8 MM

• Česko 8 MM (viac)

Súkromný detektív Tom Welles (Nicolas Cage) žije s manželkou Amy (Catherine Keener) a novonarodenou dcérkou pomerne pokojným životom. Jediné, po čom túži, je mať viac času, aby sa mohol venovať rodine. Jeho prianie sa takmer vyplní po dobre zaplatenom prípade. Okolnosti sa náhle zmenia v okamihu, keď prijme pozvanie od pani Christianovej (Myra Carter), vdovy po nedávno zosnulom priemyselnom magnátovi. Tom vôbec netuší, že prijatím jej pracovnej ponuky sa vydá sa na desivú cestu, ktorá navždy zmení jeho život. Stará pani objavila v sejfe svojho manžela 8-milimetrový film, na ktorom je sadistické porno, zachytávajúce surové znásilnenie a zavraždenie mladého dievčaťa. Vdova si najme Toma, aby zistil, či je film záznamom skutočnej vraždy - a ak áno, kto sa stal jej obeťou... (TV Markíza)

Claw

Po Fincherově "Se7en" můj druhý nejoblíbenější film, jaký jsem kdy v životě veděl (TOP 2). "8 MM" je úžasný mix více žánrů, které nelítostně zaplétají diváka, stejně jako hlavního hrdinu, do totálně zvráceného světa pornografie, úchylek, peněz, prostituce, násilí, korupce, kriminality, brutality, a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Ovšem zkrátit bych to mohl jako "nechutné peklo". Film je skvostně natočen, a i když nevsází na gore nebo snad něco takového, jasně sází na DOKONALOU atmosféru, jednu z nejlepších, co jsem kdy u filmu mohl zažít. Nicolas Cage se pouští lehkovážně do případu, který mu nekompromisně přeteče přes hlavu a sešrotuje jej tak, že z něj udělá vyšinutého agresivního maniaka, který naprosto nelítostně, brutálně, napůl v sebeobraně, napůl z pomsty, v šíleném návalu hrůzy, děsu, nevěřícné agónie a vzteku rozstřílí, umlátí, rozseká a upálí partu pornotvůrců, kteří se společně podíleli na vytvoření ultimátního pornofilmu – "snuffu". Zajímavá jsou řešení jednotlivých postav, kdy každá měla naprosto jiný důvod pro tento odporný zločin, vyjasnění tak mnoha původů zla a zvrácenosti v nás lidech obecně, a nakonec možnou přeměnu decentního a velmi inteligentního detektiva ve vraždící monstrum. Pro mě totální bomba, která mi ve všech ohledech naprosto sedla. Měl jsem pocit, že jsem pochopil každý detail filmu, každou větu a že i v nic neříkajících dialozích se skrývají velká moudra o životě, zlu a nás lidech samotných… /100% + FILM ROKU + TOP 10/ ()

FrodoF

Tak takhle by napínavé thriller měly vypadat - skvělá temná atmosféra, originální námět a charismatický hlavní hrdina, jeho pomocník i záporákové (Stormare a Gandolfini jsou opravdu dvojka k pohledání) . Při některých scénách jsem opravdu napětím nedýchal. ()

klerik

Temnota a realita v každom zábere. Skvelý Cage, uchvatný Schumacher - výnimočný (a drsný) zážitok... Pôvodne mi vadilo, že hlavný hrdina kôli cudziemu človeku, toľko ridkuje, ale, keď som trochu "dozrel" chápal som hrdinu oveľa viac. Detektívna práca je ukázaná vo svojej zdĺhavosti (niečo ako sledovačka vo VERTIGU) - výsledok je však skvelý a šokujúci... ()

Chrustyn

Jeden z těch nejlepších temných thrillerů a zároveň nejlepší Schumacherův film vůbec. Skvělá atmosféra, výborný Cage, démonický Stormare, temná hudba a originální, děsivý a uvěřitelný děj. Výborný thriller, který směle konkuruje i takovým klasikám jako "Sedm" nebo "Mlčení jehňátek". Je až s podivem, že to dělal člověk, který tak zprznil Batmanovskou sérii. ()

SeBig

Excelentní scénografie a vibe 90tek. Hodně dobrá kriminálka se skvostnýmy charaktery a hodně drsným zajímavým rozzuzlením. ()

Larrysbride

8mm je přesně ten typ snímku, který mne donutil zpochybnit vše, co jsem kdy o filmu věděla. Ať už jde o jakkoli kvalitně spracovaný snímek, tohle víckrát vidět prostě nechci. ()

LaciLC

Vynikajúcim filmom by som 8 MM nenazval, je len výborný. Schumacherov štýl obľubujem, aj keď mu nikdy neodpustím toho Batmana a Robina. 8 MM vyniká najmä kvalitnou temnou atmosférou, ktorá však občas zapríčiní, že film trochu nudí. Schumacher predsa z tej ponurosti trochu ubrať mohol, ale nevadí, výsledný dojem z filmu to vynahrádza. Herecké obsadenie je na vysokej úrovni (Cage, Phoenix, Gandolfini, Heald, Keener). Viac ako hlavný hrdina Nicolas Cage sa mi však páčil výkon Joaquina Phoenixa. Jeden z najlepších Schumacherových filmov. ()

classic

Americký režisér Joel Schumacher mi pripadá, ako na hojdačke, raz je hore, inokedy zasa dole, skrátka nakrúca, ako sa počasie správa na premenlivý mesiac Apríl, čo už tak v súčastnosti bohvieako neplatí. Najlepšie by asi bolo zabudnúť na nepodareného Batmana a Robina z roku 1997, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za čosi naprosto filmovo - katastrofálne, zlé a otrasné, že je vôbec obdivuhodné, ako sa Joel vždy dokáže znovu pozviechať, jednoducho, postaviť sa na nohy, a so vztýčenou hlavou sa opäť pokúsiť bravúrne režírovať. THRILLERY mu idú na jednotku s hviezdičkou, a tak už popri videných z tohto žánru, ako sú : Voľný pád, Klient a Čas zabiť, radím najnovší prírastok 8MM ku špičkovému, excelentnému a EXTRA napínavému snímku, v ktorom si zahral Nicolas Cage, keď ešte nebol na tom tak strašne, ako teraz, keď bol ešte vo forme ! Podáva extrémny herecký výkon, ktorý je sám o sebe - brutálny a nebezpečný. Sekundujú mu Phoenix, Gandolfini a Stormare, pričom posledne menovaní dvaja páni si strhli totálnych, hnusných a surových hajzlov, ktorých nenávidite od prvého momentu, keď ich prvýkrát na plátne uvidíte. Catherine mi trochu vadila, lebo volala mu vždy v najnevhodnejší čas, ale tvorcovia chceli tým asi uvolniť depresívnu atmosféru, ktorú scenárista ANDREW KEVIN WALKER dokáže fascinujúco písomne sprostredkovať a režisér SCHUMACHER je ozaj MACHER, ktorý má svoj typický štýl, ako slová preniesť na OBRAZ, ktorý je aj s prispením kameramana Boba Elswita vskutku nepríjemný, až sa vám poriadne zaderie pod kožu, a to myslím úprimne vážne ! Hudba, strih a výprava sú na vysokej úrovni ! Miestami mi film pripadal nelogický, napríklad, ak by chceli, tak by sa kľudne dostali k detektívovej žene, čiže mohli by ho vydierať... ? , ale inak som takmer maximálne spokojný, pretože sa to postupne zobrazuje vo svojej celej nahote, a ani diváka nikto nešetrí, nikdy si nikto nedá servítku pred ústa, všetko a všetci sú absolútne nekompromisní, a mne nezostávalo nič iné, iba vstrebávať políčko za políčkom, a byť k tomu postupne, systematicky zhnusený, že Mary Ann Mathews bola zrejme veľmi naivná, keď očakávala, že prerazí v Mekke Filmu - v Hollywoode, len to by na úvod určite nesmela spoznať zvrhlíkov - Eddieho Poolea i ziskuchtivého Dina Velveta, pričom aj taký Tom Welles zisťuje, kde je pes zakopaný, čo už bohužiaľ Max California sa nikdy nedozvie. ()

