Dobyvatelia stratenej archy

• Slovensko Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (viac)

Dobrodruh a archeológ Indiana Jones (Harrison Ford) sa vracia z juhoamerického pralesa, kde našiel vzácnu zlatú indiánsku sošku, ale vyfúkol mu ju podlý konkurent, francúzsky archeológ Belloq (Paul Freeman). Po návrate sa objavia muži z vojenskej výzvednej služby a požiadajú ho, aby našiel Archu zmluvy, ktorú Belloq s nacistami hľadá v Egypte. Archa má Hitlerovi zabezpečiť neporaziteľnosť. Potrebujú však najprv získať hlavicu staroegyptskej barly, ktorá má ukázať miesto, kde majú kopať. Tú má Marion (Karen Allenová), opustená Indyho láska. Chvíľu po Indianovi sa objavia Nemci a Marion s Indym tak-tak uniknú. Vyberú sa do Egypta, Indy objaví Archu, ale Belloq s Nemcami ho prekvapia, Archu mu vezmú a uväznia ho v kobke plnej hadov. Indymu s Marion sa podarí uniknúť, Archu získať späť a doviezť ju až na loď. Prepadne ich však nemecká ponorka, a Archu mu ukradnú. Belloq sa ju chystá na opustenom ostrove otvoriť... (TV JOJ)

mpet

Moc velkým fandou Indiho jsem nikdy nebyl a proto jsem se filmů s ním vyhýbal, ale nedávno jsem si řekl, že bych mu měl dát šanci a dobře jsem udělal. Přesto že je prvnímu Indimu kolem 30 let, bez problémů dokáže konkurovat všem filmům z poslední doby a to i přes to, že na speciálních efektech je patrný zub času. Ale kdo se s tímto dokáže srovnat vychutná si skvělé dobrodružství plné humorných situací a historie. ()

Mountain

Dobrodružný film splňující všechny atributy žánru. Dokonale vystavěný příběh, skvělá vizuální podívaná okořeněná humorem a komickými gagy, tajemno, střet civilizací, záhadné rituály, nepřítel viditelný i skrytý, to vše na pozadí s trochou historie. Ano, to všechno známe z řady filmů, ale Dobyvatelé ztracené archy byli první a v tom je jejich síla. A ať si kdo chce co chce říká, socialistická cenzura měla svým způsobem něco do sebe - zatímco dnes se na nás z kin i televizí valí hromada braku, za totality k nám ze Západu pustili jen opravdu kvalitní věci. Jednoznačně 5 hvězd! ()

Sadova302b50

První a pro mě nejlepší, dobrý příběh i scénář, film se nikde nezastavuje, ani přespříliš nechvátá, a navíc má výtečnou atmosféru. Prostě správný dobrodružný snímek. 89% ()

arnaeth

Od zabavnehoho a dobrodruzneho ma tento film na mile daleko. Nuda, nekonecna nuda. Niektore pasaze neznesitelne iritujuce az nepozeratelne. Nezmyselna zlatanina az to boli. ()

honza.g

Jako dítě bych dal i 5, tehdejší premiéra v ČSSR byla bomba. S odstupem to vnímám spíš jako akční veselohru v tom nejlepším smyslu. Na scénu s mečem proti biči se rád podívám pokaždé, když to zrovna vysílají. ()

Kwax

Gumový bič ohaře velkého má převisle naolejovaný mumlask. Grimm a jeho svatební noc určitě nepřemýšleli nad rozmazaným olejem z kivadlového nože. I když je převislý krám namalován nejjistěji za nejdelší dobu kamennou, je iluze barvy majestátná i v případě nekvalifikovaných hormonálních plazů. Nikdy však nasraný jones nepřepíše dějiny svým úchvatným komorním povykem z plic marně a bublavě, než domorodý šaman hogo. ()

Nag0

K sledovaniu Indiana Jonesa som sa vydal s istým rešpektom. Veď išlo o kultový snímok, vychválený do nebies. Snažil som sa odpútať od jeho reputácie, no asi som zlyhal, asi som očakával niečo úplne iné. Mám pocit, že všetci Indyho videli asi tak v siedmych rokoch, a prirástol im neskutočne k srdcu. Zdá sa mi, že nostalgia tu hrá až príliš významnú rolu. Možno keby som Indyho mohol vzhliadnuť 34 rokov dozadu, určite by ma to prekvapilo trikmi, nevídane dobrodružným príbehom, a unikátnym hlavným hrdinom, no nič také sa nekonalo a snímok som si prvý krát vzhliadol až 15 rokov po prelome milénia. Pre mňa teda len priemerný dobrodružný film, pri ktorom som sa pár krát zasmial, pár krát sa počudoval nad akčnými sekvenciami, alebo stupňom nereálnosti Indyho útekov. ()

Ollivander

Dnes jsem tenhle film viděl poprvé. No a to je nejspíš důvod toho nízkého hodnocení. Dnes už zkrátka tento fenomén (proč se jím jen stal? Nevím, nejsem pamětník) nemá co nabídnout. Záměrně si ho už znova nejspíš nepustím, takže na něj budu vzpomínat jen jako na sympaticky přitroublou blbůstku. ()

Varanka

Dobyvatele ztracené vnímám jako prototyp dobrodržného filmu. Spielberg ještě navíc přidal humor, napětí a lehce mystickou a strašidelnou atmosféru, díky čemuž v totmo díle není jediná nudná pasáž, celý děj jen naprosto strhující. Tento díl je můj nejoblíbenější. ()

lenoch

Pridam se k parte dvojhvezdickaru, kteri nevi, co na tom ostatni vidi. Je to prumerna dobrodruzna komedie jakych je dvanact do tuctu. Mozna za uspechem stoji, ze tam zamontovali nejake to nadprirozeno, fasisty a par specialnich efektu, coz tehdy bylo vzacne. Kdyz to nekdo videl v detstvi (ja ne) tak to patrne mohl byt zazitek. ()

adys.sp

Tak jako Spielberga ráda mám,Forda taky,ale co opravdu nesnáším jsou hadi.A Právě scéna s hady je snad nejdelší a nejodpornější z celého filmu.Ale nemění to na tom nic,že film je velmi kvalitní.Ale ty hadi...jsem asi hloupá ale za to dávám hvězdy dolů. ()

andydufrsn

Fenomén jako hrom s hrdinou, který sice všechno zvládne jako když bičem mrská, ale taky toho dokáže dost pokazit a utrží velkou spoustu ran, což jeho hrdinství staví na normální lidskou úroveň. Dobyvatelé jsou parádní dobrodružství s lehkou komediální notou ()

Wiceman

Ach, náš hrdinný superman Indiana Jones, co je schopnej bičem rozvlnit předivo reality a tím si naklonit misky vah ve svůj prospěch. Ne, ale vážně. Většího klikaře jsem ještě neviděl :D Samozřejmě se počítá, že je to vážně chytrej a věhlasnej archeolog, co u pasu nosí kvér a bič a s obličejem Harrisona Forda prostě nešlo šlápnout vedle. Dobyvatelé ztracené archy je přesně takovej film, kterej očekáváte od tohohle žánru. Mystickej artefakt, lítání po světě a vykopávkách, krásný ženský (BEEWBZ), likvidování zákeřnejch nácků a další bomby. Přiznám se, že když jsem viděl tu sílu Archy úmluvy, začali mě bavit o to víc filmy s touhle dobrodružnou tématikou a dokonce jsem se chtěl stát archeologem, co by takovýhle bomby vykopával v našich luzích a hájích. Naštěstí po rozmluvě se ,,skutečným" archeologem jsem dospěl k závěru, že v reálu je to děsná nuda a tak radši zůstanu u svýho televizního hrdiny :D Pět hvězd. ()

Ardath

S ubíhajícími lety člověk poznává, že Dobyvatelé ztracené archy nejsou dokonalým filmem a mají své chyby. Ale s ubíhajícími lety je to člověku i víc a víc jedno. Je to prostě Indiana Jones! ()

teekanee

Na tomto filmu jsem vyrůstal. Viděl jsem ho jako malý nejmíň padesátkrát a ještě ho nejmíň padesátkrát uvidím. Podle mě je doktor Jones nejlepší Spielbergův počin a to už je co říct. 96% ()

mfanta

70% - Rozhodl jsem se po letech oživit si klasiku, kterou jsem kdysi dávno viděl. Nevětší dojem z filmu pro mě byl jaký byl Harrison Ford švihák se strništěm. A co všechno ustál. Dobrodružné výpravy oslovovaly moji fantazii a zároveň se film nebere naprosto vážně, což je příjemná kombinace. Z dnešního pohledu působí některé věci úsměvně, ale je to v rámci normy. Chování postav také občas postrádá logiku a vnitřní soudržnost (zejména v případě hlavní hrdinky). Ale celkově je to příjemná klasická oddychovka a už se těším, až si retro pustím další díly. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (viac)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (viac)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (viac)