Šógun

USA, 2024, 9 h 56 min (Minutáž: 54–71 min)

Predloha:

James Clavell (kniha)

Seriál Šógun je originálna adaptácia románu Jamesa Clavella od stanice FX a odohráva sa v Japonsku v roku 1600 na počiatku občianskej vojny, ktorá definovala celé storočie. Lord Yoshii Toranaga bojuje o svoj život, lebo jeho nepriatelia, ktorí sú v Rade panovníkov, sa proti nemu spojili. Keď sa nájde záhadná európska loď, ktorá uviazla v neďalekej rybárskej dedine, jej kormidelník John Blackthorne prinesie so sebou tajomstvá, ktoré môžu pomôcť Toranagovi nakloniť ručičky váh moci a zničiť obrovský vplyv Blackthronových nepriateľov - jezuitských mníchov a portugalských obchodníkov. Toranagov a Blackthornov osud sa neoddeliteľne prepojí s ich tlmočníčkou Todou Mariko, záhadnou kresťanskou aristokratkou a poslednou zo zahanbenej rodinnej línie. Kým slúži svoju pánovi uprostred napätej politickej situácie, Mariko musí zladiť svoje nové kamarátstvo s Blackthornom, svoju oddanosť viere, ktorá ju zachránila, a povinnosť voči svojmu nebohému otcovi. (Disney+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (10)

Andžin (2024) (E01)

Je tento seriál vyhajpovaný tak trochu uměle, nebo je to opravdu pecka? Je srovnání s Hrou o Trůny na místě? Po první epizodě můžu odsouhlasit pouze to, že Šogun skvěle vypadá, je to správně špinavé a drsné, kamera, střih, hudba na jedničku. Ale obsahově? Možná to bude znít tvrdě, ale zatím je to "jen" parádně, ale trochu prvoplánově zpracovaná beletrie. Což není kritika....jen důvod, proč zatím 5* nedám. ()

Sluhovia dvoch pánov (2024) (E02)

Tak jo, výjimečně se všechny ty superlativy ohledně Shoguna potvrdily. Intrikaření jemné jako hedvábí, všudypřítomná hrozba smrti, zrada, mocenské boje, náboženství, střet různých kultur, lekce historie...a to vše ve špičkové kvalitě. Tvůrci tady kouzlí každým záběrem, střihem a zvukem. Ale i bez té pastvy pro oči a uši, by byl divák spokojen. I přes spletitost motivů různých stran, je vše vyprávěno srozumitelně, ale hlavně....je to v každém okamžiku zajímavé a vtahující. Mluvit o vynikajících hereckých výkonech, je v tomto kontextu opravdu už jen třešnička na dortu. Justin Marks tohle prostě umí. Už ve Dvou světech dokázal šmodrchat tak dobře, že šlo o povinný seriál jak pro každého šachistu, tak diváka, který je ochoten přemýšlet...nebo se aspoň soustředit na chytře napsané dialogy. ()

Zajtra je zajtra (2024) (E03)

Tomu srovnání s GoT se už nedivím. Ale je potřeba dodat, že k takové kvalitě se její tvůrci dopracovávali několik řad, kdežto Goss, Marks s Kondo pálí do diváků ostrými už od začátku. Ovšem řeč je zatím "pouze" o "dramatičnosti a epičnosti" scén. Složitostí a mírou zvratů, Shogun Martinovu eposu konkurovat nemůže. Ovšem sleduje se to krásně; dramaturgicky to funguje bezchybně. Nejde jen o to, že bojové scény a námořní manévry vypadaly velmi věrohodně. Ale také o napětí a atmosféru, která je provázela; která jim předcházela. A tím vším se proplétají intriky silných postav a exotika starého Japonska. V této epizodě byl Jarvis velmi výrazný a je zřejmé, že s ultracharismatickým Sanadou dokáže držet herecký krok. Postavu obhroublého, ale bystrého a cílevědomého námořníka totiž hraje skvěle. Nebojím se predikovat, že nějaké ocenění dostane i on. Parádní epka. ()

Osemdielny plot (2024) (E04)

Sakra to je dobrý! Ani chvilka, kdy bych se nudil. Nevystřihl bych ani jedno políčko. A to ani co se týče vztahové linky. Pořád je to velmi vtahující. Velmi chválím rozhodnutí nechat dialogy v japonštině, resp. nedabovat. Pomáhá to autentičnosti. I když je předloha beletrie, většinou máte pocit že sledujete skutečné fragmenty japonské historie. A chcete víc a víc. Dokonce i když hrozí, že bude ten válečný epos "narušen" milostnou linkou. Ani nepamatuji, kdy naposledy mě nějaký seriál takto lapil(asi Černobyl). Je skvělé, že se v té záplavě seriálů objevil jeden, který lze označit za vzrušující podívanou. ()

Skrotený sokol (2024) (E05)

I když tato epizoda nebyla tak silná a kompaktní jako ty předchozí, pořád to na plné hodnocení stačí. Protože kdyby to šlo, tak těm ultrapovedeným dám klidně šest hvězd. Navíc je slabší opravdu jen tím, že se sice děje mnoho věcí, ale všechny působí tak nějak separátně, neprovázaně... . Já osobně nejsem příznivec střídání režisérů a scénáristů. Tady se vysloveně nabízí, že Lambertův scénář prostě není tak dobrý, jako jeho předchůdců. Protože ono se nic jiného nezměnilo. Obsahově je tato epa v pořádku...jen servírovaná je méně... . Díky tomu je více viditelná ta rudá telenovelovitá nitka...která je jinak relativně nenápadně skryta za atraktivní prostředí a děj. Ale nevadí. Jsme v polovině seriálu a rozhodně mě nadšení neopouští. Už se těším na další porci. ()

Dámy vŕbového sveta (2024) (E06)

Jeden by nevěřil, kam až se dá vyšroubovat kvalita, když se sejde skvělý námět, herci a především talentovaní a precizní tvůrci, kteří projektu věnovali mnoho měsíců příprav. Přestože byl začátek epizody trošku pozvolnější, stejně vás to nakonec vcucne, chytne pod krkem a nasype do vás spoustu niterných pocitů. Dějiny psali především muži, to oni vládli světu, vedli války, ale i budovali... . Ženy měly prostoru podstatně méně. A v tomto seriálu to není o mnoho jiné, přestože v Japonsku nebyl vliv žen zanedbatelný. Ovšem tato epizoda patřila především ženské energii. A dodám...především energii japonských žen. Tohle byla epizoda, která byla japonskou kulturou prodchnuta nejvíce. Celá scéna ve Vrbovém světě...až mi šel mráz po zádech. Velká poklona tvůrcům. Jestliže většinou používám přídomek červená knihovna spíš posměšně, tak tato pasáž byla women's fiction nejvyšší kvality. V tomto duchu ovšem nebyla celá epizoda...opět jsme se vrátili do bloody světa mužů; to prolnutí rozdílných energií bylo až magické. Už je to hodně dlouho, kdy jsem u sledování seriálu zažíval dva protichůdné pocity. Na jednu stranu se nemohu dočkat další epizody a současně je mi líto, že se blížíme konci seriálu. Protože už se ví, že pokračování nebude...za to mají tvůrci palec nahoru. Pozitivní ale je, že tvůrci jsou relativně mladí a Shogunem si otevřeli dveře snad k jakémukoliv projektu, který je zaujme. ()

Tyčinka času (2024) (E07)

Což o to, opět je to skvěle natočené. A přes mírné zpomalení i napínavé. Má Šogun nějaký plán? Stane se něco nečekaného, co tu beznadějnou situaci v jaké se ocitl zvrátí? Opravdu je kodex cti tak silný, že se nepřítel nemusí bát o svůj život? A vyřešila by vůbec něco jeho vražda? Tentokrát mi některé momenty nepřipadaly tak úplně věrohodné, smysluplné, resp. i přes vtahující atmosféru, cítím trochu rozpaky. A ten WTF závěr? Zvláštní epizoda. Ne špatná...zvláštní. Tentokrát žádná postava nebyla ústřední, ba ani dvojice...všichni dostali stejně prostoru. Tuto epizodu si pro sebe ukradl stín bezvýchodnosti. ()

Priepasť života (2024) (E08)

Pozoruhodná epizoda. Způsob jakým tvůrci interpretují silné myšlenky, emoce i vztahy...to se dá v případě této epizody popsat pouze jedním slovem. Dokonalost. Atmosférická pecka. Je v ní úplně všechno, co zdobilo předchozí epizody a k tomu i něco navíc. Neskutečná směs napětí a japonského kouzla. Čajový obřad? Vzdor vazalů? Říká se, že slova mohou ranit. Nu, tady měla sílu zabíjet. Dochází mi superlativy. Nevěřím, že se letos objeví srovnatelně kvalitní seriál...resp. že se najde druhý takový, který mě ohromí tak, jako Šógun. A to rozhodně nepatřím mezi snadno ohromitelné diváky. PS: Vnímám, že je velká výhoda neznat knižní předlohu, ani filmovou adaptaci. Nebudete ochuzeni o momenty překvapení a navíc vás nebudou iritovat rozdíly. ()

Červené nebo (2024) (E09)

Přiznám se, že tentokrát nadšení ostatních nesdílím. Mnohem víc mě zasáhly epizody, které byly prodchnuty niternými pocity, atmosférou, jemným intrikařením. Tentokrát rafinovanou jemnost vystřídala vyhrocenost. Emocionální vydírání diváka skrze zdivočelou Mariko...bez toho bych se raději obešel. Navíc stejně jako mnoho dalších...neznalých předlohy jsem nasranej, kam nás příběh dovedl. Pořád nadávám na předvídatelné scénáře....no, tak tady to mám. Nicméně stojím si za tím, že obsahově je to oproti předchozím epizodám přebujelé, přečnívavé...dramaturgicky přeexponované. A současně uznávám... ten příběh prostě graduje, takže jednou to vyhrocení přijít muselo. Nakonec...je to mmj. válečný film. Jenže i přes to frflání...pořád to vydá na 5*. ()

Sen o sne (2024) (E10)

Mírné zklamání z "jen" důstojného konce. Některé momenty nebyly tak úplně ono a nejde jen o strukturu vyprávění. Tvůrci v předchozích epizodách ukazovali, že umí čarovat s emocemi a navodit atmosféru. Několika extra epkami nastavili takřka nepřelezitelnou laťku. Naplnit závěrečná očekávání diváků...nebojím se říct fanoušků, bylo vlastně nemožné. Je to způsobeno i tím, že mnohým z nás tak moc nezáleželo na tom, jak nakonec Toranaga dosáhne svého, ale spíš nás uchvátilo exotické prostředí,  intrikaření a také osudy Andžina a Mariko. V této epizodě se vše dozvíme...ale vlastně je to neuspokojivé - je konec překvapením a těšení se na další úterý. Je to tvrdohořce definitivní. Přestože má i tato epizoda pár silných momentů, nažrat dostal především mozek, emoce přišly až v samotném závěru a byly mírnější, než jsem čekal. Ne vždy je vrcholem příběhu jeho poslední část. Možná hodnocení zvednu po druhém shlédnutí. V ()

Minisérie Shōgun našla obsazení

Minisérie Shōgun našla obsazení

09.06.2021

Očekávaná minisérie Shōgun od stanice FX (Takoví normální Američané, Atlanta) konečně našla hlavní představitele. Minisérie, která bude podobně jako předchozí televizní adaptace vycházet ze… (viac)