Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Lendak

Artové filmy cielia hlavne na ľudí, ktorí idú na filmy kvôli tomu, aby si z toho dačo odniesli. Viac sa zameriava na umeleckú stránku a niekedy tam neje vôbec žiadny príbeh. Blockbuster je úplný opak. Jeho hlavná priorita je hlavne zabaviť. Eggers si ale povedal "Nie!" a rozhodol sa tieto úplne diametrálne odlišné filmy spojiť. A podarilo sa mu to. Lighthouse síce u mňa stále vedie, ale furt treba ceniť snahu dostať nejak art film ku bežným divákom. Šani Skarsgard dáva úžasný výkon ktorému sekunduje nemenej úžasná Anička. Ale to neje všetko. Eggersova réžia, ktorá nikdy nesklame, dychberúca hudba využivajúca bubny a aj hrdelné spevy dotvára úžasnú atmosféru severského života. V prvej polovici to je drsná a štylová režba a pri dobývaní dediny Sašo pôsobí ako skutočné zviera. A tie šamanské rituály? Tie sú asi tým najlepším na tom filme balansujúce na hrane halucinácií a nadprirodzenom. Dokonca aj romantická linka medzi Skarsgardom a Taylor-Joy tu funguje a má nejaký zmysel v tom filme. Je to proste skvelý balans na hranici artu a blockbusteru, kde ale tá brutalita neje samoúčelná a má v tom filme nejaký význam. Jediné čo by som vytkol je celkom krátka stopáž. Vo veľkých uvodzovkách. Niesom debil a viem že ten film má bezmála dve a štvrť hodiny. Ale niektoré pasáže mi prišli nejak uponáhľané alebo dokonca nerozvinuté. Pridať tomu nejakú tu polhodinu by tak neuškodilo. VERDIKT: 9/10. ()

Vendys958

Rozhodně zajímavý film. Mělo to nějaké slabší chvilky, některé scény byly až moc tlačily na uměleckou stránku. Každopádně mě to bavilo - vikingové, syrová brutalita, uctívání bohů, pomsta. Dal bych 4*,ale vzhledem k tomu, že těchto historických filmů (dobrých filmů) je strašně málo, což je strašná škoda, dávám 5. A děkuji, byl to zážitek. ()

HanzoBureshi

Komu se líbil film Čarodějnice, kde stál stejný režisér Robert Eggers a herečka Anya Taylor-Joy, tak si tento filmek velice dost užije. Podle mě to zatím vypadá na historický film roku, minule to byl The Last Duel. Poctivý film s Vikingskou atmosférou, hororové prvky, perfektní souboje, fantasy prvky spojené s Valhallou a fantastická hudba, mytologie kolem všeho.... prostě mělo to vše, co jsem očekával. A ano, bylo tu pár scén, které se mi moc nezamlouvali, ale když přišla na řadu další, ihned jsem na tu špatnou zapomněl. Herecky to mělo snad taky vše. Je to rozhodně zajímavý snímek. Mé hodnocení: 9/10 ()

p.a.douch

Vikingský Conan, či Conan po vikingsku (myslím samozřejmě v rámci filmového umění)? To je fuk. Rozhodně dost dobrý film. Od Eggerse jsem nic neviděl a ani vidět nechtěl, ale navnadilo mě téma a neprohloupil jsem. Taylor-Joyová (či jak by se to mělo spisovně napsat), Kidmanová, Skarsgård i Bang velmi dobrý a ty šílenosti jsem jim věřil. Hawke i Dafoe sice dostali nic moc prostor, ale taky dobrý. Vlastně všichni zahráli dost dobře. Nejvíc mě to ale překvapilo u Kidmanové. Takže jak to shrnout? Rozhodně silné čtyři hvězdy, peněz za kino určitě nelituji. To že to není samá krutopřísná bitevní vřava, mi bylo úplně fuk. "Činy Dánů" jsem nečetl, takže dost dobrý seznámení s Amlethem. Rozhodně mě tenhle film bere víc, než jakékoli dílo o Hamletovi. ()

Saxos

Viking Revenge. To asi nikdo nečekal. Spousta mytologie, barbarství, muziky. Velké bitvy vám ani chybět nebudou. Kino samozřejmě jako vždy přidává. Závěr: doporučuji. ()

tchempi

Aby si divák film užil, musí přijmout pravidla hry. Např. akceptovat, že štáb neangažoval skriptku, takže návaznost některých scén, chovaní postav nebo jejich vzezření nedává vzhledem ke dříve viděnému smysl. Nebo že režisér + kameraman záměrně ignorují audiovizuální pravidla (např. zlatý řez). A pokud divák přistoupí na to, že se ve filmu pravidelně střídají nudné artové scény s WFT momenty a pasážemi tak trapnými, až jsou k smíchu, pak se dostaví kýžený filmový zážitek. ()

Eaton_Hunt

Dlouho jsem neslyšel dobrou hudbu od nekoho jiného než od Hanse Zimmera. Velká pochvala pro oba skladatele, lepší pozadí vikingove nemohli dostat. Snímek se hodně podobá Poslednímu souboji, akorát je v hodně ohledech lepší, je  zkrátka více napínavý. Všem fandům do vikingské kulturu se bude snimek stopro líbit. ()

casyy

Barbar Conan se promenil ve Vikinga a rika si Amleth (podobnost s Hamletem ciste nahodna, mrk, mrk). Trailery lakaly na brutalnejsi rez, nez se nakonec serviruje. Nicmene objem amputaci tkani a dalsich chirurgickych zakroku je pomerne uspokojivy. Prostou cestu hlavniho hrdiny za krevni mstou ozvlastnuje drobny twist, kvuli kteremu zapochybuje o sve motivaci. Nakonec pak diky milostnemu vzplanuti jeho vule zbavit zaporaky zodpovedne za jeho utrpeni koncetin, prebytecneho tuku a ruznych organu ziskava dalsi rozmer, ktery jeho snazeni dava vetsi hloubku. Potesilo me, jakou silou vladnou nad muzi dve hlavni zenske postavy, ktere maji v sobe vic severskych demonu nez vsichni jejich spinavi, urvani a nasilni protejsci dohromady. A ackoliv bych Nicole Kidman doporucil definitivne zanechat kosmetickych aktualizaci sveho obliceje, nez uz s tim nepujde nic delat, jeji Odinovu divozenku bych nechtel potkat ani pri opekani burtu za svetla, protoze by me pripravila o dusi. Pribeh je zapusteny do animalniho, mystickeho a ohromujici prirodou oplyvajiciho sveta, ktery desi a fascinuje zaroven. Duniva hudba s nesrozumitelnymi skreky a vrestenim ovsem dava jasne na srozumenou, ze bych v ty doby fakt zit nechtel. Ani kdyby si naha Anya Taylor-Joy se mnou vlezla do islandske prirodni virivky. Ackoliv.. Zatim nejintenzivnejsi filmovy zazitek roku. ()

Hlavonozec

90% Aby to tu nezačalo pěním nekonečných ód, kterých si v poslední době Seveřan bezesporu užívá, začnu s negativy a problémy, které s filmem jako takovým mám. Je to z Eggersových filmů zatím ten nejslabší? Pro mě osobně ano (ale to je tím, že předešlým námětům nemůže podle mě konkurovat adaptace legendy, která je postavena na jednoduché premise o pomstě, byť je natočena mistrovským způsobem). Je to vynikající kompromis mezi artovým snímkem a mainstreamovým hollywoodským snímkem? To patrně ne, ačkoliv musím uznat, že z celé Eggersovy filmografie je to divácky asi nejvíc stravitelné pro mainstreamové publikum, pořád se nejedná o dokonalý můstek, který by uspokojil adekvátně obě strany. Artovým divákům ubral na komornosti a přidal spoustu akčních a "velkolepých" momentů, a na mainstreamové publikum chrlí spoustu artových scén toho, jak Vikingové a Slované z Kyjevské Rusi prožívali své vlastní náboženství (přesněji řečeno je to točené tak, jak živě a opravdově ho vnímali). A teď tedy k těm pozitivům. Ano, jakkoliv se zdá scénář přímočarý a chabý, téma filmu je staré jako samotné severské ságy (ne-li starší). Příběh o pomstě syna už jsme viděli zpracovaný tolikrát, že už to ani nedokážeme spočítat (ať už vezmeme Hamleta, Poslední Království, Barbara Conana, nebo třeba i Lvího krále), potřebovali jsme zkrátka další adaptaci tohoto tématu? Vzhledem k tomu, jak příšerně většinou dopadají filmy se severskou tématikou nepochybně ano. Od dob filmu Valhalla Rising jsem neviděl film, který by se jen přiblížil správné atmosféře filmu s Vikingy, aniž by nespadl do propadliště klišé a občasné trapnosti. Seveřan je skvělým důkazem toho, že Vikingové nemusí být jen záležitost pro bandu náctiletých metalistů, co masturbují nad seriálem Vikingové, zatímco jim v uších hraje nějaký alfa macho power metal nebo pro latentní nácky. Herecké výkony jsou ve většině zvládnuté na výbornou, ať už vezmu Skarsgarda, Nicole Kidman nebo veleúžasného skvělého Willema Dafoea, který si i těch pár momentů, co ve filmu má ukradl všechnu pozornost pro sebe (chtěl jsem ve filmu sice víc Dafoea, ale chápu, že Eggers nemůže táhnout svou kariéru na jednom herci, obzvlášť, když ho ve svém dalším filmu obsadí do role hlavního antagonisty). Kamera a záběry přírody jsou něco, co mě přikovalo k sedačce jako na jízdě na horské dráze. Atmosféra byla tak mrazivá, že jsem měl v téměř celý film permanentní husinu. A i přes to, jak přímočaře se scénář zdá být, nakonec budete chápat chování každé jednotlivé postavy. Postavy nejsou černobílé a to je zaručeně největší pozitivum scénáře. ()

Faethorius

Spôsob prezentácie mytológie, snové sekvencie stáli za to aj keď je príbeh inšpirovaný Barbarom Conanom. Som rád, že to nebolo len o boji. ()

Tomko87

Za mňa najlepší Eggersov počin. Ale bude to aj tým, teda hlavne tým že je viac strávitelnejší širšiemu publiku než Čarodejnica alebo Maják. No stále tam vidieť režiserov rukopis. Čiže ak niekto čaká podľa trailerov Conanovskú rúbanicu, bude viac menej sklamaný . No ja nie. Je to drsné, temné, audiovizuálne úchvatné. Napálil by som tomu z fleku plný počet, ale za prvé Anya neukázla prsia. ..Nie vážne. Príbehová časť z osady začala trocha drhnúť. No finále je šmakotinka. ()

VLADEK

Takovej houbičkovej vykrádací scénář. A z Nicol se vážně stala trapná stará kráva. Ale ten filmový režijní styl mi pořád něco připomínalo a až po nahlédnují sem mi došlo, že je to ten jeho Maják. ()

Insomniac

Ach kuuuuuurvaa... zase pre mňa jedno veľké sklamanie. Chápem - akože snaha o umenie, niečo iné... Ale musí to fungovať. Ja sa vlastne čudujem aj tým dvom hviezdam. OK, asi trošku atmosféra, efekty a sem-tam surovosť. Inak ten film nedal nič. ()

veverysiak

Nevdojak som si pri sledovaní lyrickej ságy zo severu spomenul na náš právom zabudnutý seriál Slovania, ale už aj ma striaslo a upriamil som pozornosť na Vikingov, nie je to film pre každého, tečie dosť pomaly a to asi preto, lebo nosný príbeh je dosť úzkoprsý - chalaniskovi zamorduje ujčok otca, preto prisahá pomstu a záchranu matky, z ktorej sa vykľuje harpia, a tak musí urobiť v mordovaní nejakú tú nadprácu, popritom sa mu pripletie pod lono taká šumná bloncka z Ukrajiny, ktorá má za úlohu domiešať gény a udržať rodovú lajnu, celkom málo na dveapolhodiny projekcie, lenže keď zvolíte žuvačkové tempo, podivné folklórne vystúpenia, psychedelické výrony mysle a zopár naturálnych bitiek, nemáte problém s časomierou, mne imponovalo realistické zobrazenie starovekej špiny a hrubosť súbojov, artové prvky na mne nezanechali žiadny dojem, takže 60%. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze