Doctor Who - Season 20

(séria)
Veľká Británia, 1983, 9 h 4 min (Minutáž: 24–25 min)

matolas

Dvadsiata séria troška zdvihla latku Davisonovej éry. Hneď úvodné Arc of Infinity je jednou z najlepších epizód o Gallifrey a nevadí, že Omega v nej pôsobí trošku navyše. Pokračovanie Kinda, Snakedance so zlou Marou ma prekvapivo opäť nenudilo, pričom neobsahuje nič originálne, ale všetko akosi drží pokope. Mawdryn Undead stojí za to kvôli návratu Brigadiera, hoci jeho charakter tu nie veľmi dáva zmysel. Turlough a jeho boj s Čiernym strážcom je lepší ako celý Key To Time dokopy a išlo podľa mňa o vydarený experiment, hoci spomínaný záporák vyzerá ako z Fantaghiro.Terminus je jedna z mála epizód odohrávajúca sa výhradne na vesmírnej lodi, ktorá ani na chvíľu neskĺzne do nudy a nevýraznej Nysse dá veľmi dôstojné zbohom. Najlepšou epizódou sú však vesmírne preteky korábov v epizóde Englightment. Tá ma všetko, čo dobrá epizóda Doktora má mať a ešte aj niečo navyše, slušné efekty. Skutočne napínavý a štýlový príbeh s perfektným Turloughom. Na finále sa zasa vracia Master a nepodarený pokus vytvoriť chodiaceho robota s ľudskou podobizňou. The King's Demons je skôr kuriozitka ako plnohodnotný príbeh zo sveta DW. Na druhej strane ide o prvú epizódu, kde Ainleyho Master je aspoň trochu znesiteľný. Vo všeobecnosti musím hodnotiť 20. sériu veľmi dobre, práve tu si Davison vytvoril svoje typické črty a prejavilo sa to aj na podarených scenároch. ()

johny95

20. SÉRIA: 2001 Arc of Infinity 99% || 2002 Snake Dance 95% || 2003 Mawdryn Undead 95% || 2004 Terminus 90% || 2005 Enlightenment 85% || 2006 The Kings Daemons 90% || 2007 The Five Doctors 100% Akékoľvek som mal pochybnosti o Davisonovi ako Doctorovi v minulej sérii, tak tie pominuli už s prvým príbehom 20. série. Ako oslavu k 20. rokom vysielania seriálu sa autori rozhodli priviesť v každom príbehu nejakého záporáka z minulosti. V Arc of Infinity je to Omega, ktorého príbeh bol skvelo zavŕšený. Príbeh je takou detektívkou, i keď uhádnutie viníka vám nepotrvá dlho. Veľmi som bol rád, že sa Tegan vrátila späť, je super a aj Nyssa je fajn. Návrat na Gallifrey bol proste skvelý (i keď bol opäť využitý nápad s Doctorovým dvojníkom). V Snake Dance sa vracia Mara a oproti Kinde je tento príbeh skvelý. Áno, má otrasný casting hercov a škoda, že Tegan nie je spoločníčkou v tomto príbehu, ale posledných 15 minút príbehu je geniálnych. Ďalej sa v trilógii vracia Black Guardian - Mawdryn Undead má super scenár, skvelého Brigadíra (ktorý výrazne zostarol) a kľudne by mohol byť finále série, vďaka voľbe, ktorej Doctor musí čeliť. Terminus má zaujímavý námet, ktorý ale ostal nedotiahnutý do konca. V tomto príbehu odchádza Nyssa, ale veľkou stratou nie je. Záver trilógie Enlightenment je fajn, ale jeho kvalitu výrazne zrážajú záporáci. Opäť tu máme skvelý námet a skvelú novú rasu a konečná voľba, ktorú musí spraviť Turlough bola proste tým pravým ukončením trilógie. Tá v podstate slúžila aj ako predstavenie nového spoločníka - Turlougha, mimozemšťana, ktorý žil na Zemi a uzavrel dohodu s Black Guardianom, že zabije Doctora. Nakoniec sa samozrejme rozhodne inak a tak sa, večne oblečený v saku (pán), vydáva na cestu s Doctorom. Kings Daemons je taká neutrálna časť, ktorá nepobaví, ale ani nenahnevá a prináša na scénu opäť Mastera a nového spoločníka - robota Kameliona. Záverom série je fenomenálny špeciál Five Doctors, ktorý je proste geniálny a bavil som sa pri ňom. Tu nemám viac čo dodať. Tegan je skvelá spoločníčka, jedna z najlepších a s Turloughom som si ich dosť obľúbil. ()