Píše se rok 1942. Druhá světová válka. Americké vojenské námořnictvo prožívá peklo v podobě útoků německých ponorek s jejich nevyzpytatelným "Enigma codem". Posádka USS-33 byla nečekaně povolána do akce, protože spojenecké síly objevily německou ponorku U-571, která byla poničena předchozím útokem. Posláním Američanů je teď vniknout do německé ponorky, najít na palubě dešifrovací přístroj a neprozradit Němcům, že se dostal do cizích rukou. Jenže samozřejmě nic nejde tak, jak je naplánováno a právě při zpáteční cestě s dekódérem na raft, kterým měl být přístroj dopraven na americkou ponorku, je náhle americká ponorka zasažena. Posádka poručíka Andrewa Tylera (Matthew McConaughey) je nucena vrátit se na poničenou německou U-571 a snažit se přežít v zoufalých podmínkách (bez radiového spojení a jen s jedním torpédem) napadení německou vojenskou válečnou lodí. (oficiálny text distribútora)

borsalino

Snímek zcela mimo můj směr, nicméně tchán se na to chtěl dívat, když to dávali v televizi, tak jsem to sjel s ním. Upřímně první část na mě působila jako agitka amerického námořnictva na téma, my jsme nejlepší na světě a nikdo nám nesahá ani po kotníky. Na to jsem však u amerických vojenských filmů zvyklý. Ovšem druhá část, to byla učiněná legrace, od okamžiku, kdy američani byli nuceni odplout v ponorce s nefunkčními motory, které však jakoby mávnutím kouzelného proutku začaly fungovat (asi mají všechny ponorky stejné motory nebo je Amík-technik vyhecoval...), ovládání mají také stejné, jen ty skopčácké nápisy chvilku mátly, ale ne příliš. Naštěstí na moři byli už jen neschopní, slepí, neohrabaní a nechápaví skopčáci, kteří se nebyli schopni trefit několika děly z torpédové lodi do ponorky stojící nad hladinou pár metrů od nich. Divím se, že skopčáci nebyli ještě více zesměšněni, třeba že by v nastalém zmatku nemohli najít děla a hledali je třeba v kuchyni, kde by uvízli v těstu na lívance... ti bystřejší na palubě by při hledání nábojů do děl do sebe tak dlouho naráželi, až by všichni spadli přes palubu a amíci tak ukořistili nejen ponorku, kódovací stroj enigma, ale také torpédoborec v jehož kajutě by chrápal Hitler se svými nohsledy... No, když nakonec poškozenou německou ponorkou Amíci potopili i tuhle torpédovou loď, tak už se chlámal i tchán. Kdyby byl snímek zařazen v žánru Komedie / Parodie, tak by to bylo za plný počet hvězdiček, ale tohle patrně někdo myslel vážně, tak alespoň jednu za pobavení, opravdu jsem se zase po nějaké době u "válečného" filmu od srdce zasmál... ()

cheyene

Ponorka U-571 rozhodně není žádným válečným velkofilmem, který by se vyznačoval autenticitou a zpracováváním skutečné historické látky. Jde spíše o zdařilý akční snímek zasazený do období 2. světové války a v tomto ohledu také velice dobře funguje. Nechybí tu napětí, správně klaustrofobní prostředí, což je na snímcích o ponorkách značně poutavé, skvělé herecké obsazení i více než dobré celkové zpracování. Na legendární Ponorku sice Mostowův počin nemá, avšak jako příspěvek do ponorkových filmů má své opodstatnění. ()

S.Quentin QUALE

Nevidím důvodu, proč by tento druhoválečný ponorkáč neměl být v červeným. Na špičku žánru Das Boot se sice nechytá díky american hero mission podstatě, kdy se malinko prsíme místo zoufalého boje o život, ale to nic nemění na tom, že díky drajvu a slušné dávce napětí se na to dobře kouká. Proč ne. 75% ()

nascendi

Film som si pozrel iba kvôli Mathewovi McConaugheymu, ktorého som nedávno zaradil do svojej Top ten a vítam každú príležitosť, aby som si overil, či som neurobil chybu. No, pravdupovediac to žiadna sláva nebola. Ale čo by som viac chcel ako neškodné hlbinné bomby, technické a technologické zázraky na počkanie a vytúžený happy end. Ale rozhodne sa nechcem posmievať. Na nedeľné odpoludnie bez veľkých očakávaní mi film splnil to, čo splniť mohol. ()

Frajer42

Velmi příjemná ponorková jednohubka, která si jistě získá pozornost každého díky velmi příjemnému tempu. Matthew McConaughey se svým týmem nedostanou skoro ani sekundu na odpočinek. Jakmile odvrátí jedno nebezpečí, tak přichází další. Pořád se válčí. Pořád se něco děje. Není čas na patetické kecy. Přesto film zřejmě nemá potenciál zarýt se nějak hluboko pod kůži a brzy na něj zapomenete. Ponorky byly taky hezké. [78 %] ()

• Bývalý britský premiér Tony Blair sa na film sťažoval vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, aby ho označili za fikciu, čo nemá s realitou nič spoločné. (Raccoon.city)
  • V traileru na film je záběr s německým kapitánem, který mluví anglicky. Ve filmu se pak již scéne neobjevila. (Čulo)
  • Šifrovací stroj Enigma, který byl použitý ve filmu, byl skutečný, nikoli rekvizita. Byl zapůjčen pro film od sběratele. (Čulo)

David Ayer a pět tankistů bez psa

David Ayer a pět tankistů bez psa

15.02.2013

Specialista na moderní policejní thrillery má za sebou minulost policajta v Los Angeles a člena posádky americké ponorky. První zkušenost proměnil v sérii drsných kriminálních dramat (loni se vytáhl… (viac)