Ruská ultranacionalistická frakce začíná vážně ohrožovat světový mír. Je vyhlášen stupeň nejvyšší pohotovosti a z americké námořní základny vyplouvá ponorka Alabama, jejíž jaderný potenciál může snadno rozpoutat třetí světovou válku. Do východního Pacifiku ji vede zkušený voják kapitán Ramsey, který nikdy nepochybuje o prvním příkazu a jde do akce, jakmile má seznam označených cílů. Rozhodování na nejničivějším válečném stroji má ale své pojistky a nový muž na palubě, velící důstojník Hunter, bere své povinnosti i pravomoci velice vážně. Ve chvíli, kdy je přerušeno spojení s velícím střediskem a není možné ověřit příkaz k odpálení jaderných střel, přebírá vedení. Začíná boj o kapitánský můstek, kde se rozhoduje o rozpoutání jaderného holocaustu, z něhož není návratu. Zatímco kolem Alabamy sviští ruská torpéda, na její palubě propuká vzpoura. (oficiálny text distribútora)

filipvrbik

Denzel Washington a Gene Hackman rozehrávají hru ve které nejde o nic míň než o třetí světovou válku. Tony Scott opět podvrdil režisérské schopnosti- úpřímně jsem čekal nudný vojenský film a místo toho je tu využita každá minuta...80% ()

Garch

Gene Hackman zahrál bravurně "zelený mozek" celoživotně vycvičený na jediné finální rozhodnutí. Jinak spíše televizní produkce a mluvící hlavy v kulisách. ()

(Z)denny

Díky staré dobré pravdě že:" bez spojení není velení" se rozpoutává úplně skvělý příběh. Nervy napnuté jak struny.. očekávání.. Skvělý snímek z dílny Tonyho Scotta, kde se bravůrně zableskli Denzel Washington a Gene Hackman. A víte, že psaní těch nejskvělejších dialogů pomáhal Quentin Tarantino? ()

panmroz

Tony Scott se s tím opět nesere: "Rusové dělaj bordel". 6 let po rozpadu Sovětského impéria rozjíždí nepravděpodobnou, a snad i urážlivou variaci na Kubrickovu Divnolásku, s prapodivným týmovým složením, kdy si kapitán Hackman vybere jako XO Washingtona, i přes to, že si už během prvního rozhovoru viditelně nesednou. Každopádně pokud by v ponorce bylo takové osvětlení, jako maj ti herci celej film po ksichtech, tj. zelené či modré kontra zezadu a červené měkké sezhora, tak by termín "ponorková nemoc" znamenal asi ještě něco jinýho. ()

Brejlil

Slabinou je scénář. Ani ne tak střet mezi kapitánem a jeho X.O., ale ty spousty zmateností kolem. Vyhlásí se "ultra-tichý" režim, a na ponorce dělají námořníci rámus, který by probudil i mrtvého. Ruská Akula se ztrácí a objevuje, jak se to zrovna hodí. Důstojníci se otevřeně vzbouří proti svému veliteli a co se jim asi stane? Film zachraňují jen Washington, Hackman a Mortensen, Zimmerova hudba a Scottova schopnost vymáčknout napětí i z čurajícího pejska. Scénář film torpeduje jak Alabama nešťastnou Akulu. ()

bolan

Nemůžu filmu upřít určitou dávku napětí, ale je to zasraně američtější než celá Amerika a ten konec - no to teda pardón :-) ()

divisak

Tak jsem konečně po dlouhé době viděl v celku Krvavý příliv, jeden z řady filmů o boji v hlubinách. S jistotou může člověk říci, že se jedná o velmi napínavý thriller, přestože zápletka je prostá (co jiného vymyslet) a závěrečné vyústění nad slunce jasné (to je pochopitelné, jelikož jinak by kapitán Hunter, postava Denzela Washingtona, vypadal jako úplný blbec). Nicméně, nasazení zúčastněních vše kompenzuje. Vynikající výkony předvádí nadmíru přesvědčivý Gene Hackman a jemu sekundující, a již výše zmíněný, Denzel Washington. Samozřejmě nemalou zásluhu má také hudba Hanse Zimmera, která je hodně líbivá, a to i přes kritiku, že inspiraci údajně „načerpal“ právě u hudebního doprovodu k filmu Hon na ponorku. Suma sumárum, kdybych měl udělat zběžný žebříček mnou shlédnutých snímků o ponorkách, tak tedy: Ponorka (Das Boot), K-19: Stroj na smrt, Krvavý příliv a Hon na ponorku. Uvidíme jaké překvapení mi nachystá snímek Ponorka U-571… ()

ondrin

Jsem mile překvapen, že se film vyhnul určitým klišé, a divák tak mohl s napětím sledovat rozuzlení s patřičným napětím. Skvěle byla rozpracována psychologie obou postav, které ukázaly různá pojetí války. Držet se příkazů za každou cenu, nebo improvizovat? Myslím, že ve válce platí především ta první možnost. ()

dawe787

Tady se mi ohromně líbil ten úsek, kdy se hrálo doslova o čas a za minutu 12 se rozhodovalo o osudu půlku zeměkoule. Scénář byl prostě fantastický, ponorkové scény už tolik ne, v tomto směru to Das Boot strčí do kapsy :) ()

Heroine

Tony Scott, Jerry Bruckheimer, Viggo Mortensen, Hans Zimmer, Denzel Washington a Gene Hackman. Zní to slibně? Rozhodně. Po prvních patnácti minutách, jsem myslela že to budu muset okamžitě vypnout. Naštěstí mne ale potom celkem chytil děj, a celkem to rychle uteklo. Docela jsem byla zvědavá jak to dopadne, a to je při takovémhle tématu opravdu výjimečné. Žel mne ale celý ten trapně hrdý přístup k vlastenectví, vojákům a blbým spojeným státům nakonec tak otrávil, že jsem se přistihla jak druhou polovinu filmu jenom pozoruji, jestli ten kdo se tam v pár záběrech objevil je nebo není Ryan Phillippe. ()

char_t

Solidní thriller, aneb jak to dopadne, když mají dva velitelé pod rukou atomové zbraně, opačné názory a oba mají pravdu. Jen ten Zimmer už se nějak opakuje. ()

JohnSorrow

V tomto krátkém výlevu se možná a možná taky ne objeví pár nezřetelných spoilerů, které by někoho mohly namíchnout. Tak to vezměte na vědomí. Filmy s vojenskou tématikou opravdu zbožňuji. Ty, které obsahují ponorky obzvlášť. Ten tísnivý pocit, kdy víte, že od zdrcující masy vody vás dělí jen skřípající trup, je skvělý a rád si ho vždy před obrazovkou zopakuji. Jenže tentokrát se nedostavil. Celkově jsem si v tomto drama/thriller filmu nějak nevšiml vypjatějších scén. Čeho jsem si však všiml (ach, jak rád bych tak neučinil), byla mocná ruka Bruckheimerova patriotismu a výskavého vlastenectví a pak taky obří hromada klišé, které jakoby jedno navazovalo na druhé a doprovodilo tak diváka až k titulkům. Následně tedy pár spoilových příkladů: proč musí sakra třetí světová válka vždy začínat na důležité narozeniny milovaného potomka hlavního hrdiny? Proč se s neméně milovaným hrdinou musí rodina loučit vždy v autě před základnou (nutně to navíc musí být pořádné SUV) a k tomu musí lít jako z konve? Proč musí starý mořský vlk být ještě američtějším a vojenštějším a kouřit doutníky a oplývat sprostými vtipy? To je jako nějaký archetyp, nebo co? Pomineme-li spoustu dalších podobných, je nutné vzpomenout dva poslední - utahování ponorky aspoň třicítkou klíčem a Washingtonovo dokázání, že má koule (rozkaz k uzavření podpalubí - upřímně mám ten dojem, že podpalubí je v ponorkách pouze prostor, kde se machruje se zmíněnou třicítkou klíčem, teče tam voda a zavíraj se tam budoucí utopenci). Co se hudby týče, Zimmera mám skutečně hodně rád, jenže u tohohle snímku jsem ho ani nepoznal a ani se mi zde nelíbil. Hudba byla vtíravá, často nesmyslně přebila vše ostatní a vůbec mi přišla jako omylem přidaná. Herecké výkony byly, obzvlášť ten Hackmanův, působivé, plastické a celkově příjemné. Pokud pomineme to zpropadené filmové vlastenectví, tak i zápletka ušla. Ale celkově to jednoduše nic světoborného nebylo. Jo, a pokud se nemůžete ubránit dojmu, že film srovnávám s Das Boot, tak se nebraňte, nemá to cenu. ()

vachi

Nemůžu si pomoct, ale mně se tento thriller líbí a to moc. Napětí, skvělá hudba, parádní herci. Za mě spokojenost. ()

Raziel_cz

"X.O. has the conn!" Jedinej větší samec než Denzel Washington býval Gene Hackman. No a power-play těchhle dvou v režii Tonyho Scotta jsou samozřejmě naprostá lahoda. Sice to ještě nemá jeho příznačnou technostylizaci jen o pár let pozdějšího Nepřítele státu nebo Spy Game, ale z jeho thrillerů je to dost možná ten nejnapínavější. Ty dvě hodiny uplynou jako nic, pořád se něco děje, pořád přicházejí nové zvraty a pořád vás to nutí obracet, jak byste se zachovali vy. Poutavé, inteligentní a má to soundtrack od Zimmera. Téměř dokonalý film. ()

anatheman

Tento film mi docela dlouhou dobu utíkal, což je docela zvláštní. Zdejší soundtrack od Zimmera znám už řadu let. Nejdříve zprostředkovaně od Nightwish, kteří zahráli fascinující cover na živém záznamu From Wishes To Eternity. Později jsem si poslechl i celé Zimmerovo OST, u kterého nemám žádných námitek. Jak jinak. Hans by mohl složit majestátní hudbu, která by hrála při záběrech rostoucí trávy, a stále by to byl nepopsatelný zážitek. No a teď si vezměte, že složí burácející muziku k ponorkovému filmu... Ano, je to epické. Ale zpátky k mému nepochopitelnému chování. Crimson Tide je film o ponorkách. O PONORKÁCH!!! Od Tonyho Scotta! Jak mi tento spektakulární zážitek mohl utíkat? Je to vážně skvělý počin. Nebudu se snažit být v tomto komentáři objektivní, jedná se jenom o moje subjektivní nadšení. Ačkoli jsem velký fanoušek podmořských železných rakví a filmů, ve kterých tyto stroje vystupují, jsem k tomuto žánru opatrný. Přeci jen je velmi obtížně zvládnout scénář, aby byl dostatečně šťavnatý, jelikož zde máte velkou výzvu v tom, že se vše odehrává v silně klaustrofobickém prostoru, kde se dlouhou dobu před akcí prakticky nic neděje. Obvykle se v této úvodní části představuje posádka, cíle mise apod., což je dodrženo pochopitelně i zde. Nicméně zde máme přístup devadesátek, takže se můžeme dočkat výborné thrillerové zápletky, do níž se zapojují takřka archetypoví hrdinové. Nejsou zde kladné ani záporné postavy, zkrátka jen hustý týpci. :-) Po povrchu plují lehce filozofické otázky a morální rozhodnutí a prostě to všechno ve výsledku funguje tak, jak má. Je tu i docela dost akce, ale vše je zaměřeno na dramatická střetnutí postav. Lehký nedostatek spatřuji v neadekvátně vykreslené klaustrofobičnosti, s čímž se pojí možná až příliš vysoká morálka námořníků na ponorce. Nechápejte mě špatně. Já jsem si jist, že na ponorkách slouží maximální profesionálové. Nicméně zdejší ponorka (trochu spoiler) se dostane do několika takřka destruktivních situací a postavy se z nich oklepou až pozoruhodně rychle. Rovněž si nejsem jist, zda by si mohl vzít kapitán na palubu psa... Ale ne, nechci být hnidopich. Chci si zanechat jen dobré pocity. :-) Co dále k Crimson Tide říci? Herci jsou skvělí. Washington a Hackman zde značně dominují. K tomu zde máme Vigga Monterku. Aragorn na ponorce. Není to skvělé? Celkově je film po technické stránce na tom také výborně. Nyní komentář ukončím. Pouze bych v bodech vyjmenovával kladné vlastnosti. Zkrátka filmu uděluji pět torpéd z pěti! ()

GOREGASM

Nebýt stupidního klišé v podobě amerického patriotismu projektovaného do infantilně jásajících vojácích+hyperpatriotický konec+nechutně patriotický Zimmer (to je poprvé, kdy my Hansovy tóny nedělaly vždy úplně dobře), šlo by o vynikající válečné drama na půdorysu nukleární ponorky, kde se hraje ta nejvyšší hra. V tomto případě jde především o střet dvou silných autorit, Washington vs. Hackman, z nichž nelze vybrat lepšího, oba totiž herecky excelují a jejich postavy mají šťávu, stejně jako lidský rozměr. Jistě, psychologie hloubkového charakteru to není, pořád je to Tony Scott podkuřovaný Bruckheimrovským dolarovým apetitem, nicméně jako "ponorkový" thriller to má slušné grády a Viggo M. s Jamesem G. ve vedlejších rolích taky tvrdí muziku. Škoda toho superkorektního konce. 75% ()

Redix

Miluju ponorkové filmy a tohle je druhej nejlepší ponorkovej film hned po Honu na Ponorku. A nechápu tak nízké hodnocení když třeba hudba je fantastická a hlavní role jsou velice dobře obsazeny. Kdyby taky bylo 6 hvězd tak bych jí dal za Hudbu Hanse Zimmera která je nádherná. Soundtrack 5/5. ()

Barak

První půlka lehce roztahaná, ale ve druhé už jde o krk. Přesvědčivé herecké výkony, výrazná hudba a napínavá atmosféra umocněná stísněnými prostory dělá z tohoto filmu velmi povedené drama.... 7.5/10 ()

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (viac)

Nový Scott opäť s Denzelom

Nový Scott opäť s Denzelom

26.04.2005

Denzel Washington si po Mužovi v ohni zahrá v ďalšom projekte Tonyho Scotta (na obr.), ktorým má byť romantický sci-fi thriller DEJA VU. Denzel stvárni agenta FBI so schopnosťou cestovať v čase do… (viac)