Doctor Who - Season 15

(séria)
Veľká Británia, (1977–1978), 10 h 19 min (Minutáž: 21–25 min)

matolas

V 15. sérii pomaly doznieva gotická Holmesova éra, čo je škoda. Doznieva však v úžasnej úvodnej atmosférickej pecke Horror of Fang Rock. V rámci klasického Doktora ide o moju najobľúbenejšiu epizóda a to aj napriek tomu, že jej úhlavný nepriatelia sú šmuhy na obrazovke. Stiesnené priestory v majáku, cudzinci sa prvý raz stretávajú a nik netuší, čo sa v najbližších sekundách stane. Takisto ide podľa mňa o najlepšiu epizódu Leely a jej facka jačajúcej žene je nezabudnuteľná scéna. The Invisible Enemy a Image of the Fendahl vnímam ako podobné epizódy a trochu generické, pričom druhá je o dosť vydarenejšia. The Sun Makers má výborný námet, scenár však na niektorých miestach poriadne hapruje, napriek tomu však môžem len odporučiť. Underworld išiel úplne mimo mňa, pamätám si z neho len príšerné alobalové uniformy. Návrat na Gallifrey a k našim obľúbeným byrokratom,The Invasion of Time, je prečudná epizóda, ktorá však prekvapivo funguje. V epizóde navyše vraj dostaneme pohľad na vnútro TARDIS a dočkáme sa bazénu. Problém je, že takmer všetky scény sa natáčali v nejakom hoteli, takže od TARDIS to má asi tak ďaleko, ako čokoláda od karfiolu. Veľmi ďaleko. Invázia Sontaranov však napokon má niečo do seba, hoci podobne ako vo všetkých epizódach klasického Doktora vyznievajú Páni času ako najzbytočnejšia rasa vo vesmíre. Tak či onak, finále je síce bizarné, ale zároveň ide o asi najlepšiu epizódu z Gallifrey, čo vlastne neviem či je pochvala. ()

johny95

15. SÉRIA: 1501 Horror of Fang Rock 95% || 1502 The Invisible Enemy 90% || 1503 Image of the Fendahl 50% || 1504 The Sun Makers 100% || 1505 Underworld 95% || 1506 The Invasion of Time 100% Keby v tejto sérii nebol Image of the Fendahl, alebo ak by bol lepšie spracovaný, mali by sme tu snáď najlepšiu sériu 4. Doctora. Každý príbeh od začiatku do konca je výborne napísaný a dokonca mi i Leela počas celej série vadila menej a menej (ale stále až do príbehu Sun Makers ostávala otravnou). Tak poďme poporade. Horror of Fang Rock je napínavý klaustrofobický príbeh, ktorý rozširuje mytológiu sontaranskej vojny, ale Leela ostáva dosť otravnou postavou. Invisible Enemy má stršne smiešne masky ale samotný príbeh nudný nie je, Leela sa stáva znesitelnejšou a prichádza K9 na ktorého som bol zvedavý, odkedy som začal pozerať klasické série. Image of the Fendahl je nudný príbeh, ktorý sa trochu lepší ako sa blíži posledná epizóda, ale nestane sa dobrým. Leela stále ostáva otravnou. Sun Makers je úplne skvelý príbeh, vlastne satira na daňový systém, výborný scenár a vymyslený svet, záporaci skvelo prehrávajú, akcia, dialógy i postavy super a Leela vôbec nevadí. Underworld je alegóriou na grécke mýty, takže čo na príbehu nejde nemilovať. Áno, efekty sú smiešne, ale snažili sa. Z K9 sa stáva regulérny spoločník, za mňa môžem povedať, že som za to rád a Leela sa mi tiež začína zapáčievať. Invasion of Time je kvalitou jeden z najlepších príbehov klasického Doctora. Time Lords, Gallifrey, zaujímavo zamotaný dej, rôzni záporáci... Leela odchádza, čo ma trochu zarmútilo, keďže sa mi konečne začala páčiť a bral by som s ňou i pár ďalších príbehov a ani jej odchod nebol poriadne podložený udalosťami v príbehu. ()