X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Steven47

Znepokojivý, úchylný, místy až nechutný, skvěle atmosférický, ale hlavně po celou stopáž extrémně zábavný slasher horor, který z klišé dělá svou nejsilnější stránku. První půlka se soustředí na šestici hrdinů, kteří mě hned zaujali tím, že ačkoliv to jsou typické postavy čekající na brutální zavraždění, tak mi ani trošku nevadili, a naopak mi upřímně na první dobrou přišli vcelku sympatičtí. I když se první hodinu kromě natáčení porna víceméně nic neděje, tak film dokáže skvěle navodit znepokojivou atmosféru, ale nezapomíná být taky sexy. A tím nemyslím jen pohledy na odhalená ženská těla, ale celkové záběrování, práci s kompozicí a střídání scén, které se vzájemně doplňují. I to strašně zlepšuje celkový zážitek a vytrhává to film z průměru. Druhá půlka už pak nabízí víceméně klasickou vyvražďovačku, kdy postavy postupně různými způsoby přichází o život. Některé smrti dost možná mohly být kreativnější, ale vlastně mi to nevadilo. Film si až do konce udrží svižné tempo a rozhodně nenudí. Líbila se mi práce s detaily, u kterých sice bylo povětšinou očividné, jak se vyvrbí (nenabitá pistole v přihrádce), ale i tak podobné věci potěší, včetně konce, který do všeho pěkně zapadne jako dílek skládačky. Druhá půlka byla možná i na můj vkus až moc přehnaná (hlavně jedna konkrétní scéna) a nebál bych se na její úkor dát více prostoru části, která jí předchází a dobře buduje napětí. I tak mi to neskutečně sedlo a hororové překvapení roku je dost možná na světě. 8/10 ()

Hamaradža

Príjemný nadhľad, vydarený retro feel a nezvyčajný záporák s nezvyčajnými motiváciami. Milá žánrová jednohubka s neveľkými ambíciami. Paradoxom je, že rozbehová prvá hodina ma zaujala viac, než samotná konvenčná vyvražďovačka. ()

AffectedFace

Klasická eighties vyvražďovačka, která přece jenom má svoje originální prvky. Hodně připomínající první půl hodinou originální TCM z roku 1974. Sexuchtivá stará bába (kterou manžel nedokáže uspokojit) si přece jenom najde nějakou zábavu v trošku jinačí formě. Jedná se spíše o artový horor, což je fajn, protože je tam hodně cítit zvláštní energie alá Eggers. Podtext soundtracku hodně zachovává poctu starým hororům (Tyler Bates nikdy nezklame). Gore slušný a dostačující. Finálního filmu pro dospělé se asi nedočkáme... ()

Trevor

Aby režisér získal prostriedky na natočenie filmu musel splniť liberálnofašistické podmienky a dej zasadiť do Texasu. Liberáli majú traumu z cirkvi, zo zbraní a milujú drogy a čo najúchylnejší sex a to všetko tu nájdeme. Napriek tomu je tento film vydareným projektom, ktorý ma príjemne prekvapil. Vďaka mojej slabosti pre béčkové horory som chvíľu zvažoval aj piatu hviezdu, ale predsa len k dokonalosti trochu chýbalo. Atmosféra roku 1979, dobrý scénar, retro prestihy, pomerne vhodný výber piesní a sympatické herečky by si pravdepodobne zaslúžili vyššie hodnotenie aké má film na čsfd v súčasnosti. Texasský masaker nestarnúcou pílou však za zhliadnutie stojí, ak patríte k fanúšikom jednoduchých vyvražďovačiek. ()

dyfur

.....prvá polovica - klasika : mladí, dodávka, vidiek, starí osadlíci - vcelku nič sa nedeje -až na náznak softporna - všetko cez deň v krásnom ,slnečnom  počasí....druhá polovica filmu - akože hororová -povedzme - všetko v tme takže viditeľnosť prd.... ()

BoredSeal

Sedmdesátkové retro z Wishe s falešným McConaugheym točícím porno sice nabízí děs ze starých těl a tísnivou scénu s plaváním v rybníku, ale jinak je hororové minimálně. Polemika o svobodě sexu nebo touze po sexu ve stáří je velmi povrchní a s obvyklým potrestáním trochu zavání moralitkou. U někoho snad zabere aspoň ta hezká farmářská příroda a prostředí. ()

M.i.k.e

jestli se mi a X něco líbilo (krom hereček), pak je to povedená vizuální stránka, kdy celý film působí, že ho natočili v sedmdesátých letech a pak na něj zapomněli. Bohužel je to ale svým způsobem i ta negativní stránka filmu, protože sedmdesátkové horory byly přesně takhle nudné. Hodinu se tady vlastně vůbec nic neděje a když se konečně začne něco dít, je to bez nápadu. střídá jedno klišé za druhým a pak je najednou konec. Sexuální scéna dvou asi stoletých lidí tomu vůbec nepomáhá a myslím, že zrovna tohle je něčím co nikdy nikdo nechtěl vidět...40% ()

Martin741

Bol som navnadeny Texasom, jeho rozsiahlymi obilnymi poliami, uprostred nich su farmy, kde clovek nikdy nevie, co ktora skryva. A na koho tam clovek natrafi. Do toho som sa tesil na prasne US polne cesty, fordky, US vidlakovo, slnko, seno, hnoj, vidly a par vysinutych US vrahov k tomu. Do toho nejaka ta trojpismenkova organizacia, kludne aj FBI, miestny serif - no a zistil som ze kde nic, tu nic. Takto si radsej pozriem vsetky tie TExaske Masakre nez tuto zlataninu, reziser Ti Zapad sliapol vedla    . 20 % ()

William_

7/10. V zásadě příjemná vyvražďovačka, na kterou se pěkně kouká už jen díky sympatický hereckým výkonům, ale především se dobře poslouchá, protože soundtrack  je naprosto uchu lahodící a pro milovníka 70´s hudby jako jsem já, to byla lahůdka. ()

bourec

Nelíbilo. I přes určitou odmítavost k retro hororům, který se občas objevěj v různejch nabídkách, sem se na X docela těšil. Bohužel film to je spíš dost nemotornej, a ty dva vypadaj dost úděsně, Proto nevěřím, že by někdo při tomhle vzhledu hostitelů zůstal na místě byť jen dvě minutky. A tu bábu sem včera viděl ve filmu La Abuella. Taky pěknej zjev. 30%. ()

MrPierc

Pohodová porno parta, stará farma a dva stáří manželé. Co by se tady mohlo stát na takovém nudném místě? Dlouho se čeká na první vraždu, ale o to lépe je budovaná plíživá atmosféra. Je to tématicky podobné původnímu Texaskému masakru. Stylová a detailní kamera a intimní vraždy. Nepříjemné a zvrácené. ()

cariada

Takový pěkný návrat k 70 letům. Plný sexu a celkem slušný masakr. Jen některé scény mohli ukázat pořádně. Třeba střelbu na černocha jen vidíme výstřel a to je vše. Sex staříků bylo hodně nezvyklé. Co bych vytknul jsou masky těch důchodců vypadalo to až příliš umělé, měli je udělat víc přirozeně, pak by to úplně jinak vyniklo. Čekal jsem že přežije někdo jiný. Přesto za mě povedený horor. ()

dubinak

Mně přijde, že Ti West si drží tak nějak ten svůj čistý standart. X si mě ale získalo trochu víc už jen svým retro vizuálem, barvitými postavami, dirty humorem i vtipnými akcenty. Ani jsem nějak nečekala, že by mohl tenhle kousek z dílny A24 z prostředí porno průmyslu mít takhle hlubokou message v porovnání s tím nestydatým děním okolo. Ostrý rozjezd se sice koná až trochu déle, ale vynahradí to slušná akce a stylový hudební doprovod. Trochu mi kazily dojem nedokonalé masky zdejších starochů, ale byla to po dlouhé době docela originální záležitost a Ti si u mě tímto trochu napravil svou reputaci. ()

Juto

,,X" je šikovný formálny experiment, ktorý sa však pre fanúšikov hororu a filmárov hrá skôr ako celovečerný vtip, než aby ponúkal zreteľnú perspektívu. Režisér West vyčaruje hnusnú zábavu s odbornosťou žánrového nadšenca a potom toho veľa neponúka. 6/10 ()

LasT_Olt

Spokojený páreček osmdesátiletých důchodců, žije na odlehlém venkově. Dědeček má ve svém věku již bohužel erektilní dysfunkci, což babičku do jisté míry značně frustruje, ale i tak dává svému manželovi najevo jak moc ho miluje a často slintá nad jejich společnými fotkami, které byly nafoceny ještě za války, když byli mladí, popř. během prohibice, když byl život vzrušující a pití alkoholu byl zločin. Tato idylka se však změní, ve chvíli kdy jejich farmu navštíví parta nadržených post-adolescentů, vedené texasanem ve středních letech. Babička ve svém pokročilém věku dojde k prozření, a objeví u sebe homosexuální tendence, což vyhrotí až do momentu, kdy se pokouší ojet mladičkou dívenku, která si v pokoji hledí svého. Dívka ji samozřejmě logicky odmítne, jelikož za a) není na holky a za b) není na osmdesátiletý seschlý báby. Zhrzená babička je zničená a neví co dál, v tom se však objeví dědeček, který zrovna zabil dva lidi a znova se cítí schopen splnit své manželské povinnosti. Nakonec příběh důchodců dojde “šťastnému vyvrcholení“, jen děda dostane infarkt a babička zapomene, že už nemá takovou sílu a neměla by ve svém věku střílet na lidi z lupary. Určitě se podívej, zaručuju ti, že je to to nejdivnější porno jaké kdy uvidíš. ()

MightyHal

První polovina filmu má skvělou atmosféru, štáb jde do venkova točit porno. Postavy mě bavily i styl režie. Jenže jakmile přišla slasher část v poslední části filmu, šlo vše do kopru, to bylo tááák nudný, debilní, prvoplánový, že musím dát odpad. Už chápu proč Ti Westa vyřadili během natáčení Cabin Fever 2, ten člověk si prostě nevidí do huby. Vraždy nudné, špatně natočené, což je ironické když do té doby to bylo točené skvěle. Sex dvou starců prvoplánová píčovina, co nedávala smysl. Končím, zklamání roku. Jasně má to nálepku A24 tak automaticky best film! A ANO PRO MĚ JE LEPŠÍ FILM CABIN FEVER A HOSTEL1! ()

A.Fish

Nadržená bába a žárlivej dědek si někde ve vidlákově uprostřed ničeho podají partu teenagerů. Nápad století co? Na bezmála dvouhodinovou stopáž to je sakra málo... ()

majo0007

Nebavilo. Celá prvá predlhá hodina! sa totiž vôbec za horror označiť nedá a má asi také tempo, ako soft-porno, čo parta nakrúcala. Nuž a avizované gore ma tiež zrovna zo stoličky nesundalo. Make-Up by si zaslúžil mrd do zadku - hlavne za babičku (je vidno fušerina, že pod maskou je mladšia herečka). To už radšej klasický 80kový slasher, kde sa ide na vec od prvých minút. ()

HorrFi

Nemá cenu se tu víc rozepisovat - pro mě hodně zásadní a relativně originální hixplo aspoň v rámci tohohle subžánru po roce 2000 a nebejt tý první slabší půlky tak dam rád plnej počet, dědek s babkou jsou mimořádnej pár :Dten 70kovej look ve mě svým způsobem vyvolal pocit jakože je opravdu rok 1979 a to já rád ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD