The Wall

Rozpálený piesok a tehly pod horúcim iráckym slnkom spôsobujú hotovú vyheň. Za pozostatkami rozpadnutej steny bývalej islámskej školy sa ukrýva ťažko ranený zameriavač amerických jednotiek, seržant Isaac (Aaron Taylor-Johnson), ktorého snajper nepriateľskej teroristickej skupiny prezývaný Juba (Laith Nakli) pripravil presnými zásahmi o vodu i vysielačku. Isaacovi hrozí, že do západu slnka vykrváca a jediné, čo ho udržuje pri zmysloch je spoločná konverzácia na rovnakej rádiovej frekvencii medzi ním a jeho nepriateľom. Počas nekonečne dlhého čakania na posily sa konverzácia postupne začne meniť v psychologickú hru na mačku a myš, počas ktorej Isaac zisťuje, že jeho nepriateľ vie o ňom viac, než by mohol tušiť. (sochoking)

Tosi

Zajímavý střet mezi americkým vojákem a iráckým odstřelovačem. Jednoho vidíme od prvního do posledního záběru, druhý je jen slyšet. Bývá oříšek, aby jeden herec dokázal diváka zaujmout celý film a tady se to povedlo tak lepší průměr. Občas sice hvízdla kulka, ale víc než nějakou akci, jsme mohli studovat charaktery zúčastněných. Já čekal víc. ()

Hapretor

Nuda a blbost. Voják, co ho hrál John Cena, by snad ani neměl existovat. Takový by nepřežil snad ani den. Mám podezření, že tam někde je vynikající sniper a já se budu procházet na otevřeném prostranství jako babička v lázeňském parku. Buď jsem tedy úplný debil, nebo chci spáchat "pasivní" sebevraždu ... ()

kaylin

Docela odvážný pokus, jak natočit docela stísněný film. Skupina odstřelovačů bojuje o přežití. Pár postav na velmi malém prostoru, skoro se nic neděje, chtělo by s říct, ale přitom to vůbec není nudné a říkáte si, jak to asi dopadne. Taylor-Johnson a Cena předvedli svoje schopnosti a zaujali. Příjemně strávený čas. ()

PROCESOR

Běží poslední dny války v Iráku a na své misi je odstřelovač s pozorovatelem. Někdo postřílel dělníky při stavbě potrubí. Po nekonečných dnech, kdy se nic neděje, to jde sniper obhlídnout, že to byla chyba, se ukáže velmi brzy. Jeho dvojka pozorovatel mu běží na pomoc, ale přijde přesnými zásahy o vysílačku, vodu a je zraněný na noze. Stačí se ještě ukrýt za nedalekou zeď, když se na stejné rádiové frekvenci přihlásí nepřítel. A začíná psychologická hra. Výborně vykreslený stupňující se napětí na minimu prostoru, řadí tento snímek určitě k těm lepším. ()

salalala

Poměrně příjemná komorní válečná jednohubka, o níž je nejlepší nevědět vůbec nic. Liman tentokráte nijak neexhibuje, ale všechno nechává na atmosféře rozpálené pouště, dvou vojácích a jednoduchém příběhu, který se zaměřuje na psychologickou rovinu a minimum akce. Jelikož stopáž je přiměřeně krátká, není vlastně čas na nějaké sáhodlouhé vysvětlování, ale divák je rovnou vržen do centra dění, v němž se ocitá jeden jediný voják a nepřátelský odstřelovač ve sluchátku, nic víc tu nenajdete. Pozitivní je, že i když se vlastně ve filmu nic moc neděje, po celou dobu má spád a velmi dobře pracuje s motivem tajemné motivace hlavní postavy, kterou postupně odhaluje. Aaron Taylor-Johnson tu předvádí asi nejlepší výkon své prozatímní kariéry, nepřehrává, má potřebné charisma a celý film utáhne sám, neboť John Cena mu vlastně jen stínuje, protože nemá moc prostoru a šancí cokoliv předvést. Osobně se mi líbil i trochu nečekaný závěr, který je ale trochu devalvován určitou logickou nesmyslností, která už tu byla zmíněna, ale na první dobrou funguje dobře. Náročnější divák by možná chtěl nějaké protiválečné poselství, o to se ale asi tvůrce ani nesnažil, takže mu to můžeme vytýkat jen velmi těžko. The Wall tak je ničím převratná žánrovka, která splní svůj účel, je velmi jistě natočená a na nic víc si nehraje. 70 % ()

• Jako vojenský poradce na filmu spolupracoval samotný Nicholas Irving. Skutečný americký odstřelovač s potvrzenými 33 zásahy ve válce v Afghánistánu. (em.redrum)
  • Hneď na začiatku filmu je spomenutý snajper menom Juba a neskôr Isaac (Aaron Taylor-Johnson) dospeje k záveru, že snajper, ktorý naňho útočí, je práve Juba. Behom vojny v Iraku skutočne existovala legenda o ostreľovačovi s prezývkou Juba. Podľa rôznych príbehov mal na konte životy desiatok, možno až stoviek Američanov a ich spolupracovníkov. Internetom kolovali videá, ktoré mali ukazovať Jubu v akcii. Dodnes však nie je isté, koľko pravdy na tomto príbehu je. Podľa niektorých ani nemá tieto útoky na svedomí jeden, ale viac nezávisle pôsobiacich snajprov. O nič jasnejší nie je ani údajný Jubov osud. Niektorí veria, že bol zabitý americkým či irackým snajprom, prípadne niekým úplne iným. Ďalší predpokladajú, že z nejakého dôvodu prestal bojovať a doteraz predstavuje nebezpečenstvo. Nech už je pravda akákoľvek, faktom zostáva, že meno Juba bolo pre vojakov v Iraku nočnou morou. (ČSFD)