Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Flego

Tej mystickej mytológie je príliš veľa, hoci nepochybne vtedajší ľudia boli úzko spätý s mystikou a pohanskými zvykmi. Tvorcovia si zrejme mysleli, že to pomôže príbehu, opak bol pravdou. Po technickej stránke je film v poriadku, len strih je zvláštny a nepôsobí dobre. Severan zostal na polceste a úspešne sa priradí k bečkovým snímkom. ()

rikitiki

Pokud máte chuť na kruz severské středověké etnografie, tak jste film zvolili správně. Vše je temné, depresivní, magické rituály se střídají s haluzními vizemi a většinou se hrdinové válí v bahně. Vztahy mezi lidmi? Jedna velká hrůza, vraždí se, znásilňují, vykořisťují…. Mezi tím jeden chlápek, mnohem později známý jako dánský kralevic, snuje svoji pomstu a přitom se dozví něco, co vědět nikdy nechtěl. Plastikami přežehlená Nicole Kidman se do tohohle drsného světa hodí asi jako Viking na hlavní roli v Labutím jezeře. …  Celkově mě to nimrání se v bahně skutečném i morálním otravovalo. Postavy nejsou nijak dobře prokreslené (a není to jen tím, že většina scén je temná), zejména, když to má být příběh o ambivalenci dobra a zla. Motivace některých je záhadou, asi ta středověká mystika. Délka filmu to doráží. SHRNUTÍ: Když ještě Hamlet řešil svoje problémy sekerou a ne uhýbavými řečmi. ()

BMW12

O filmu jsem téměř nic nevěděl, předpokládal jsem, že půjde alespoň trochu o historický film, jenže on to byl docela psycho film. Zápletka filmu je taková klasická, zabijou mu tátu a syn prahne po pomstě. Alexander Skarsgård ani Anya Taylor-Joy mi nevadili, ovšem co mi vadilo byly celkem brutální scény, resp. spousta záběrů byla plná krve a některé scény byly dost temné, např. závěrečná bitva vůbec nebyla přehledná, jak tmavé prostředí tvůrci vytvořili. Po konci filmu jsem se sám sebe ptal, co mi ten film dal, co si z něj zapamatuji. Odpověděl jsem si však, že by se nic nestalo, pokud bych ten film neviděl. ()

hrona

Je nutno podotknout, že Seveřan není vůbec tím jak se tváří, není to žádná řezníčina, potoky krve tu také nelze očekávat. Celý příběh, ač je postaven na pomstě a takřka banálním příběhu , ukazuje běžné zvyky Vikingů, spousty rituálu, snových vidin a celkovou silnou víru v jejich božstvo, což se projevuje i ve vizualizacích, samozřejmě to neznamená, že by se člověk akcí nudil, jen brutalita zde není záměrem.. Jsem velkým fandou seriálových Vikingů, a potěšilo mě, že tam kde v seriálu opustili právě klasické tradice a rozjeli akci, zde u filmu se udrželi meze až do úplného konce . Biják rozhodně není pro každého, nebojím se i tvrdit, že někomu přijde divný, ale za mě jednoznačně ano. Výborný hudební podkres včetně zpěvů + nádherné lokace, dělají z této mytologické tragédie velkolepý zážitek. ()

Ivoshek

Dobrý, dobrý to bylo. Je to v dobrém podobné Barbaru Conanovi (tomu z roku 1982, ne té nové sračce). Když je tu násilí, tak je to full retard násilí s usekanými nosy, vyhřezlými střevy a upálenými vesničany. Muži jsou velcí a svalnatí, ženy jsou přitažlivé a občas kouzlí. Taky jsou tu rituály, magie, severská mytologie a Island. Místama mi akorát ve druhé půlce přišlo, že by se dalo popohnat tempo. Ale jináč jsem spokojenej. Viděl jsem to teda v kině, kde dělá kamera a hudba dost. Nevím, jestli by to takhle dobře fungovalo i na telce. ()

