matolas

Trinásta séria paradoxne opäť začína malým návratom do Pertweeho éry akurát s typicky Bakerovskými príšerami. Na Zemi sa totiž prvý a na dlhú dobu aj posledný raz objavia Zygoni. UNIT sa musí spojiť s Doktorom, pričom som mal pocit, že Bakerov Doktor by sa rozhodne k UNIT nepridal. Aj napriek tomu je však Terror of the Zygons zábavnou epizódou s výbornými príšerami. Planet of Evil ma najprv vtiahlo až hartnellovsky komornou štúdiovkou exteriérou, potom však veľmi rýchlo uzemnilo nudnými postavičkami okolo. Samotná planéta vyzerá skvelo, dej sa dosť vlečie. Pyramids of Mars sú úplná klasika. Epizód, kde musí Doktor čeliť "bohom" je pomerne dosť, ale príde mi, že práve táto je z nich jednoznačne najvydarenejšia. Opäť ide o atmosférickú pecku, ktorá je navyše aj scenáristicky vypiplaná. The Android Invasion je oddychovka s celkom peknými maskami, veľmi ma však za srdce nechytila. To sa nedá povedať o The Brain of Morbius, čo je ďalší skvost tejto série a perfektná adaptácia rôznych hammerovských hororov. Jednoznačne jeden z najlepších Bakerových príbehov. Škoda slabšieho finále, ktoré ja pomerne nudným priemerným príbehom o nebezpečných rastlinách. Celkovo však ide o najsilnejšie roky klasického Doktora. ()

johny95

13. SÉRIA: 1301 Terror of the Zygons 90% || 1302 Planet of Evil 95% || 1303 Pyramid of Mars 95% || 1304 The Android Invasion 90% || 1305 The Brain of Morbius 95% || 1306 The Seeds of Doom 100% Napočudovanie jedna z najlepších sérií a to i napriek záporom, ktoré síce sprevádzajú celý seriál, ale až v tejto sérii mi začali vadiť a biť do očí - záporáci pravidelne prezrádzajú svoj plán a Doctor ,,umiera" takmer v každej časti. Tieto veci sa opakovali s unavujúcou pravidelnosťou a prestali snáď až vo finále série Seeds of Doom, ktoré pokladám ze celkový vrchol série. Áno, možno je to úplne idiotský nápad, ale je kvalitne spracovaný a efekty, ktoré tu boli, boli snáď najlepšie v celom seriáli. I dianie na Antarktíde bolo dobre spracované a len škoda, že Brigadier nebol v tomto príbehu. Vraj posledným príbehom, kde sa Brigadier vyskytol na dlhú dobu je úvodný Terror of the Zygons, čo je určite škoda. Ale ani ostatné príbehy nie sú najhoršie, i keď každý bol trochu rozťahanejší ako by mal byť. V Brain of Morbius ma neuveriteľne nudilo celé dianie okolo sesterstva, až na poslednú epizódu, ktorá je skvelá. Morbius je zaujímavá postava (ako ja Solon) a ak by sme sa v ďalších príbehoch o ňom dozvedeli niečo viac, vôbec by mi to nevadilo. Súboj Doctora s Morbiusom bol tiež výborný. Planet of Evil má spolu s 42 z renewed sérií veľmi podobný dej, ale tiež jej nechýba skvelo vygradovaná posledná časť. Pyramid of Mars mal fajn scenár i keď práve v tomto príbehu Doctor ,,umrie" snáď v každej epizóde a opäť príbehu škodí strašné naťahovanie. Najhorším príbehom série i keď stále celkom kvalitným a zaujímavým je Android Invasion, ktorý celkom nevyužil svoj potenciál. Čo sa spoločníkov týka, tak Sarah Jane sa opäť stala skvelou spoločníčkou z 11. série, je super napísaná a som rád, že pokles v minulej sérii sa zvrátil. Harry v tejto sérii odchádza a zostane u mňa ako celkom dobrý spoločník, ktorý sa velmi snažil a možno, ak by zostal s Doctorom dlhšie, mohol by sa na mojom pomyslenom rebríčku spoločníkov vyšplhať vyššie. ()