Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

Enšpígl

Musím říct, že na některé sadistické scény už jsem asi přáíliš starý, ale to filmu vyčítat nemůžu, protože to není jeho problém, ale můj. Jinak se jedná o až nečekaně dobře promyšlenou zápletku a film rozhodně nenudí a příjemně odsejpá. To že budu dávat čtyři jsem ani nečekal, ale je to tak, kéž by všechny filmy co jdou do kina měli v sobě takovej drajv jako Saw X. ()

TheEvilTwin

Po tolika letech je to tady a po předchozích snahách o modernizaci a hollywoodské zmainstreamování dvou předešlých dílů je tady ten starý dobrý Saw tak, jak jej známe. Teda možná s tím rozdílem, že ubylo špinavého kamerového filtru a místo skákání z jedné “trap scény” do druhé se X soustředil více na jednu místnost se čtyřmi osobami a kromě kvantity pastí jde spíše po kvalitě a předhazuje nám dost bohatý background všech obětí, takže o divákovu nenávist a satisfakci při jejich umíráních je postaráno. Stejně tak oceňuji první rozjezdovou 45minutovku, která odkrývá motivy Kramera a po které už se jde rovnou na věc a jede se naplno až do finále. Má to nápad, využívá se zde skvěle motiv Mexika, špinavá garáž i revenge ve stylu oko za oko, zub za zub a čím víc se film řítí ke konci, tím víc přidává na tempu. Největším potěšením je ale jednoznačně twist v závěru a doslova dechberoucí otočka, která šokuje jako svině, mění celou hru a po které jsem čuměl s otevřenou hubou. Celou dobu si film totiž jede na už tak dost zábavné vlně a tohle je pak nečekaná rána, která prostě rve koule a vnitřně jsem radostí řval jak malé dítě. Gore i pasti jsou důmyslné, máme zde Jigsawovy nápovědy ve formě jeho slovních metafor, Kramer dostává obrovský prostor na vývoj jeho postavy a kromě Amandy dojde i na mini-cameo Hoffmana, takže si film krásně odškrtne všechny divácké touhy naráz. Celou dobu jsem byl přesvědčen o silné čtyřce, ale za závěr nejde jinak než za plnou. Hororová událost roku a fan-service jako prase. Jo a MÁME POTITULKOVOU SCÉNU!!! ()

Fr

„JESTLI TO CHCEŠ PŘEŽÍT, MUSÍŠ POZORNĚ POSLOUCHAT PRAVIDLA… “ Asi troškou jinej SAW. Řekl bych, že bude fungovat i jako samostatnej film (teda, že jste pilou nepolíbení). Je totiž dost osobní… Jinak se samozřejmě jedná o další zkoušku vůle žít! Ovšem na těhle „padouších“ to chutná celkem dobře. A krvavý, dramatický a působící bolest je to asi jako vždycky. Takže jde vlastně o příběh plnej optimismu… /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Jde o desátý film série, který se však (chronologicky) odehrává mezi prvním a druhým dílem. 2.) Jedná se o kritiky nejlépe přijatý díl. 3.) Thx za titule „saurix“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

AffectedFace

Dovolím si říci, že hned po jedničce, se jedná o absolutně nejlepší díl z celé série Sawu. John Kramer je zpátky a snaží se dostat nádor ven, poté přijde jeho motivace na další pomsty a pasti. Je tak chytrý, že dokáže vše, jenom na začátku špatně věřil. Měl ještě jakousi víru, že v lidech je trochu "lidskosti". Výborný masterpiece odehrávající se od 45 minuty v jedné místnosti, kde jsou parádní dialogy, co napsali scénáristi. Pasti úžasné! GORE PŘEHNANĚ DOBRÝ!! Řezání nohy, tak detailně jsem v životě v žádným snímku neviděl! Celkově se jedná o skvělou GORE záležitost, která pro fanoušky bude rájem a pro zvrácence pohlazením po duši. Saw X si zaslouží pět čistých hvězd a konkurovat mu se už nejspíš nepovede dál. Ledaže, by se udělal reboot celé série. A posledních "nevím kolik ani" filmů hodili do odpadu, kam patří. Tenhle díl není totiž obyčejné milkovaní série, protože Saw X  je silně založený psychologický thriller. Ihned jděte kino, dokud to ještě jde!!! Doporučuji, zatím jeden z nejlepších žážitků roku! ()

dubinak

Mně se na tento díl chtělo do kina jen tak napůl, ale když tady vystřelilo to hodnocení až na 80%, moc jsem už neváhala. Chápu zdejší výtky, že kdyby se v tom člověk měl šťourat, v logičnosti by těch kiksů našel dost a vůbec ta pravděpodobnost a reálnost scénáře je tu v některých momentech celkem nízká. Saw X to hraje trochu jinak než ostatní díly, protože asi polovinu stopáže sledujeme jen melodramatický příběh nemocného Johna a jeho cestu za uzdravením aniž by se příběh proplétal jinými brutálními linkami a až podivně je nám nuceno s ním soucítit. Což mi vlastně vůbec nevadilo, protože je to dle mého názoru jeden z nejinteligentnějších a nejcharakterističtějších sériových vrahů hororového žánru. V rámci celé ságy mi to funguje dost dobře jako další dílek skládačky do tohohle zapletitého Jigsaw univerza a bylo zajímavé sledovat příběh z trochu jiné perspektivy. Co se týče pastí a gore, byla jsem taky dost spokojená. Je to prostě film, který vás chytne a nepustí a o zábavu není nouze. Co bylo zklamáním byl závěr, kdy to ten, co to měl nejvíc zaslouženě odsrat to neodsral téměř nijak zajímavě a až moc to vyšumělo. Jinak velká spokojenost. ()

• Ve filmu John (Tobin Bell) používá k odeslání e-mailu Cecilii (Synnøve Macody Lund) e-mailovou adresu „kramerjohn994@gmail.com“. Tato adresa je funkční a diváci na ni mohou posílat e-maily. Obdrží odpověď, že John je pryč, ale odepíše, až bude znovu dostupný. (catnipped)
  • Během střihu scény „Oční past“ navštívila filmového editora Steva Fornera losangelská policie, protože jeho sousedé nahlásili křik z jeho kanceláře. (catnipped)
  • Potitulková scéna se odehrává v interiérech koupelny z prvního dílu série Saw: Hra o přežití (2004). Takže když John Kramer (Tobin Bell) a Mark Hoffman (Costas Mandylor) promlouvají k oběti další hry, můžeme v pozadí vidět těla Adama Stanheighta (Leigh Whannell) a Erica Matthewse (Donnie Wahlberg). Kramer se tak z hlediska přesnosti děje musel pro Henryho vrátit nejdříve až po událostech filmu Saw IV (2007). (Worry77)

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023