Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

cvutak

Dle mého názoru zbytečně dlouhá, nudná, a moc upovídaná gangsterka bez sebemenší akce. Asi jsem barbar, ale přes veškerou snahu nedokážu ocenit díla Martina Scorsese. Když se chci podívat na kvalitní film z mafiánského prostředí, tak musím volit mezi Brianem De Palmou a Francisem Fordem Coppolou... 50% ()

Lacike

Mafiansky film alebo propaganda mafianskeho stylu zivota? Proste nieco ako Trainspotting. Film ktory ukazuje jak kladne tak aj zaporne stranky nekonvencneho spôsobu zivota a aj ked je to nakoniec skoro vzdy o držku, tak o podobnom style zivota sniva kazdy clovek, ktory zije priemerny zivot. Cim som starsi, tak mi uz vsetci ti gangsteri nepripadaju tak cool ako kedysi a rozhodne by som s nimi nemenil. Ale stale je strasne zabavne ich sledovat. V tomto filme exceluju dvaja hlavny herci. Uchvatny Ray Liotta z ktoreho pohladu sledujeme cely film a Liotta tu podava svoj zivotny vykon. A potom megadrsniak Joe Pesci, ktory ani za boha nechape preco je funny. :) Vzdy ma mrzelo, ze legendarny Robert De Niro tu je tak strasne upozadeny a prakticky tu nema ziadnu poriadnu scenu v ktorej by vynikol. To uz aj Paul Sorvino krajajuci ziletkou cesnak ho uplne zatienil. Vo vedlajsich ulohach potesi aspon par xichtov, ktore sa neskôr preslavili v Sopranovcoch. A takisto kratky vystup Samuela L. Jacksona este ako no name herca. Trochu ma uz dnes irituje ten neustály komentar pocas filmu, ktory z neho robi len sled vtipnych epizodiek, co dost oslabuje celkove dramaticke vyznenie. Bez neho by som sa zaobišiel. Film je ovela silnejsi v jednotlivych epizodkach ako v celku, ktory by niekam smeroval. Celkovo to je ale po rezijnej stranke stale spickovy film, ktory sa pravom stal klasikou. 9/10. ()

ScarPoul

Z odstupom niekoľkých rokov musím povedať, že Goodfellas sú dobrým filmom. Síce to nepovažujem za špičku v žánri, hoci ostatní áno, ale ten film je robený s veľkou chuťou a je to tam dosť cítiť. Jedinú výhradu ktorú k tomu mám je Ray Liotta. Neveril som mu to Ani kedysi a ani dnes. Ostatní vedia hrať, vyhrajú sa v pohľadoch a v expresií. Liotta je len do počtu a nefunguje mi tam. Aj napriek tomu, že tu máme množstvo informácií, scén, postáv, zvratov a zrád je film priehľadný a dá sa v ňom dobre orientovať. Hudba a kamera skvelá. Film, ktorý určite rezonuje. Ale pre mňa v tejto rovine funguje viac Once upon a time in America alebo prvý Godfather. ()

HateBreeder

Velice brutalni pohled do zivota mafianu, kde si clovek nemuze byt nicim jisty a porad musi byt ve strehu. Tri hlavni role, tri excelentni herecke vykony, ktere vlastne tahly cely film, ale ne, ze by to nejak potreboval. Jenomze pri sledovani techto hereckych velmistru clovek ani moc nesleduje deni okolo, ale soustredi se na projev hlavnich predstavitelu, ktery je misty tak realisticky, az z toho beha mraz po zadech. Treba takovy Joe Pesci, az ted sem si uvedomil, ze sem ho vlastne jeste nikdy nevidel opravdu hrat. A ze on to skutecne umi! Prvni role, kde jsem ho videl, byl potouchly zlodejicek Harry z Home Alone, a preci jenom tam to jaksi nebylo ono. Celou dobu sem si myslel ze je to komedialni herec a i dalsi jeho filmy, ktere sem pak videl (Na rybach, smrtonosna zbran) byly spise komedialniho charakteru, kde se sice taky neztratil, ale nebyl zase extra tridou v oboru a bylo videt ze to neni zcela jeho parketa. Pak sem ale videl Mafiany a muj pohled na tohoto v celku sympatickeho maleho cholerika se otocil o 180 stupnu. Byl to prave on, kdo v tomto filmu predvadel nejlepsi vykon a z koho sel nejvetsi strach, ee kdepak DeNiro, ten byl standartne vyborny, ale na Pesciho tu proste ani tato velicina nemela. Film nam ukazuje zas trochu jiny pohled do sveta mafianu, odlisny, nez nam ho ukazal F.F. Coppola ve svem Kmotrovi. Hlavni hrdinove jsou tu sice jasne dani, ale mnohdy nevite, jestli je mate radi, nebo je nenavidite ci se jich spise bojite (zase mluvim hlavne o Pescim). Uz od zacatku, kdy se Jimmy, Tommy a Henry poznaji, sledujeme jejich pribeh a postupne "povysovani" na pomyslnem zebricku mafianu. Ovsem film je plny zvratu a jeden bych opravdu nikdy necekal. Konec je velice symbolicky a dalo by se jim vyjadrit co se stane kazdemu cloveku, jenz se s mafii zaplete. Tento film mi dal mnoho - jednak mi predstavil pana herce Joeho Pesciho, jednak mi zas trochu jinak ukazal zivot mafianu, jednak mi ukazal kam vsude se daji v dome poschovavat balicky s drogami :) Vyborna prace Martyho Scorseseho a jeho kolegu. Nemuzu dat mene nez za 5*. ()

6thSun

V každé vteřině strhující. Martin Scorsese ví, na jakou strunu hrát, je mu jasný, že každej v sobě máme ďábla a že podlehnutí mu může být sakra vzrušující. Co jinýho jsou jeho mafiánský filmy, než oslavou zla? Třebaže nakonec potrestanýho, ale znáte to o tom praseti, co žilo v žitě... Kdo by nechtěl mít někdy tu moc a poslat lidi (šéfa, souseda...), který mu denně pijou krev, jedním výhružně mhžourajícím pohledem do patřičných mezí. Ten pocit, že máte respekt! Je to sice respekt vybudovanej strachem, ale zatraceně šetří čas. Pokud tuhle svou temnou stránku ukájíme jen u takovejhle filmů, prokazujou jeho tvůrci lidstvu velkou službu. 100% ()

PROROK14

Tak toto je elita. Rober DeNiro a Joe Pesci. Nerozlúčiteľná dvojica. A ktomu všetkému skutočný príbeh. Nemal som slov. Život mafiána sa mi proste páči a keď je sfilmovaný režísérom ako je Scorsese tak je to naozaj veľký zážitok. 92% ()

BoPo

Tak tu je to podľa mňa vec vkusu. Sú lepší Mafiáni alebo Casino. Oboje má De Nira a Pecsiho. Ale predsa len, Casino je o niečo lepšie. ()

maseer2

stylová gangsterka, která je ale po výborném rozjezdu místy poněkud zdlouhavá (především ve druhé polovině).. přesto zasloužené 4* ()

Tommassi3

"Každej, kdo žil jinak než my, musel bejt padlej na hlavu.. Všechny ty poslušný ovečky, co dřely za těch pár šupů a jezdily do tý svý mizerný nudný práce metrem, nám připadaly jako mrtvoly.." ()

erl

Detailní pohled na praktiky mafiánů pečlivě vystavěné a promyšlené . Scorsese prostě umí a když k tomu připočteme účast jeho stálých herců De Nira a Pesciho tak nám vychází jeden z vrcholných filmů žánru. ()

st.ranger

Perfektní životopis mafiána, jeho vzestupy i pády. Scorsese udržuje perfektní úroveň svých filmů a tohle tohle je dalším důkazem o jeho perfekcionalismu. DeNiro a Pesci jsou nesesaditelnými titány mezi herci na role gangsterů. ()

Hwaelos

Ztotožňuju se s Geminiho komentářem. Tahle "legenda" pro mě byla rozvláčná nuda. Atmosféru to mělo výbornou a De Niro potěší vždycky, ale Ray Liotta byl tragicky nevýrazný a příběh ztratil zápletku asi po půl hodině. Pokud jde o mafiánské kroniky, rád se kouknu na Příběh z Bronxuj, Casino nebo Tenkrát v Americe, ale tohle si už hned tak nepustím. ()

Johny_fork

Jedním slovem dokonalé. Příběh pozvolna přechází z počáteční polokomedia v drama, aniž by to divák dokázal vnímat. Dokonalá režie a skvělé herecké výkony. ()

Terva

Jeden z těch mála filmů na podobné téma, který se mi líbil. Povedené herecké obsazení, dobrá hudba a zvládnutá dramatizace. ()

Ouwen

Na druhé shlédnutí tenhle film bude určitě fungovat líp, pro přesnější orientaci v charakterech. Mám ale jinak stejnej problém, jako se Scarface. Místama bych si přál, aby některé scény a eventy působily více dotaženě. Hlavně právě ty eventy, jako ukázka heistu - jak se Henry vůbec dostal k té práci pro místní Mafiány - soudní líčení - apod. A pak mi prostředí New Yorku působilo málo živé s minimem exteriérů. Jinak jsem se ale bavil mimořádně královsky, sem tam to má i přirozeně komické vsuvky a jako režie je skvostná. O hercích snad ani netřeba mluvit, zejména Ray Liotta odevzdává naprosté maximum a po celou dobu, se neustále vyvíjí. Na Scorsese si nyní najdu víc času. Trošku do detailu víc vykreslit mnou zmiňované prvky a bylo by to snad i absolutní hodnocení. Jinak nemám co bych vytkl. ()

Tyler:D

Perfektný film, natočený tak, ako to vie len Scorsese. Vidno, že tento film bol točený s radosťou. Výborná hudba, kamera a strih, k tomu tradične dobrý De Niro, diabolský Joe Pesci a Ray Liotta hrajúci v životnej forme. "You said I'm funny. How the fuck am I funny, what the fuck is so funny about me? Tell me, tell me what's funny!" 100% ()

JohnCZ

Dobrá gangsterka, u které mě však vadil fakt, že mi všechny postavy byly ukradené a nedokázal jsem se s nimi vůbec sžít, jelikož zm*di to byli všichni stejní. O mafiánech je mnoho záživnějších snímků. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta