Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Další z mých oblíbených válečných filmů, tentokrát pod taktovkou Ridleyho Scotta a opět srdcová záležitost. Spousta skvělých herců zažívá filmové peklo a Somálci ukázali, že není dobré si o nich dělat vtipy. Atmosféra za výborné podpory kamery vytvoří solidní akční podívanou a některé momenty jsou prostě nezapomenutelné. Jako malý jsem chtěl být vojákem, ale čím jsem starší, tím si stále častěji kladu otázku, proč nastavovat krk v zemích a válkách, po kterých je mi hovno a raději na „válku“ čumím jen v bedně. Knihu jsem nikdy nečetl, takže nemůžu srovnávat, ale děj mě zaujal od první minuty až po tu poslední. Je sice pravda, že některé pasáže jsou trochu nudnější a rovněž několik dialogů mi lezlo krkem, ale v celkovém součtu i já musím hodnotit Black Hawk Down nadprůměrným hodnocením. ()

ARI50

Černý jestřáb se odehrává sice většinu času na jednom místě ale přesto je to strhující válečná podívaná v podáni v dobrém příběhu. ()

JASON_X

Tenhle film jsem se dlouho zdráhal zhlédnout, i přes tu spoustu nadšených ohlasů. Čekal jsem nějaký další vlastenecko-pathetický lobotomický blábol vyrobený coby náborový film pro americkou armádu. Ale chyba lávky, ten film mě opravdu dostal, je totiž přesvědčivě a řemeslně dokonale udělaný. Jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem kdy viděl, a že jich nebylo málo. Bojové scény z "marockého" Mogadiša jsou tak naturalistické, že s trochou fantazie může mít divák pocit, jako by tam spolu s těmi vojáky osobně byl, aspoň takový jsem z toho měl napoprvé dojem. Ještě to chci někdy určitě vidět znovu. ()

Bauer

Podle mně nejlepší válečnej film.Výbotná hudba,výborné herecké obsazení,efekty a hudba.Ridley Scoot nám ukazal nekompromisní pohled na válku. ()

becki_tu

Válečné filmy já opravdu můžu. A co teprve, když se umí geniálně natočit a jsou ještě k tomu založeny na skutečných událostech. Ridley Scott nám nabídl úžasný, neskutečně realistický a autentický pohled na hrůzu a nevypočitatelnost moderní války. Bojové a akční scény jsou mistrně natočené, někdy mi to až připadalo, že si sám kameraman kvůli realisticky vypadajícím záběrům vzal plnou polní, do jedné ruky kameru a do druhé emšestnáctku. Známý hudební mistr Hans Zimmer si dal práci se stylovou hudbou, která tomu všemu dodává ještě více "blízkovýchodní" atmosféry a tématicky skvěle k filmu pasuje. Ve filmu hrají sice některé známé tváře jako třeba Josh Hartnett, Eric Bana, William Fichtner, Ewan McGregor nebo i Orlando Bloom, ale o nějaké herecké koncerty zde zas tolik nejde, ikdyž všichni se zhostili svých vojenských rolí naprosto dokonale. Všichni herci se stali na dvě a půl hodiny vojáky s posláním od své vzdálené vlasti, aby plnili misi v somálském Mogadishu. Z rutinního zásahu elitních amerických jednotek se však stává fiasko a začíná zcela jiný boj - o vlastní přežití. Film Černý jestřáb sestřelen naštěstí žádným fiaskem neskončil. Naopak, dva udělení Oscaři za střih a zvuk jsou skvělým vyznamenáním. Za to, jaký úžasný filmový zážitek mi tenhle výjimečný válečný snímek nabídl, si to stoprocentně zaslouží. Bravo, Ridley! ()

MeanWhile

Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec co já znám a co se vůbec kdy dostal na plátna. Ridleymu Scottovi se povedl další klenot ( a to ne že by jich měl nějak málo pan režisér ) , který jsem si osobně velice oblíbil. Ridley Scott prostě točit umí a tady u Black Hawk Down to zase ukázal na jedničku. Dokáže člověka dostat pořádně do děje a nenechá ho spustit oči z obrazovky a ještě ho nechá aby divák přemýšlel o tom, jaké to musí být zažít něco takového a vůbec si představit co toto vše obnáší. ()

Earl_23

Jako první si vždycky vybavím zpracování a soundtrack. Černého jestřába si možná cením úplně nejvíc ze všech R. Scottových filmů. Možná to není úplně top a chápu všechny uživatele, kteří se zdráhají udělit plný počet, mně se ale film vryl docela výrazně do paměti. A to se zpátky dostávám k první větě, protože právě ty dva faktory, které jsem v ní uvedl, mi jednou ani nedaly spát :). Bůhví jakých hereckých výkonů se sice nedočkáte, ale spousty akce a další kus umění Hanse Zimmera by si měl každý užít naplno. ()

luka4615

Nádherně nasnímaná válečná klasika, v níž se díky užité kameře ocitnete přímo uprostřed válečné vřavy o každou ulici. Režisér Ridley Scott zde bravurně pracuje s obrazem i zvukem, pročež dostanete vysoce realistickou "špinavou" podívanou, která s každým dalším zhlédnutím ohromuje víc a víc. Za zmínku také stojí plejáda známých hereckých jmen a hypnotický soundtrack z pera Hanse Zimmera. Tohle se zkrátka moc povedlo. Smekám Ridley! „Y'know what I think? Don't really matter what I think. Once that first bullet goes past your head, politics and all that shit just goes right out the window.“ ()

prome

Skvělý film, který řadím mezi nejlepší svého žánru. Naprosto dech beroucí akce, herecké výkony, režie, kamera a celkové audiovizuální podání. Místy jsem měl pocit, že jsem na bojišti přímo s vojáky. Tento film jsem viděl už několikrát a stále se na něj rád podívám. ()

Lucasion

"We've got a Black Hawk down.....we've got a Black Hawk down...." Jedna z nejznámějších a nejdrsnějších vojenských operací vůbec. Pod taktovkou mistra Ridleyo Scotta se ocitáme v Somálsku v roce 1993 a tato krutá operace může začít. Uprostřed nepřátelského města sestřelí přepravovací vrtulník a je pouze na několika mariňácích, aby našli přeživší a dovedli je zpátky do bezpečné zóny. Konvoj je obležen, zásoby munice se tenčí a smrt přichází pro každého z nich. Somálští povstalci sestřelí další vrtulník a američtí vojáci Rangers se ocitají proti obrovské přesile. Na poli válečných filmů byste těžko hledali nějaký lepší. Scott natočil takřka nejlepší válečný velkofilm se syrovou, realistickou, tíživou a dojemnou atmosférou. Za doprovodu solidní hudby od Zimmera na vás atmosféra bude tlačit a vy budete soucítit s vojáky za nepřátelskou linií. Akční scény jsou depresivní a sakra dobře udělané. V čem tento film graduje, je neskutečná atmosféra podpořena partou velmi dobrých herců. Josh Hartnett (Pearl Harbor), Eric Bana (Troy), Ewan McGregor (Star Wars), Tom Hardy (Warrior) a Orlando Bloom (Piráti z Karibiku). Zkrátka jedno z nejlepších obsazení co jsem kdy viděl. Film je dojemný, neskutečně realistický se syrovou atmosférou války. Za mě plný počet. Black Hawk down je perfektně udělaný válečný velkofilm, protože při každém hvízdnutí kulky vám přeběhne mráz po zádech. Zároveň se modlíte, aby každý z vojáků Rangers a Delta doběhl v pořádku domů. Není lepší film o válce. "Když to sviští, je to blízko. Když to praská... TEĎ na nás střílejí!" (98 %) ()

Shaqualyck

Projektily u nosu, jatka v přímém přenosu, bez patosu, v poklusu. Ridley Scott vyčaroval dokonale autentický zážitek díky mazáckému využití syrově dokumentárního guerilla stylu - nikoliv nepodobného tomu, který o pár let později zpopularizoval a bezezbytku zužitkoval Paul Greengrass v „Bournovi“. Výsledný dojem? Adrenalinem nasáklých 80 % za „četu“ mladých a neklidných v bezprostřední hře o život, ve které není vítězů, jen poražených. Ledová tříšť bez tříště - čistý sirup :-) ()

Listeroman

Ne a ne takhle se nemá dělat vojenský film! Vždyť tu chyběli emoce.. Oproti jiným filmů jako četa atd. si myslím že je to dost průměrný kousek. Jediné co bylo dobře provedené byly přestřelky a dobrá hudba ale zbytek... Ve válce to takhle neprobíhá.. Ridley mi prostě nesedí. ()

Lacike

Ukazkove military porno. Kto ma tento zaner rad, tak bude umierat blahom. Ja som umieral nudou. Po uvodnej 40minutovke nasleduje jedna velka nonstop prestrelka az do konca. Nechapem preco je ten uvod taky dlhy, ked aj tak sa blizsie s nejakymi postavami poriadne nezoznamime a keby nemali hviezdne xichty, tak by sa mi strasne plietli. Nejak charakterizovat dokazem maximalne 4 postavy a aj to len jednym slovom. Idealista Hartnett, uradnik McGregor, drsniak Bana, novacik Bloom. Vlastne ten uvod funguje len ako jedine. Ako taky skryty nabor do US army. Aj ked vlasne prilis skryty nie je. No a po tych zbytocnych kecoch sa konecne rozputa akcne peklo. Po technickej stranke to je spickove remeslo. V dnesnej digidobe si cennim, ze to bolo vo velkej miere natocene na tvrdo v realy a so skutocnymi vybuchmi a vrtulnikmi. A ked uz doslo na CGI, tak boli kvalitne. Problem bol, ze najneskôr po hodine bojov to uz zacalo byt strasne monotonne a to ma cakala este dalsia hodina. No a aj tie prestrelky ma ani zdaleka nestrhli tak ako vylodovacia sekvencia v Saving Private Ryan alebo niektore sceny vo We Were Soldiers. To su skutocne vojnove jatky. V Black Hawk Down prestrelky pôsobia cool jak z nejakeho akcneho filmu. Behom sledovania ma trochu zarazilo a rozosmialo, ze je to vlastne film v ktorom banda belochov vystriela tisic cernochov. Ku klux klan musi tento film milovat. :) Ale aj rasisticky slovak sa pri tom dobre zabavi. Scena ked sa banda cernochov vrhne na zostreleny vrtulnik a zacne ho rozoberat na plech do kovosrotu az prilis pripomina spravanie nasej milovanej minority. No a to prostredie je jak druhy Lunik 9. :) Takze vysledkom je sice spicka vo svojom zanri ale nic pre mna. 4/10. ()

ScarPoul

Po dlhom čase som si to pozrel znova. Dávam raz za čas Ridleymu šancu presvedčiť ma, že po nejakom čase jeho filmy docením. Nuž nedá sa. Aspoň nie v tomto prípade. Black Hawk Down má množstvo superlatív. A fakt je ich veľa. Idziakova kamera je perfektná. Zimmer spravil svojho času parádny soundtrack, ktorý aj dnes silno rezonuje. A má to v sebe neskutočne veľa akcie, ktorá funguje lebo ju Scott drží pokope. Postavy sú uveriteľné (ALE) je ich veľa. Nedostávajú potrebný priestor a ich smrť a ich súboj o prežitie je tým pádom len povrchný. Doplnený o kakofóniu hlučných výstrelov. Hrôza celého konfliktu ide do úzadia. Tých pár krvavých scén to nezachráni. A na konci tým pádom zostane len akýsi zlepenec pocitov, o ktorých ale inteligentný človek vie. Vojna je zlá. Najsilnejšie sú scény s miestnymi, ktorých sa konflikt dotýka najsilnejšie - úvod, muž nesúci mŕtveho chlapca, učiteľka s deťmi schovaná pred streľbou v škole. Ale je tam toho trestuhodne málo. Scenár je zameraný na priebeh akcie a finálna myšlienka je skôr úsmevná než nervy drásajúca. Na to koľko tam je hluku a smrti som čakal niečo silnejšie a viac ľudskejšie. Znesiteľný priemer - videná Special Edition. ()

HateBreeder

Dalsi z rady americkych valecnych filmu. Tento je z te rady kvalitnich, realnych a nezapomenutelnych. Zahralo si zde plno hvezd, jmenujme treba Ewana McGregora, Erica Banu, Toma Sizemorea a dalsi. Vykony byly misty dechberouci, ale misty mi zas pripadali trochu prehrane. Tak jak se menily herecke vykony, menilo se i tempo filmu, nekdy byla atmosfera vytocena na nejvyssi obratky, ze clovek ani nedychal, ale za chvili na to se hladina uklidnila a clovek si uz uz pral aby se neco delo. Co do detailu je film zkomponovan bajecne - zbrane, bojova vozidla, uniformy, nebo architektura Mogadishe je tak realisticka ze sem mel pocit ze se divam na dokument. Ve filmu je vsak rada naturalistickych scen, ktere sou opravdu krute a tak ne vsichni si je vychutnaji tak, jak asi autori zamysleli. Je zde take jedna scena, ktera me osobne prisla nejsmutnejsi z filmu, i kdyz filmari ji viditelne chteli podat jako jednu z americkych grotesek 30 let. Ale podtrzeno secteno se jedna o snimek nadmiru kvalitni, ktery nedela ostudu jeho slavnejsim valecnym predchudcum a nedopadl tedy tak jako ona valecna operace o ktere pojednava a to fiaskem. 80% ()

PROROK14

Our so-called leaders prostituted us to the west ... Destroyed our culture...Our economies...Our honor. Toto porovnávať s 9. rotou, tak potom Black Hawk Down je podľa mňa lepší. Ridley Scott je frajer, čo točí skvelé filmy. Dlhé ale skvelé. Úžasná atmosféra moderného vojenského konfliktu. Na štýl Call of Duty 4, alebo skôr naopak :) 90% ()

McClane

"We got a Black Hawk Down. We got a Black Hawk Down." Peklo, do kterého se dostanou Rangeři a Delta Force v Mogadišu (kterému nikdo neřekne jinak než Mog), patří k tomu nejrealističtějšímu, co jsem kdy na filmovém plátně viděl. První téměř realtimová hodina bojů plus několik nezapomenutejných scén - dvojice sniperů, stehenní tepna, chladnokrevnost Toma Sizemora jako McKnighta - mi nedávají jinou možnost hodnocení než absolutní. "No one gets left behind!" ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)