Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

eraserhead666

"Myslím, že ode dneška budu brát slepice vážně." Jeden z posledních filmů, na který jsem se fakt jako těšil, ve smyslu tom, že jsem si o něm sháněl informace, lepil obrázky na zeď a tak. Po něm už jich moc nebylo. I po tom čtvrt století ten film funguje úplně stejně, chytne a nepustí. Díky nápadu, díky provedení, díky poctivé filmařině a hodně příjemnému obsazení. ()

Pítrs85

Nejzásadnější film mého dětství a jeden z nejlepších filmů silných let devadesátých. Film, který všechny své následovníky (Ztracený svět, JP 3) nechává daleko za sebou, nebo se jim rovnou směje do ksichtu (všechny ty číčoviny Jurského světa). Steven Spielberg byl vždycky velké dítě, které si rádo hraje, zároveň však jeden z posledních mohykánů, který věděl, že Hollywood je hlavně továrna na sny, které on sám rád zhmotňoval ve svých filmech a Jurským parkem je dotáhl takřka k dokonalosti, navíc podpořen genialitou Johna Williamse. Scéna s T-Rexem zapsána zlatým písmem do dějin kinematografie, stejně tak do mysli jednoho osmiletého soplíka, který tenkrát v jihlavském kině napětím ani nedýchal. ()

SOLOM.

Nádherné prostředí ostrova, reálně vypadající krajina i dinosauři byli nejlepším základem, který nám film nabídl. Samotné vybavení budov a parku bych označil za perfektní a velice přepychové. Nádherné archeologické muzeum koster dinosaurů, suvenýry, velké množství výběhu obehnaných elektrickými ploty a vyhlídkové ekologické vozy poháněné elektřinou ve mně vyvolaly pocit, že je velká škoda, že něco takového doopravdy neexistuje, protože bych takové místo určitě rád navštívil. Představa toho, že bych se díval na krmení raptorů do jejichž výběhu je spouštěna kráva a hned roztrhaná na kusy, ve mně zvedá hladinu adrenalinu. Podívat se těmto tvorům do očí nebo si je dokonce pohladit, je neuskutečnitelným snem snad každého z nás. Velice úspěšný a troufám si i říct nejlepší film o dinosaurech, který jsem kdy viděl a asi uvidím. Spielbergovi a jeho týmu všechna čest. Díky nim jsme měli možnost spatřit několik druhů dinosaurů, kteří už dávno vyhynuli a realistické pohyby a zvuky, které vydávali byly prostě paráda. Film jako celek je velice dobrý a i přes pár menších chybek si dovolím hodnotit ho 100%. ()

ARI50

První dinosauři první dobrodružství a dokonalý příběh, herci výborní, prostředí nádherné nebezpečné dokonalé. Efekty velkolepé. ()

claudel

Tak se mi podařilo umazat další filmový dluh a opětovně v režijním podání Stevena Spielberga. V tomto případě jsem ale tak nějak podvědomě tušil, že tento megahit a fenomén nebude nic pro mě. Já tento žánr opravdu nemám rád a asi mu nikdy nepřijdu na chuť. Pro mě byl rozvláčný skoro hodinový úvod nesmírným utrpením, které pokračovalo i v té akční druhé polovině. A ještě k tomu jsem se musel dívat na mně navýsost nesympatickou Lauru Dern. Vzhledem k tomu ale, že moje holka celou sérii miluje, chci tomu dát ještě šanci a třeba budu překvapen. ()

Ištván87

Film s obrovským potenciálem a skvělým obsazením nakonec zkazil ten, od koho bychom to nečekali. Sám režisér Steven Spielberg. Takže nakonec je film zaměřený nejvíc ze všech na ty dva malé caparty a některé postavy, které v knize zemřou (Hammond a Malcolm), jsou ponechány naživu, aby těch mrtvých nebylo moc. Je to rozhodně dobrý film, ale ve spojitosti s knížkou nemůžu dát plné hodnocení. Steven Spielberg se prostě jen někdy nechá moc unést svým rodinným přístupem. Každopádně mám ale ten film rád. Je to příjemná oddechovka, ke které se můžete vracet, protože se nijak moc neomrzí. ()

JASON_X

Nemusím snad číst všech zdejších 1056 komentářů k tvrzení, že určitě nejsem první (a asi ani poslední) kdo prohlásí, že Zemanova Cesta do pravěku je mu stokrát milejší, než tenhle Špílbergův laskavě hřejivý a bezduchý paskvil podle celkem dobré Crichtonovy knihy. Potupně přiznávám, že v době premiéry, v časech svého blbého mládí, jsem na tenhle filmový cajdák šel dokonce do kina. Ach ano, v životě jsem se natropil spousty pitomostí. Jo, dinosauři jsou udělaní hezky a jako kluk bych z nich byl perplex. A dál? Nesnáším ten špílbergovský mix akce, rodinného filmu a nesnesitelně hnusné vlezlé hudby, nesnáším jeho filmové děti i jeho ostatní ploché filmové postavy, nesnáším debilní pathos a senilní "humor" jeho dialogů. Navíc bytostně nesnáším Neila a nemám rád ani divnou Dernovou (i když role v Blue Velvet jí sedla), no a Goldblum s Jacksonem to fakt nezachrání. // Po letech už se směju tomuhle mému žlučovitému výronu. Ano, je to špílbergovština se vším všudy. Ale pro děti. A hezky udělaná. ()

veru_needy

Určitě mohu troufale prohlásit, že Jurassic Park je ve filmovém světě nesmazatelný pojem, který zná každý. Když se někdo zmíní o filmech s dinosaury, každého v prvé řadě napadne právě tento a jisto jistě si vybaví nějakou tu nezapomenutelnou scénu. Příběh je neuvěřitelně originálně řešený. Největší úspěch filmu ale spočívá v tom, jaký dovedl mít spád. Hned ze začátku víte, že jde pouze o schválení ostrova a tak si užíváte naprosté pohody, a pokud vás i zajímají informace, které jsou ve filmu prezentovány, tak se určitě vyřádítě, protože se tu dbá opravdu na všechno. No, a pak to přijde. Pohodička se změní na boj o život. A ano, je to trochu předvídatelné, ale pokládat se to dá za špatné jen tehdy, když vás první polovina bude nudit, což já nemohu souhlasit. Efekty jsou na rok 1993 opravdu neobvykle kvalitní a velmi líbivé, dinosauři jsou prostě jak opravdoví. Spielberg myslel úplně na všechno a dal nám i skvělé herce a krásnou hudbu. Tento film je průlomový a zatím ho nikdo v námětu nepřekonal. "God creates dinosaurs. God destroys dinosaurs. God creates man. Man destroys God. Man creates dinosaurs. Dinosaurs eat man. Woman inherits the earth." ()

mm13

Sci-fi filmy starnú v poradí "triky - technické spracovanie - príbeh" (pri skutočne dobrých príbehoch tá nedokonalosť trikov po rokoch dotvára čaro celého snímku). Jurský park starne v presne opačnom poradí. Jediné, na čo sa dnes dá pozerať bez úškrnov a povzdychov sú totiž praveké jaštery. A aj keď stále oceňujem snahu v divácky vďačnom duchu prezentovať aj nejakú tú myšlienku či varovanie (stále aktuálne), je škoda, že Spielberg a spol. tak činia v až príliš rodinnom balení, niektoré scény by aj animovaný film zvládol len tak-tak... vlastne, ak sa raz niekto rozhodne natočiť paródiu, nebude musieť veľa vymýšľať ani prepisovať, iba to obsadí stupídnejšími ksichtami a vymení hudobný doprovod. Myslím, že sa potom ušúľame! (september 2009) ()

Bauer

Když sem byl menší tak sem tento film považoval za kravinu.Teď zhruba po 11 letech sem to zkoukl znova a musím říct , že je to prostě perfektní film.Herecké obsazení je sympatické a to díky Samu Neilovi.Jsem rád , že jsem se na to přece jen znovu podíval!! ()

luka4615

Fenomenální dílo, které si právem zaslouží čestné místo v síni filmových legend. Jurassic Park je zkrátka film, v němž se dokonale snoubí vše co dělá geniální snímek legendárním. Za zmínku samozřejmě stojí i spektakulární práce legendárního Stana Winstona, jež zde stvořil vysoce realistické dinosaury, kteří i po několikerém zhlédnutí stále nahánějí hrůzu. „We spared no expense.” ()

oLí

10/10 - TOP 10 Bylo mi pět a v TV běžely ukázky na Jurskej Park. Stalo se o pár dni poté, že právě Jurský park se stal mým prvním hraným filmem, který jsem viděl v kině. S fantazií pětiletýho děcka sledovat dinosaury v takovým filmu na velkým plátně, to je zážitek na celej život člověče. 100% [březen 09] ()

