Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná. (HBO GO)

Dever

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Hymn To Red October (Main Title) [5:06] ,2. Nuclear Scam [7:18] ,3. Putin's Demise [0:55] ,4. Course Two-Five-Zero [0:21] ,5. Ancestral Aid [2:16] ,6. Chopper [2:53] ,7. Two Wives [2:42] ,8. Red Route 1 [3:30] ,9. Plane Crash [1:50] ,10. Kaboom!! [3:17] ()

dO_od

// McTiernan měl koncem osmdesátek zatraceně silné období, takže by mě asi nemělo tolik překvapovat, že po Predátorovi a Smrtonosné pasti zároveň natočil i druhou nejlepší filmovou clancyovku (Nejhorší obavy furt vedou). Hon má všechno správně, od atmosféry, přes zápletku, až po samotného Ryana, který vypadá i mluví přesně tak, jak jsem si drzého CIA analytika vždy představoval. Do toho na svou dobu parádní ponorkové manévry, Connery, jehož charisma nemá tvle obdob (byl by z něj dobrej Bond...), ale i zbytek známých a poloznámých tváří, co člověku dělají radost už jen tím, že tu jsou, a nakonec starý dobrý výprask Rusáků, no zkrátka další trefa do černého. 9/10 a Nejhorší obavy mám subjektivně o trochu radši jen proto, že mě při nich mrazilo z toho, jak blízko realitě celou dobu byly. ()

JohnCZ

Hvězdně obsazený politický thriller a ještě na motivy románu Toma Clancyho - to přeci nemohlo dopadnout špatně. A... nedopadlo, ale na zadek mě to taky neposadilo. Connery je skvělej, ale obsadit ho do role kapitána sovětské ponorky je hodně zvláštní volba - obzvlášť když prakticky celý film mluví tou svoji ušišlanou britskou angličtinou. Sam Neill to samé. Zpočátku trochu nejasný scénář se postupně rozplétá do trošku naivního vyvrcholení, ale právě poslední třetina film táhne svým napětím dost nahoru. ()

nash.

Jack Ryan měl jako filmová postava skvělý nástup, o který se postarala dobrá volba románové předlohy, John McTiernan, nacházející se po Smrtonosnou pastí a před Šamanem ve vrcholné formě, Poledourisova dokonale padnoucí hudba a neuvěřitelný Sean Connery jako Ramius. Baldvin sice dělal co mohl, ale v Conneryho charismatu se ztrácel, nedokázal na sebe strhnout pozornost a nakonec ho přehrál dokonce i Sam Neill jako Borodin. To však nic nemění na faktu, že Hon na Rudý říjen zůstává nejlepší filmovou Raynovkou, strhující atmosférou a především výtečně šponovaným napětím, které fungovalo i teď, po téměř čtvrt století. ()

HoneyBunny

Sean Connery nikdy na plátně nepůsobil líp (sorry, Jonesi seniore, odpusť, Jamesi), dokonce i tomu Baldwinovi to sekne. McTiernan vás tímhle příběhem provede s neskutečnou brilancí a při Poleroudisově verzi sovětské hymny budete v pokušení ji závidět našim slovanským bratrům. Jak by si asi Basil poradil s Kde domov můj? PS: Někdy se pokuste tohle vidět v původním znění, jsou tam roztomilé fígle s přecházením z ruštiny do angličtiny. ()

• S nabídkou ztvárnit postavu Jacka Ryana byl osloven Harrison Ford, avšak odmítl, protože si nebyl jistý, zda by takový snímek mohl mít úspěch. (Indy_Brabino)
  • "The Hunt for Red October" je také první kniha, ve které se objevuje postava Jacka Ryana. (Sony1994)
  • Kevin Costner bol pôvodne obsadený do role Jacka Ryana. (ČSFD)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)