Dobrodružství Sarah Jane

• Veľká Británia The Sarah Jane Adventures
Dráma / Rodinný / Sci-Fi
Veľká Británia, (2007–2011), 23 h 52 min (Minutáž: 25–29 min)

Tvorcovia:

Russell T. Davies

Elisabeth Sladen, Daniel Anthony, Alexander Armstrong, Tommy Knight, Anjli Mohindra, Ace Bhatti, Mina Anwar, Yasmin Paige, Joseph Millson, Samantha Bond (viac)

Vesmír plný dobrodružství čeká na prahu. Londýn, Bannerman Road číslo 13. Tam bydlí Sarah Jane a potkáte tam věci, které si ani neumíte představit. Sarah Jane je novinářka a její hlavní náplní je sledovat záhadné jevy na Zemi. Při své práci se setkává s různými mimozemskými rasami, ať už přátelskými či nikoliv. Kdysi totiž cestovala hlubinami vesmíru i času s tajemným Doktorem, posledním Pánem času a viděla tam úžasné věci. Po návratu si ale uvědomila, že úžasné věci můžete potkat kdekoliv a že i život na Zemi může být velkým dobrodružstvím. Musíte jen vědět, kam se dívat. Společnost jí dělá syn Luke a jeho kamarádi Clyde, Maria a Rani.
Dobrodružství Sarah Jane je britský dobrodružný sci-fi seriál vysílaný v letech 2007 až 2011. Pořad je spin-offem kultovního britského seriálu Pán času (v originále Doctor Who), na rozdíl od něj se ale zaměřuje na mladší publikum. Seriál vytvořil Russell T. Davies a hlavní roli ztvárnila Elizabeth Sladenová. Děti při jeho sledování zažijí nejen báječná dobrodružství, ale mezi řádky se také dozvědí, jak důležité je přátelství, jak se vyrovnat s nástupem na novou školu, že závist nikam nevede, že nikdo nikdy nemusí být sám a spoustu dalších užitečných věcí. Seriál v roce 2010 získal Cenu Royal Television Society za nejlepší dětský dramatický pořad. (Česká televize)

honajz

Zajímavý spin-off k Dr. Who, ale přece jen je to pro děti, a tak jsou některé díly prostě ukecané, jedna informace se opakuje pětkrát, desetkrát, aby to dalo alespoň těch 28 minut, a pak se najednou objeví zničehonic řešení. Ne že by mi až tak vadila tahle struktura, ale ne všechny příběhy jsou zajímavé svým námětem, některé jsou vyloženě hloupé. Asi skutečně tím nejlepším jsou některé dvoudíly, ale i tam má občas člověk pocit, že už to někde viděl, nebo je to někdy natočené dokonce poněkud nenápaditě, aniž by to dokázalo vtáhnou do děje. ()

Dan9K

V každé sérii je jedna dobrá dvojepizoda. Za první sérii Whatever Happened to Sarah Jane, za druhou The Temptation of Sarah Jane, za třetí The Gift, za čtvrtou Lost in Time a nakonec v páté sérii asi nejlepší díl vůbec The Curse of Clyde Langer, která působí na tento seriál nezvykle dospěle. Seriál se taky může pyšnit docela sympatickými dětskými herci, které jsem měl rád veskrze všechny. Škoda, že hlavní postava mi k srdci nepřirostla vůbec a vlastně ji její herectví ani nevěřím. Ještě hůř je na tom pan Smith, který je ztělesněním deus ex machina. I vcelku dobrou epizodu dokonale zabíjí ta muzika, která vždycky hraje u otevírání pana Smithe a otravná hláška: "Mr. Smith, I need you!!". Krom zmíněných epizod se však jedná téměř vždy o dost podprůměrnou podívanou, která si bere to nejhorší z Doctora Who, a sice infantilní mimozemštany, stále toho stejného záporáka převlečeného akorát do jiného "mimozemského" kostýmu a neustálé ohrožení celé planety něčím, čemu ani za mák nevěříte. ()

burina

Zo začiatku som SJA nedávala veľké šance, ale priznávam, že seriál sa mi páči čím ďalej viac a za niektoré príbehy(The Eternal Trap alebo Whatever Happened to Sarah Jane?) by sa nemusel hanbiť ani samotný Doktor Who. Čiže, ak ste fanúšikom DW sveta, SHJ je tým najlepším spôsobom, ako si skrátiť čakanie na piatu sériu. ()

malyLibor

Jak už jsem psal v recenzi k první sérii, k tomuto seriálu jsem se dostal tak nějak náhodou. Sarah Jane se svým plechovým psem mne zaujala už v jednom z dílů druhé série nového Doktora Who. Poté se ještě objevila na konci čtvrté série i se svým synem. Tam dostala víc prostoru a proto když jsem zjistil, že existuje tento seriál, stáhl jsem si pilot a prvních pár dílů... a pak se nemohl odtrhnout od monitoru, stahoval další a další díly a seriál doslova hltal. I když je to seriál pro děti, i mne, zralého chlapa neuvěřitelně bavil. A jak šly další série, byl čím dál lepší a lepší. Čtvrtá série byla už opravdu výborná a pátá, i když nejkratší, byla pro mne nejlepší. Opravdu moc mne to bavilo. Víc než Torchwood. A teď už se těším na další série Doktora Who. Jsem zvědav, jaký bude 11 doktor a hlavně jeho společnice, jejíž představitelku, nebo spíše roli Šmoulinky v Avengers mám hodně rád. ()

Gemini

Osobně nemám s Doctorem Who velké zkušenosti, a i když ho jako kulturní fenomén obdivuju, nejsem zatížen fanatickým fandovstvím. Asi proto mi tahle "light" verze pro odrostlejší děti nedělala problémy. Zřejmě jde opravdu jen o otázku velikosti očekávání. Na menší televizní sci-fi seriál jde o velmi slušný standard, a je jen škoda jeho předčasného konce, vyvolaného úmrtím představitelky hlavní role. 70% ()

• Do role Brigadýra byl původně obsazen Nicholas Courtney, jenž tuto postavu ztvárnil již v originálních sériích  Doctor Who (odr. 1963). Kvůli nemoci musel roli odmítnout. (jezurka42)
  • Elisabeth Sladen, představitelka Sarah Jane Smith, se objevila v obnoveném seriálu Doctor Who (od r. 2005) po boku 10. Doktora (David Tennant) v příběhu "School Reunion" (Setkání ve škole). Díky pozitivní zkušenosti s Elisabeth se rozhodl scénarista Russel T. Davies vytvořit spin-off věnovaný dobrodružstvím Sarah Jane Smith. (jezurka42)

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (viac)