Meandr

(festivalový názov)

Lisa (Gaia Weiss) se probudí v podivné trubici plné smrtících pastí. Její jedinou možností je jít dál. Ale není jasné, jak daleko se může dostat. (JasonCZ)

SHI-SHA

Samozřejmě se nabízí srovnání s Kostkou (The Cube), záplatka je velice podobná. Mám ovšem pro podobné typy filmů slabost, takže vždy ocením trochu jiné uchopení tématu, čehož se mi v případě Méandre rozhodně dostalo. Bylo to napínavé, skličující, intenzivně klaustrofobické, skvěle natočené a závěr sice může někomu nesednout, já ovšem nemám výhrad. ()

Immortal17

Je velice obtížné vyjádřit svůj názor na tak sofistikovanou tvorbu jaká byla použita právě ve filmu Méandre. Zpočátku si kladete otázku "na co se to vlastně dívám", rozhodně to tedy není žádná zábavná podívaná pro klaustrofobiky a děj by se dal přiblížit ke snímku Cube z 97', ale během dalších 30 minut už se zmítáte v totální explozi "čehosi" co připomíná hororovou fantasmagorii, která se odehrávala v sériích pekelného světa v Hellraiser. Příběh se může zdát poněkud matoucí, pokud se zrovna příliš nesoustředíte ztratíte se leckdy v ději. Na konci z toho možná budete tak rozhozeni, že se vám díky tomu celý film znechutí. Opak je však pravdou a děláte velkou chybu pokud tento snímek odsoudíte jen protože vám vaše mysl našeptává, že jste právě ztratili 90 minut svého života sledováním něčeho, co jste absolutně ani z poloviny nepochopili. Celý příběh na závěr vyplivne totiž silnou pointu, kterou sice ne všichni pochopí, ale kdo ji pochopit chce, ten se o to alespoň pokusí. Lidská fantazie je přeci tak nekonečná, závěrů se zdá být hned několik, ovšem jen jeden je ten správný. Ale který to je, že? Já osobně si myslím, že toto byla perfektní procházka očistcem. A jak daleko dojdete vy? ()

Aargh

Takhle nějak by dopadla Kostka, kdyby v ní byla jen jedna postava, která by celý film jen chodila z místnosti do místnosti a vyhýbala se pastem. A ještě k tomu měla úplně nesmyslné finále. ()

oveckaoa

Ženská se chce zabít a potká řidiče ten ji slíbí , že ji kamsi sveze a po cestě ji chce zabít (nevím proč a nevysvětlí se to). Pak se probudí v labyrintu plném mrtvol a později ji tam nahání jeden mutantík (kdo to je co to je jak se tam vzal nevíme a nezjistíme). 3/4 filmu je parádní ženská prochází pasti, které ji můžou zabít pak to jde, ale do kopru přijde mě, že si režisér řekl, že ve stylu Ajova Kyslíku (ano vím, že vznikl později)  tam hodí debilní konec co zde absolutně nepasuje a je jak se říká z prdele vytažené v nouzovém režimu. Chtěl jsem dat 80 procent za ten konec , ale stahuji hvězdu dole. ()

Brain-D

Klaustrofobie ve své největší kráse. Vizuálně překračuje první kostku, ale obsahem, kdy kostka byla spíše psychologická, tak ohromně ztrácí. Škoda špatného a nesedícího konce. 60% ()

Anet21

⚪Spoileríky.⚪Pre klaustrofobikov to určite horor bude, pre ostatných skôr sci-fi thriller, ale občas pohrávajúci sa s absurdnou drámou - chlapa zožehne teplo ako z kremačnej pece, ale za chvíľku sa objaví, obhorený, ale v pohode lezúci. Hmm. Dobré sci-fi.⚪Hlavná herečka si ide vlastnú one-woman show, ale v závere vám ani nezáleží na tom, čo sa s ňou stane. Aj dizajn nástrah je celkom divný, úzky tunel, tunel s drôtom, tunel s kyselinou, ktorý sa dá ale ľahko preliezť tak, aby ste sa jej vyhli, aj to, že sa ako hráč počítačovej videohry môžete vracať na miesta alebo celú cestu ísť odznova správnymi tunelmi je zvláštny scenáristický nápad, ktorí mimozemšťania by boli takýto dobrí, neviem, čiže aj akási ,,brutalita," či naturalistický pohľad na človeka vystaveného tlaku sa nedeje.⚪Keďže je absolútne nevysvetlené, prečo sa hrdinke deje to, čo sa jej deje a kam sa teda dostala v závere, celá interpretácia zostáva na divákovi, no zdá sa, že toto nie je nejakým geniálnym nápadom scenáristu, ale len z núdze cnosť, kedy už naozaj nevedel, čo s premisou a ako ju uzavrieť, aby dávala aspoň malý zmysel. Lebo inak zmysel nedáva. A väčšina teórií je vlastne len nadinterpretácia divákov, ktorí sú ale v tomto bode vynaliezavejší a múdrejší ako samotný scenárista.⚪ ()

sedm.1

No to je zase výplod jako stehno. Jistý pan Turi totiž napsal a natočil takovou historku, že si říkám, jak mu takový nesmysl mohl vůbec někdo zafinancovat a hlavně jak mu to vůbec mohlo publikum tak pozitivně zbaštit, leč v obou případech k tomu skutečně došlo, a já zas jen obracím oči v sloup a sám sebe se ptát, jestli jsem tak mimo já, nebo ostatní. Každopádně, můj zásadní problém s touto podívanou spočívá v samotné podstatě celého filmu, která je fakt, s prominutím, úplně debilní, nepochopitelná, rádoby chytrá, pro mě je to ovšem spíš jen nepovedený zmetek, kdy jsem při závěrečných titulcích měl jen jeden jediný pocit, a to že jsem právě spláchnul devadesát minut svého života do hajzlu. Což o to, celé to tedy sice začne fakt svižně, kdy velmi pohledná ústřední hrdinka se během chvíle objeví v jakémsi labyrintu potrubí, nebo co to vlastně mělo být, a já byl ve velkém očekávání, co vše se jí cestou za svobodou bude zábavného dít. Hned první pasti ale naznačili, že to zas až taková hitparáda nebude, jelikož ony pasti nebyli ani nápadité a ani efektní, ale pořád jsem sám sebe ještě přesvědčoval, že se to teprve určitě rozjíždí, jenže zhruba po půl hodince ovšem přišlo první velké varování, co bude diváka asi čekat, a to v podobě jakéhosi mechanického ramene, které vyjede ze stropu směrem k hrdince, na jejímž konci byla trapně zpracovaná lebka s ,,uzdravovací´´ přilbou, která zahojila ústřední hrdince krvavý šrám a já si v ten okamžik poprvé a rozhodně ne naposled řekl, tvl, co to je??? To jsem ale ještě netušil, že to je teprve začátek celého toho nesmyslu. Po pár minutách totiž hrdinka dolezla téměř ke konci, jenže úplného cíle se jí nepodaří dosáhnout a najednou se objeví zpátky na začátku. A nanovo, ty samé pasti, ty samé problémy, do toho se objeví pár zhovadilých vsuvek, které místo toho aby cokoliv vysvětlovali, tak akorát naopak spíš ještě přiložili pod kotlem celé té nesmyslnosti, no a pak dojde konče k závěrečné pointě a to je dámy a pánové taková šleha, že nebýt pár napínavějších momentů a již zmiňované pohledné herečky, tak bych tomu s tou největší chutí lupnul ryzí Odpad!, jelikož tohle je přesně ten typ rozuzlení, který já označuji za tvůrčí vytření si prdele divákem. Já zkrátka po celou dobu vůbec nepobíral, o co tu šlo, kde, čím, za čím, jak a proč se ta hlavní postava vlastně pachtila, navíc veškeré ty stále dokola opakující se pasti tu jsou fakt o ničem, takže ani ony tu podívanou jakkoliv neoživili, a mě z toho prostě nevyplývá nic jiného, než směrem k Meandre konstatovat jedno velké, rozhodné NE! ()

Lukoboss

Nastává tady jeden a naprosto zásadní problém, kterej tenhle slibnej počin totálně zadupe do země. Všichni, co viděli Kostku (1997), popř. první Saw (2004), nemůžou být v dnešní době oslnění tímhle francouzským kouskem. Od prvního probuzení hlavní hrdinky v bludišti prostě musíte srovnávat a po čase zjistíte, že král není mrtev. Tady se to začne stávat repetitivním, navíc když "dojdou nápady na pasti, přichází zombík", ano můžeme se snažit o myšlenkovej přesah, proč tam je a kdo to vlastně je, ale obávám se, že je to zbytečný. Navíc přijde závěr, kterej byl pro mě total WTF. Ne, na závěr tohoto žánru fakt nechci sledovat takový procitnutí, prostě ne, sorry jako! Ty tři hvězdy jsou s hodně přivřenýma očima... ()

666Carnage

Zajímavý bizár ve stylu kostky a saw. Škoda toho konce, že je na divákovi co si o tom myslí. Prostě bych čekal nějaký lepší vysvětlení než co tam je a taky mi hlavně chybí to podstatné a to je proč. No nedozvím se to, ale skoro 90 minut jsem se bavil stísněnou atmosférou.  A to se počítá. 70% ()

iXtr3m3

Atmosféricky lepšie ako Kocka 2, možno tak na úrovni Kocky 0. Technicky slušne spracované, herecky keďže šlo o one woman show, tak ako sa dalo, ale obsahovo neviem neviem. Mali sme to brať ako SPOILER "technoidný očistec"? SPOILER END ak áno, tak potom chýbalo viac odpovedí, ako len tá záverečná. Ale inak svieža skoro-re-inkarnácia Cube. ()

borec999

Sci fi francúzsky horor, ktorý ma až tak nechytil. Gaia Weiss hrá ako o život, jej hrdinka je sympatická a nedá sa jej nefandiť. Prostredie futursitického trubkového bludiska a občasných nástrah je tiež celkom originálne aj keď jemne evokuje kultovú Kocku Vincenza Nataliho a svojim klaustrofobickým prostredím Ajov Kyslík. (všeobecne mám pocit, že klaustrofobici tento film rozdýchajú len veľmi ťažko). Všetko spomínané sú zatiaľ plusy. Po sľubnom úvode a prvej polovici filmu však tempo začína upadať, film neprichádza s ničím novým a toho večného lozenia v trubkách a opakovania motívov som za začal prejedať, čo mi v konečnom dôsledku nevynahradil ani záver, ktorého interpretácia štýlom: vylož si to ako chceš mi nebola príliš po chuti. A ak by sme sa zamýšľali kto,prečo a začo bludisko postavil tak njaká reálnosť alebo logika filmu ide už úplne do hája. Objektívne to však určite aspoň jemne nadpriemerný horor je a ak hľadáte niečo mimo kina a Netflix, tak by to mohlo splniť účel. 100%ne ale len v tom prípade, ak vám nevadia komorné horory výhradne v interiéroch natočené v 3-4 kulisách. Potom od Meandru ruky preč. 60% ()

SpaceOdyseus

Atmosfera a napeti chvilemi i celkem dobre funguji. Ale nekorunovaneho krale tohoto subzanru, Kostku, to rozhodne z trunu nesesadi. Chybi mi tu konzistentnejsi a vic gradujici napeti, inovativnejsi prekazky a i bez toho twistu na uplnem konci bych se obesel. ()

HonzysKISS

No nic moc. Čekal jsem něco mnohem stíšněnějšího a zajímavějšího. Pastičky jsou moc fajn, ale skoro se nic nestane. Přitom ten nápad prolejzat nebezpečnou trubkou je celkem supr. A ten závěr byl pěkně trapnej. 45/100 ()

Adramelech

Mysteriózní, ne-li přímo esoterický film, který symbolicky ukazuje cestu zažívacím traktem démona Choronzona, jež čeká osoby, které ve svém životě rezignovaly na konání své Pravé vůle (terminus technicus z Crowleyho učení Thelémy). Rectum ústí do oblasti, kde dochází k disperzi lidské duše a de facto k její anihilaci coby integrované entity. Konečným místem pobytu takových zbytků duší je tedy jakási žumpa Universa, kde se na věčné časy skladuje nerecyklovatelný odpad. Jde o nejhorší možnou variantu postmortality. Velmi přibližnou analogií tohoto spirituálního procesu je cesta hmoty či energie černou dírou až do bodu singularity s tím výrazným rozdílem, že ke zkáze hmoty dochází prostřednictvím coagulatio, zatímco zkáza duše nastává skrze solutio – jak by řekl alchymista. O povaze singularity víme stejně málo jako o povaze výše zmíněné posmrtné skládky, v obou případech však lze předpokládat, že na konci nebude jezírko s vodopádem. Filmoví tvůrci se v závěru filmu pokusili zobrazit nezobrazitelné, takže jim musíme prominout, že to okultně vzato zas až tak moc nesedí. Každopádně však jde o zajímavý film. Děkuji Slovákům, že jej opatřili titulky. ()

TERRORDROME

Takže je to buď francúzska Kocka, alebo hororovo surrealistická pevnosť Boyard. Hrdinku unesie sériový vrah a keď sa preberie musí sa plaziť tunelmi, vyhýbať plameňometom, nádržiam s kyselinou, sekačkám a mŕtvolám neúspešných súťažiacich. Najprv som si samozrejme myslel že je to atrakcia oného vrahúňa, ale potom sa dianie začne postupne vymykať bežnej realite, kde nie je zvykom aby človeku instantne liečila zranenia kyber lebka na trubici. Ostatne ten vrah je tam zavretý tiež a dostáva zabrať, takže je z neho stále menej. Ale nevzdáva to. Po nejakom tom opakovaní cyklov, pochopení pravidiel, haluškách, pretlačení sa skrz satanov anál ( a myslím to doslovne ) a konečnej depresii sa dostávame do finále ktoré je... hmmm, asi francúzske. Nie je nám vysvetlené  čo sa vlastne stalo a dialo, interpretácia udalostí je teda pomerne voľná a človek môže pociťovať ľahké sklamanie že je za čuráka. Verzia o očistci sedí logicky najviac, takže ak ste francúz čo si dáva bagety s LSD, tak po smrti a preplazení sa hi-tech prekážkovou dráhou skončíte za odmenu v mimozemskej modrej lagúne. V zásade celkom fajn podivnosť. ()

b.dragonfly

Po delší době konečně horor, který mě udržel v nepříjemné klaustrofobické depce celých 90 minut. Blondýna v latexu mi sice nebyla úplně sympatická, já jí to ale odpustím, protože se mi místy pěkně zapotily dlaně, obzvlášť při scéně, kdy musela přelézt rozkládající se mrtvolu. Top. Někomu chybí originalita, mně to zas originální přišlo dost na to, abych se opravdu bavila. Smrtící pasti super stejně jako následný zombík, chcípla bych tam dřív, než bych vůbec do nějaké odporné trubice vlezla. Určitě si ještě pustím. ()

Flopik

Francúzky survival v podaní one girl show, kde jediné čo vieme je, že hlavná hrdinka je niekde chytená, plazí sa úzkymi chodbami a tam na ňu číhajú rôzne nástrahy. Pozerá sa nato dobre, je to poriadne napínavé, bohužiaľ nakoľko tam je len jedna postava, je jasné, že sa jej nemôže nič hrozné stať. Pre klaustrofobikov rozhodne must see. Koniec sa mi ale teda veľmi nepáčil,  radšej by som prijal teda uzavretejší, na druhú stranu aspoň je o čom premýšľať. U mňa medzi 3 a 4*, donútim sa k 4*, už len za Gaiu a skvelý soundtrack. ()