Doctor Who - Season 18

(séria)
Veľká Británia, (1980–1981), 10 h 51 min (Minutáž: 20–25 min)

matolas

Na scénu prichádza kontroverzný John Nathan Turner, ktorého neskôr cosplayuje Steven Moffat. Turner priviedol do seriálu závan čerstvého vzduchu, no nesadli si s Bakerom, ktorý sa na konci série rozhodol odísť. Séria sa rozbehuje veľmi pomaly, prvé tri časti okrem Adrica, matematického génia a zlodeja melónov, neponúkajú nič zaujímavé. Našťastie príde State of Decay, opäť veľmi dospelá epizóda o upíroch s perfektnou atmosférou a dobrými vedľajšími postavami. Warrior's Gate je asi najzvláštnejšia epizóda Bakerovej éry, pretože sa vymyká klasickému štýlu rozprávania. Je však nesmierne originálna a zaujímavá a patrí k tomu lepšiemu. Na jej konci odchádza Romana II a TARDIS pomaly, ale isto obsadzuje najotravnejšie trio všetkých čias (Adric, Nyssa, neskôr Tegan). The Keeper of Traken má dobrý príbeh, kým nezistíme, že sa vracia postava Mastra a ešte k tomu v nie najšťastnejšom prevedení Anthonyho Ainleyho. S jeho Mastrom mám problém. Chápem, o čo sa snažil. Takisto viem, že nik iný by podobnú postavu nezahral lepšie, ale jeho postava mi vyslovene nesedí a na dlhú dobu otrávi vody DW záporackým smiechom. A napokon prichádza zmena a ani o sekundu neskoro. Logopolis patrí k najlepším regeneračným epizódam. Iste, scény na planéte Logopolis sú trochu zdĺhavé a Mastrove maskovanie odhalí aj priemerný politik z SNS, ale oná osudovosť a Doktorova smrť dodávajú príbehu nesmierne chutné korenie. Bakerov odchod bol celonárodná udalosť a nemožno tvrdiť, že by neodišiel s patričným chochmesom. ()

johny95

18. SÉRIA: 1801 The Leisure Hive 90% || 1802 Meglos 100% || 1803 Full Circle 90% || 1804 State of Decay 90% || 1805 Warriors' Gate 95% || 1806 The Keeper of Traken 95% || 1807 Logopolis 100% 80. roky a Doctor Who. Príchod nového producenta a nový outfit 4. Doctora, nové intro a nová úvodná zvučka. Zmien je veru dosť a i keď je nová zvučka strašná, je akýmsi spôsobom omnoho zábavnejšia, ale šál Doctorovi mu brať veru nemuseli. Zvlášť, keď je toto jeho posledná séria. Epizódy trpia príšerným strihom, kedy človek častorkát netuší poriadne, čo sa stalo. Tak či onak, je posledná séria zároveň jednou z najlepších, trochu potemnieva a občas zábery nie sú práve také, aké by rodič chcel, aby jeho dieťa videlo. Scenáre sú dostatočne inteligentné aby nenudili, pobavili a majú zaujímavé námety (loď čakajúca generácie na odlet, stredoveký hrad je vlastne raketa, e-space). Leisure Hive sa vracia ku koreňom seriálu a ukazuje následky planéty na ktorej prebehla jadrová vojna. Nápad s predstavením Foamasi ako nepriateľov a potom z nich spraviť dobrákov je na nezaplatenie a tvorcom vyšiel. Meglos je jeden z najlepších príbehov, v ktorom má cameo rolu Jaqueline Hill (Barbara) a síce sa opakuje nápad s dvojníkom Doctora, to že sú obyvatelia rozdelení medzi vedcov a veriach je jeden z najlepších nápadov v celom klasickom Doctorovi. Nehovoriac o tom, že človek takmer až do konca nevie, o čo Meglosovi vlastne ide. Trilógia z E-Space (Full Circle, State of Decay, Warriors' Gate) má stúpajúcu tendenciu a prináša nového spoločníka Adrica, ktorý je veľmi rozporuplný pre mňa zatiaľ. Romana aj s K9 odchádza a priznám sa, že mi za ňou bude smutno, bola skvelá. Našťastie jej odchod je logickejší ako odchod Leely. Rozšírenie mytológie Time Lords o vojnu s upírmi bolo zaujímavé a nakoniec celkom uveriteľné. Warriors' Gate mal veľmi zlý casting, keď väčšina otrokárov bola obsadená hercami s dobráckymi tvárami. Po tejto trilógii nasleduje ďalšia, tentokrát o Masterovom znovuoživení. Keeper of Traken má ten moment prekvapenia, kedy Doctor zistí, že je za všetkým Master (bežný divák to zistí o dosť skôr), ktorý rieši problém 12. regenerácie. Takže tvrdenie z minulej série, že Time Lords majú 90 životov, bolo celkom rýchlo vyvrátené. Trilógia pokračuje Logopolisom. Áno, regeneračný príbeh. A je skvelý. Temný, osudový, kde ide o záchranu celého vesmíru a Doctor musí spojiť svoje sily s Masterom, ktorý ho však nakoniec zradí. Zároveň to zistenie, že celá séria bola prepojená jedným dielom je unikátne. Záverečnou časťou by mal byť prvý príbeh 5. Doctora Castrovalva a ja sa už neviem dočkať. ()