Jasné nebezpečenstvo

• Česko Jasné nebezpečí (viac)

Už podruhé se setkáváme s agentem CIA Jackem Ryanem (v podání Harrisona Forda to poprvé bylo ve filmu Vysoká hra patriotů), který zde bojuje nejen proti kolumbijské drogové mafii, ale i proti zradě a nepoctivosti vlastních spolupracovníků. Začalo to vraždou přítele prezidenta Spojených států. Přestože se ukazuje, že zločin mají na svědomí zabijáci kolumbijského kartelu, s nimiž byl "prezidentův přítel" ve spojení, rozhodne se hlava státu k odvetnému útoku. Je vydán pokyn k vytvoření speciální tajné jednotky, která má centrálu kolumbijských šéfů zlikvidovat. Jde o nelegální akci, protože vojenské jednotky USA smějí v zahraničí operovat jen tehdy, hrozí-li "jasné nebezpečí". CIA vedením celé operace pověří agenta Clarka (Willem Dafoe). Mezitím pátrá po motivech vraždy i Jack Ryan. Odhaluje souvislost s kolumbijským obchodem s narkotiky a vydává se do Bogoty, aby získal další informace Ryan riskuje svůj život i kariéru pro to jediné, čemu ještě věří - pro pravdu. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Nemá smysl zapírat bombu, když už jednou vybuchla." To nemá, ale dá se to hodit na někoho jinýho. A skaut doktor Ryan je vhodná figura na to, aby si to na férovku rozdal s narkobarony i šmejdama ve vlastních řadách. Je to sice trochu pohádka, protože samozřejmě nelze věřit tomu, že by vrcholnej americkej politik myslel na svoje zájmy. Kdepak. Ten usíná s myšlenkou na to, jak by pomohl svýmu lidu, aby se mu vedlo ještě líp. V tom jsou politici na celým světě stejní. Já jim bezmezně věřím a žádnej pochybovačnej Ryan mě nepřesvědčí o svejch dezinformacích. Přesto mu věřím to, že nakupování kávy je velmi nebezpečnej obchod. ()

ScarPoul

Byť to o dvadsať minút kratšie bola by to chuťovka. Niekde uprostred tomu padne na pol hodinu tempo. A je to celkom zbytočné. Pretože zápletka sa ako taká nesie v perfektnom duchu špionážnych filmov. Od momentu kedy sa Tuco, kamoš Johna Wicka a Indy pustia do oslobodzovania a úteku v Kolumbií je film dynamický, plný prekvapení a pekne vypointovaných scén. Noyce rozhodne vedel ako k látke pristupovať a Ford ako Ryan je uveriteľný a sympatický. Mimo seriálových dobrodružstiev, ktoré mám dosť rád, je Clear and Present Danger najlepší zárez do Clancyho sveta. Aspoň podľa mňa. Koniec mohol síce mať doslovnejšiu bodku, ale myslím, že v tomto smere išlo skôr o potvrdenie Ryanovho charakteru, než o proces samotný. A scéna s počítačmi je pre mňa akčnejšia než prepadnutie v Bogote. ()

lennyd

Když je zjištěno, že zavražděný drogový překupník je vlastně blízký přítel prezidenta USA, je z vyšších míst dán jednoznačný příkaz. Kolumbijskou mafii zničit (i přes to, že jde o nelegální akci vojenských jednotek USA) a celý případ ututlat. Bohužel se nepodaří všechny svědky zničit jednou taktickou raketou, a tak je do boje vyslána jednotka agenta Clarka (William Dafoe). Na druhé straně po vrazích pátrá i agent CIA Jack Ryan (Harrison Ford), aby nakonec skončil s Clarkem uprostřed bojů v Kolumbii. ... Tak tohle už bylo hodně překombinované. Film má ukrutnou délku na to, že jeho děj je velmi plytký a tak nějak ničím nepřekvapuje. Kdyby to byl tří dílný seriál, tak budiž. Ale narvat všechny myšlenky do jednoho filmu, nehledě že po chvilce už není jasné kdo s kým bojuje proti komu, nevím nevím. I když se Ford s Dafoem snaží seč můžou, film z šedivé nudy prostě nevytáhnou. Im sorry, Mr. Noyce.. ()

tron

„To ma neprekvapuje.“ – „Malo by ťa to aspoň zaujímať.“ Po McTiernanovom HONE NA PONORKU, kde kultového CIA agenta Jacka Ryana z bestsellerového pera Toma Clancyho stvárnil Alec Baldwin (a pred Robinsonovou NAJVÄČŠOU HROZBOU s perfektným Benom Affleckom) si austrálsky režisér Philip Noyce a herecká persóna Harrison Ford dali krátko po sebe dve úspešné a hviezdne obsadené, no totálne nudne nakrútené a nezrozumiteľne napísané nudné clancyovky. Po slabej VYSOKEJ HRE PATRIOTOV, kde Ryana terorizoval terorista Sean Bean, je JASNÉ NEBEZPEČENSTVO predsa len o čosi lepšie. Stále je to na skapanie nudné a akcie je minimum (filmu bez debaty dominuje atraktívne nasnímaná prepadovka v dusnej bogotskej uličke, v ktorej je až desivo dobre naakumulovaná neľútostná sila nepriateľa), ale akosi to celé lepšie šliape a drogové kartely tomu dodávajú predsa len určitú jednoduchosť, ktorá chýbala prepálenej a prekombinovanej VYSOKEJ HRE PATRIOTOV. Snímke určite pomáha sympatický Ford, výborný Willem Dafoe (v NAJVÄČŠEJ HROZBE jeho príjemne nemilosrdne kladnú rolu prebral výborný Liev Schreiber) a vynikajúci James Earl Jones, ktorý sa s Fordom prvý raz stretol nepriamo už pred desaťročiami v HVIEZDNYCH VOJNÁCH (daboval Darth Vadera), ktorý jeho šéfa admirála Jamesa Greena stvárnil už v HONE NA PONORKU a VYSOKEJ HRE PATRIOTOV. ()

starbrejkr

Stále jsem neviděl Vysokou hru patriotů, ale takhle můžu říct, že se v případě Jasného nebezpečí jedná o celkem jasně nejslabší Ryanovku. Problémem je především nevýrazná akce a nedostatek napětí ve většině filmů, čímž jsou Ryanovky tak typické. K mému překvapení jsem také hůř zkousával délku, se kterou obvykle nemám problémy...Přestože je Ford v roli Ryana výborný, štvalo mě, jak tady byl upozaděný a dokonce se ty nejzajímavější části filmu odehrály bez jeho účasti. To, co mě na filmu totiž bralo nejvíc, byly veškeré nekalé politické praktiky, které navozovaly neblahý dojem, že skutečnost není o příliš jiná - tj. že lidé na hlavních pozicích jsou takřka vždy jen nevědoucími pány, jejichž slovo může být jakkoliv překrouceno a je tedy v podstatě jedno, kdo v tom Whitehousu sedí. Pokud by se film ubíral víc tímto směrem, jistě by to bylo zajímavější, ale to by zas nemohla být Ryanovka:-) I takhle to však působí dost nevyváženě. Velmi slabé tři hvězdičky... ()

• Natáčelo se od 8. listopadu 1993 do 14. března 1994 v D.C., Nevadě, Kalifornii, Arizoně, Virginii, Mexiku a Ekvádoru. (Varan)
  • Ve scénách z Oválné pracovny je na prezidentově pracovním stole jasně vidět dóza s želatinovými bonbóny. Jde o odkaz na prezidenta Ronalda Reagana, o němž je obecně známo, že v jeho blízkosti nesměly „jelly beans“ nikdy chybět. (nOvYl)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)

Agent „Mr. Clark“

Agent „Mr. Clark“

20.01.2006

Postavu agenta Johna Kellyho alias Mr. Clarka stvořil spisovatel Tom Clancy (Hon na ponorku). Ten už se ve filmu objevil jednou a to v podání Willema Dafoea v thrilleru Jasné nebezpečí. Tehdy však… (viac)