Skupina odhodlaných ruských vojakov uprostred zničeného mesta sa zo všetkých síl snaží ubrániť strategickú budovu pred nemilosrdnou nemeckou armádou. Počas obliehania vzniká medzi vojakmi a mladou ruskou ženou, ktorá v dome žije, nečakané puto. V  Stalingrade, ruskom meste na rieke Volge, sa v novembri roku 1942 odohrávajú kruté a krvavé boje sovietskej armády s hitlerovskými vojskami. Skupina sovietskych rozviedčíkov obsadí strategicky významnú budovu a v nájdu v nej dievča – jediného obyvateľa domu, ktorý prežil nemecký útok. A to, že sa dievča objaví, podivuhodným spôsobom zjednotí ruských vojakov. Pre niektorých sa stáva dcérou, pre iných priateľkou a pre niekoho iného zase milovaným dievčaťom. Zosobňuje všetko, čo vojaci stratili, každý v nej vidí svojho blízkeho, kto zahynul vo vojnovom chaose alebo je nezvestný. Vojaci pociťujú nádej, vracia sa im sila, odhodlanie a sú odhodlaní ochrániť dievča za akúkoľvek cenu. Aj nemeckí vojaci sú len ľudia, ktorí pochybujú, prežívajú hanbu aj bolesť. Nemecký dôstojník dokonca prežije ľúbostný príbeh s ruskou kráskou. Skôr, než naposledy vydýchne v súboji so svojím najväčším nepriateľom, sovietskym dôstojníkom. Náznaky ľudských osudov a životných príbehov odhaľujú tajomstvá fenoménu zvaného Stalingrad. Prečo sa utýraným a vysileným ruským vojakom, ktorí tak dlho ustupovali pod náporom nemeckých vojsk, predsa len podarilo zvrátiť priebeh vojny v svoj prospech? (TV JOJ)

sniper18

Je to nadpriemerný vojnový film z ruskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o skupine sovietskych vojakov, ktorí po nevydarenom pokuse o ofenzívu obsadia jeden dom a rozhodnú sa ho ubrániť za každú cenu, keďže neďaleko je už nemecká línia. A zatiaľ sa spriateľujú s obyvateľstvom, hlavne s mladou sympatickou ženou. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Ešte spočiatku to vyzerá dosť dobre, hromadné prekročenie rieky, stret s nemeckou stranou, obsadenie domu, získavanie si prehľadu o celkovej situácii a to celé doplnené o príjemnú dávku heroizmu, ktorý mám rád. Lenže potom to už upadne, síce ani takto si nemôžem úplne sťažovať, pozerať sa na to dá a občas poteší nejaká zaujímavá situácia, ale len predsa tu chýba nejaký plnohodnotný príbeh, ktorý by gradoval a niekam skutočne smeroval, toto je už len stereotyp až do konca. A rovnako problém je, že to celé pôsobí úplne nelogicky, či už v samotnom základe, keďže Nemcov tu aj napriek tomu, že majú mnohonásobnú presilu prítomnosť pár protivníkov len niekoľko desiatok metrov od ich pozícií absolútne nezaujíma, ale aj v mnohých jednotlivých scénach a tiež som mal pocit, akoby sa dej odohrával vo svojom vlastnom svete, ktorý nie je nijak ovplyvňovaný celkovou situáciou v Stalingrade, čo mi dosť vadilo. A tak tieto zápory ma veľmi mrzia. A čo sa týka tej celkovej štylizácie, síce by som skôr ocenil klasický realistickejší, špinavý štýl, vďaka ktorému mám pocit, že vojna je skutočne zlá, v tomto prípade ani upaľovanie ženy za živa nedokáže vyvolať žiadne emócie, ale našťastie som sa tomu dokázal prispôsobiť a miestami sa tým aj dobre bavil. Akcie tu moc nie je, ale je celkom slušná. Okrem trochu veľkolepejšieho úvodu a záveru sa tu nájde ešte pár komornejších akcií. Síce tých spomaľovačiek mohlo byť trochu menej a tie prestrelky vo vnútri budovy ma tiež moc nebavili, ale občas sa nájde nejaký vydarený moment, prípadne krátka situácia a celkovo mám z toho v rámci možností pomerne dobré pocity. Napríklad taký pád lietadla, krátka akcia s nožom pri lietadle, streľba nemeckých lietadiel alebo aj útok horiacich vojakov sa mi skutočne páčili. Herecké obsadenie nie je zlé, síce na ruskej strane chýbala aspoň jedna charizmatickejšia tvár, ale inak mi jej zloženie prišlo celkom sympatické, zaujali ma aj obe výrazné ženské postavy a poteší aj Thomas Kretschmann v úlohe nemeckého dôstojníka. A čo sa týka réžie a technickej stránky, ako som spomínal, chcel by som radšej ten klasický štýl, ale aj táto štylizácia má niečo do seba, scény sú plne prehľadné, páčila sa mi kamera, poteší pár skutočne okulahodiacich záberov, aj toto je celkom slušné. A ani hudba nie je zlá. Škoda, úprimne som si prial, aby to bola nezabudnuteľná žánrovka, ktorú budem pozerávať opakovane, no to sa nestalo. Ale paradoxne za to ani zďaleka nemôže táto netypická štylizácia, ktorej som sa najviac obával, nakoniec som jej dokázal prispôsobiť už od začiatku, ale stereotypný dej, málo akcie a to množstvo nelogických scén. No pozretie aj tak určite neľutujem a kvôli tým zaujímavejším scénam sa to pozrieť oplatí. 62% () (menej) (viac)

Nach

Spíše než historický pohled do jedné z nejkrutějších bitev v dějinách lidstva, jde spíše o vizuálně bohaté, příběhově chabé, atmosféricky nedokonalé a ve výsledku nijak originální válečné drama, kde parta rusů brání jeden zničený dům a početnější skupina nacistů se ho snaží dostat zpět. Postavy jsou ploché, nevýrazné a na ruské straně převážně moralistické. Nacisté krom kapitána Kana v podání Thomase Kretschmanna jsou jen figurkami v poli, kteří mají vyvolat nenávist vůči nim a v bitvách padají nesmyslně jeden za druhým. Thomas Kretschmann je zde však paradoxně nejzajímavější postavou filmu. Ač se nedá říci, že se jakákoli postava zde nějak vyvíjí, právě postava kapitána Kana má k tomuto vývoji nejblíže. Nebýt jeho procentuální hodnocení by bylo ještě nižší. Režisér Fjodor Bondarčuk je takový ruský Paul W.S.Anderson. Jeho film si též libuje ve zpomalovačkách. Má tu a tam opravdu úžasné panoramatické záběry, efektivní efekty i technicky vypiplané akční pasáže. Bohužel, stejně jako zmíněná americká alternativa, Bondarčukovo film působí stejně béčkově. Pokud si tedy přejete sáhnout po áčkovém kvalitním film pojednávající o Stalingradské bitvě, rozhodně svůj úhel pohledu obraťte na stále nesmrtelný Nepřítel před branami. Tento zmíněný skvost z roku 2001 je stále ve všech ohledech lepší i zajímavější. Takže ve výsledku Stalingrad z roku 2013 místy potěšil, ale jinak byl celkem zapomenutelný. 60% ()

Fr

,,ZATRACENÁ VÁLKA! ZATRACENÁ ZEMĚ! PROKLATÝ DŮM!…“ /// To ruský CGI ,,září“, jak barevná telka RUBIN (kdybys náhodou nevěděl, co to bylo za zázrak!) v socialistickým obýváku. Nebo digitálky…kurva MASIVNÍ! (slušně řečeno). Pak ten příběh o vojácích wehrmachtu a hrstce Rusáků, bránících kousek země, páč za nima už je Volha a ustoupit by znamenalo … ale srát na historii, páč tu má na praku i rejža. Ano, je to za války, je tam i válka…,ale žádnej masakr nečekejte. Spíš story (love?), ve který, když do konce zbejvá půl hoďky a já bych čekal finálovej nástup, se začínaj slavit narozky a rozjíždí se jakási romance. Na ruskej film – SLABOTA! Tvrdý jádro válečnejch veteránů bude zklamáno, ostatní, kteří v každý válce hledaj kus něhy a citu …SBOHEM CHLAPCI!..., a trochu toho patosu, si jistě po Brestský pevnosti rádi užijou dosytosti toho ,,svýho“. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Máma mi vždycky říkala, že mám 5 tatínků…(jestli vyrůstáš v pasťáku, tak na to zapomeň!). 2.) Zjistím, komu vděčí za svý životy a za svobodu miliony a miliony lidí na Zemi. 3.) Thx za titule ,,fredikoun“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ne ()

Autogram

Rusi si natočili hollywodský film o druhej svetovej, ale mohlo to byť z akejkoľvek inej vojny, lebo ide len o miestny súboj medzi dvoma domami. Samozrejme tu ruskí vojaci majú vlastnosti superhrdinov, proti samopalom sa môžu vydať aj s nožmi a ich výbušné strely dokážu zahnúť aj za roh. Fašistický nepriateľ je na oplátku nielen krvilačný, ale hlavne romantický. Titanicovský úvod tiež nie je celkom originálny, no čo už, keď všetky postupy boli vo filmoch vyčerpané. Na priemer to všetko stačí, ale skôr slabší priemer. ()

FaceMan

Malo to potenciál. Ale bohužial len potenciál mať nestačí. Začiatočná scéna obsadenia Stalingradu sa mi páčila, potom to však šlo už len s kopca. Toľko nevyužitého priestoru. Veľa hluchých miest ale čo čakať od Rusov. Ja som sa na to ešte aj tešil. Čakal som úžasné dobývanie stalingradu v podobe krásnych bitiek a dostal som toto. Vážne som uvažoval či dám aj tú jednu hviezdu. Viem si predstaviť aj lepšie strávené 2 hodiny môjho života. ()

• Stalingrad je prvý ruský film prerobený kompletne v 3D a IMAX formáte. (odmocnina)
  • Dom vo filme je podľa legendárneho Pavlovho domu v Stalingrade a podľa jeho histórie. (odmocnina)
  • Pôvodný scenár Ilyu Tilkina nemá jeden literárny zdroj. Scenárista využíval muzeálne archívy a dokumenty, skúmal denníky účastníkov stalingradskej bitky a ich príbehy si podrobne zaznamenával. (sashazv)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)