TheEvilTwin

Na seveřana jsem šel úplně naslepo jen kvůli hypu kritiků, a o to víc mě čekalo překvapení, když jsem zjistil, že na plátně jsou jména jako Hawke, Taylor-Joy, Kidman, Dafoe a Alexander Skarsgard, který se vizáží do role vikinga snad narodil. Na druhou stranu film rozhodně nebyl takový, jak jsme asi všichni netrpělivě očekávali. Robert Eggers u mě slow-burnama jako je Maják a Čarodějnice příliš nezabodoval, a tak jsem v koutku duše doufal, že podle ohlasů kritiků bude Northman stará, drsná, krvavá vikingská řežba, ve které budou vnitřnosti lítat z plátna, ale pravý opak je pravdou. Krve zde zas tak není, akce je taky poskromnu a o něčem velkolepém jen těžko mluvit, na druhou stranu jde z filmu vidět obrovský rozpočet, kvalitní herectví, šíleně barvitý, hravý a nápaditý vizuál, který šikovně pracuje se světlem/tmou a kontrastními barvami, dále dobře kombinuje famózní venkovní scenérie a dělá z filmu poměrně syrovou a autentickou podívanou z oné doby. Co už mě ale potěšilo méně byl celkový vývoj filmu, který v první polovině zábavně navnadil na jatka, ale v polovině druhé se jak naschvál vydal úplně, ale úplně opačným směrem - většinu stopáže začaly tvořit doslovné dialogy, monology hlavního hrdiny (typu: “Já tady mám meč, teď si ho ukryju pod trávu…”), které opět doslovně vyprávěly veškeré jeho myšlenky, jež ale vůbec vyřčeny být nemusely. Celý film se u mě vlastně hroutí na tom, že se až moc noří do světa snů a myšlenek, působí až přílišně filozoficko-ezotericky a místo vikingů dostáváme takový mix všeho, jen ne akce. A přitom je celá tahle mysticky vystavěná mytologie kolem jejich národu, proměn ve vlky, rituálů, Valkýr a Valhally v začátcích podána tak skvěle, ale ve výsledku nepoměrně přehlušuje jakékoli jiné aspekty filmu, až mám po projekci v hlavě jen barevné obrázky z vizí. Jestli je to dobře, nebo špatně, to asi každému po chuti, a proto se dají pochopit kritické pětihvězdy i dvojhvězdy, ale mám takové tušení, že po druhém dni vstupu do kin hodnocení filmu z 95 % drasticky spadne níže. Někdo bude naříkat, někdo bude jásat - já však zůstávám nevzrušený a budu předstírat, že mě tenhle fail nemrzí… ()

Othello

Miliusův Conan the Barbarian pro současnost. Tedy hrdá barbarská sekaná, která se nad sebe nepovyšuje nějakou subverzí či poučeností, naopak se rochní ve své bájeslovné naivitě a tedy vytváří vnitřní svět, který spolehlivě funguje ve vytyčených hranicích. Když se do něj vnoříte, je to prvotřídní zážitek. Je zajímavý a potěšující sledovat po deseti letech ten opatrný návrat ambiciozních formalistických blockbusterů, vzorujícím meta-čtení (dále viz Reevesův Batman či Villeneuova Dune) zpátky do kin poté, co byly na nějakou dobu naprosto vyhubený. Z toho období je dobré připomenout například Immortals, které mají s Northmanem hodně společného (zaznamenávají přesně ten mezistupeň, kdy jsou události na pomezí skutečnosti a mýtu a navzájem se ovlivňují) a jejich nepochopení a neúspěch uzavřeli de facto kariéru Tarsema Singha. ()

HellFire

Revenge flick, který se až příliš utápí ve své snaze o co nejlepší umělecké podání. Co se bojových scén týče, tak je obdivuhodné, že se je režisér snaží točit tvz. in camera, ale o to víc jde poznat, že se všichni drží zpátky a v konečném důsledku to působí nevěrohodně. Moc se nepovedl ani casting. Nicole Kidman tápe a kromě pár herců se do svých rolí nikdo nehodí a jiskra mezi hlavními představiteli rozhodně nepřeskočila. Mnohem radši bych se díval na neznámé obličeje, ale chápu, že Eggers dostal příležitost natočit si další film hlavně díky tomu, že do něj obsadil známé ksichty, protože jeho filmy rozhodně nevydělávají vysoké sumy. Takhle se dal film aspoň dobře propagovat. Paradoxně mu to vůbec nepomohlo, protože kiny prošuměl. A každému divákovi musí být jasně, proč. Tohle opravdu není film pro masy. ()

Necrotongue

Tolik jsem se na film těšil, a teď z něj mám tak nedobrý pocit. Hned zpočátku se mě zmocnilo neblahé tušení; princ Amleth, otec zavražděn strýcem, který mu v tomto případě nakapal do ucha meč, kolaborující matka; ale utěšoval jsem se tím, že vikingskou verzi jsem ještě neviděl. No, bylo mi to houby platné, protože tlupy s hygienou to nepřehánějících seveřanů byly sice malebné, jenže mi k nim nesedělo jejich vzletné vyjadřování. A to mi vadilo opravdu mocně a rušilo mě to po celou nemalou stopáž. Nevím, na mě to spíše působilo tak, že se děj odehrával v křesťanských základech budoucí Anglie než mezi divokými uctívači Ódina. Abych to zkrátil: mnoho řečí, málo činů, občas nuda, zbytečně dlouhé. Za mě tedy zklamání; přitom potenciál by tu byl. / Poučení: Točíš film z období raného středověku? Zapomeň na oxfordskou angličtinu. ()

JASON_X

Temná a zároveň výsostně poetická až artová fantasy, která má málo společného s obdobnými staro-/středověkými řežebnými krváky a la Hollywood, ale připomíná spíš zfilmovanou severskou ságu, nebo antickou tragédii. Pro mě tedy hodně příjemné překvapení. Pohanství, mytologie, náboženské a válečnické rituály, muchomůrkové i spontánní vize prolínající se přirozeně s realitou, k tomu navrch syrovost, brutalita, autenticita mnohých výjevů a jako vizuální bonbónek několik známých islandských lokací. Ale co vzpomínám, tak třeba příbuzný Refnův Valhalla Rising mě zaujal ještě o něco víc, ani Skarsgårdův chvilkový přerod z krvelačného berserka v něžného zamilovance s vlhkýma očima na mě nepůsobil příliš důvěryhodně, a třebaže Taylor-Joy je jinak megasympatická, tak její "ruština" připomínala spíš krční nemoc. Takže pátou hvězdu si prozatím ponechám do případné druhé projekce. ()

luka4615

Režisér Robert Eggers mě zaujal už při svých starších projektech, takže když byl oznámený The Northman, neměl jsem pochyb o tom, že opět dostaneme mytologickou podívanou, na jejíž skryté významy si divák musí přijít sám. A měl jsem pravdu. The Northman je totiž nekompromisně brutální podívaná s výrazným mystickým podhoubím balancující na hraně halucinace a snu, která v epických sekvencích vyobrazuje trnitou cestu za pomstou a přijmutím svého nevyhnutelného osudu. Režisér zde pak dokonale snoubí onu mystičnost se surovou akcí, což v úchvatných reáliích Islandu vypadá zkrátka monumentálně. Přičtěte si k tomu i precizní kameru a dostanete něco, od čeho zkrátka nedokážete odtrhnout zrak. Samostatnou kapitolou je zde pak atypicky úderný soundtrack, který patřičně dokresluje atmosféru celého snímku. Nesmím zde samozřejmě opomenout herecké výkony ústřední trojice v podání Alexandera Skarsgårda, Anyi Taylor-Joy a Nicole Kidman, jejichž animálnost a éterická křehkost se po celou dobu stopáže dokonale doplňuje a vytváří nečekaný dějový oblouk. Co tedy dodat na závěr? The Northman určitě není pro každého, nicméně pokud máte v oblibě vikingskou mytologii a předchozí filmy režiséra Eggerse, tak Vám stopáž čítající 136 minut uteče až podezřele rychle. Tohle se totiž vážně moc povedlo a už teď se nemohu dočkat, až si tuto brutální mýtickou epopej pustím znovu. Výborná práce! „You must choose between kindness for your kin, and hatred for your enemies.” ()

Morholt

Tady vlastně k dokonalosti chybí jen to, aby Seveřané mluvili staronorsky. Jinak je to přesně vyvážený mix osudového příběhu s mytologií a krvavou řezničinou. Co vytknout není ani hercům, jejichž výkony nepostrádají jistou teatrálnost, ale ta divadelní dávka je přesně taková, jaká má být. Líbilo se mi jak dbá Eggers na detaily, což pro mě znázorňovali kupříkladu koně. Není tu žádný šlechtěný klusák či ohromná fríská kobyla, ale jen a pouze silní poníci, na kterých tehdejší válečníci skutečně jezdili. O samotném životě ve Skandinávii 9.století sice určitou představu máme, ale asi nikomu se zatím nepovedlo přetavit jí do taková podoby, že si člověk mohl říct "Jo, takhle to bylo."  Až doteď. Totéž platí pro rituály a tuším, že je to poprvé, co jsem na plátně nebo obrazovce viděl Valkýru. Marvelácké blbnutí nepočítám. Za mě pecka a kdyby si chtěl vzít Eggers po Hamletovi do parády Macbetha, vůbec bych se nezlobil. 100% ()

mm13

Hamlet v rúchu Conanovom bez najmenšej pridanej hodnoty. Severan sa len tvári, že je viac, než "vikingskou" exhibíciou, ktorá si pohodlne pláva na pretrvávajúcej vlne popularity a príťažlivosti daného prostredia. ()

Lacike

Konečne sme sa dočkali zase raz jedného poctivého drsného chlapského filmu. Zápletka je jednoduchá báchorka o pomste a film rovnako ako hlavný hrdina ide po nej celý čas priamočiaro bez nejakých zložitých odbočiek alebo hlbšej psychologickej sondy postáv. Čo rozhodne nie je žiadny nedostatok. Taký štýl si holt zvolil rejža a všetko stavil na fenomenálnu atmosféru a dokonalú technickú stránku. Presne tak ako fungoval audiovizuálne dokonale Barbar Conan, tak rovnako dokonale funguje aj tento film. Kto sa chce nimrať v nejakých hlbokých myšlienkach, tak nech si dá repete predošlých artových pičovín od tohto rejžu. Tu prepašoval len občasné psychedelické scény rôznych rituálov, vďaka ktorým nedávam plný počet. Asi to k tej dobe a postavám patrí, ale mňa to príliš nebavilo. Celkovo som ale nadšený. Určite si to tak skoro nepustím, ale raz za čas mi niečo takéto barbarské sadne. Som zvedavý, či sa Janko z Medievalu kvalitami k tomuto aspoň trochu priblíži. Bude to mať sakra ťažké. 8/10. ()

ScarPoul

The Green Knight odo mňa dostal plný počet. A bolo by hlúpe rovnaké hodnotenie Northmanovi odoprieť. Atmosférou, formálnou stránkou aj príbehovou štruktúrou sa tie filmy totiž veľmi podobajú. Eggers je majster rozprávač a jeho historické filmy (ak ich tam vieme teda zaradiť) nesú tak silný autorský rukopis, že rezonujú obrazom, zvukom ( perfektná hudba), a prostredím. Všetko spolu korešponduje. A hoci herecky je tu na úrovni len ženské osadenstvo, tak to vôbec nevadí. Koketovanie s fantasy, kruté súboje, epické finále a prostredie Islandu robia svoje. Najdospelejší Eggers aj preto, lebo ide viac k divákovi (ak sa to tak dá nazvať). Za mňa obrovská spokojnosť. Keby sa podobné historické epopeje robili aspoň raz do roka, bol by som veľmi spokojný. Soundtrack povinnosťou. ()

Gwaihir

Vikingové a jejich drsné každodenní bytí plné krve a potu, v němž vládou odkazy mytologie a zvířecích předků, ožívá v úžasně atmosférické podívané balancující na mlhavém rozhraní skutečnosti a halucinace a líčící své prosté vyprávění o zradě, pomstě a lásce hlavně za pomoci obrazů a zvuků. 85 % ()

BoPo

Je tam vidieť tú veľkú snahu o čo najväčšiu autentickosť. Vizuálna stránka naozaj vydarená a rozhodne nelacná. Kladie sa veľký dôraz na pohanstvo a rituály. Máte teda predovšetkým dojem dvoch hodín dejepisu, než že by ste sledovali niečo strhujúce. Som zvedavý, kedy konečne praskne bublina menom Anya Taylor-Joy. Veď ona má na svojom konte jedinú dobrú vec, a to Rozpolcený. A prečo tam k*rva bola Nicole Kidman? Dáte si prácu, že všetko cez oblečenie až po neviem čo vyzerá realisticky a Vám tam neustále pobehuje botoxový ksicht? Najväčším problémom, spoločný s filmom Čarodějnice, sú dialógy. Necítiť z nich žiadny život. Je to kostnaté citovanie akýchsi vznešeností a blábolov o živote, a smrti. Zaujímavá nuda či lepšie povedané nudné zaujímavosti, ktoré tými 2* možno chválim až moc. ()

Tommassi3

"Vrátím se pro tvé srdce !! A tvá matka a já ho pak společně sníme.." Artista Eggers ve své další formální parádě stvořil široko daleko nejlepší biják s vikingskou tématikou.. ()

Marcos22

Eggersův "revenge" majstrštyk, ve kterém se film stává uměním ve své nejčistší a nejryzejší podobě. Robert Eggers se nechal po vizuální stránce inspirovat Aronofskyho Noem, přidal na syrovosti prvky ze seriálové Hry o trůny a vytvořil jeden z nejosobitěji natočených opusů, na motivy severské legendy o jutském princi Amlethovi, v dějinách kinematografie. To vše zabalil do nádherných nehostinných irských scenérií, věrně nahrazujících Island, a prvotřídní vizuální vjem podpořil podmanivým ikonickým severským folkovým soundtrackem s titulní písní Yggdrasill od dvojice Robin Carolan & Sebastian Gainsborough. Výjimečné dílo zasluhující výjimečné hodnocení. 💯% (ČSFD projekce, 13.04.2022) ()

vurhor

Tak se ukázalo, že Robert Eggers umí točit i sakra dobrý filmy, který nejsou horory. Seveřan svým stylem v mnohém připomíná takového hamletovského Barbara Conana, ovšem jelikož to točí rejža, který místo dialogů ke svému publiku promlouvá především skrze podmanivý vizuál a atmosféru, tak na rozdíl od Arnoldova dobrodružství má i větší hloubku. Což se ale zrovna od Eggerse, jehož předchozí filmy rozhodně nejsou podívané pro masy, dalo čekat. A i přestože mě severská mytologie upřímně nikdy moc nebavila, veškeré sekvence, které se jí zabývají, mi přišly parádní. Nejlepší je samozřejmě kratičká scéna s Valkýrou, během které mi i přeběhla husina po zádech. Film si navíc dává dobrý pozor, aby to s těmi nadpřirozenými faktory moc nepřeháněl. I přestože tam jsou, nejsou divákovi surově cpány pod nos, což jenom dodává na kouzlu celého filmu. Druhá polovina trochu ubere na plynu, plus někdy jsem se nad chováním hlavního hrdiny musel poškrabat na hlavě. Možná i onen motiv pomsty bych udělal víc destruktivní, nicméně závěr má snímek jaksepatří uspokojivý. Nenechte se zmást trailery. Seveřan rozhodně není nějakou akční jízdou, kde jen sviští sekyry a meče. Je to v podstatě mysteriózní vikinské drama o akceptování osudu, které dokazuje, že kdo se vydá na cestu pomsty, měl by rovnou kopat dva hroby.  Průměrné 4* ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze