Toranga spolu se svou družinou míří od Osaky vzdát se. Všichni si myslí, že to je čiré bláznovství. Toranga, který nechce nadále prolévat krev a sužuje ho nemoc, nevidí jiné řešení. Blackthorne se setkává s členy jeho bývalé posádky. (Varan)

leila22

Ôsma epizóda sa s tempom neponáhľa, ale buduje výnimočnú atmosféru s niekoľkými zásadnými dialógmi o živote a smrti, cti a oddanosti a to vo všetkej poetickosti tak príznačnej Japonsku. Shōgun je bezpochyby jeden z najlepších seriálov tohto roka. ()

Chen

Tempem pomalá, ale atmosférou velmi intenzivní epizoda, která sází na herecké výkony a několik překvapivých momentů. Ten, kdo čeká samurajskou "rubačku", nebude nadšen, ten, kdo se těší na herecký koncert v exotickém (a pro nás někdy nepochopitelném) světě bude spokojen. Pochvalné názory nelžou. ()

vydumnica

Vcelku veľmi dobrá epizóda!!! Cením si snahu tvorcov docieliť, aby to vyzeralo a pôsobilo čo najviac japonsky, všetky detaily, čo sa prostredia týka až po to, čo najviac definuje japonskú kultúru a reálie. V tejto epizóde už prišla jar, takže kvitnú japonské čerešne sakury, popíja sa tu čajík a podobne. Dôvod, prečo nedávam plný počet je iba ten, že som naozaj nepotrebovala vidieť ďalšiu seppuku, už to bolo v jednej z epizód, už viem ako to prebieha a vyzerá, no ale až také viditeľné zobrazenie samotného rituálu tam nemuselo byť. ()

Martrix

Pozoruhodná epizoda. Způsob jakým tvůrci interpretují silné myšlenky, emoce i vztahy...to se dá v případě této epizody popsat pouze jedním slovem. Dokonalost. Atmosférická pecka. Je v ní úplně všechno, co zdobilo předchozí epizody a k tomu i něco navíc. Neskutečná směs napětí a japonského kouzla. Čajový obřad? Vzdor vazalů? Říká se, že slova mohou ranit. Nu, tady měla sílu zabíjet. Dochází mi superlativy. Nevěřím, že se letos objeví srovnatelně kvalitní seriál...resp. že se najde druhý takový, který mě ohromí tak, jako Šógun. A to rozhodně nepatřím mezi snadno ohromitelné diváky. PS: Vnímám, že je velká výhoda neznat knižní předlohu, ani filmovou adaptaci. Nebudete ochuzeni o momenty překvapení a navíc vás nebudou iritovat rozdíly. ()

Elerrina

Tak jsme se zase dočkali několika hezkých tradičních japonských zvyků jako je recitování haiku, čajový obřad a seppuku. A k tomu jednoho zvyku evropského (dávání si po tlamě). Ale to pomalé tempo vyprávění už začíná být vražedné. ()

LachtanShows

Je ze všech koutů cítit, že míříme ke zdárnému konci, v němž už se definitivně něco semele a rozhodně nebude jednoduché to ustát. Zdejší “sněm lordů” mě vrátil do těch nejnapínavějších epizod Hry o trůny a za to tvůrcům Šóguna nesmírně děkuju. ()

warrenur

Epizoda rozoberajuca koncept vernosti az za hrob. Nikam sa v nej neponahlame. Manzelsky cajovy ritual mal svoje magicno. Popravde, neviem si predstavit nieco podobne vykonat europsky par, aby to malo rovnaku atmosferu a obe strany si udrzali vazne tvare. :) Druhy epicky moment bol Toranagove rozhodnutie o pozemku pre kurtizany a susediacom pozemku pre katolicky kostol :D To bolo dokonale. Nuz a tretia, najsilnejsia, bola samozrejme seppuku nejblizsieho. Nuz a co bolo dovtedy azda utahane a poeticke, zaver zaklincoval prislubom do buducna uplne brutalne. Paradna praca. Za ten zaver pol-hviezdie navrch. 85% ()

CaladanChmur

Provedení opět dokonalé, ale dávám hvězdu dolu, za to jak si autoři začali hrát s dějem oproti předloze. Trochu nechápu proč první díly byly takřka bezchybný přepis Clavellovo románu, a teď ty poslední díly to berou všechno tak "hopem" a velmi často si už vymýšlí, či přizpůsobují děj , že ten kdo knihu nečetl, se musí v situaci minimálně trochu ztrácet. Smrt Nagy, Hiromacu, či setkání Blackthorna se svojí posádkou, to jsou jen některé příklady pozměněného děje. Škoda, protože to provedení je fantastické, ()

Ahsoka

Blížime sa ku koncu a Toranaga dáva nahliadnuť do svojho šalamúnskeho masterplanu. Beriem späť, že Nagakado zmaril otcove plány z minulej epizódy. Dej sa rozuzluje a vrcholí nepredvídateľnejšie než som ja, predlohy neznalá a ne-japonsky mysliaca, mohla očakávať. Priznám sa, že v úvode epizódy ma opäť mierne rozčuľovala nepekná digitalizácia pozadia scény na koňoch, ale potom som ostala tak pohltená napätím, že detaily už išli bokom. A čerešnička toho všetkého je, že sa to deje v doslova lyricko-epickej atmosfére. Epka na výbornú! ()

makakus

Narozdíl od některých jiných vnímám posuny oproti románu jako velké plus. Tato adaptace převyšuje předlohu. Koneckonců - totéž si myslí i většina kritiků na agregátu Rotten Tomatoes. Nové dějové události nejsou samoúčelné, naopak významně posunují děj správným směrem a jsou emotivně úžasně silné. Navíc tím seriál přibližují zpět k historické realitě. Celé zpracování výrazně tlumí ty motivy, kterými Clavell nejvíce ohýbal japonské reálie - např. až červeno-knihovní vzplanutí Mariko-Blackthorne, vliv jezuitů na politiku a celá tato dějová linka, až směšně časté návrhy na seppuku atd. V každém případě - vměstnat tisíc stran textu do jediné (bůhvíproč) řady seriálu vyžaduje velkou řadu škrtů, zhuštění i úprav - tady však správným a působivým směrem. Naprosto brilantní díl s důrazem na hlubokou psychologii vztahů. Herecký koncert. ()

kiararaftl

zacina mi velmi vadit, ako sa tvorcovia odklonili od povodnej predlohy. toranagovi syn nezomrel, hiromacu sa nezabil, mariko s anjinom uz davno spolu spavali...rovnako sa uplne vytlaca dej s lodou, pritom prve epizody knihu priam doslova kopirovali a asi aj preto sa mi prve epizody pacili viac ako vyvoj v poslednych 2 - 3. no nic, je to stale vynikajuci serial ale toto ma mrzi. ()