Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

NikaIn

Za mňa veľké sklamanie. Čakala som niečo z čoho mi padne sánka a budem to hltať každou minútou,ako Vikingovia,Barbari, Posledné kráľovstvo,Vikingovia Vallhala,to sú podľa mňa pecky z obdobia Vikingov.Toto bola len nejaká uvrešťaná psycho blbosť a herecké výkony mizerné.Nudila som sa tak veľmi,že aj na dobré momenty filmu, ktorých bolo fakt málo, som ihneď zabudla ()

Willynka

Filmový berserk Hamlet. Jen ta milostná linka trochu vázne, protože mezi Alexandrem a Anou není ani za prst chemie. Nevadí. Třeba příště. ()

albiebennett

PO obrovské marketingové kampani musím říct, že Seveřan je jedním z největších filmových zklamání. Bhužel jsem nechal nachytat jen na výrazné herecké obsazení. ()

moriero

Já ti nějak nevím. Některé záběry byly epické (o tom žádná) a při sledování jsem pořád klepal kosu (a fakt né díky energetické krizi), takže když ve mně nějaký snímek dokáže vyvolat fyziologickou reakci, nedávám většinou míň než tři hvězdy. Ale kdyby Eggers (teď bych si zas dal vaječňák) ubral na mystických prožitcích a rozhodl se, jestli v žánru použije přímou magii, nebo jen bude našlapovat kolem v náznacích (boj se zombíkem, hlava Dafoa), líbilo by se mi to asi víc. Nejvíc funguje přímočará jednoduchost. Ať na ni nadáváme, jak chceme. Skarsgård však svého Hammleta...pardon Amletha se svými vysekanými břišáky vysekl skvěle a Anča Radostná, ač mě ta holka někdy fakt děsí, se do severské mytologie hodí bezvadně. Bohužel jsem se místy nudil. ()

Scaevola

Přímočaře germánské (alespoň jak soudí současná popkultura) téma se podivuhodně prolíná s umělecky vypadající (alespoň se tak tvářící) formou. Dlouhé, ničím nepřerušované záběry podtrhují vyznění krvavých i krvelačných scén a náhled na rituálně primitivní myšlení ničím nekrocených barbarů. Conan by zaplesal, ale patrně ani on by nebyl tak otupěle tvrdohlavý jako zavržený kralevic islandský. S hlavním hrdinou totiž lze rozhodně nesouhlasit a s jistotou by bylo možné diagnostikovat mu leckterou psychickou obtíž, avšak jeho příběh je vyprávěn s obdivuhodnou jistotou a bez vážných zaškobrtnutí. Divákovi zde sice chybí možnost ztotožnit se s kteroukoli postavou, neřku-li jí fandit, leč snímek sám se může pyšnit myšlenkovým i vizuálním bohatstvím. Jen škoda, že něco podobného už bylo mnohokrát k vidění. ()

MiniRecenze

R-nejprve klady. Pěkná výprava a povedená choreografie soubojů. Ale dialogy a děj byly zklamáním. Film jsem dokoukal až na potřetí a to jsem fanda severní mytologie a vikingů. Kostýmy matoucí. V mých očích jsem spíše viděl nepovedeného Barbara Conana, než film o Vikingovi. 3/10 ()

ariari odpad!

naivná krutá báchorka v čisto chlapáckom vnímaní. Niečo ako Karel Jaromír Erben  na psychodelikách. Nevadila by linka  vikingskej témy. Oni boli krutí . Ale tie scény? Jasne že sa na rozheganom člnku , na ktorom by sa ani na Dunajci dnešní pltníci voziaci turistov nezviezli , ale títo naviac v mraze a  pri 2 stupňovej vode sa mirnixdirnix  plavili na rozzúrenom mori ,ktoré ich neustále zalievalo , a oblečení do vreca si len tak vyhopsali po dákych 12 dňoch bez jedla na breh ... uff!  no egocentrickí hnidopychovia  ala Verbal oceňujú ten naivistan, robí im dobre mizéria. mne nie. ()

RNDr.Strom

Argument, že "tak by to Vikingové chtěli mít natočené" pro mě absolutně nic neznamená, ikdyby to byla bývala pravda (určitě tam zejména chtěli hodně vyhulených trapných CGI momentů, a taky aby hrdina hodně dlouho dřepěl na jakémsi statku, a taky obecně, už v mytologické předloze to bylo zamýšleno hodně doslovně a proto se hodila doslovná formální replika a ten vážný tón a proto to taky vůbec nebyl jeden obrovský cringe), stejně tak hodnotný je pro mě argument, že "dneska to tak masy chtějí mít natočené" pro srance jako je Thor, který je sice formou o poznání vyšmudlinkovanější, jinak ale na podobné dementální úrovni. Asi jako milionový napůl animovaný hodně vyjetý exkurz do mysli protagonisty Světu podle Daliborka, ačkoli si tedy nemyslím, že tohle bylo zrovna to, co měl režizér na mysli, soudě podle stupně nadhledu a míry smyslu pro humor, který prokázal. Nebo nevím, třeba to bylo správně, od půlky filmu už se jenom rezignovaně a naplno smát každé druhé scéně. Jenom doufám, že to neměl být komentář, který měl někam posouvat sheakespearovské téma, to by bylo poněkud nešťastné. A opravdu nebudu dávat hvězdy za "téma" nebo "vikingové", protože to si film nevymyslel, jde mi o to, že všechno, co si film vymyslel stálo za hovno. Včetně bojů, prej skvělá choreografie, to mě snad chcete rozesmát. A banda blbečků tomu ještě bude tleskat, protože se s tou fenomenální blbostí ztotožňuje a ještě si u toho kvůli těm vyfetovaným kýčovým animacím připadá artově. Běžte do hajzlu prosím. ()

