Doctor Who - Season 19

(séria)
Veľká Británia, 1982, 10 h 31 min (Minutáž: 24–25 min)

matolas

Davisonovi to v prvej sérii scenáristi neuľahčili. Hneď Castrovalva je čudnou úvodnou epizódou takmer bez štipky energie, sčasti ju zachránia len pomerne dobré záverečné scény priamo z Castrovalvy. Priznám sa, že z Four to Doomsday si nepamätám absolútne nič a očividne som ani o veľa neprišiel. Kinda je príjemný príbeh, ktorý z hroznej Tegan spraví znesiteľnú postavičku, za čo si u mňa scenáristi šplhli. The Visitation má jednu z najhorších masiek, ale treba povedať, že seriálu kombináciu historických epizód s futurustickými prvkami vždy išla, toto nie je výnimkou. Detektívka Black Orchid je oddychovka, z ktorej mi najviac utkveli scény Adrica jeho tanca. Earthshock naozaj šokovala každého, pretože Adric sa nikdy nedozvie, či mal pravdu, čo je najväčšia tragédia v celom seriály, pričom Doktorovi to vôbec nevadí a ani brvou nemihne. Dobrý diel so Cybermenmi, čo nehovorím často. Finále je zasa návrat k Mastrovi a jeho maskovaniu na úrovni trojročného dieťaťa. Time Flight začína sľubne, ale veľmi rýchlo sa zmení na priemerný diel s Ainleyho Mastrom, ktoré obvykle nestoja za veľa. Pokračovať po Bakerovi určite nebolo ťažké a Davison to celkom zvládol, hoci scenáristi mu to veľmi neuľahčili. Na svoju najlepšiu epizódu si musel počkať až do poslednej časti. ()

johny95

19. SÉRIA: 1901 Castrovalva 85% || 1902 Four to Doomsday 70% || 1903 Kinda 75% || 1904 The Visitation 75 % || 1905 Black Orchid 75% || 1906 Earthshock 100% || 1907 Time Flight 95% Peter Davison je v roli Doctora zaujímavý, ale vo svojom prvom príbehu ma nedokázal presvedčiť. Ale Castrovalva ako zavŕšenie trilógie o znovuzrodení Mastera je celkom slušný príbeh. Celá prvá séria 5. Doctora je jedna z najslaších, čo som videl v klasickom Doctorovi. Výnimkou sú až dva posledné príbehy - Earthshock a Time Flight. Earthshock prináša návrat Cybermanov a to vcelku vo veľkom štýle, keď zapríčinia vyhubenie dinosaurov. V tomto príbehu umiera na konci Adric, čo bolo veľké prekvapenie a tiché titulky to ešte len umocnili. Zamrzelo teda, že jeho smrť odbyli len pár slovami v nasledujúcom príbehu. Time Flight má však dobrý príbeh, len škoda, že sme žiadne dinosaury nevideli. Koniec príbehu je poriadnym cliffhangerom pre ďaľšiu sériu. Najhorším príbehom je určite Four to Doomsday so slabým dejom, strašným záporákom s čudnou motiváciou, zlými maskami a nereálnym vesmírom. Doctor tu vydrží v otvorenom vesmíre 6 minút, ale jeho trik s kriketovou loptičkou je celkom OP. Kinda je celkovo čudná časť, Visitation má nudné prostredné časti, ale prepojenie Doctora a veľkého požiara v Londýne bolo skvelé a Black Orchid je po dlhom čase historická časť bez sci-fi prvkov, čo bolo príjemné osvieženie. Čo sa spoločníkov týka, tak Adric bol aj taký aj onaký, ako kedy, ale jeho koniec bol napísaný skvelo, ako som už spomenul. Tegan mi na začiatku prišla ako jedna z najhorších spoločníčok, spolu s Nyssou (i keď stále lepšie ako Leela), ale časom som si na nich zvykol a keď Doctor nechá Tegan na Zemi, tak myslím, že mi celkom bude chýbať. Ku koncu série bola čoraz lepšia. Na nového Doctora si teda ešte musím zvyknúť, ale verím, že má potenciál. Je iný ako ostatný, viac zádumčivý, zdá sa že nemá rád Tegan, ale záleží mu na jeho spoločníkoch. Snáď jeho budúce príbehy budú lepšie ako v tejto sérii. ()