Doctor Who

• USA Doctor Who
Veľká Británia, (1963–1989), 286 h 44 min (Minutáž: 18–47 min)

Tvorcovia:

Sydney Newman

William Hartnell, Tom Baker, Patrick Troughton, Elisabeth Sladen, Jon Pertwee, Colin Baker, Nicholas Courtney, Anneke Wills, Peter Davison, Guy Siner (viac)

Doktor je mimozemšťan z legendárnej planéty Gallifrey, má trinásť životov a po každom úmrtí sa mu kompletne mení výzor. Spolu so svojou vnučkou Susan Foremanovou, ktorú kedysi zachránil z temných časov na Gallifrey, sa usadia so svojím strojom času zvaným TARDIS v Anglicku roku 1963. Dvom učiteľom v Susaninej škole sa však moc nezdá a tak sa ju vyberú prenasledovať. Vtedy sú nútený vstúpiť do TARDISU a spolu s Doktorom sa začnú sústavné dobrodružstvá po iných planétach v rozdielnych časových obdobiach. Navštívia rok 100 000 pred Kristom, Aztékov, Vikinsgkú éru, Trójsku vojnu a mnoho ďalších. Doctor Who je zapísaný v knihe rekordov ako najdlhšie vysielaný sci-fi seriál na svete. (matolas)

Hapretor

Viděno první 4 díly. Nepobavilo, nezaujalo. Místy mi to přišlo jako parodie na sci-fi. Byl to účel, nebo omyl? Každopádně anglický suchý humor mi neni blízký. ()

Fionor

BBC plánuje k 50. výročí Doktora vydat kompletní DVD edici rematerovaných a restaurovaných dílů seriálu od samého počátku... Než tato edice vyjde, sehnal jsem si solidní vzorek epizod s každým s Doktorů, abych si udělal lepší obrázek o počátcích téhle geniální ságy a rozhodně jsem svého času nelitoval. Pro současného diváka je možná tempo místy příliš rozvleklé, ale atmosféra to plně vynahrazuje. ()

P. J. D.

První doktor – Prohnaný samolibý sobecký starý mizera, který nekouká na blaho druhých, pouze na své vlastní, aniž by se bál použít pro dosažení svého cíle i sebeprohnanějších metod. Přesto si zachovává dekorum, drží se etikety a chová se slušně. Někdo by řekl, že tohle nemůže být kladná postava, ale je to tak. A kupodivu to funguje. Právě díky prvnímu doktorovi jsem zvládl překousnout první dva díly, které krom zajímavostí ohledně Tardis byly nic-moc (až na doktora samozřejmě). ()

AweDuckling

Vynikající britský sci-fi seriál. Kvalita jednotlivých dílů pochopitelně trochu kolísá, některé jsou velmi dobré, jiné naprosto geniální. Je to seriál, kterému ani po těch všech letech neubylo z jeho napětí a akce, neopakovatelné atmosféry a humoru i ztřeštěnosti. Každý z představitelů Doktora dal této postavě cosi výjimečného a nezapomenutelného a díky tomu si tohoto Pána času zamilovalo (naprosto právem a zaslouženě) už tolik generací (nejen britských) diváků. "Would you like a jelly baby?" ()

Petike

Štyri hviezdičky, lebo pôvodná éra seriálu mala v priebehu svojho štvrťstoročia podobné hojdačkové problémy s kvalitou jednotlivých dielov a sérií, aké má sem-tam aj súčasná éra. V každom prípade, námet seriálu a jeho postupná koncepčná a charakterizačná evolúcia (hlavne v jeho prvej dekáde) sú dodnes unikátmi na poli televíznych seriálov vo všeobecnosti, nielen v dejinách televíznej science fiction (resp., nalejme si čistého vína, DW bol vždy aspoň do istej miery science fantasy seriálom - čo si zachoval dodnes). Je tak trochu smutné, že aj po vyše 50 rokoch ostáva postava Doktora ojedinelým príkladom hrdinu televíznej SF, ktorému vonia pacifizmus a vynaliezavosť viac, než násilie a výbuchy. Ale kým vandruje dejinami aj vesmírom, so svojskou zmesou antihrdinstva a idealizmu, neakčnejšej televíznej SF zatiaľ nezvoní umieračik... Obľúbený Doktor: Druhý, Piaty, Siedmy, Ôsmy. (Ale Prvý a Štvrtý sú jednoznačne najsvojbytnejší.) Obľúbení ženskí spoločníci: Vicki, Liz Shaw, Sarah Jane Smith, Romana, Nyssa, sem-tam aj Ace. Obľúbení mužskí spoločníci: K-9 (no tak, hlas má chlapský, hoci je havo ! ;-) ), príležitostne Jamie, Turlough, z na Zemi trčiacich spojencov asi Lethbridge-Stewart. Môj názor na seriál po obnovenej premiére nájdete tu a recenzie starších i novších špeciálov samozrejme pod špeciálmi. //// Zaujímavé komentáre: johny95 //// P.S. Áno, zvučka bola na dobu vzniku mimoriadne prekopníckou - a jej pôvodný aranžmán znie pútavo ešte aj dnes. :-) ()

l.enik.c

[!Obsahuje spoilery!!!] 1.7.2019 Konečně jsem se prokousala první sérií a nejspíš si budu muset začít postupně hodnotit jednotlivé série/díly, protože to vypadá, že jinak hrozí, že bych se v tomto seriálovém kolosu brzy ztratila. Zvláště, pokud mi i další série budou trvat 3 roky jako tato :D Předně musím říct, že pokud bych si nezamilovala nové série Doktora, asi bych ty staré nikdy nezvládla, protože i tak to je někdy oříšek, protože přece jen téměř 60 let je 60 let a na sci-fi seriálu je to vážně hodně znát. Avšak touha proniknout do Doktorova světa hlouběji a pochopit ty drobné odkazy, které se v novějších dílech vyskytují, zatím vítězí. _______1. Doktor: 1. série: William Hartnell je velmi zvláštní doktor a nějakou dobu mi trvalo, než jsem si na tohoto někdy nepříjemného a morousovitého, jindy milého a trochu bláznivého staříka zvykla. Ian a Barbara jsou velmi sympatičtí společníci, zato Susan mě tak nebetyčně rozčilovala, ale tak strašně, že se jen modlím, aby tam nebyla celé první tři série. Co se jednotlivých dílů týče, některé přirozeně byly dobré (The Keys of Marinus, The Sensorites), jiné byli horší (An Unearthly Child, The Aztecs, The Reign of Terror). Právě jsem si vlastně uvědomila, že slabší mi připadaly díly odehrávající se v historii, možná proto, že jsou skutečně jen historické a žádné prvky sci-fi, kromě mizející modré budky, zde prakticky nejsou. Přesto mě mrzí, že se nedochoval Marco Polo, kterého většina lidí tak chválí a přiznám se, že toho jsem zatím nenasledovala, už ty dva díly Francouzské revoluce, které se nedochovaly, byly pro mě náročné na sledování. Hned ve druhém příběhu, The Daleks, jak název napovídá, se Doktor setkává poprvé s Daleky, na Skaro, paradoxně v den jejich konce, poté, co Thalové překazili jejich plán na vypuštění další neutronové bomby. Poměrně zajímavé a zdařilé, bavilo. Ale ono když se tak zpětně ohlédnu za celou touto sérií, tak to má celé něco do sebe, má to své kouzlo a jdu s radostí pokračovat dál. 2. série 4. 7. 2019 Nasledováno za 4 dny. S příchodem Vicki se pro mě stal seriál mnohem snesitelnější. I když odchod Susan byl velmi hezky natočený, zato odchod Iana a Barbary tak trochu... odfláknutý? Jinak musím říct, že ve druhé sérii mě hodně bavily i některé historické díly, konrétně The Romans, které mi připomínaly mého oblíbeného Ben Hura a v posledním příběhu, The Time Meddler, se konečně i v 10. stol. děje něco zvláštního a neobvyklého!! Jinak fajn byl také příběh o "obrech" Planet of Gients. The Space Museum jsem popravdě moc nepochopila, ale byl zajímavý, naopak naprostá katastrofa byl The Web Planet, pro mě opravdu utrpení, kterým jsem se jen nějak proklikala, jelikož to připomínalo jen nějakou dětskou trapnou grotesku... ano, celkově kulisy, efekty a kostými jsou v těchto sériích pro dnešního diváka velmi úsměvné, ale toto bylo abnormálně strašné. The Dalek Invasion of Earth, příběh, kdy se Dalekové snaží zotročit lidi a zničit planetu Zemi byl moc dobrý, ovšem The Chase, kdy Dalekové pronásledují Tardis napříč prostorem i časem, aby se pomstili je ještě lepší. () (menej) (viac)

Tweety11

Pro začátek dávám pět hvězdiček. Než se prokoušu celým seriálem, bude to chvilku trvat a pak svoje hodnocení možná upravím. Myslím ale, že to nebude potřeba :) ()

only_serials

Tak je to tady!... Do teď jsem znal jenom nové série od roku 2005, ale moje nadšení z kultu kolem DW dospělo do takového stádia, že jsem se při čekání na Capaldiho první podzim dal i do sledování Classics... Sehnal jsem si docela dost dílů, včetně těch uplně nejstarších s prvním Doktorem, někde z roku 1963... Hned ze začátku jsem narazil na problém, nějak se mi to nechce sledovat uplně postupně, tak mě klidně Whoviani ukamenujte, ale rozhodl jsem se začít příběhama, které jsou obecně na internetu hodnoceny jako nejlepší... Nemam k tomu nějakej zvláštní důvod jet takhle na přeskáčku, ale prostě mi to zatím takhle vyhovuje... No nic, asi to tady budu hodnotit po jednotlivých příbězích, které shlédnu (některé se skládají klidně i z 6, možná i více epizod). Každopádně můj historicky první příběh z Classics: (065)-10x01 THE THREE DOCTORS: Čtyřdílný příběh, který mi hned zezačátku vyvrátil jednu obavu.. Já blázen se bál, že když je to skoro 40 let starý, že mě to bude nudit. Ani náhodou. Je to sice starý, je to logicky mnohem víc ukecaný než nové série.. ale je to neskutečně zábavně ukecaný!!.. Moje první setkání s prvními třemi doktory a hned super- z té krátké ochutnávky je mi zatím nejsympatičtičtější druhej.. celkově chováním a reakcemam mi připomíná mého oblíbence Smitha... Jinak příběh vážně působivej, ani chvilka nudy.. (078)-12x04 GENESIS OF THE DALEKS: 6 epizod.. Další nádhera, na tu dobu neskutečný množství originálních příběhových vychytávek. Fakt krása na tohle koukat... Nemám na sledování moc času, ale postupně jedu dál.. těšim se na další příběhy.. (001)-01x01 100 000 BC 4 epizody, 04x02 THE TENTH PLANET 4 epizody, 14x06 THE TALOONS OF WENG-CHIANG, 6 edpizod... zatím asi nejslabší příběh z těch co jsem viděl, 17x02 CITY OF DEATH 4 epizody... Naopak hodně zajímavý.. pointa závěrečného dílu s počátkem života na Zemi se mi zdála až extrémně nadčasově dokonalá! 21x00 THE FIVE DOCTORS Vrcholem dílu pro mě byl jednoznačně Rastonský Bojový Robot! Strašná (škodolibá) škoda že už se prý nikdy v žádné jiné epizodě neobjevil! ()

Hadascz

Gallifrey! Doctor a jeho modrá policejní budka. Způsobilo mi to největší závislost, co do seriálů vůbec :) V průběhu let nastuduju všechny oldschool díly, nakoupím sonický šroubováky, vypůjčím si modrou budku a jde se na věc. ()

Allein4

Doctro Who je nejen top seriál, ale mnohem více - celý "Whoniversum" je famózní svět, ve kterém se odehrávají příběhy již 50 let... Začátek s Williamem Hartnellem je silný a konečně se dozvídám věci, jak to bylo z počátku se Cybermen, Dalekama a dalšími. Není tu snad absolutně nic, co by se dalo vyčíst. Snad jen jediné - proč to nemá více spin-offů??? ()

The M

Nemám ani zďaleka všetko za sebou, ale Doctor je proste Doctor. Skvelý, svižný, vtipný. A to aj v čiernobielej podobe. ()

Jean_Calid

Z tohoto seriálu mám rozpačité pocity. Jeho naivita a divadelní přednes jsou tak odlišné od moderní verze, tak jak ji známe. První doktor mi přišel jako egoistický idiot s velkou dávkou štěstí, druhý doktor jako hračička blázen... scénář je mnohdy zcestný, zápletky liknavé, chování postav chaotické a nelogické. Ale stále je to lepší, než původní Star Trek... ()

libka.s

Naprosto výborný seriál. Dostala jsem se k tomuto seriálu až nedávno, i když na obnovený koukám už hodné dlouho. Jelikož však bez titulků ani ránu, čekala jsem, až bude většina klasické série přeložena. Samozřejmě nemohu naprosto hodnotit nějaké ty triky, grafiku ani kostýmy atp. je opravdu hodně znát stáří, ale v tom je to kouzlo starých filmů a seriálů. Koukám i na ty zrekonstruované díly a musím říct, že je za tím určitě spousta práce a času a obdivuji ty, co se do toho pustili, ale kolikrát je to opravdu docela nekoukatelné. A to jsem teprve u prvního Doktora, kde ještě jsou nějaké ty nezrekonstruované. U dalšího Doktora prý jich moc není, těch nezrekonstruovaných. Dávám zatím čtyři hvězdičky, jelikož souhlasím s Beckett51, že u některých dílů se fakt strašně nudím už teď a to prostě nemůže být dané jen stářím seriálu. Možná s větším počtem zhlédnutých dílů změním názor a počet navýším, ale zatím to nechám takto. ()

Sadova302b50

Zatím jsem neviděla všechny dostupné díly, a když, tak řádně "doktorovsky" na přeskáčku (i v samotných doktorech: začínala jsem Tomem „tím se šálou“ Bakerem, pak jela retrospektivně od třetího k prvnímu a nakonec v řádném pořadí od pátého k sedmému), ale docela mě to chytlo, a to nejen svými příběhy, ale především zde již zmiňovaným humorným nadhledem. Velmi lituji, že nepokračovali s Paulem McGannem jakožto dalším seriálovým doktorem (pro mě byl téměř jedinou dobrou položkou na hůře stravitelném filmu, a po několika audiohrách jsem usoudila, že by to opravdu mohlo být dost zajímavé). Protože jsem však narazila na několik dílů, u kterých jsem se doslova kousala nudou (nebylo jich mnoho), hodnotím za čtyři hvězdy. Ale nedivím se, že tenhle seriál a jeho nová pokračování Britové dodneška žerou. 80% ()

Boyolomouc

Klasický Doktor je nejlepší!U nás se v Tv myslím nevysílal.Bohužel jsem neviděl zatím všechny série ale musím hodnotit velice kladně.Levné Tv spracování působí tak nějak přirozeně a co série tak jiný doktor. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Luc Besson plánuje sci-fi velkofilm

Luc Besson plánuje sci-fi velkofilm

02.07.2012

A pokud se mu povede jako Pátý element, máme se na co těšit. Bessonova produkční společnost Europa Corp. koupila práva na u nás neznámý, ale v západní Evropě populární a kultovní sci-fi komiks ze 60.… (viac)