marhoul

Taky se postavím do fronty fandů, kteří s klidem na filmové duši 8MM řadí vedle takových pecek, jako třeba SE7EN. Prvně jsem tuhle tematicky odpornou záležitost viděla při premiéře v kině Vesmír, silná emoce ve mně zůstala dosud. Méně než plný počet nemůžu dát ani s dostupem let, čas od času na snímek natrefím a mrazí mě v každé scéně. Do mě se tedy atmosférou Joel trefil přesně, Cage s Jáchymem skvělí, přes bednu to možná tak silně nevypálí, ale pokud jednou přijde doba, kdy se bude snímek opět bude promítat na stříbrném plátně v kombinaci s velkým zvukem, neváhej! Krásně natočený film. ()

heyda

Skvělý námět, perfektní atmosféra, zpracování taky není nejhorší. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na postavu, kterou hraje Nicolas Cage, ale zvykl jsem si a dnes už bych si tam nikoho jiného nedokázal představit. Přesto mě tento docela solidní thriller s drsným námětem nestrhl natolik, jak bych si představoval a jaký je potenciál tohoto snímku, a proto zůstanu u krásných 4 hvězdiček. ()

Stanislaus

8MM nabízí vskutku syrový a surový exkurz do světa toho nejbrutálnějšího pornoprůmyslu, v němž se zcela stírá hranice mezi zvráceným potěšením a chladnokrevným vražděním. Zaujalo mě vykreslení hlavní postavy Toma Wellese, který v průběhu vyšetřování postupně čím dál více zabředával do případu, přičemž po jeho vyřešení už nebyl (a ani nemohl být) takový jako dřív. Vedlejší role v podání Joaquina Phoenixe přidala do děje trochu humoru, jinak šlo o zcela depresivní příběh o zvrácených lidech a jejich zvrácených choutkách, čemuž "vévodila" postava Machine. Nejvíce mě upoutala poslední třetina filmu, která neměla chybu, co se týče napětí a akce. ()

Dr.film

Další vydařený scénář z dílny Andrew Kevina Walkra si ani zde s divákem nebere přílišné servítky. Jeho precizní vykonstruovanost vzal do rukou výtečný Joel Schumacher a vdechl do něho patřičnou syrovost a zběsilou brutální náladu. Nepokažený a hustě nasáklý thriller atmosférou na dané téma. ()

Ivoshek

8 mm je mimořádně povedený thriller s neveselou, trošku Chandlerovskou atmosférou (pozn. pro fanoušky Přátel - nemám na mysli Chandlera Binga). Film má výbornou gradaci s tím, jak se detektiv stále více noří do případu a poznává bahno undergroundového pornoprůmyslu. A pointa je taky bezva. ()

Roman.Ticka

Drsný film o ještě drsnějším podsvětí, které bohužel existuje a je dobré o tom vědět! Nick je zde v přesně padnoucí roli bijce za spravedlnost s notnou dávkou empatie, která ho dostane až na samé pocitové a myšlenkové dno. Pro citlivější nátury je lepší sledovat art a výkon herců i zajímavého Phoenixe, než samotný děj.... Nickův druhý nej film po LLV. ()

honajz

První půlka je takové skoro obyčejné pátrání po zmizelé půlce, kdy by to i připomínalo třeba chandlerovky, ale to by tam musely být cynické dialogy. Jenže o tom tenhle film není - ten je o zlu v lidech. A může se skrývat třeba v napohled naprosto neškodném a hodném sousedovi. To je ostatně známa věc - většina známých masových vrahů nevypadala na pohled jako vrazi a lidi často byli šokovaní, že jo, a odmítali tomu uvěřit. Obyčejný detektiv se setká s lidským zlem tak hodně z první ruky, jak ani nechtěl, a poznamená ho to nejspíš na celý život. Jenže film je taky o tom, že každý člověk má svou cenu. Minimálně pro ty, kteří ho mají rádi nebo mu na něm záleží, a možná by to i dotyčného udivilo, že takoví existují. Druhá půlka filmu je pak akční odhalení a cesta za pomstou. Kupodivu obě půlky spolu slušně koexistují. Některé věci mi přijdou nedořešené a manželka je až moc s tím svým tvrdohlavcem trpělivá, ale jinak je to napínavé a funguje to i jako řekněme morální apel, nakolik je toto slovo už zprofanované. ()

TheEvilTwin

Zvrhlost největšího kalibru a současně snad nejkvalitnější filmařina, kterou jsem za poslední měsíce viděl. Joel Schumacher na co sáhne, to se mu povede a tady je to stejnětak. Cage a J. Phoenix je hlavní duo cápků vyšetřující pravost hardcore snuff porna z podsvětí, ale jejich zvědavost je zanese tak hluboko, že sami budou muset bojovat o život. Napětí se dá už od prvních minut krájet, prostředí zvrhlého porno undergroundu je zachyceno tak syrově, odporně a autenticky, až je divákovi zle a celá tahle detektivní jízda hlavní dvojky je tak neuvěřitelně napínavá a strhující, že jsem hltal každou scénu naplno a propotil celý polštář. Dojde i na násilí, odzbrojující hudební podkres i vizuální zachycení některých zvěrstev (ikdyž tady bych snesl i více) a když přidám skvělé herecké výkony, které se po dlouhé době dokáží vrýt do paměti, tak nemůžu jinak než za plnou palbu. Mrazivý must-see oldschool thriller, který se rozhodně na filmovém poli jen tak nevidí. ()

MM11

Mezi úspěchem a krachem je zdá se jen mizivý rozdíl a Joel Schumacher se o tom příslovečně dokola přesvědčuje. Jeho sinusoida má nadále nepředvídatelný směr a může vyletět k obrátkám nevídaným bez zjevného důvodu. Obrození pro Schumachera a Nicolase Cage má název 8 MM. Pro obě veličiny Hollywoodského nebe to bylo jako svěží vánek, ovšem film samotný tak nepůsobí. Drsný thriller není pro slabší povahy. Je napínavý, mrazivý a téměř bezchybný. A co Schumacher? Ve stejný rok natočil podprůměrný plivanec Bezva polda. Sázka na něj je hold o nervy.... ()

GigaPudding

V novinách je to každý den, v televizi taky každou chvíli, na internetu a všude. Prostě existují lidé, se kterýma je něco vážně špatně a přesně o tomhle je tenhle film. Čekala bych, že ne každému asi sedne trochu překvapivá hudební kulisa v první polovině filmu, která podle mě je lehce mimo a hodila by se spíš do detektivky o něčem jiném, ale s tím co má nakonec přijít bude asi divákovi docela jedno jakou to má hudbu. Točil to Joel Schumacher a je to americký film, ne srbský, takže se na to nejde cestou explicitního násilí, které stupňuje svou brutalitu čím víc se blíží konec, ale i tak to podle mě má podobně silný efekt, protože stejně jako u Srbského filmu i tady jde o snuff a lidi co ho točí a co se na to dívají. Prostě čím hlouběji se Nicolas Cage dostává při pátrání po původu pásky osmimilimetrového filmu s vraždou mladé dívky, tím horší to je a zase se to dostává k tomu, že prostě s některýma lidma je něco špatně a nikdy to nic nespraví. V tomhle filmu je to navíc výborně ztvárněné, s velmi napínavým stupňováním děje a silným závěrečným vyzněním filmu. Navíc je to taky zajímavý důkaz toho, že Nicolas Cage sice automaticky přijímá všechny nabídnuté role, ale pokud má kvalitní scénář, tak z toho dostane i slušný výkon :). 8mm se v klidu může stavět do stejné ligy vedle Sedm nebo Mlčení jehňátek. ()

Othello

Při sledování filmu to jednomu přijde neuvěřitelné, ale jedná se o realizaci předělaného scénáře, od které se jeho autor Walker distancoval, protože byl dle něj zásadně odlehčen, s čímž měl už zkušenosti od produkce Se7en, kde se za něj ale postavil Fincher, takže jeho vize zůstala netknutá. Zde se Walker nesmířil s pojetím soukromého očka ve stylu Dicka Tracyho, který v jeho scénáři má být spíše maloměšťácký balík, co tráví víkendy na bowlingu, nelíbilo se mu použití overvoice zavražděné, odmaskování hlavního záporáka či vysvobozující dopis v závěru. Všechny tyto přepisy měl na svědomí právě Schumacher, navrátivší se ze svého mexického sabatiklu, kam se uchýlil vyčerpán produkcí posledního Batmana. Ten dostal scénář k úpravám na základě důvěry v to, že jej trochu proloží jemnější nótou. Jenomže Schumacher se nevrátil z Mexika jenom odpočatý, ale také s určitou hořkostí, takže sice zničil Walkerovu vizi o tom, jak průměrný předměstský yupík není schopný pohlédnout do propasti, aniž by jej to do konce života nezničilo, ale přestavěl ji na tezi o neuchopitelnosti, iracionality a všudypřítomnosti naprostého zla. Díky tomu, že většinu filmu probíhá pátrání a noření se hlouběji a hlouběji do stoky ilegální pornografie, vzniká tak i ona struktura onoho zla, kdy v čisté podobě ho znázorňuje Machine, jehož využívá ke svým uměleckým ambicím režisér Dino Velvet, kterého využívá z hlediska prostého mamonu Eddie Poole na nějž je navázáno ze stejných pohnutek množství dalších ryb. Parádní Elswitowská zšeřelost a vybledlost záběrů tohoto podzimního příběhu v kombinaci s pohledem na skomírající pornografické prostředí v důsledku příchodu internetu, neustálá přítomnost konce (prázdný obří dům mrtvého magnáta, listím zasypaný šedavý domov protagonisty na konci ulice, stejně jako domov hlavního záporáka, který dokonce sousedí rovnou s hřbitovem) a zasazení větší části snímku do vybydlených oblastí New Yorku či Los Angeles určitým způsobem uzavírá devadesátá léta. Vše se pomalu přesouvá do počítačů, ulice se vybydlují, místa setkání pustnou, staré struktury se přetrhávají a každý si z těchto divokých let nese nějaké šrámy, které doufá, že mu nikdy nikdo nepřipomene. PS: 8mm byla moje dětská VHS klasika, kterou jsem svého času viděl tak 2x do týdne a s BluRay edicí se mi konečně vysvětlily některé detaily, které jsem tehdy nepochopil, z nichž nejzásadnější bylo, že kvůli ořezu nebylo poznat, jak vlastně Machine zabije Maxe. Ten záběr byl sám o sobě useknutý kvůli ratingu a na videu se nedal rozklíčovat už vůbec. Další záhadu si můžu odškrtnout ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (viac)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage

17.11.2019

Nicolas Cage ztvární Nicolase Cage v tom nejvíc nicolasocageovském filmu o Nicolasi Cageovi vůbec. Kultovní herec známý například z filmů Tváří v tvář, Con Air nebo 8 MM se čerstvě upsal snímku The… (viac)

Když si někdo koleduje o „odpad“

Když si někdo koleduje o „odpad“

24.08.2008

Direct-to-DVD. Zní to jako nadávka, že? A většinou zaslouženě. Hollywoodská studia už dávno zjistila, že DVD (resp. blu-ray) trh je pro ně zlatým dolem. Zisky z prodeje na „plackách“ dosahují… (viac)

Pekelná a prokletá pokračování

Pekelná a prokletá pokračování

05.02.2007

Většina lidí, která tvrdí, že americký film je v krizi, svou tezi argumentují výčtem všemožných adaptací, předělávek a pokračování. Aby měli takoví jedinci na co nadávat a čím argumentovat i v… (viac)