Lady Ochiba sa vráti do Osaky, aby urýchlila vojenské ťaženie Panovníkov proti Toranagovi. (Disney+)

castor

Politika to brzdí. Ten či onen (víceméně z první epizody, takže jsme už trochu pozapomněli) posilují svůj vliv v Ósace, z jednotlivých jednání Rady regentů nemůžou mít na pobřeží radost, Toranaga tak bude muset udělat klíčové rozhodnutí. Andžin je za svoje předešlé hrdinství jmenován generálem dělostřelectva a Toranaga mu udělí hodnost vrchního admirála. Dozvíme se něco z dětství a dospívání Mariko, zrovna tak z jejího zklamání z manželství. Andžinovo uvolnění nijak zvlášť „zajímavé“. Zatímco Hiroyuki Sanada předvádí tradičně silný výkon, Cosmo Jarvis ztvárňující muže taženého okolnostmi je pořád lehce nemastný. ()

Petroff

Já si nemůžu pomoct, a nevim, kam to napsat... Ale většina lidí si neustále stěžuje, že je něco pomalý a kdy už se to rozjede. To opravdu sledují audiovizuální díla jenom kvůli nějakýmu šavlování, mečování, lukování, pistolování, puškování, granátování, praní se, rychlejm jízdám autem a dalším "akčním" debilitám? Prakticky vždy a všuje, ve všech filmech, seriálech - bývá střílení a podobně tou největší nudou a prostě jen povinnou položkou (a taky to je vždy natočené tak, jak by se to nikdy v realitě nestalo a stát ani nemohlo). O to přece nejde, jde o lidi, jejich chování, jejich pocity, jejich komunikaci. Kulturu, zachycení krásy, ať už ve vizuálu, nebo v jednání ... Takže já doufám, že se TO NEROZJEDE!! Válka proběhne, jasně... ale rozhodně v ní nevidím pomyslný vrchol. Jen zkrátka další z událostí. Nejdůležitější války se vedou slovy, za jednacími stoly. Případné hromadné vraždění je už jen důsledkem - nikoli cílem. Užívám si každou sekundu, kdy vidíme Mariko nebo Toranagu. Oba představitelé těchto postav "jedou hrozný bomby!". ()

Garson

Pořád to má takovou setrvávající tendenci na neutrální vlně míru a o skutečném boji se pouze kecá.Viděl jsem zatím těch šest uvedených dílů a zatím nejlepší byl podle mě 4.díl kde se barbar vyspal se svou tlumočnicí Marikou.V tomto 6.díle už Marika sloužila pouze jako doprovod barbara do bordelu kde si užil s nejlepší kurtizánkou a tím si asi splnil sen každého chlapa.Jinak barbar je díl od dílu tak nějak na vedlejší koleji a už jen tak postává vedle Japončíků i když sbírá tituly od Tonaragi rychleji než já kdysi odznaky.Snad se to víc rozjede a snad se to co nejvíc vzdálí od saké a čajových dýchánků. ()

vydumnica

Názov Ladies of the Willow World znie síce romanticky, ale vzhľadom na to, čo tu Willow World znamená, vhodnejší názov by bol Pillow World. Vyjadrím sa ešte k predstaviteľke Mariko. Už som písala, že Anna Sawai je najkrajšia Japonka, akú som doteraz videla a vlastne asi aj najkrajšia Aziatka :). Verím však, že ju nevyberali len podľa krásy, hlavne tu v tejto epizóde (ale aj celkovo) podáva Golden Globe - hodný a Emmy - hodný herecký výkon. Čítala som s ňou aj zaujímavý rozhovor, musela sa naučiť dobovú japončinu (vraj sa dá prirovnať k shakespearovskej angličtine), nový prízvuk v angličtine, jazdiť na koni, ako aj to ako sa správne nosí kimono, ktoré má 7 vrstiev a nedá sa v tom normálne chodiť! Aspoň už viem, prečo tu všetky ženy tak smiešne chodia (aj preto, že nenosili spodné prádlo a museli mať kolená pri sebe!) Takže Anna má môj obdiv. Škoda, že to isté nemôžem povedať o Anjinovi, Cosmo Jarvis sa nemôže s takou Annou Sawai ani porovnávať, on je aspoň zatiaľ len priemerný. Možno ešte prekvapí. Shogun je naozaj výnimočný seriál. British Columbia tu vyzerá ako Japonsko, teda nikdy by som neprišla na to, že nenakrúcali v Japonsku. 4 a pol*. (pozreté 26.03.2024) ()

Martrix

Jeden by nevěřil, kam až se dá vyšroubovat kvalita, když se sejde skvělý námět, herci a především talentovaní a precizní tvůrci, kteří projektu věnovali mnoho měsíců příprav. Přestože byl začátek epizody trošku pozvolnější, stejně vás to nakonec vcucne, chytne pod krkem a nasype do vás spoustu niterných pocitů. Dějiny psali především muži, to oni vládli světu, vedli války, ale i budovali... . Ženy měly prostoru podstatně méně. A v tomto seriálu to není o mnoho jiné, přestože v Japonsku nebyl vliv žen zanedbatelný. Ovšem tato epizoda patřila především ženské energii. A dodám...především energii japonských žen. Tohle byla epizoda, která byla japonskou kulturou prodchnuta nejvíce. Celá scéna ve Vrbovém světě...až mi šel mráz po zádech. Velká poklona tvůrcům. Jestliže většinou používám přídomek červená knihovna spíš posměšně, tak tato pasáž byla women's fiction nejvyšší kvality. V tomto duchu ovšem nebyla celá epizoda...opět jsme se vrátili do bloody světa mužů; to prolnutí rozdílných energií bylo až magické. Už je to hodně dlouho, kdy jsem u sledování seriálu zažíval dva protichůdné pocity. Na jednu stranu se nemohu dočkat další epizody a současně je mi líto, že se blížíme konci seriálu. Protože už se ví, že pokračování nebude...za to mají tvůrci palec nahoru. Pozitivní ale je, že tvůrci jsou relativně mladí a Shogunem si otevřeli dveře snad k jakémukoliv projektu, který je zaujme. ()

Sany33

Príbeh: Mariko dostane za úlohu postarať sa o Anginove uvoľnenie a tak ho vezme ku Kimmiko najlepšej miestnej kurtizáne. Zrejme to Toranaga urobil aj pre to aby upokojil reči okolo ich vzťahu. Nakoľko je o ďalšieho člena rady menej, rozhodne sa Toranaga uskutočniť plán a napadnutie Osaki. Prevedenie: Už sa vôbec neviem zbaviť toho pocitu, že sa pôvodne malo jednať o dokument a až o dosť neskôr si niekto povedať, že z toho urobia historický seriál. V podstatne sme sa za celú stopáž tejto epizódy nikam neposunuli ale ta to asi v tej dobe bolo, nikto sa nikam neponáhľal. 76% ()

Elerrina

Intriky, intriky, intriky! Od milostných až po mocenské a válečné, přičemž je občas nejisté, kde končí jedny a začínají druhé. Začalo to trochu připomínat kompilát z Shakespearových dramat přesazený do Japonska. ()

warrenur

Pobavilo vyjednavanie zien o slusby "vychyrenej kurtizany" a i narazky medzi riadkami, pri ich usmievavych "maskach". :) Silny bol i preklad o "navstevnikoch" kurtizany. Politika v Osake, konkretne naslednikova matky, ktora nezahala a zaverecne "hip hip" od Toranagu predurcuje dalsie udalosti. Takze tajne operacie uz v minulosti mali catchy-nazvy. ;) ()

Ahsoka

Stále výborné takmer po všetkých stránkach, o tom potom, no po tej dejovej už predchádzajúca epizóda bola slabšia a táto je detto. Naviac mi s ňou príde aj veľmi podobná, opäť vytvára len akési premostenie, riešime kultúrné rozdiely, čo je samozrejme fascinujúce, ale už pociťujem, že niečo mi tu chýba. Do toho nejaká tá politika a Anjin opäť v roli pozorovateľa, ktorý slovami, myšlienkami a skutkami reprezentuje divákov zo západu. Získava ďalší titul pre mňa až nepochopiteľne jednoducho, akoby bol jediný, kto Toragunu prišiel po zemetrasení zachrániť. E3 skončila tým, že začína vojna, a E5 znovu končí tým istým - akoby sme sa otočili v kruhu. ()

Dusty56

O třídu a hvězdičku horší díl než všechny ostatní. Atmosféra je furt parádní, ale zde se toho moc neděje a největší prostor dostává návštěva "čajovny", což mě docela nudilo, kdyby místo toho řešili intriky byl bych spokojenější. Děj se tedy taky nikam neposunul, stále jen čekáme a čekáme. 80% ()

Cain(cz)

Snad Andžin dovolí, abych mu vysvětlila, proč je Vrbový svět, nejvzácnější rovinou bytí. Lidé za námi chodí s přáním zapomenout. Ať už na únavu, bolest, utrpení či zklamání. Myslí si, že nás navštěvují kvůli tělesnému potěšením… I to je pravda. Ale odnesou si více. Lidé, s nimiž se tu setkávám si přejí žít jiný život. Chtějí se ocitnout kdekoliv jinde, než v tom svém. A já z něj nabízím vysvobození. Zhmotním tento dokonalý okamžik, který poté prožívají plnými doušky. ()