Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

fantassia

Pokud se nechcete na nic ptát a jenom se podívat na pohádku o pomstě vedenou houbičkama, tak potom je to pro vás. Moc dlouhý to je, ze začátku strašně utahaný, no a celý ujetý, jak jinak. ()

Cedr

Normálně by šlo o poněkud zvláštnější ale naprosto standardní historický revenge film. V dnešní době Northman bohužel působí jako velmi svěží vítr nebo dar z nebes. Stravitelnější než předchozí skoro až artové počiny tohoto režiséra. Krásná příroda, kostýmy a solidní akce. ()

Avathar

Vikinská cesta za pomstou s prvkami starovekých mýtov, antickej tragédie, Shakespearea a folk hororu. Pre mňa zatiaľ najdepresívnejší a najtemnejší Eggersov film. Paradoxne ale zároveň tiež zrejme najprístupnejší. ()

Qitek

Živočišně zlej film, který se bohužel rozpadá tam, kam Robert Eggers doposud nechce ( spíš neumí, jelikož pokus by tu byl ) vkročit. V pocitech. Na to že si má hrdina vybrat na své cestě za pomstou mezi něžností k milovaným a krutostí k nepřátelům, je jeho "osudem" předpovězené rozhodnutí divákovi zcela ukradené a vlastně i předem dané. Těch několik nelogičností v ději také sráží prožitek z filmu, ale temnou atmosféru Eggers samozřejmě umí (vlastně by se dalo říci, že to je jeho silně ohraničené pole). Seveřan je tam kde má být animální jízdou a první třetina je absolutní nářez filmařiny. Hlavní hrdina Alexander Skarsgard klasicky toporný až do prdele, jen tady je k tomu namakanej svalovou hmotou. Moje žena označila film za chladný, hlučný, agresivním způsobem toužící o pozornost a po hodině a půl už se modlila za jeho konec. To jenom tak mimoděk, kdyby chtěl jít někdo na rande do kina, asi jděte na něco jiného. Já to mám ještě dnes na talíři. 7/10 a obávám se, že s každou další projekcí polezu hodnocení dolů. A to se do další určitě neženu. Jestli kdy vůbec... ()

BROKEN_

Robert Eggers... režisér, který mě v poslední době sakra hodně baví. Jeho Čarodějnici a Maják miluju. Jeho nejnovější počin Seveřan byl od začátku společně s Batmanem mým nejočekávanějším filmem roku. A nezklamalo to ani náhodou. Eggers si zachoval svůj styl i přesto, že dostal neuvěřitelných 90 milionů. Pořád nechápu, jak je možný, že někdo, kdo natočil artový filmy Čarodějnici a Maják dostane 90 milionů na Vikingský film o pomstě. Eggers ale zůstává pořád tím precizním režisérem, který i na svůj věk ví co dělá. Dokáže bravurně pracovat s kamerou, to záběrování je pastva pro oči. Dlouhé záběry bez střihu, které dokonale splynou s filmem a díky tomu vůbec nevnímáte, že je to pouhý film. Atmosféru daného prostředí Eggers znázornil dokonale. Vikingské téma mě baví a seriálový Vikingy mám hodně rád. Fantasy prvky jsou použité vždycky na nečekaném místě a vždy je na co koukat (jízda do Valhally vede!). Hudební podkres tomu parádně napomáhá. Herecký ansámbl je parádní a i když ne každý tady má tolik prostoru, tak mají scénu ve které dokáží, že jsou to skvělí herci. Ethan Hawke, Nicole Kidman, Willem Dafoe jsou důkazem. Anya Taylor-Joy mi zase jednou potvrdila proč patří právem mezi ty nejtalentovanější herečky současnosti (patří mezi moje nejoblíbenější). Filmu opravdu nechci nic vytýkat, tahle Vikingská jízda za pomstou je důkazem, že i artový filmy můžou běžní diváci mít rádi. Na další film Roberta Eggerse se netrpělivě těším (jeho dalším filmem má být nová verze Nosferatu, který má natáčet v Česku a má si v něm zahrát hlavní roli Anya Taylor-Joy a do role upíra si přeje Eggers Willema Dafoe). P.S. Při finálním souboji, který byl natočen ve většině na jeden záběr za doprovodu úžasné hudby jsem nedýchal! 9/10 ()

DragonnCZ

10/10. - Zmlaťte mě za to, ale doslova Gladiátor ve Vikingském kabátu, tento film je prostá dokonalost na entou, kde nádherně prosakuje temný styl režie Roberta Eggerse od kterého toto byl můj první film, naprosto miluju Vikingskou tématiku už odjakživa, miluju to období, film se spíše točí okolo Vikingské kultury, té doby a mytologie než Vikingů samotných, míchá historii fantasy fikci a vše dohromady a každý v tom vidí to své. Tento film ač hlavní zápletka je až moc jednoduchá, je to o pomstě, tak miluju na tomto filmu tu přímočarost, film má nádherný tempo a nevadilo by mi ani pár minut navíc. I přesto, že režisér nikdy nedělal akční filmy tak tady zvládl akční hody na výbornou a je až k nevíře co zde předvádí Eggers s 90 miliony, dále svěží brutalita který tu není málo, násilí a věci a praktiky té doby. Už jen tím jak tento film začal mě vtáhl do děje a nepustil naprosto sem se do něj zažral, je odvyprávěn jak nejlíp to lze a Robert Eggers prostě filmy dělat umí a je to jeden z nejlepších moderních režisérů a to co zde předvedl je neskutečný. Každá akční scéna má zde svůj smysl hlavu a patu a vždy sem ji rozuměl každý úhyb, švih a sek. Robert Eggers je prostě mistr atmosféry a dokáže vás přenést v tomto filmu dokonale do té doby a procítit to. Hudba už tomuto dodává to správný ořechový. Každý postava je v tomto filmu nádherně vykreslena sepsána a o to víc i lépe sehrána dokonalými herci. Na tento film si zajděte dokud to lze je to famózní. Určitě si tento film ještě několikrát rád zopakuji. Prostě a jednoduše filmařina s velkým F. ()

Lachtaan

Pomyslná čtyřka nejočekávanějších filmů letošního prvního pololetí se pomalu uzavírá, chybí už jen Strange, který přiletí za týden. Seveřana jsem začal ve velkém očekávat už od prvních zmínek, od samotného tématu až po obsazení. S čím jsem ale trochu bojoval už od plenek, a co bohužel Northmana nemůže udělat stoprocentním bijákem z mé velmi oblíbené historické éry, je jeho zápletka. Vážně potřebujeme ve světě statisíců filmů další záležitost o pomstě? Eggers je fakt umělec a na Nosferatu určitě taky vyrazím, snad bude ale o něco míň tuctový. [viděno v Cinema City Plza Plzeň 26.4.2022] ()

Sfinkter

Čekal jsem trochu více, Hawke ani Dafoe nejsou ve filmu poznatelní, Skarsgard hraje dobře. Dobová atmosféra slušná, ale příběh je relativně jednoduchý a ničím nepřekvapí. Eggers má lepší filmy. Letní kino Amfiteátr Senec 6/2022. ()

Johnny.ARN

Och môj bože. Ja som taký rád, že som aký som a že ku Eggersovi mám vzťah aký mám. Vidieť toto v kine, mentálne by som umrel a v robloxe by som sa zasamovraždil. Toto bola taká píčovina, jak aj zvyšné jeho filmy. Koho bavia nezmyselné dialógy a samoúčelné násilie, nech sa páči. Inak ten film neponúkne zhola nič. Ani ten vikingský život si divák neužije skrz všetky tie hovná, čo sa tam dejú. Ach Eggers, ty zmrd. Nikdy viac nič od teba. 1 z 5 ()

filmmovier

Nejdiváčtější a nejlepší Eggers. Trochu jsem se obával výsledku, ale nebyl důvod, je to ještě lepší, než jsem se před zhlédnutím vůbec odvažoval doufat. Tahle předloha pro Shakespearova dánského prince je vikingský film jak má být. Drsný, syrový, brutální. Navíc je Seveřan luxusně obsazený, všichni jsou naprosto výteční. Eggers nikam nespěchá a pomalu buduje atmosféru prostředí i pomsty. Luxusní. Nebojím se říct, že Seveřan je jedním z nejlepších filmů roku 2022. Velmi silné  4*, tedy 85 %. Další projekce budou. ()

PiLgRiM

Marná snaha. První půl hodinu filmu, ve které mě můj oblíbenej anesteziolog Eggers přirazil k sedadlu svoji tradiční dávkou rajskýho plynu mě absolutně strhla. Animální výjevy pohanských rituálu či jednozaběrové dobývání vesnice ve mě dokázalo vzbudit dojem, že Eggers ani tentokrát nešlápl vedle.. Jenže pak přišla rána pěstí a okamžitá střízlivost ve formě absolutně tuctově natočené a stokrát omleté báchorce o pomstě, která úplně vykolejila z původně radikálně halucinogení obrazotvornosti, (což vzhledem poměrně dlouhé stopáži, začne po chvíli celkem nudit) a místo tradičního náznakoveho budování atmosféry, vypráví s až neuvěřitelně tupou  doslovností a s plejádou archetypálních postav (čestná výjimka ve formě démonické Kidmanové), které vám jsou ve finále úplně ukradené. Jako vlastně celej film :) ()

elanius

(48/2022) / Veľmi som sa na nového Eggersa tešil, jeho posledný film Lighthouse mi fakt sadol. Asi som mal v prípade Severana trošku iné očakávania. Ten typický rukopis Eggersa tam stále je, ale tentokrát ide o jeho prvý film kde je treba venovať sa výraznejšie príbehu. A tu sa podľa mňa Severan trošku stratil v priemernosti. Príbeh je vyslovene tuctový a film teda stojí hlavne na atmosfére. A podľa mňa to tentokrát nestačí na nadpriemerné hodnotenie. (6/10) ()

TKKMR

Po hodine pozerania som Severana musel vypnúť a to som už v živote dopozeral onakvejšie "skvosty". Tento film je proste nudná, bezduchá a rádoby namachrovaná blbosť s veľkým B. Pritom na prvý pohľad všetko nasvedčovalo tomu, že sa mi bude Northman páčiť... Drsná doba v ktorej sa odohráva, zaujímavé herecké obsadenie, scenár pojednávajúci o pomste bezmenného bojovníka... všetko zdanlivo hralo.  U mňa je chyba proste v tom, ako Eggers tento film poňal a do akej finálnej formy ho pretavil. Pritom za ten 60 miliónový rozpočet mohla vzniknúť fakt pútavá a surová historická dráma z vikingských čias a nie takýto paškvil. ()

noriaki

Omlouvám se za nízké hodnocení, ale dlouho jsem u nějakého filmu tak netrpěl. Robert Eggers svou vizi načtrl nádherně, jenže scénárista, nebo dramaturg mu do toho hodili vidle, a příběh se rozplizl do změti halucoidních scén, krvavého násilí a hypnotických vizí. Mohl z toho být nový Barbar Conan - ale film nemá ani špetku epiky, mohlo z toho být krásně krvavé béčko - jenže to by se musela vystříhat drtivá většina ezoterických scén, nebo z toho mohl být hluboký existenciální epos, podobný Barbaru Nicolase Refna - ale pak by to chtělo nějakého šikovného scenáristu. ()

hroubek

Jsem hodně spokojený. Na Seveřana jsem se moc těšil, jelikož mám rád filmy Roberta Eggerrse, film má luxusní obsazení a příběh zněl více, než zajímavě. A jsem rád, že jsem dostal přesně to, co trailery slibovaly. Drsný, nekompromisní a výborně natočený film. Režisér Robert Eggers dostal hodně peněz na svoji vizi, ale s velkým rozpočtem, přichází velká zodpovědnost, jelikož producenti chtějí své peníze zpět. Eggers se musel malinko krotit a natočit přístupnější film. Kupodivu to místy bylo ku prospěchu věci a film díky tomu je brutální historický film, ale nabízí i myšlenkový přesah a severskou mytologie v trochu jiném hávu, než jsme zvyklí. Osobně mě hodně těší, že to Eggers ustál a studiový systém ho nezlomil a nedonutil ho udělat film, který by on sám nechtěl - přestříhat, přetočit, změnit atd. Velmi se mi líbí, jak film vizuálně vypadá. Má skvělou výtvarnou stránku, perfektní atmosféru, nádherné lokace, přesný soundtrack. Celkově po technické stránce se na film krásně kouká a Eggers si pro nás připravil desítky luxusně natočených scén a momentů (úvod, dobývání pevnosti, souboj o meč, noční útok nebo samotné finále). Režisér má velkou oporu v přesných hercích, kteří hrají výborně. Alexander Skarsgård je v této roli parádní. Dal do ní všechnu svou živočišnost a předvádí velmi fyzický výkon. Skarsgård je hodně šikovný herec a dokáže prodat všechny emoce, které jsou skryté pod "zvířecí stránkou". Nicole Kidman má dobrou roli a líbil se mi její výkon, hlavně v závěru. Ethan Hawke a Willem Dafoe nemají tolik prostoru, ale ukradnou si každou scénu, ve které se objeví. Anya Taylor-Joy je skvělá a znovu mi dokazuje, proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Nejlepší výkon z celého filmu podle mě podal Claes Bang, protože pojal svou postavu úplně jinak, než jsem čekal a obdařil jí velkou dávkou charisma. Bang hraje výborně a uvěřil jsem mu všechny jeho emoce. Film mě dost bavil, nicméně dovedu si představit, že by mohl být ještě o trochu údernější. Buď přidat ještě nějakou akční pasáž, nebo lehce zkrátit. V jednu chvíli jsem měl pocit, že film lehce přešlapuje na místě a tempo malinko upadá. Ale to asi jediná výtka, která mě k filmu napadá a já se těším až film uvidím znovu. Seveřan je parádní a velmi osobitý film. ()

fabecc1222

Tohle je jeden z těch filmů, který je objektivně kvalitní, ale prostě nedokáže divácky dostatečně vtáhnout. Hodně mi přišlo, že tohle je film jen pro silné nadšence severské mytologie, a všechny ty narážky a ukázky dobových tradic si užijí jen právě takový diváci, protože pro běžného diváka je tohle dost španělská vesnice. Samotný příběh je však šíleně průhledný, a jeho rozuzlení jasné snad po deseti minutách filmu, a až do závěru nedokáže bohužel ničím překvapit...Ale každopádně finální bitva v sopce je úchvatná, stejně tak jako všechny ostatni scenérie, Island se prostě neokouká, a dobové zpracování je na špičkové úrovni. Artovému vyznění pak přidávají mnohdy veršovaně stylizované (mono)dialogy, kdy se nejednou přistihnete, že začnete uvažovat, jestli ste si nepustili nějakou adaptaci Shakespearovského díla. ()

Hennesy

Severan aneb Príručka mladého pózera. Tak toto sa nevydarilo a nerozumiem odkiaľ sa vzalo toľko 4 a 5 hviezdičkových hodnotení. Toto je presne ten typ filmu, okolo ktorého sa vytvorí brutálny hype, ktorý diváka vlastne umelo stimuluje a nabádza k tomu, že to čo vidí musí byť nenormálna pecka, akú svet nevidel. Akurát, že v skutočnosti to je nepodstatná šumienka, po ktorej o mesiac ani vikingský pes nebrechne. To ale nevadí, lebo hype zabral a tak si my všetci, ktorí sme predpripravení, že to bude pecka nejako musíme nájsť dôvody, aby sa nám to páčilo. A tak sa ideme utĺcť pri neuveriteľnej atmosfére a krutosti a kamere a dobových reáliách a bla bla... Takýchto prázdnych filmov je v poslednej dobe celkom dosť - napr. Duna. No sral to pes. Na mňa tieto lacné triky nestačia a žiadna atmosféra ani kamera ani reálne črievice z roku Pána 913, ktoré nosia herci na nohách mi nenahradí fakt, že je to nudné, pseudointelektuálne, podivinské, bez emócií a bez postáv, ktorým by sa dalo fandiť. Je zjavné, že Eggersovi idú viac od ruky tie divné snové, midsommar kvázi rituálne scény ako klasické vedenie príbehu alebo akčné scény. Tie sú paradoxne najslabším článkom - v kontexte krutého vikingského filmu vyznieva smiešne keď komparzisti trpezlivo čakajú na svoj úder, potom máchnu mečom do prázdna a nechajú sa zabiť. Vlastne celý film mi prišiel ako keď partička chlapov v produktívnom veku, čo sa hrajú na vikingov po robote vzalo svoju záľubu až veľmi vážne. Teatrálne pokriky a akože drsňácke správanie ešte nerobí bad ass movie. Toto malo byť promované ako psychedelická historická sonda a na plagáte mal byť havran a nie Skarsgaard s mečom hore bez :) Zlatý Barbar Conan - ten by ich všetkých vyprevadil do Valhally za 15 min. cestou k Hore osudu :) ()

LEGACY

Zbožňuji západní ostrovy, normanskou historii, Kelty, Valhalu a trochu přikrášlení. Island, skotská pobřeží, či Skandinávie jsou destinace, které musí hercům učarovat a natočit film už pak musí být relativně snadný. Zbožňuji i režiséra - Maják byl černobílý tanec udusaného tabáku na tom nejzapadlejším mysu, čarodějnice je pro mě nejvíc atmosferický horror na světě a velká pocta čarodějnictví. Tento film mě ale minul obloukem. Nalákalo mě, když jsem viděl, že v kinech propadl, no a množství násilí - v konečném součtu to ale nezměnilo nic na mém nezájmu vůbec sledovat jak se film vyvrbí. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze