí tie  dobré dobrými, a zároveň ich brzdí to, čo robí tie zlé zlými. „X“, ktorý napísal a režíroval  Ti West a produkovalo A24, skláňa svoj klobúk pred niekoľkými filmami z hororového žánru aj mimo neho. West ťahá najviac z „Texasského masakru motorovou pílou“ z roku 1974 – modrá dodávka, texaské vidiecke cesty, zastávka na starej čerpacej stanici, odľahlý statok Dokonca aj zábery kamery sú vytrhnuté priamo z Hooperovej klasiky. Dovoľte mi ale povedať, že „X“ je ďaleko od „Texasského masakru motorovou pílou“. Možno je to trochu  nespravodlivé porovnanie. Ale pre film, ktorý sa snaží ho kopírovať ako tento, je to prirovnanie, ktorému sa dá len ťažko vyhnúť. „X“ ukazuje, že má prostredie, atmosféru a občas aj filmára s technickým know-how na vytvorenie niečoho v duchu „motorovej píly“. West sa však spolieha na nesprávne veci a stráca príliš veľa času s nudnými scénami. Najhoršie je, že to všetko pôsobí ako imitácia. A väčšina jeho pokusov o „čerstvosť“ sa javia ako triky, len aby boli veci odvážnejšie alebo nervóznejšie. Akoby sa snažil oživiť atmosféru starých grindhouse filmov. Ale okrem jeho stabilnej dávky špinavosti a retro sekvencií s titulkami, proste zaostáva. Najlepšia scéna (a niektoré z najlepších čistých filmov) je úvodná. West sedí s kamerou vo dverách stodoly a pozerá na starý statok, ktorý je obsadený dvoma policajnými autami. Do záberu prichádza tretie policajné auto, ktoré riadi šerif Dentler (James Gaylyn). Kamera sa potom pomaly plazí zo stodoly a zameria sa na šerifa, ktorý kráča do domu. Mŕtve telá posiate toto krvou nasiaknuté miesto činu. Westova kamera a jeho spoliehanie sa na okolité zvuky ( cvrcky, vtáky)  umocňujú znepokojujúcu náladu a pomáhajú scéne predznamenať to, čo príde. Potom však preskočíme len o 24 hodín skôr (časová os v tejto veci sa nikdy celkom nesčíta). Píše sa rok 1979 a skupina priateľov nakladá do starej dodávky a odchádza z Houstonu na vidiek, aby nakrútila amatérsky porno film s názvom „The Farmer's Daughters“. Výkonný producent projektu Wayne (Martin Henderson) si prenajal chatku patriacu chorľavému staršiemu páru Howardovi a Pearl. Nachádza sa asi 100 metrov od statku starého páru, čo by malo byť dostatočné súkromie na ich natáčanie. Má to však háčik. Wayne nikdy Howardovi nepovedal, že budú natáčať film.  K Waynovi sa pripája jeho naštrbená priateľka a ctižiadostivá porno hviezda Maxine (Mia Goth). Je tu blonďavá diva, ktorá by chcela Bobby-Lynne (Brittany Snow) a jej priateľ/partner zo scény, Jackson (rapper Kid Cudi). Je tu režisér a kameraman pornofilmu RJ (Owen Campbell), ktorý sedí v ilúzii, že sa chystá urobiť skutočný filmový kúsok. A potom je tu Lorraine (Jenna Ortega), RJova priateľka a operátorka boomu, ktorá neochotne súhlasí, že príde. Lorraine, prezývaná Wayne ako „kostolná myš“, predstavuje nejaký druh morálneho váhania, s ktorou film nič nerobí. Po nerovnomernej a niekedy zívajúcej prvej hodine, kedy Westovu zamilovanosť do jeho porno filmu vo vnútri filmu preživa väčšinu času na plátne, sa film konečne uvoľní a prináša to, na čo sú tu fanúšikovia slasherov. Ako pravdepodobne tušíte, zo starého páru sa vykľuli geriatrickí psychopati, najmä Pearl, ktorú tiež stvárňuje Goth s nemotorne vyzerajúcom make up, ktorý je miestami až na smiech. Práve tu robia už aj tak plytké postavy tie isté hlúpe rozhodnutia, aké sme už videli nespočetne veľakrát (nečudo, že v týchto filmoch vždy zomierajú). „X“ sa ocitá v pasci medzi ctením slasherových klasík a jeho cieľom je byť „umelý“ alebo „povznesený“. Nič z toho nie je obzvlášť presvedčivé. Zdá sa, že film chce povedať niečo o starnutí a sexuálnej slobode. Ale je ťažké ho brať vážne, keď sa postavy cítia tak falošne. Dokonca aj otrasne náhle pokusy o poľudštenie vrahov sú hranične až komické. Rovnako ako obyčajná kritika náboženstva vo filme, ktorá prichádza najmä cez plošné znázornenie znovu sa objavujúceho televízneho kazateľa s ohňom a sírou, nič z toho sa nezdá byť zmysluplné. Áno, je zábavné vidieť kývnutie na „Psycho“, kývnutie na „The Shining“, dokonca aj kývnutie na „Aligátora“ z 80. rokov. Áno, niektoré z hrozných zabití v posledných 30 minútach sú dobre prevedené (zamýšľaná slovná hračka). A áno, viem, že žáner slasherov je známy svojou zbierkou hlúpych ľudí. To však neznamená, že „X“ sa  dostane  z toľkého množstvo prešľapov. V konečnom dôsledku to jednoducho vyzerá ako zbytočný film . A veci, ktoré X  údajne robí na osvieženie žánru slasher, sú také drobné a malicherné, že je ťažké nazvať ho „originálnym“. „ HODNOTENIE- 4/10 () (menej) (viac)

ac3r odpad!

Takovou amaterskou primitivní a zároveň nechutnou sračku jsem dlouho neviděl a jarmilove tomu hází 3 hvězdy a víc 😂 Já už se tady fakt nedivím ničemu. ()

Flopik

Prvú hodinu sa nedeje absolútne nič  a okrem holých ceckov a zadkov hlavných herečiek neuvidíme vôbec nič. Nechápem, načo má film skoro dve hodiny, keď prvá z nich sa takto zbytočne vlečie. V druhej časti už nastupuje nejaké to zabíjanie, ktoré je celkom fajn ale žeby to ohúrilo to vôbec. Záporáci alias starý manželský pár okolo 80 sú originálny a celkom nechutný, to chválim. Zhrnul by som to ako zbytočne dlhý, ničím nevyčnievajúci "slasher", ktorý za mňa pozrieť len z nudy. Ti West proste nie je režisér pre mňa a jeho tvorba mi vôbec nevyhovuje. Palec hore aspoň za nahotu. Priemer a 3*. ()

Warhorr

Se tu s těma nadrženýma babkama nějak začíná roztrhávat pytel ne ? Nejdřív La abuela, teď tohle. Je to takový retro-geronto-porno horor. Slušná kombinace, hodnotil bych i více, jenže na horor se tady prvních 60 minut neděje vůbec nic a to se u hororu prostě odpustit nedá. Několikrát jsem uvažoval, že to típnu, na vraždění si člověk hold musí počkat. Potom už je to však jiná jízda s výborným gore a to čekání se fakt vyplatí. Letos ty krvelačný horory docela jedou, TCHM, The Sadness a teď X, jen tak dále. O čem je tato krásná poezie? Skupinka filmařů jede točit porno a potřebují přenocovat, k jejich smůle si však vyberou usedlost, kde žije podivný starý pár. Podivná je hlavně babička, která si tak nějak nechce připustit, že už ji táhne na sto a taky nedokáže pochopit, že jejímu starému by mohl vyletět kardiostimulátor z těla, pokud by se na něm na pár vteřin povozila. No a tahle babča se rozhodne jednat na vlastní pěst a ukázat všem, že nepatří do starého železa a jestli ji nepřefikneš tak zdrhej, jinak tě nabere vidlema. ()

Muel

| A24 | Pripomenulo Wanove minuloročné Malignant - svojou rafinovanosťou a autorstvom. Lenže West nepoložil celú zápletku na predvídateľnom twiste a servíruje sebavedomý slasher, ktorý ma bavil vlastne každú jednú sekundu. Killy drsné a motivácia záporákov dosť nezvyčajná, o to viac ma to zaujímalo a zabávalo. Jednoduchosť príbehu a možno až odfláknutosť záverečnej konfrontácie. Jediné tieto 2 veci mi vadili. Trebalo sa odviazať ešte viac, každopádne mi výsledný produkt vôbec nevadí. Lahodná strihová práca a kamerové úlety - prečo sa to takto nerobí v každom filme!? Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

bozka10

Jakože prvú hodinu sa aleže nič nedeje, až do momentu, ked na scénu vstupi stará úchyláčka,ktorej chuť na poriadne porno ani po deväťdesiatke nevyprchala a túžobne vyhľadáva všetkých členov porno castingu a dáva ich dole,v čom jej výrazne pomáha drahá polovička, ktorému to síce už nestojí, ale zase má brokádu.No babka po nudnom začiatku vniesla do filmu závan vášnivej romantiky a velmi som jej fandil. ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD