X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Gilmour93

Texaský masakr nadrženou stařenou. Ti West má styl, který spolehlivě rozděluje diváky, ale tentokrát rozdělil i mě. Na půlku, co ocenila pracně tvořený „celluloid feel“, trýznivé trestání gerontofobního obecenstva i nostalgie zbavený pohled do dob, kdy porno nemělo k hororu zase tak daleko. A pak na tu druhou, co zvedá obočí nad nekvalitními maskami a kvůli nenápaditosti v podstatě nad celou pasáží, kdy se začne prolévat krev viníků. „America needs Jesus!“ ()

somnar

V době, kdy je všechno poťouchle meta, je tohle ten méně otravný a líný způsob, jak to dělat, protože to nakonec skutečně dá lidem to, co si zaplatili, pokud bych ten film měl parafrázovat. A přitom je to jen něžná story o páru v letech, který pouze potřeboval trochu okořenit intimní život. Škoda, že zestárlá Mia Goth ale působí spíš směšně. ()

Eliott

Původně jsem sice předpokládal něco na způsob Texaského masakru, ale i tak mne dlouho očekávané X rozhodně nezklamalo. Možná má na můj vkus o trochu pomalejší rozjezd, ve kterém se absence násilí kompenzuje lechtivými scénami z natáčení. Jakmile však přijdou na řadu starci, rozpoutá se krvavá a dosti znepokojivá jízda. Masky důchodcovského páru byly přesvědčivě ztvárněny, i když jejich cíl byl pravděpodobně zaměřen na odpudivost spíše než věrohodnost. Nešlo tak ani o jejich vzhled, jako spíš jejich pubertální počínání spojené s nepřítomným bloumání po okolí a demencí, co tolik mrazí po těle. Oproti úvodu mi závěr připadal poněkud uspěchaný. V každém případě však značně zapůsobil a v jistých ohledech dokonce pobavil. V případě zpětného rázu a závěrečného double checku jsem se dokonce musel nadšeně uchechtnout. Není třeba dodávat, že jsem s výsledkem velice spokojený a v tomto dlouhém období hororového sucha, mne dílo nadmíru potěšilo. 70% ()

Spiker01

My kind of movie. První mysteriózní polovina mě bavila o dost víc než ten druhá prolitá krví, leč atmosféra by se dala krájet a hrozně pěkně se mi na to koukalo. Co se týče killů, tam už mi to přišlo příliš Evil dead-absurdní, ovšem výprava a celkové zpodobnění sedmdesátých let se povedlo na výbornou. Studio A24 se opět trefilo do černého a nadšené ohlasy z festivalů pro tentokrát opravdu nelhaly. Jen ten název mohl být malinko nápaditější. ()

castor

Na odlehlou farmu dorazil šerif. Jediné, co (z)může, je projít se okolo rudými prostěradly zakrytých těl. Vracíme se o nějakou dobu zpět, kdy banda mladých lidí naskakuje do dodávky ve stylu Texaského masakru motorovou pilou. I na té pumpě zastaví… První minuty jsou výtečné. Zrnité záběry a situace na mě dýchly staré dobré časy béčkových hororů a poctivou láskou k žánru. Co je ovšem jiné, je důvod návštěvy texaské farmy: parta nadržených lidí jede na venkov natočit svůj nejnovější pornografický flák. Celé to má pod palcem producent Martin Henderson, který je rád, když se ke dvěma „herečkám“ přidá i nesmělá zvukařka Jenna Ortega (která letos zvládla i nejnovější díl Vřískotu), toho času přítelkyně umělecky založeného režiséra. Méně rád je pak (až groteskní) majitel farmy, který v noci hledá svou psychicky nemocnou (a značně zvídavou) choť. Trvá poměrně dlouho, než se přejde ke krvavým momentům, ale právě ta překvapivá dávka trpělivosti, kterou režisér Ti West (natočil i dva díly dravé série Oni) předvádí, mě bavila. Za mě to bylo účinné, nápadité a svěží, i třeba vtipným načasováním scén nebo sympatickým pocitem nejistoty. Když přijde čas na ryzí slasher, zájem diváka paradoxně trochu opadá. Vše se line předvídatelnými cestami, chyběla mi větší motivace vrahů a stejně jako třeba u Westovy Svatyně zla závěrečné desítky minut prostě nemají takovou sílu a dopad, jaký by si asi všichni přáli. Prostě je to sice úderné, ale už ne tolik zábavné. Každopádně i tak stylový a v mnoha ohledech poctivý kousek. ()

*CARNIFEX*

Pomerne osobité hixplo s extrémne pomalým rozjazdom o potrebách všetkých dospelých (u nás 16+) a s tým spojenú morálku. Prakticky hodinu trvá, kým sa snímok konečne uberie smerom, akým by si fanúšik horor žánru prial, pričom prioritou režiséra nie je explicitné násilie, níbrž povahové či osobnostné črty hlavných postáv. Neviem, neviem či toto niekto docení, i keď musím uznať, že v rámci žánru je pomerne netradičné, akým smerom sa “Ti West” rozhodol uberať. Ja osobne som sa chvíľu tešil, že budem svedkom X-tej varianty masakru z Texasu, nestalo sa, pričom tohtoročný “Latherface” bol pre mňa proste lepšou zábavou. Na záver len dodám, že “X” je iným filmom, ako mnohí budú očakávať, zabudnite na tradične vsuvky hixplo žánru, tu je pointa jasne daná - láska môže mať svoju váhu aj vo veku, kedy sa môže zdať, že človek len vyslovene čaká na vykopanú jamu a lakovanú truhlu v nej. Dobrý film .. ()

Davies182

Pět let. Přesně tak dlouho trvalo, než se někdo povolaný konečně rozhodl inspirovat se sedmým dílem herního Resident Evil, a natočil nechutný buranský horor ze strašidelného domu a jeho bezprostředního okolí. Sice bez logických hádanek, černočerné plísně a jiných vědecko-fantastických prvků, ale tyjo, je to tam! Díky, pane West. ()

Big_Boss

Je podle většiny hororovejch fanoušků jedním z nejlepších slasherů minulýho roku. Takže jsem měl samozřejmě obrovský očekávání, protože jak asi víte, tak slasherový žánr je na poli hororů můj nejoblíbenější. Jenže já jsem asi omylem viděl úplně jinej film než ostatní, protože i přes tu zajímavou premisu o partě lidí co jdou v 70 letech natáčet porno na nějakou texaskou farmu mi přišel ten film neskutečně nudnej. Snímek sám o sobě má něco kolem 100 minut, ale mě přišlo že jsem musel přetrpět nějakej tříhodinovovej dokument. Celá pointa se točí kolem toho, že starý majitelé farmy, který nesnášejí lidi obecně (v tom případě nechápu proč nabízejí pronájem chaty na jejich pozemku) zjistí, že šťáb amaterkýho filmu točí porno. 100 letá žena Pearl žárlí na mladé herečky, tak se je rozhodne zabít a její senilní 100 letej manžel zas žárlý na chlapský pornoherce s tím, že mu určitě budou chtít přebrat jeho seschlou manželku. Ano, i na horor je to tak debilní premisa, že i po půlce filmu jsem si klepal na čelo. Smrti nejsou ani nějak originální až na poslední dvě což je právě manželský pár. Opravdu nechápu komu bych doporučil film, kde se se promenáduje nahá babka a šnečím tempem jde někomu podříznout krk. Jediný co filmu asi pochválim je ten 70. kovej (ale promarněnej) feeling a taky hereckej výkon Mii Goth, která ztvárnila nejen hlavní hrdinu Maxine, ale i hlavní antagonistku Pearl. Samozřejmě vyšel i prequel Pearl, kterej mapuje její život na farmě ve 20. letech a její snahu dobýt hollywood, ale po tomhle filmu na to nemám absolutně náladu. Možná až vyjde volný pokračování s názvem MaXXXine, tak se na oba dva filmy zpětně podívám a možná docením režisérskou trilogii Tie Westa, ale zatím to nechám u ledu.  3,5/10. ()

pepo

Pornočasť skvelá, no s nástupom vyvražďovačky tomu prekvapivo spadne reťaz. Ale vo výsledku zaujímavé apodnetné. Len to mohlo byť omnoho lepšie 7/10 ()

Xmilden

Dlouhá první polovina, ve které se prakticky vůbec nic hororového neděje, je paradoxně filmařsky prakticky bez chyb. Jeden krokodýl a tím to hasne. Druhá půlka, jakoby nám najednou začal úplně nový film, konečně se vyjeví na scéně záporáci. Jsou nechutní, jsou neobvyklí, jsou minimálně velmi zkušení a hlavně jsou nebezpeční. Ti West se každým filmem lepší a jestli to tak půjde dál, tak nás v jeho 80ti čeká mistrovské dílo. X ale rozhodně stojí za pozornost. Na poli buranských hororů toho moc lepšího nevzniklo. Tohle je jasná inspirace původním Texaským masakrem. 60% ()

-bad-mad-wolf-

Taková roztomilá sedmdesátková blbina, v níž se spolu kočkujou perverzní důchodci, zfetovaní pornobohémové a hladoví aligátoři. Exploitační potenciál se drží v umírněnějších vodách a jako slasher to taky moc nevyniká, potěší každopádně nadhled, fajn režijní i scenáristický nápady, zmáknutá atmosféra a Mia Goth v dost bizarní dvojroli. Policejní rámeček příběhu se ukázal jako fajn pomůcka - na začátku skvěle nahecuje očekávání, v závěru humorně podtrhuje. ()

darkrobyk

-Tomu říkám Boží zásah! - Variace na buranské horory říznutá Psychem má nudnější první polovinu, pak už si fanoušek vraždění přijde na své. Na druhou stranu po řemeslné stránce není co vytknout. Zatímco divák sleduje natáčení pornofilmu, v prostřizích se dozvídá, co se děje u majitelů farmy. Solidní gore začíná rozšmelcovanou krávou, pokračuje syrovým ubodáním a přes vidle a pušku se přesune k rozmydlené hlavě. Samotným bonbonkem je útok krokodýla, kdy voda rudě vaří a údy se jen mrskají. V ten moment jsem měl konečně pocit, že sleduji šťavnatý horor. Největší psycho je ovšem stařena a největší horor stařecký sex. Poněkud černým humorem zavání občasné prostřihy na fanatického kněze v televizi a jeho kázání. West má hrozně nevyvážené filmy. Tenhle patří k jeho lepším, ale v hodnocení jsem kolísal mezi slabými třemi a slabými čtyřmi hvězdami. Výborná hudba! ()

DJ_bart

Velmi netradiční dekonstrukce subžánru hixploitation hororů s ještě netradičnějším ponaučením: nenatáčejte porno ve stodole texaskejch rednecků.... Nebýt tý předlouhý expozice, předvídatelnejch žánrovejch klišé a úmornýho čekání na hlavní program večera, neměl bych žádný výtky, protože je přesně ten typ zábavnýho béčkovýho old-fashioned gore bijáku který klame svým tělem, a který jsem si náramně užil jako málokterý podobný slasher, přestože jde spíš o anti-slasherTi West až moc dobře ví jak na to, aby si divák nasral strachy do gatí a zároveň z toho měl patřičnou radost - pakliže tedy přistoupíte na jeho důmyslnou hru, kterou s vámi hraje.... [#A24RULES!] ()

lamps

Od Neutečeš tu nebyl horor, který by tak kreativně a inteligentně vzdával poctu jedné žánrové etapě a navíc sloužil jako věrný komentář nejen k tehdejší filmové kultuře, ale i k době samotné. Návrat do roku 1979 na rozpálené texaské pláně není jen retro comebackem hixploitationu (střet městských klaďasů, obvykle puberťáků, s jižanskými balíky), jakých vznikají spousty a jen Texaský masakr má už osm marných pokračování - X oživuje celou svobodomyslnou dekádu, kdy cenzoři museli stále častěji to nepřístupné X-ko udělovat, a to s důrazem na to nejpřirozenější a současně nejvíce tabuizované - sex. V prvé řadě tu nejde o přímočarý fyzický střet jako v původním Texaském masakru, na který Ti West záměrně odkazuje v některých stylistických volbách (snímání na bázi lovec-oběť), úvodním zastavením na benzínce, zasazením do Texasu atd… Tady se staví na důmyslných paralelismech mezi oběma tábory aktérů, kteří mají v podstatě stejné potřeby a jejich sexuální možnosti odlišuje jediné (a to výrazně) - jejich věk. Lidé se totiž mentálně nemění, ale neúprosný čas se vždy projeví. Ať už fyzicky na jedincích nebo na rázu společnosti, která diktuje to, co má být in - a v sedmdesátkách byly v kurzu “zadky, kozy a velká péra”, pokud si vypůjčím myšlenku kouzelné Jenny Ortegy. A je tedy dost přirozené, že zdejší final girl musí být hanbatou děvkou, aby dokázala přežít - tváři v tvář hodně vrásčité hanbaté děvce. Natočené je to skvěle, místy snad jen až moc pozérsky a zdlouhavě, retro look se povedl a míra brutality není taková, aby násilí strhávalo pozornost jen na sebe a odvracelo ji od těch poutavých a často dost pravdivých životních myšlenek. “Šukání si musíme užít, dokud nejsme moc staří”. A nebo dokud nepřijde důchodcovský pár s vidlemi, který své mindráky léčí, ehm, po vzoru jižanských balíků. 85 % a pátá hvězda letí za to, že tohle se prostě ukázalo být filmem přesně mě. ()

JohnnyD

Nie je to také autentické retro ako The House of the Devil, ale aj tak je Ti West späť vo forme! X umne kombinuje retro komédiu o nakrúcaní porna s klasickým 70s hixploitation, má to výborný vizuál a strih, dobrý soundtrack a sympatický casting (Martin Henderson dáva taký texaský prízvuk, že by sa za neho nehanbil ani Matthew MacCounaughey). To zamaskovanie Mii Goth je trochu overkill (stará herečka by bola desivejšia), ale beriem to všetkými desiatimi, lebo tým pádom je ustlané pre luxusnú trilógiu o sláve a šialenstve v hlavnej role s maniakálnou Miou. ()

Cappuccino

Originálny slasher, v ktorom hlavní hrdinovia nie sú iba obyčajnou partiou pozostávajúcou z hororových stereotypných charakterov. Chvíľu síce trvá, kým si na jednotlivých členov filmového/porno štábu zvyknete, ale takmer určite vám niektorí z nich sadnú. Väčšina z nich je vykreslená (na pomery žánru) pomerne dôkladne, a tak si k nim o to ľahšie vytvoríte vzťah. Aj keď som sa zo všetkých najviac tešil na sympatickú Jennu Ortegu, ktorá bola jedou z hlavných hrdiniek posledného Vreskota, najviac som si užil svojskú Miu Goth a na prekvapenie aj Kida Cudiho. Ortega naopak patrila medzi najmenej výrazných hercov. Dialógy nenudia, vraždy sú zábavné a záporáci poriadne slizkí (aj keď príliš OP, ale okej, je to horor). X veľmi sviežim spôsobom vzdáva poctu slasherom z 80. rokov, prezentuje ich vo veľmi príjemnom novodobom kabáte a ani v najmenšom nešetrí krvou. Za mňa spokojnosť. ()

HAL

Zábavný exploitation. Bohužel ne sexploitation, navzdory tématu tu toho explicitního sexu moc není, žádné full-frontaly, a ta nejhezčí holka dokonce leze do postele v podprsence. Tragické. Lepší je to se zábavným násilím s originální premisou a neméně originálním, byť velmi očekávaným vyvrcholením. A k tomu velmi chytré tematizování doby vzestupu porna v sedmdesátých letech které se prolínalo s novovlnou dominancí avantgardních umělců. Režisér ve filmu je vyloženě jak Andy Warholl z výprodeje - Warholl tehdy točil víceméně stejné umělecké porno jako co ten zkouší tady. Jen Andy to naštěstí nezkoušel ve vidláckém zapadákově plném krokodýlů, a pošahaných dědků s brokovnicí a nadstandardně vybaveným sklepem. Mezi slashery je tohle dílko milované produkční společnosti A24 jedním z nejlepších. 8/10 ()

2-Xtreme

V podstate s tym mam rovnaky problem ako so vsetkym co Ti West natocil. Dobry napad, skvely vizual, paradna kamera, ale chyba tomu trochu viac. S tym dejom by mal popracovat.. takto sa tam viac nez polovicu filmu opat nic nedialo. Ale inak dobre sa na to pozera 6/10. ()

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

05.04.2023

V současné době se velká studia předhánějí v tom, komu se podaří vytvořit úspěšnější provázané komerční franšízy, a tím pádem většina filmů a seriálů, které něco vydělaly či přilákaly hodně diváků do… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD