Piesočné pláže, modré more a žiarivé nebo vítajú návštevníkov rekreačného mesta Amity. Nikto netuší, že pod hladinou čaká neobyčajne agresívny sedemmetrový biely žralok. Čoskoro si nájde prvú obeť, neskôr ďalšiu a ďalšiu. Starosta mesta Vaughn (Murray Hamilton) nechce prísť o tučné príjmy z letnej sezóny, preto sa usiluje všetko utajiť a rozhodne nechce pláž zavrieť. V meste vypukne panika. Nezodpovedné správanie stojí životy ďalších ľudí. Všetci s napätím čakajú, až sa objaví niekto, kto obrovského žraloka zabije. Na more vyplávajú traja muži, ichtyológ Hooper (Richard Dreyfuss), lovec žralokov Quint (Robert Shaw) a šéf miestnej polície Brody (Roy Scheider), aby skúsili svoje šťastie... (TV JOJ)

V_erus_h

Díky Čelistem jsem si zamilovala žraloky.. Na tu dobu výborně natočené, skvělá atmoška, příjemné obsazení.. Nemám co vytknout.. :) ()

Kolikokoli

Cože? Mám dát víc jak jednu hvězdičku filmu, který způsobil, že lidi vraždí žraloky a ještě jim to přijde správné? Fakt ne, nemám ráda filmy, kde je nějaké evil zvíře, které se musí zabít spojením sil skupiny bílých mužů. Zvlášť když je to zvíře reálně existující (druhově, duh). ()

majo25

Nie, toto nie je horor (ani nikdy nebol)...je to zvierací thriller, ale potodýkam, že majstrovský. Skvelé výkony Schneidera, Dreyfussa či Shawa. Majstrovské a nadčasové dielo. Spielber je proste trieda. Už nikdy Holywood nie je schopný natočit lepší žraločí thriller. Videné po 12 rokoch, a stále je to vynikajúce, či už príbeh alebo maličkosti, ktoré robia z tohto filmu kultovku. ()

mortak

V době, kdy neměli režiséři k dispozici výkonné počítače a při ruce partičku programátorů, ale jen nedokonalou mechanickou maketu, museli si hrát s napětím pomocí náznaků a hudby. A taky mít k dispozici pány herce. Kolika režisérům by dnes stačilo mít tři sudy ve vodě a tři chlapy na palubě, aby divákovi běhal mráz po zádech? Jenže tak se právě rodí legendy. ()

FrankSusta

Čelisti jsou vlastně v jádru věci strašně divnej film. Proč si to myslím? Jak je to rozdělené na dvě hodiny, tak přesně uprostřčed (plus mínus) dojde k úplné změny celého filmu, jako kdyby se jednalo o dva absolutně rozdílné počiny (dalo by se to trochu přirovnat k Parazitovi, ale tam jde o deset minut, zatímco tady o celou hodinu). Ale vlastně to absolutně nic nemění na hodnocení, protože obě tyto části jsou setsakra dobře natočené a kulervoucí. Zkrátka dělají z celku neuvěřitelně nabušený film, který lze zařadit mezi jeden z nejlepších, co kdy vznikl. Tady je prostě všechno perfektní, praktickýma efektama počínaje (šikovné střihy na žraloka a kulisu) a celkovou atmosférou, která díky všemu vznikla, konče. Spielberg předvedl neuvěřitelný (skoro) debut a dodal světu esenci žánru horor. Prostě absolutní paráda, ze které jsem i napodruhý celej vyděšenej. ()

otík

Skutečně vynikající napínavá podívaná se skvělou hudbou Johna Williamse. Neokoukatelný film s vynikajícími hereckými výkony. ()

Apophis

Tento film byl (a stále ještě je) vzorem, podle něhož se točí většina hororových filmů, kde skupina lidí bojuje proti nějaké vodní příšeře... Označení horor ale není výstižný název. Já osobně si myslím, že žánr Čelistí by se klidně mohl nazývat...jednoduše Čelisti. Jak jsem se už zmínil na začátku, na film Čelisti se pokoušelo navázat několik filmů, kde lidé bojovali proti různým nestvůrám (ať už to byli zase "jen" žraloci, nebo "roztomilé" chobotničky, ani nevím co ještě...). Bohužel ani jeden z těchto filmů se Čelistem nevyrovnal (ani další dil...). Byl pro ně úspěch, pokud dosahovali tomuto filmu tak po pás... Nutno ovšem podotknout, že filmaři si v těchto případech ukousli, podle mého, moc velký žvanec, jelikož lepší film než Čelisti v tomto oboru podle mého nejde natočit. Ostatní filmy musí zákonitě kopírovat různé části filmu. Tento film podle mého žánr "Čelisti" dovedl k naprosté dokonalosti. Bylo to způsobené nejen výtečným scénářem, který z poměrně čitelného námětu dokázal vytěžit skutečně maximum. Steven Spielberg, to je prostě klasika. Ještě jsem ho neviděl pokazit film. Na napětí tohoto filmu má rovněž titánský podíl. No a nemohu se nezmínit o hercích. Film byl celkově dobře zahrán, ale někteří herci přímo vynikali. Tak zaprvé musím zmínit nedostižného Roberta Shawa, který (já vím, říkám to vždy, ale pokud ho uvidíte v tolika rolích, co já...pochopíte) hrál naprosto rozdílnou roli, než na které jsem u něj zvyklý s až nadpozemskou lehkostí (jako ostatně každou svou roli). Člověk by skutečně uvěřil, že takový je i v životě a potom by v případě Heslera nebo Treese popř. Lonegana zažil menší nervový šok... Samozrějměm, že Roy Scheider i Richard Dreyfuss hrají také vítečně, ale na PANA HERCE Roberta Shawa to prostě není (to ale SKUTEČNĚ neznamená, že by nehráli dobře, naopak hrají vítečně, přesto Shaw je Shaw...)! Co k tomu jen dodat, tak zaprvé hudba od Williamse je fakt super. Za druhé: Nebuďte jako jedna tátova kolegyně, která měla za dva dny po shlédnutí tohoto filmu jet k moři.......jela, ale nekoupala..... To je vše a děkuji, že jste to vydrželi číst až do konce... ()

PADDY

Steven Spielberg ukazal celemu filmovemu svetu 70tych let,ze nepotrebujete obrovsky pribeh abyste udelali obrovsky film.A vidite, ani po triceti letech tento film neztratil kouzlo a stále nas udivuje a nuti se na nej divat s obrovskym respektem a poklesnutymi CELISTMI.Je to bezpochyby nejlepsi zraloci film který spatril svetlo světa.Tvurci museli trochu naddelat na jednoduchost pribehu a musim uznat, ze se jim to podarilo bravurne.Skvele herecke vykony, zejmena Robert Shaw,nezapomenutelna hudba Johna Williamse, která vam prozene mraz po zadech a v hlavni roli „The Great White“ Panove, klobouk dolu. ()

SeanLSD

Aj keď niektoré scény už dnes nepôsobia zďaleka tak desivo ako kedysi, sú tu zábery, čo zostanú neprekonateľné asi navždy a film si zaslúži plné hodnotenie už len kvôli tomu, čo znamenal pre Hollywood a kinematografiu, o Spielbergovom géniu nehovoriac. Rytmika až prekvapivo dlhého ukolísavania diváka a perfektne načasovaných šokov v tomto filme patrí do učebnice filmovej réžie! Zamrzí len, že hádam s výnimkou Quinta boli postavy v porovnaní s románom tak uhladené a zmizli tak všetky dramatické konflikty, takže jediným ťahúňom zostal žralok, ktorý už po 30 rokoch môže niekomu pripadať hrozivý asi ako plyšák. Spielberg ale nikdy nebol z tých, čo sa vŕta v psychike postáv, a v čom je jeho sila naplno dokazuje aj v tejto nespochybniteľnej klasike. Úvodná sekvencia, mŕtvola v lodnej diere a všetko od vyplávania trojice na more po posledný záber sú absolútne dokonalé. A keď už postavy nie sú dosť zložité, sú aspoň dostatočne sympatické na to, aby nám skutočne mohlo záležať na tom, či sa zachránia alebo nie. ()

Mitzi

Náznaky a momenty překvapení v prvním díle jsou mnohem děsivější než makety v dalších pokračováních. Nevím, kolik mi bylo, když jsem tenhle film viděla poprvé, ale pak jsem si dlouho obezřetně prohlížela hladiny českých přehrad, rybníků i kdejaké větší louže :) ()

tom88

Spielbergov unikátny odrazový mostík do sveta filmu. A tá kultová hororová hudba....Chcelo by to viac takýchto kvalitných hororov. 80% ()

vesper001

Jistě, dnes je to spíš komedie s mizernými triky, hysterickými herci a gumovým žralokem, ale svého času mě to pořádně vyděsilo. Na ukousnutou hlavu ve vodě jen tak nezapomenu, na to, jak nenažraná parybka devastovala loď a její posádku taky ne, a na chvíle strachu, kdy a kde se vynoří hrozivá ploutev teprve ne. ()

panMartin

Tohle byl takovej ten hlavní krok Spielberga do vkročení mezi ty režiséry kteří ještě něco do budoucna ukážou. Když jsem byl malej tak to byl pro mě horor na kterej sem se nemohl koukat a bál jsem se...... když se přiznám i po těch letech co sem to viděl několikrát tak mam stále husý kůži z toho pocitu že jsem s těma lidma na pláži. Bombastická hudba ()

Nivenx

Nejlepší žraločí film historie. Škoda jen, že kvůli němu začalo lidstvo vybíjet žraloky, to je hnus. Když se pak na tohle téma ptali Spielberga, řekl, že kdyby to věděl, tak by Čelisti nikdy nenatočil. Ale jinak skvělá kamera a skvělé herecké výkony. Prostě top atmosféra a poctivě budované napětí. Film má svůj smysl a styl a můžu si dovolit říci, že dodnes nebyl natočen zvířecí horor s lepší atmosférou. Další díly Čelistí už nic moc. 75% ()

ProfesorLotr

Velmi pokrokový film, díky kterému však v masovém počtu se lidi začali bát koupat v moři. Na dnešní dobu je tam poměrně nízký prvek napětí a jako horor bych to v současnosti rozhodně neoznačil, ale v 75 to musel být opravdu masakr. Můj otec mi vyprávěj, jak byl na tomto filmu ve 13 letech, přesto, že byl film přístupný až od 15. Pak měl tedy pěkně nahnáno. :-) Je to krásně odvedený kus filmařiny s úžasnou, legendární hudbou Johna Williamse, která je dnes používána v mnoho jiných filmech o žralocích a je dnes něco jako "Motivem všech žraloků". Musím uznat, že jsem se chvílemi docela lekl, ale nic extrémního to nebylo. Vím, že se dnes nenajde Carcharodon Carcharias, který by nedělal nic jiného, než požíral lidi, ale je to klidně možné ze Zoologického hlediska. A ten papundeklový žralok působil opravdu reálně, přestože nebyl ani moc vidět, což je kvůli napětí k lepšímu. Tím vytvořil Spielberg nový styl natáčení hororů, čímž se řídí snad každý filmař v současnosti. Náramná zábava. Krásně natočený film. 88% ()

E=mc2

Dokonalá štúdia napätia, výstavby deja, záberov a strihu. Dokonalý študijný materiál pre všetkých, ktorých zaujíma film. Ten film stále funguje (napriek tomu že "žralok nikdy nefungoval"). ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

Čelisti se 23. ledna vrátí na velké plátno

16.01.2019

Kultovní Čelisti se 23. ledna vrátí na jediný den na velké filmové plátno. Díky projektu Symphonic Cinema se uskuteční projekce tohoto oscarového filmu Stevena Spielberga za doprovodu živé hudby… (viac)

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

10.03.2018

Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna