Severný Atlantik, píše sa rok 1961. Prvá sovietska jadrová ponorka s označením K-19 sa vydá na svoju prvú ostrú plavbu. Lenže pred vypustením na otvorené more si kvôli sérii nešťastných nehôd vyslúžila prezývku „Stroj na smrť". Už onedlho po vyplávaní táto prezývka získa ďalšie opodstatnenie, pretože vedená dvoma rivalskými veliteľmi - Alexejom Vostrikovom (Harrison Ford) a Michajlom Poleninom (Liam Neeson), sa ponorka opäť dostane do vážnych problémov. V lepšom prípade len rozšíri dlhú sériu veľkých nešťastí dvadsiateho storočia, v tom horšom prípade sa však môže stať príčinou nukleárnej explózie, ktorá privedie obe superveľmoci studenej vojny k zničujúcemu nukleárnemu konfliktu! Osud sveta teraz leží v rukách vystrašených námorníkov, a bude závisieť od schopností oboch veliteľov, či prekonajú osobné nezhody tvárou v tvár hroziacej katastrofe... (TV Dajto)

tron

„Budete v mojom hlásení.“ – „A vy v mojom.“ Chladný, zbytočne dlhý a akýsi nevýrazný, matný a až jemne mdlý ponorkový film. Ale nie zlý. Kathryn Bigelow je skúsená režisérka drsných vecí, ktorá sa rozhodla inšpirovať skutočnými sovietskymi udalosťami. S pomocou hrajúceho i produkujúceho Harrisona Forda zohnala fajnový, na ponorkový komorný triler absurdne vysoký 100-miliónový rozpočet, ktorý však na snímke skoro vôbec nie je vidieť, väčšina deja sa odohráva v stiesnených priestoroch a celé to vyzerá tak na maximum 20 miliónov, aj to preháňam. Je to rovnako zručne nakrútené, ako stereotypné a neoriginálne. Veľa tomu našťastie dávajú herci v čele s Fordom a Neesenom a to napriek tomu, že nie sú moji obľúbení, no tu sa mi páčili. ()

Radyo

Po nepříliš lichotivých kritikách mě tenhle film příjemně překvapil. Navíc jsem nedávno viděl i dokument o tom, jak to tehdy s K-19 skutečně bylo a tento film se od pravdy vpodstatě neodlišoval. Slušnou úroveň jen trochu srážejí herecké výkony, které v tomto složení mohly být přece jen na vyšší úrovni. Nejlépe dle mého názoru zahrál svou roli Peter Sarsgaard, i když ani on se nevyvaroval mírného přehrávání. Jinak mě na samotném příběhu zaujalo hlavně věkové složení posádky - připadalo mi to, že velká část těch námořníků sotva vyšla ze školy... ()

JohnCZ

Místy poněkud rozvláčné, ale ve vypjatých momentech napínavé a syrové. Ze scén oprav reaktoru mi vyloženě běhal mráz po zádech. Není to poprvé, co Američané natočili film o ruské ponorce, ale ačkoli všichni ve filmu mluví anglicky, nepůsobilo to na mě tolik rušivě, jako jindy. Jak Harrison Ford, tak Liam Neeson předvádí tradičně skvělé herecké výkony podpořené výbornými výkony všech členů posádky. V závěru patetické, ale vzhledem k tomu, že se jedná o film na motivy skutečných událostí, tak se to dá dost dobře pochopit. Patos nikterak nepřekračuje mez otravnosti. ()

viperblade

Některé filmy jsou určeny jen pro kupčení s emocemi. Prakticky by se dalo říct, jen na efekt. To ale tenhle film NENÍ!!!! Je to silný lidský příběh, který se opravdu stal. Jediné, co mi na tomto vadilo, bylo, že Rusové mluví anglicky. Ale to je jen maličkost. Jinak je to skvost. Rád si jej zase pustím. ()

Wacoslav1

Tak jsem opět přehodnocoval a můžu si teda ty Ruský jikry namazat na chleba. Nutno uznat, že je to hodně komorní záležitost která, ale nepostrádá nervydrásající napětí a hlavně stojí a padá na perfektních výkonech dvou hlavních protagonistů. Takže podobně jako u ponorky nečekejme ani tady žádný bombastický blockbuster, ale ta délka je tentokrát přijatelná a já jsem se nenudil ani na minutu i když na plný počet mi možná ještě nějaký ten detail chybí, ale ve svém subžánru to je každopádně absolutní špička.90% ()

• V listopadu roku 1969 K-19 narazila na nejnovější americkou jadernou ponorku té doby USS Gato, a to v hloubce 61 metrů v Barentsově moři u norského ostrova Edgeøya. (Hal_Moore)
  • Ještě v roce 1961 bylo za hrdinství vyznamenáno 26 členů posádky. (deLaFere)
  • Záchrana K-19 proběhla s pomocí ponorky S-270 pod velením kapitána Zhana Sebrilova. (Hal_Moore)