Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Kudly4

Vikinská, studená, syrová pomsta. Za mě ale mohlo být méně, toho mytologického žvanění, ale budiž. Naštěstí jsem se nenudil a nechybí několik povedených brutálních scén (beznosáč top). Slabší čtyrka. ()

Trajektt

Pomsta je záludná věc. Mnozí z nás ji pocítili již v raném dětství, kdy měli problémy s jinými dětmi, kteří jim na pískovišti rozdupali pár postavených skulptur a jiných uměleckých děl, které byly těžce vyrobeny takzvanými bábovičkami. Nebo někteří nedostali od rodičů nějakou hračku, kterou strašně moc chtěli a kterou caparti v okolí jí dávno měli. Tam je ten důvod k pomstě a nenávisti zcela na místě a v tom malém človíčkovi to vře a někdy ta zloba a revolta vejde na povrch již v dětství třeba přidáním se do nějakýho toho dětskýho gangu, kterých je na místních sídlištích habaděj a v tom horším případě to v tom malém človíčkovi bublá až do dospělosti, kdy se z něj stane černá ovce společnosti trpící různými obsesemi nehodící se do tohoto světa. Náš malý viking Amleth je typickým příkladem druhé alternativy a to protože se mu v dětství stane taková nepříjemnost, kdy mu před jeho očima zabijou otce, který je vůdce místního gangu loupeživých vikingů. Po nepříjemné očité zkušenosti se snaží zabít i jeho maličkost a jemu se naštěstí podaří frnknout na malé loďce pryč. Touto zdrhací metodou se řídí bezmála půlku života, kdy si v sobě pěstuje svou nenávist a kuje pikle na konečnou vendetu. Mezitím vidíme jeho bloudění světem, kde se přidává k obávaným bojovníkům severu k takzvaným berserkům, kteří jdou do každého boje doslova hlava nehlava. Jejich odvážnost a krutost historikové připisují zejména pojídáním různých halucinogenních hub a nadměrnému popíjení v té době dostupného alkoholu. Taktéž měli své rituály a oděv, který se skládal z medvědí či vlčí kůže. U rituálů popíjeli chlast a vzývali své pohanské bohy za zpěvu svých chorálů připomínající kapely a la Rammstein. Náš hrdina taktéž věřil v předurčený osud, který mu zvěstovaly sjetý sudičky, které se v severské mytologii nazývají norny a jelikož zde uvidíme nejednu hollywoodskou superstar typu Nicole Kidman, tak se můžeme těšit i na nějakou tu lovestory, která je zabalená v bojovém hávu vykonávající se pomsty. Nádhernou krajinou překrásného Islandu, který se však natáčel ve většině případech na irském ostrově můžeme vidět po dobu více než dvou hodin nádhernou epickou story připomínající svou barvitostí příběh z Pána prstenů. Kromě známých hollywoodských celebrit zde můžeme zahlédnout i několik méně známých herců a hereček, z nichž vyčnívá islandská zpěvačka a herečka, kterou zná celý svět jako Björk a která si zde zahrála slepou nornu Seeress, která se našemu hrdinovi zjevuje ve snech. Kdo má rád historické řežby, které jsou mírně řízlé fantasy prvky a které jsou nasáklé všudepřítomnou pachuťí pomsty si přijde na své a ten čas strávený u tohoto filmového počinu mu zkrátka uteče jako voda. Za tuto severskou pohádku, která rozhodně není pro malé děti, ale která zajisté pohladí nejednu duši pomstychtivých jedinců dávám zasloužených 100%. ()

silentname

Keď som minulý mesiac zakončil dvomi "F"-kami, prečo neotvoriť tento mesiac dvomi úplne opačnými známkami. Dve návštevy kina za jeden deň a hneď dva skutočne kvalitné filmové náklady. Každý ale z iných dôvodov. "The Northman" opäť potvrdzuje, že Robert Eggers je majstrom čo sa týka filmového remesla a prináša ďalší výnimočný filmový zážitok, ktorý stojí za to vidieť. Po vizuálnej stránke absolútne strhujúce dielo, príbeh, ktorý síce poznáme od čias Shakespeara, ale vždy stojí za to ho vidieť a dokonca to film aj celkom dobre reflektuje. (Nech mi nikto nehovorí, že podobnosť medzi Amleth a Hamlet je čisto náhodná). Je aj pravda, že tentokrát sa rozhodol Eggers priniesť aj nejaké pozitívne ľudské emócie. A kým iným to vadilo, ja som mal pocit, že obaja tomu dali istú dávku úprimnosti. Najmä je to v dobrom kontraste, keď si uvedomíte koľko jedu má vo svojom srdci iná postava. A v tomto smere to podľa mňa slúži ako veľmi dobrý kontrast medzi jednotlivými linkami. Natočené je to bravúrne, hudba je super, atmosféra filmu vynikajúca a neviem ani čo by som nejako vytkol mimo toho, že občas si Eggers tak nejako dáva referencie na svoje predošlé filmy. Referencia na "The Witchmi nevadila, no nemyslím si, že na "The Lighthouseto bolo nutné tiež. Ale mimo to si myslím, že toto je solídny historický náklad, ktorý ako filmoví milovníci oceníte. Hodnotenie: A ()

jarous

Prostě se mi film nelíbil a nesedl mi. Je to takové podivně udělané. Napůl mystika, napůl realita. Ovšem rozlišit zrovna co je co, se mi nezdařilo. A ani hudba mě nenadchla. ()

Claw

„Seveřan“ přináší do filmového průmyslu svěží závan čerstvého vzduchu díky svému jedinečnému pojetí drsného příběhu o pomstě, přičemž stále připomíná složité nápady Roberta Eggerse a je zářným příkladem jeho tvorby. Film, který vznikl s rozpočtem 90 milionů dolarů, přináší komorní postoj k osobnímu příběhu o pomstě, na který nejsou diváci u tak odvážného a divokého tématu zvyklí. Někdo může říct, že vyžaduje určité publikum. Film o vikinzích přináší vysoká očekávání a naděje na vysokou akci, ale „Seveřan“ tyto mezery mezi akčními sekvencemi nahrazuje filozofií, náboženstvím a pověstmi. Eggers opět dokazuje správnost svého bádání a přináší množství informací o vikinzích a severské mytologii, které nepůsobí zahlcujícím dojmem a umožňuje divákům bez obav vstřebávat obsah díky důvěře v autenticitu, kterou si Eggers vybudoval díky svým předchozím projektům. Mezi pozoruhodné prvky patří realistické kulisy, od chatrčí pokrytých senem až po provizorní obranné zdi, stejně jako garderoba, která díky kostýmnímu oddělení správně reprezentuje společenské postavení. Celý filmový štáb podal výborný výkon. Na scénáři k tomuto filmu navíc s Eggersem spolupracoval islandský autor Sjón, který pomohl zformovat krásný, téměř shakespearovský scénář. Na několika místech během filmu také prosvítají shakespearovské prvky, jako jsou vize, promluvy, kamera - to vše se vzájemně doplňuje a je velkým důvodem hladkého průběhu filmu. Po vizuální stránce si tento film bere jedničku za autenticitu. Nejsou to jen dvě hodiny islandských scenérií, ale řada dynamických záběrů, detailních záběrů a široké záběry na vstupy postav a výměny dialogů, které otřásají vizuálními prvky tak odvážného filmu. Eggers se také drží svého étosu téměř výhradně přirozeného osvětlení, jaké by měli vikingové. Hudba byla též skvělá. Ovšem plný počet dát nemohu. „Seveřan“ mě po příběhové stránce příliš nezaujal (znám lepší filmy o pomstě) a hlavně mi přišel přeplácaný. Film chce být chvíli realistický a špinavý, jindy hyperrealistický a následně je to fantasy o norské mytologii. A je znát, že Eggers pod tím mystickým oparem každého dialogu nemusí řešit logiku zvratů či jednání postav. Potom se mi nelíbil ten milostný vztah mezi Skarsgårdem a Taylor-Joy. Podle mě vůbec nefungoval, a přitom je na něm postavený docela důležitý dějový oblouk. Ačkoli šílenství z filmu přímo vyzařuje, tak si myslím, že nechat postavy hodně křičet a napodobovat vlky během houbičkových rituálů ještě nezajišťuje hloubavý a "vizionářský" zážitek. „Seveřan“ je i přes tyto malé nedostatky podle mě zatím nejlepší film od Roberta Eggerse. /75%/ ()

Slarque

Robert Eggers opět překvapil. Jako předlohu si vybral stejný vikinský mýtus jako Shakespeare, a jelikož se hlavní hrdina jmenuje Amleth, tak člověku s aspoň průměrným kulturním rozhledem rychle dojde, co může čekat.  Ale kupodivu to nevadí a dokonce pro hrdiny typická osudovost funguje nad očekávání dobře. Pokud o severské mytologii něco víte, je to pro vás rozhodně plus. Alexander Skarsgard se na roli typově velmi dobře hodí (a skoro nikdo jiný to v dnešním ultrakorektním Hollywoodu hrát nemohl). Kromě angličtiny ve filmu zazní i staroseverština a staroslověnština, což by divák od amerického filmu také nečekal. Kromě pečlivě zaranžované akce je také třeba pochválit výbornou hudbu. ()

Happens

Testosteron teče pánům ze severu ušima a spolu s krví zaplavuje v propracovaných a realistických bojových scénách plátno, na němž se odehrává v podstatě prostoduchý příběh o pomstě, která je protkaná magickými zjeveními. Nicole Kidman ukazuje absurdní psychologii a taky to, že je to paní Herečka. Neskutečné výkony u všech herců. Teatrálnost severské mytologie je dech beroucí. Nechť Norny rozhodnou, jaký bude konec. ()

SeBig

Nakonec nic moc. Akce je málo, prostředí splnuje podmínky, ale ničím neohromí (možná na konci ten fight se povedl trochu). Jinak nevýrazní herci, nevýrazný kecy, nevýrazný příběh.. s takovouhle se to mělo jmenovat Nevýrazřan. ()

Crocuta

Apoteóza vikinského světa, drsná, syrová, nikoliv však cituprostá, využívající v přiměřené míře i náboženství mytologii a nadpřirozeno (které se však nakonec dá vždy vysvětlit jako drogová halucinace, sen, nebo delirantní vize). Je zde téměř dokonalá, do detailu propracovaná výprava, ohromující kamera (kapitolou o sobě jsou dlouhé, pečlivě komponované záběry - viz útok na slovanskou vesnici), hudba a zvuk značnou měrou přispívající k budování působivé atmosféry a suverénní herecké výkony. Celek už jen jaksi samozřejmě doplňují podmanivě nasnímané exteriéry. Choreografie soubojů je bezchybná a divák lačnící po krvi si také přijde na své. Příběh se od začátku do konce drží syžetu starých ság a tvoří soudržný celek, který je dalším významným milníkem na pozoruhodné tvůrčí dráze Roberta Eggerse. ()

Arsenal83

Príliš veľa mystiky na úkor niečoho, čo by som nazval aj históriou. Málo akcie, len preto aby do popredia vystúpili niekedy bezduché dialógy. Plno blata a dažďa, ktoré sa miesi s pohanskými tradíciami. Lenže nakoniec to všetko potlačilo ten samotný príbeh o pomste. Poriadny vikingský príbeh sa utopil v artovom prejave, ktorý nemusí byť každému pochuti. ()

Chrustyn

Kdo si snad podle akčně pojatých trailerů myslel, že Eggers natočí lehce stravitelnou, krvavou řežbu, bude se šeredně mýlit. Tak jako já. Ne, že bych čekal, že Eggers natočí něco po vzoru Vikingů, ale přeci jen jsem očekával něco diváčtějšího. Seveřan není tak osobitě artový jako třeba Maják a ve výsledku ani tak pomalý, jako Čarodějnice, ale pořád je jeho tempo opravdu hodně pomalé a celkový přístup k látce nejde divákovy naproti ani o metr. Jako celek vypadá film velice dobře, je cítit ta špinavá, smradlavá atmosféra a když dojde na akci, není vyloženě strhující, ale je dost fyzická a pěkná na oko. Bohužel akčních scén je celkem tak 15 minut a mezi nimi je častokrát těžce stravitelný (ale jednoduchý) příběh o postavách, ke kterým nemá divák šanci, najít si nějaký vztah. Je dobře, že se čas od času objeví film, který jede mimo zajeté koleje mainstreamu, ale Eggers je až moc osobitý a pro diváka je těžké přijít mu na chuť. ()

Marze

Pripomina to dlouhy krvavy ritual. Snaha zachytit doby, kdy magie byla vsudypritomna. Zla hudba, vystriky lavy, z tel caka krev.Dej je epizodicky rozervany. Jako drama s vypravecim obloukem a katarzi vas to asi neuspokoji. Jde spise o zachyceni pocitu. Postavy jsou na hrane jako v povidkach E.A.Poa, kde se rozpadaji nase predstavy o realite. Vypraveni je v tomto filmu svehlave. Temne sily o nichz vetsina fantasy jen mluvi vas zde budou takat za ruku. ()

Jirka_Šč

Jako kdybychom se dívali na cizí kulturu, s cizím myšlením a mytologií, ale nedostali se do hloubky. Seveřan výborně vypadá, má atmosféru, nespoutanost divoké šelmy a nebojí se zobrazit nadpřirozeno. Držel mě celou dobu, ale současně jsem si uvědomoval, že mám problém se ztotožnit. Předpokládám, že o to režisérovy šlo, na druhou stranu ve mě film nevyvolal potřebu chtít vidět znova nebo představit zbytku rodiny. ()

classic

Severák bol extravagantne sfarbený do akéhosi hamletovského odtieňa, nakoľko ústredný protagonista sa nazýval ako Amleth - vikinský bojovník, ktorého životným krédom bolo pomstiť smrť svojho otca. Amerického filmára Roberta Eggersa považujem za jedného z najtalentovanejších tvorcov súčasnosti, ak nie náhodou vôbec toho najtalentovanejšieho; totižto jeho asi najsilnejšou stránkou v rámci tvorby, je nastolenie povedzme čo najautentickejšej atmosféry, aká sa totiž ponúka, pričom do nej následne umiestni zaujímavé, a k tomu i kvalitnejším spôsobom podané postavy, ktoré divácku obec určite nenechajú na pochybách! Teda, aby som bol predsa trocha viacej zrozumiteľnejším, tak tentoraz nazrel až do naprosto ďalekej histórie, t.j. sprvoti do roku 895 n.l. + si k tomu pridajte aj zopár rokov extra navyše, pretože medzitým hlavný aktér vyrástol do dospelosti, hnaný neuveriteľnou, »hnacou silou« neustále dopredu, aby sa pozrel priamo do očí človeku, ktorý má na rukách krv jeho otca - Kráľa Aurvandilla. Nielenže bol daný, dobový titul maximálne nabitým akousi mystickou, vrátane i mytologickej stránky; skrátka z daného titulu priam dvojako sršali mysticizmus v priamej spojitosti na mytológiu, až by som dokonca podotkol, že svojou štruktúrnou výstavbou mi pomerne dosť často pripomínal i zrovna tento počin o naplnení pomsty: Gladiátor, ale za to zase ani akosi príliš nechcem radšej zachádzať do akýchkoľvek detailov, a veď si nakoniec divák vo svojej mysli sám utvorí obraz, ohľadom toho, čo by mal približne očakávať, ak mu trebárs ponúkam i niekoľko stručnejších indícií, ale zároveň bol  až tak extrémne naturalistickým a surovým, že úplne hravo «schoval do vrecka» i všetky brutálne tituly, na aké si v podstate práve teraz rýchlo spomeniete [Braveheart, ktorý bol oproti tomuto len slabou náplasťou, ak si to avšak môžem dovoliť povedať?] Oslovilo ma islandské, resp. írske prostredie, kam bola vlastne situovaná dobová výprava, na ktorej si dali tvorcovia rozhodne extra záležať, a to ani nehovoriac o kvalitnej, hudobnej partitúre, normálne ako vystrihnutej z oveľa dávnejších časov, aké si pomaly ani sami vskutku nedokážeme predstaviť. Naprostá jasnačka v tom zmysle, že toto dianie miestami skĺzava i do zbytočnejšej, melodramatickej roviny s pravdepodobne, ako tradične zvyknem hovorievať, „nedopečeným scenárom”, ktorý je nastaveným podľa klasicky poňatej šablóny, čo niekedy na mňa pôsobilo až celkom nevierohodne, no i napriek tomu si príslušné kinematografické dielo - nielen z mojej strany určite zaslúži značnú pozornosť, keďže sa nasmerovalo do katarzného účinku. Ešte pár viet k vydarenému obsadeniu: Švédsky, "skarsgårdovsky klan", sa už medzitým asi pekne rozrástol aj o Alexandra, ktorý síce ani nemá toľko kvalitných úloh, ako jeho slávnejší otec Stellan, ale som presvedčeným o tom, že čo sa konkrétne týkalo danej hlavnej postavy - podal solídny, ucelený, fyzický a ťažký výkon, na ktorý by si len tak hocikto isto netrúfol, a to isté platí aj o hereckej stálici - Nicole Kidmanovej, ktorá ma veľmi prekvapila svojou nadštandardnou chladnosťou. Rovnako sa obsadili i ďalší, zahraniční herci, medzi ktorými asi najviac vyčnievali najmä - dánsky predstaviteľ Claes Bang a znova Švéd v podaní Gustava Lindha, ktorý bol až nechutne-nesympatickým, podobne aj ako tento Dán. Akúsi sympatickosť v daných, vikinských reáliách - pre istotu ani nijako zvlášť nehľadajte, lebo by ste inak zrejme mohli prísť k úrazu; bol som až strašne nedočkavým, čo všetko mi "Bob" postupne naservíruje rovno na filmový tanier, že som si v duchu opakoval: „Akoby sa tu niekto vrátil o zhruba tisíc rokov do minulosti pomocou stroja času, a kdesi v kúte tíško skrytou kamerou len pozoroval jednotlivé, brutálne udalosti, a potom o nich vzápätí poinformoval aj režiséra, ktorý mal s čím pracovať, a čo sa pretavilo do tejto podoby, ktorá ma znervózňovala.” () (menej) (viac)

Stanislaus

Při sledování Seveřana mi na mysli vytanulo několik filmů, čímž však nechci říct, že by se jednalo o nějakou nepůvodní vykrádačku. Obsahově, ale i formálně se Eggersův snímek pohybuje mezi hrdinským eposem (při dějové linii s mečem se mi mj. vybavil Pán prstenů) a shakespearovským dramatem (možná odvážné tvrzení, ale mrk mrk Macbethe a Hamlete), zatímco svou atmosférou mi připomínal režisérovu dřívější Čarodějnici nebo jakousi noční verzi Asterova Slunovratu. Z vizuálního hlediska se (i přes pár okatě "umělých mušek") jedná o vymazlený kousek s nejednou podmanivou scénou. I přesto, že je Seveřan dosti s(u/y)rový film, v němž je nespočet násilných scén, není zbytečně a bezúčelně krvavý. Menší výtku bych měl vůči hereckým výkonům, které byly místy možná až příliš teatrální (viz ona blízkost k dramatu) - cameo Björk mě však potěšilo. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze