Ponorka

Nemecko, (2018–2023), 28 h 6 min (Minutáž: 45–62 min)

Predloha:

Lothar G. Buchheim (kniha)

Vicky Krieps, Pit Bukowski, Julius Feldmeier, Joachim Foerster, Leonard Kunz, Ben Münchow, Leonard Scheicher, Rick Okon, August Wittgenstein, Rainer Bock (viac)

Seriál Ponorka, sa nechal inšpirovať knižnou predlohou rovnomenného románu Lothara-Günthera Buchheima a nemeckým filmom režiséra Wolfganga Petersena z roku 1981. V ôsmich častiach nás zavedie do obdobia druhej svetovej vojny, do hlbín Atlantického oceánu, v ktorých bude štyridsať členná posádka ponorky zvádzať neúprosné boje v drsných podmienkach. (RTVS)

Phex

Seriál s dvěma liniemi příběhu, které spojuje německá sourozenecká dvojice bratr-sestra z francouzského pohraničí. On nečekaně na ponorce v Atlantiku jako radista (pak taky otec a taky vdovec), ona na souši v ponorkovém přístavu La Rochelle jako upjatá německá sekretářka a pak taky teta (přes den) a francouzská LGBT odbojářka (v noci). Linie na moři je spíš mužská, na souši spíš ženská. Docela se to vyvažuje. Zápletka je pestřejší určitě na souši. Jediným zklamáním pro mě jsou šablonovité situace, která zažívá posádka ponorky. Prostě to co tam je, už jsem viděl ve filmech předtím. ()

Mr.Nobody

Konečně. Konečně nějaké válečné drama, které není jednostranně zaměřené. Kde nikdo není ani úplný klaďas nebo záporák. Až na pár výjimek jsou ty postavy dobře napsané. Každá postava má své světlé i temnější momenty a často se pohybují v šedé zóně. Jenom někdy je dost složité sledovat děj, jak se promíchaly posádky dvou ponorek. ()

Kozlowski8

Seriál, odehrávající se ve dvou rovinách. Jednak na palubě ponorky, kde posádka řeší, kromě bojových úkolů, také výrazné vnitřní neshody, vedoucí ke vzpouře - a jednak ve francouzském přístavu La Rochelle, kde sledujeme konfrontaci Němců z francouzskými odbojáři. Obě linie jsou v podstatě samostatné a neprovázané. Spojuje je pouze osud sourozenecké dvojice - Franka Strassera, coby člena posádky ponorky a Simone, která pracuje v La Rochelle na německém velitelství jako sekretářka a překladatelka. Ta část, odehrávající se na moři mne (možná kupodivu) bavila méně. Nepřináší nic nového, nápaditého, vzrušujícího, po většinu času neřeší bojové akce, ale vzpouru mezi námořníky. Zato linie "na souši" se postupně rozvíjí ve vzrušující, napínavou špionážní hru a v postavě Simone (skvělá Vicky Krieps) - řešící neslučitelné dilema ve svém přesvědčení a v lásce k ženě z "druhé strany" - ukazuje nesmyslnost války a lidské nevraživosti. Po všech stránkách výborně odvedená práce. 80%. Poutavé vyprávění pokračuje i v druhé sérii, navíc přibila třetí - americká linie. Znovu jsem si seriál náramně užíval. 80 %. ()

Ace.A.T.L.

Tak jsme se těšil na ponorkovej seriál, kde se ukáže víc, než jen to, o klasicky ve filmech o ponorkách. A začalo to pěkně. Ale potom se zvrtlo v sriál o všeobcných věcch, kolem německý armády a smysl ponorky, šel do ústraní a je pouze jako doplněk. Což je obrovská škoda, protože to mělo super potenciál. Ne, že bych se úplně nudil, ale ani jsem to úplně nehltal a u sledování jsem dělal i jiný věci. Za mě 2* a pokud čekáte seriál o ponorce, tak NEDOPORUČUJU ()

GREGOIRE

Název svádí ke srovnávání s nejlepší Ponorkou všech dob, ale tento seriál kombinuje několik rovin válečného konfliktu ve dvou hlavních dějových liniích - na moři a na souši. A docela se to povedlo. Dobré obsazení a typická seriálová gradace napětí na konci dílu :-). Za mě slušné, jak na moři, tak na souši. ()

Galéria (1 517)

• Druhá série se natáčela ve Francii v La Rochelle a okolí (řeka Doux, Arçais, Les Portes-en-Ré, Marans), v Anglii (Manchester, South Port, Liverpool) a v České republice. Točilo se jak v Praze (Hybernská, Pragovka), tak i mimo Prahu (Lišany u Rakovníka, Lužná, Králův Dvůr, Slapy, Mladá Boleslav). Ponorka opět vyrostla v barrandovském ateliéru č. 8, ale využívány byly i ateliéry č. 1 a 2 a barrandovský pozemek. Závěr natáčení pak probíhal na Maltě, v Malta Film Studios vedle pevnosti Rinella. Druhá série měla 84 natáčecích dnů (díky druhému štábu se tak ve srovnání s první sezónou točilo o 22 dní méně). (Dr. Hawkeye)
  • Projekt vznikal z podstatné části v České republice. Kromě studia na Barrandově (kde se točily záběry z vnitřku ponorky) se natáčelo na Slapech (Slapský zámeček), ve Vojně u Příbrami a po Praze (Pragovka, Smíchov, Hybernská). Dále se natáčelo v německém Mnichově, francouzském La Rochelle a na Maltě. Natáčelo se 106 dní. (Dr. Hawkeye)