Maraboy

Já bych asi čekal více násilí a syrovosti. Příběh samotný mě moc nebavil, ale akce, výprava a svět vikingů má něco do sebe. Vizuálně je to pěkné 45% ()

bonovox

Severan je ďalším zaujímavým snímkom od osobitého režiséra Roberta Eggersa. Jednoduchý príbeh o pomste je tu skvele podaný a zabalený do skvelého vizuálu, výpravy, výborne natočených bojových scén (top je záverečný epický súboj pod sopkou) a hlavne po hereckej stránke dokonale zahrané, Skarsgard sa tu doslovne premenil na zviera. Ale film nemusí sadnúť každéme, pretože má poriadne ďaleko od mainstreamu či divácky atraktívnych filmov. Za mňa poctivých 80%. ()

Sebule

Vikingskej nářez jak se sluší a patří. Je to drsné, pomalé a má to krásné prostředí a záběry. Všechny ty rituály, čarodějnické záležitosti, to bylo opravdu povedené. Alexander Skarsgård je opravdové monstrum, až šel z něj strach. Má to opravdu dobrou hudbu a taky příběh, ve kterém jde o pomstu, ale je to pomsta se vším všudy. Hodnocení: 8,25/10 ()

DvoRSTA

Slabota. Nečekal jsem, že filmu s vikingskou tematikou dám takto malé hodnocení ale stalo se a právem. Začátek vypadá zajímavě, ale pozdější děj katastrofa. Nechápu vůbec, proč furt byla v každé scéně Kidman. Hlavní protagonista pak vypadá jak mamánek, který si bez Kidman neutře ani nos. Takto jsem se nudil celou dobu a s radostí jsem se těšil na konec. ()

Sunwheel

Z obsadenia som mal pocit, že pôjde o nejakú hollywoodsku snahu sa dotknúť vikingskej vlny po seriálovom hite. Našťastie som sa mýlil a dal tejto snímke šancu. Ide o najlepší film o Vikingoch! Dobové reálie dotiahnuté, atmosféra ako bič, mytológia verne dopĺňa príbeh, scenár graduje a koniec ako zo severskej učebnice. Dokonca to nebolo tradične znásilnené politickou korektnosťou a film servíruje surovo! Nižšie hodnotenia môžu dať len ľudia čo vedia o Vikingoch maximálne z Asterixa. Alebo sú pohoršení z prílišnej "dobovosti". Dokonalý film! ()

Tristanian

Nic takovýho jsem nikdy neviděl. Chvílema jsem i přemejšlel, jestli to není trochu ptákovina. Jenže většinu času jsem měl pocit, že sleduju nepřiznanou variaci barbara Conana (knižního). Ta atmosféra mě ale dostala. Za zvuk a soundtrack by tohle mělo dostat Oscara. Boží jízda kterou si zase rád zopakuju. ()

thekalli

Parádní vikingská řezničina, která je do první poloviny skvělou jízdou, pak se tempo sice zpomalí, ale film vůbec nepřestane bavit. Čekal jsem více bojových scén a i víc krve, ale i tak pokud se jedná o samotné bojové scény, tak jsou mistrovsky zvládnuté a krev stříká proudem. Druhá půlka filmu se převážně odehrává v jedné osadě, za což musím Eggersovi zatleskat. Protože i když vidíte to samé místo pořád dokola, tak vás prostě zajímá co bude dál a dál a dál. Tohle převyšuje všechny filmy, se kterými soupeří v kině, o několik levelů. Seveřan patří mezi ty filmy, které se dneska moc nedělají.. A přitom je to tak cool! 8/10 ()

MoziMedve

Nemyslím si, že by tento film byl nezbytností pro každého a běžného diváka očekávajícího romanticizovanou řežbu s vikingama tento film asi zklame. Proč jsem mu tedy dal plný počet? Protože při odchodu z kina rozumím tomu o co režisérovi šlo a myslím si, že to zvládl navíc. Jestli bych se na epickém powermetalovém fantasy snad bavil v kině víc? Možná ale zapoměl bych ho do 5ti minut. Tento film, stejně jako maják a čarodějka senou zůstanou. Co to tedy je? Je to sága ve formě filmu. A tím myslím ságu jak byli původně zapsané, tudíž brutální, ponuré a mnohdy nepříjemné nebo pro dnešní morálku nepřijatelné. Hromada odkazů na mytologii a aspekty staré víry. Suprová atmosféra historická věrnost jaké se v jiném filmu už jenom těžce dočkáte. Jasně, historický meganadšenci tam najdou miliardu chyb, ale na 'film' je to supr ztvárnění. Možná až moc ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze