Doctor Who - Season 17

(séria)
Veľká Británia, (1979–1980), 8 h 13 min (Minutáž: 23–27 min)

matolas

Ako som si obľúbil Romanu I, tak som si okamžite už v Destiny of the Daleks zvykol a obľúbil Romanu II. Samotný príbeh je však podľa mňa najhorším televíznym dalekovským príbehom, ktorý v mojich očiach takmer Dalekov pochoval. Neviem, čo sa stalo, ale v tejto epizóde nefungovalo vôbec nič. Našťastie prišiel druhý Douglasov Adamsov scenár, City of Death, a s ním nesmierne dôvtipná, chytrá a zábavná epizóda, v ktorej sa dokonca mihne John Cleese. Epizóda sa natáčala v Paríži, takže divák musí prežiť aj trochu prehnané zábery pobehovania dvojice po Paríži, ale scenár sa mu odvďačí jednou z najlepších epizód klasického Doktora. Ak máte vidieť jednu epizódu, skúste túto. Škoda, že o ďalších troch epizódach sa také niečo povedať nedá. Práve naopak, osobne som ich vnímal ako čistý šedivý priemer, ktorý okamžite po záverečných titulkoch vyšumel z hlavy. Škoda. ()

johny95

17. SÉRIA: 1701 Destiny of the Daleks 85% || 1702 City of Death 100% || 1703 The Creature from the Pit 80% || 1704 Nightmare of Eden 80% || 1705 Horns of Nimon 85% || 1706 Shada 100% Douglas Adams sa dostáva na miesto producenta seriálu, ale je škoda, že kvalita série nie je veľmi vysoká. Doctor je vtipnejší to áno, ale množstvo logických nepresností sa zväčšuje a častí z minulosti celkovo ubúda. Naopak informácií o Time Lords pribúda každým príbehom. Napríklad Doctor v Creature from the Pit povie, že Time Lord má 90 životov, čo sa ale podľa mňa poprie v najbližšej budúcnosti. Creature from the Pit je zároveň najslabším príbehom série, kde síce postavy mali uplatnenie a nápad s rôznymi planétami, na ktorých chýbajú rôzne suroviny je skvelý, ale celkové vyznenie príbehu je nudné - nemastné-neslané. Nehovoriac o naozaj zle nadizajnovanom monštre. O nič lepšie na tom nie je ani Nightmare of Eden, ktoré má morálne ponaučenie (Neberte drogy!) a nápad s 2 loďami, ktoré sa pri materializácii pretnú je zaujímavý, ale troskotá to na réžii a takmer nulovej atmosfére (afektovaný prízvuk zoológa je ale vtipný). Horns of Nimon má strašné masky, avšak nápad na rasu Nimonov je fajn, ale tá druhá, vojensky ladená rasa bola neuveriteľne nudná, čo sa podpísalo na mojom celkovom dojem z príbehu. V Destiny of the Daleks sa opäť dostáva na svetlo sveta Davros, len škoda, že príbeh nemá na kvality Genesis of the Daleks, ale rasa Movellanov je zaujímavým rozšírením mytológie okolo Dalekov a vojen, ktoré viedli. V tejto časti sa predstaví aj nová Romana po regenerácii (kľudne vyčerpala niekoľko regenerácií naraz, celkom wtf moment pre mňa) a musím povedať, že i keď Mary Tamm pre mňa ostane číslo 1, nová Romana sa mi celkom rýchlo odstala pod kožu a i keď jej chémia s Doctorom, nie je tak dokonalá ako s prvou Romanou či Sarah Jane, aspoň nie je tak otravná ako Leela. City of Death je jeden z najznámejších, najlepších (Paríž je skvelá lokácia), najcitovanejších (meme 4. Doctora: Hello, John Cleese v galérii) a najlepšie zahraných (záporák je geniálny) príbehov klasického Doctora Who, ale osobne je pre mňa úplným vrcholom série Shada. City of Death malo viacero logických chýb, ale Shada, i keď nedokončená mi učarovala viac a bol som uchvátený celým príbehom i tými pár scénami, ktoré sa zachovali. Tiež bola o dosť viac rozšírená mytológia okolo Time Lords. ()