Sawy

Není to pro mě taková klasika jako Indiana Jones nebo Star Wars. Ale pořád jde o dokonalou ukázku čirého hollywoodského vypravěčství a schopnosti ohromit diváka nestárnoucími triky a jednoduchým, ale perfektně fungujícím příběhem. Tohle Spielberg umí jako málokdo, natočit atraktivní koktejl atrakcí, na které se můžete dívat v osmi, osmnácti i osmdesáti, to je jedno. Pořád vás Jurský park bude bavit, protože je vystavěný takovým způsobem, aby fungoval kdykoliv. Tahle široká přístupnost může být částečně i na škodu, já osobně se u něj vždycky "jen" výborně bavím, ale čert to vem - je to nestárnoucí záležitost s asi nejlepší hudbou Johna Williamse, kterou tento skladatel kdy stvořil. 85 % ()

Lucasion

„All major theme parks have delays. When they opened Disneyland in 1956, nothing worked! - Yeah, but, John, if The Pirates of the Caribbean breaks down, the pirates don't eat the tourists.“ Jurský park aneb jedna ze srdcovek z mého dětství. Steven Spielberg stvořil úžasný, dobrodružný film s obřími dinosaury, sympatickými herci a krásným prostředím. Nemohu uvěřit, že je dvacáté páté výročí. Film stejně starý jako já, stejně krásný jako já (haha) a stejně kultovní jako já (Opět haha). Tady Steven skutečně nešetřil a vytvořil dokonalý filmový majsterštyk, který přeskočil svojí dobu a funguje už čtvrt století. Úžasné prostředí, dokonalé triky, nádherná hudba, sympatický herci a hlavně hlášky napsané do puntíku. Sam Neil a Jeff Goldblum jsou skvěle vybraní herci a zapadli dokonale. Jako Alan Grant a Ian Malcolm jsou prostě boží dvojice, kterou rád cituji dodnes. „Můžeme se odvážit s ním hýbat? – Prosím Vás. Odvažte se.“ Tenhle film funguje jak skvěle promazaný stroj hodinek i po (troufnu si tvrdit) stém zhlédnutí. A pokud film vidíte po sté a stále Vás baví, je jisté, že takový film je prostě vrchol kinematografie. Smekám Spielbergovi, že dokázal oživit dinosaury, které skutečně sleduje celý svět. Tolik kultovních scén, na které zkrátka nelze zapomenout. Kupříkladu samotný příjezd do Jurského parku, honička s raptory a nebo absolutní třešnička na dortu a to Tyranosaurus mezi těmi roztomilými vozy. A to nesmím zapomenout, že hudba od Johna Williamse je prostě kouzelná a to pokaždé co jí slyším. Vidět to v kině ve 3D bylo perfektní, vidět to poprvé bylo dokonalé a vždy budu nostalgicky vzpomínat jak je to krásný film, který mě provází už přes dvacet let. A proto si ho vždy rád pustím a budu se těšit na dobrodružství kousek od Kostarického pobřeží. „Musím Johnovi poděkovat… Za nádherný víkend.“ [Kino 3D] (100 %) ()

jerry12

90%. Filmů jako Jurský park se dnes už točí pomálu. Steven Spielberg je neuvěřitelný tvůrce, protože dokáže (dodnes, třebaže už ne s takovou senzitivitou, jako dříve) filmům vnuknout duši. Jurský park má všechno. Má strhující příběh (jehož gradace patří mezi stylisticky nejstabilnější v historii), má antagonistu (kterým tu paradoxně nejsou dinosauři, ale přespříliš ambiciózní vědci a oportunisté), má efekty (které se v kontextu dnešní doby místy mohou zdát úsměvné, nicméně v té době byly pokračováním jakéhosi převratu, který nastavil George Lucas na konci 70.let), má klaďase (kterými jsou tu, jako ve většině Spielbergových vyprávění, děti), má hloubku (která je právě pro sentimentálního Spielberga typická). Jurský park je narativně (zvlášť v kontextu Spielbergovy tvorby) relativně předvídatelný, přesto však stylem i formou zvládá být po desítky minut napínavý tak, že mě i po zhruba patnácté projekci nutí tajit dech. Dozrávám do momentu, kdy je v mých očích Jurský park rok od roku více kultovním a povinným filmem, a společně s E.T. - Mimozemšťanem taky jedním z filmů, jež definovaly vyprávěcí struktury moderního Hollywoodu (s tím, že formu vyprávění Martina Scorseseho vnímám jako zcela odtrženou od této, a tak i nevhodnou srovnávání). Fakt, že oba filmy pochází od jednoho legendárního režiséra, je více než výmluvný. Nikdy nepřestanu být odpůrcem remaků a ani moderní Jurský svět, třebaže se hodně snaží, můj názor změnit nedokázal. Kultovní film je prostě vždycky jenom ten jeden. Tak to zůstane a tak to i má zůstat. ()

Lacike

Doteraz si pamätam ako som bol sklamany, ked som tento film videl prvykrat v kine. Vsetci moji kamarati hovorili, ze to nie je az taka pecka ako tvrdia ostatni, ale aj tak som to musel vidiet na vlastne oci a bohuzial mi tento diel nikdy nesadol. Prva polovica filmu pôsobi strasne prirodopisne. Jee zivy dinosaurus x, jeee zivy dinosaurus y. Jee hovno. Podme sa v nom poprehrabovat. Ja som nidky nebol clovek do prirody alebo do zoo. Ja som skôr geek do rôznej techniky. To jak vyklonovali dinosaurov ma bavilo o nieco viac, ale stale nic strhujuce. V druhej polovici sa poserie vsetko co sa posrat ma a tak zacne boj hlavnych hrdinov o zivot. Samozrejme nesmu chybat aj nejake deti, lebo o tie sa divak boji najviac. A Spielberg to vie. Alebo je proste sadista. Nastastie tu si aj sympataci Sam Neill a Laura Dern, ktory ich zachrani a Jeff Goldblum pre zmenu vsetko vtipne okomentuje. Samuel L. Jackson tu bol pre zmenu dost nevyrazny, takze som casom uplne zabudol, ze tu hral. Okrem skvelych trikov, ktore prilis nezostarli film ponuka hlavne nadherny soundtrack. Vysledkom je film, ktory sa stal trikovym milnikom a obrovskym gigahitom, ale mojou srdcovkou sa nikdy nestal. Na to sa pri nom prilis casto nudim. 6/10. ()

ScarPoul

Vracať sa k tomuto filmu je po takom čase trošku riskantné. Hlavne preto, lebo kedysi, keď som bol ešte krpec som dinosaury žral a Spielbergové filmy do veľkej časti určovali moje povolania. Či už archeológ alebo paleontológ. A stále sú tam veci, ktoré keď vidím aj dnes, tak mi vytvárajú úsmev na tvári. Spielberg je veľmi špecifický v tom ako núti postavy nech sa pozrú určitým smerom, usmejú sa určitým spôsobom, priblížia sa ku kamere kvôli dramatickému efektu a toto mu do značnej miery funguje stále. Či už v novinkách alebo aj v starinách. Jurský park má ale chyby. Aj tie logické aj tie dramaturgické ( celá scéna s T-rexom a autom, ktoré raz má a inokedy nemá otvorené dvere). Ale tú atmosféru si to stále drží. Aj napriek chybám, ktoré som si ako decko jednoducho nemal potrebu všimnúť. Osobne sa mi páči viac Spielbergove pokračovanie v ktorom si je trošku istejší v tom, čo chce povedať a má to aj viac hororovú atmosféru. Ale hodnotenie neznižujem. Toto je jeden z tých filmov ku ktorým sa budem stále vracať a stále sa miestami usmievať ako malý chlapec. Starne to, ale správnym spôsobom. Ako pripomienka začiatku niečoho veľkého. Ako definícia jednej éry a obdobia. A za to veľká vďaka. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch