Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

magu

Pätnásťminútový príbeh natiahnutý na viac ako dve hodiny. Po polčase som sa už dosť vrtel v kresle. Natočené je to úžasne, ale v tom filme je toľko chýb, že vlastne celý film je jedna veľká chyba. Na mori búrka a vlajka na lodi si pokojne veje, dokonalé pery jednej z hlavných hrdiniek, dokonca som mal pocit, že sú narúžované, neuveriteľné faily v chovaní postáv, nad ktorými som sa musel len usmievať (viď komentár Alementina) a mnoho mnoho iných. Ďakujem ČSFD, že som tento film mohol vidieť na jej projekcii, pretože keby som za toto dal peniaze, dosť by som to ľutoval. ()

ACDCKL

Drsné, vcelku autentické, výborné herecké výkony (obzvlášť Alexander, Nicole a Anya), mytologické. Robert Eggers mě již uchvátil svým třetím filmem, který má grády, koule a surovost bojových scén. Jediné mínus považuji oblast děje ve scénáři v oblasti kolem konce první hodiny filmu, kdy to významně pokulhává. Co se však musí vyzdvihnout na nejvyšší počet bodů a to poslední souboj na konci filmu. Takto by se měly točit akční scény, bez velkých zásahů CGI, vše dobře sladěná choreografie herců či stuntmanů - naprostá bojová paráda. Za mě hezké 4*. ()

CaladanChmur

přemýšlel jsem co tenhle film vlastně chtěl být...jestli seriózní vikingskou pohádkou a nebo jen pohádkou, která se vychcaně tvářila jako sonda do zvyků a povah severských národů.. Ignoruji nějaké radostné výskání egohoničů jako je Verbal a podobně, u nichž už před lety ustoupila serióznost hodnocení, před stylem, jakým se prezentují. Tenhle snímek, ač se tváří a působí děsně temně... má dost stupidních míst. A bohužel natolik stupidních, že je ani sebelepší výprava nedokáže zachránit. Kdyby si autoři dali práci s charaktery tak zhruba přes 3-4 díly...a nechtěli všechno narvat do dvou hodin, nepůsobilo by to asi až tak lacině, podbízivě a hlavně prvoplánovitě. Ale takhle to vidím na 65%....nic nového pod sluncem ani ohledně prostředí, ani ohledně zpracování , ani ohledně (kupodivu mnou čekaného) obratu v tom kdo je a není špatný...a i ten samotný konec byl doslova a do písmene o hovnu....oba chcípnuli..(a asi je to tak nakonec dobře..i jeden příběh navíc o někom z nich by byl moc). Ale jestli si u toho někdo dokáže přivodit orgasmus jako Verbalovci...pak to účel splnilo, a nebude třeba točit nikdy nic kvalitnějšího.... Film, který nemusím vidět 2x, za mě osobně je průměrný. A Seveřan je tento příklad.. Navodí to pocit něčeho úžasného, ale zcela určitě jen těm, co toho moc neviděli..a nebo  nejsou moc nároční a rádi se nechají " ochcat" vizuálem... ()

Sutiman

Intenzívne a drsné, v poslednej tretine však dramaturgicky nezvládnuté. Inak povedané, takto zbabranú pomstu som už dlho nevidel. ()

0verseer

Atmosferická výprava za pomstou v neúprosnom nordickom svete. Eggers cielene hrá viac na efekt ako obsah, ktorý by sa mimochodom pokojne dal zhrnúť aj dvoma vetami. V tomto prípade to však nevadilo. Pomsta je najvďačnejšia zápletka, ktorú možno zrecyklovať aj tisíckrát bez toho, aby nudila, len ju stačí pútavo divákovi sprostredkúvať. A to sa tentokrát podarilo. Potešil divácky prívetivý mix s mytológiou, ktorá film primeranou mierou dopĺňala bez toho, aby sa zvrhol do čisto fantasy úletu. Na druhý raz v bedni to už asi taká sláva ako počas premiéry na veľkom plátne nebude, ale prvý dojem bol vo výsledku bezosporu nadpriemerný… *Edit: Na druhýkrát som si film užil ešte o poznanie viac ako pri premiére v kine, skvelá surová akčná jazda, ktorá bavila od počiatku do konca. Podmanivý soundtrack. Krásne scenérie Islandu. Umné prepojenie s nordickou mytológiou. Pridávam hviezdu navrch na maximum.* ()

Midar

Po všech těch správně špinavých a nekompromisních trailerech jsem od tvůrce šílených, ale zároveň skvěle natočených atmosférických kousků jako je Čarodějnice či Maják očekával opravdu mnohem více než jen povrchní báchorku o pomstě, která navíc v mnoha ohledech vlastně nedává příliš velký smysl. Po řemeslné stránce se přitom Seveřanovi nedá prakticky nic vytknout. Herci se opravdu snaží, kamerové jízdy jsou nádherné a všechno vypadá přesně tak špinavě a autenticky, jak si doba snímku žádá. I přesto všechno má ale tento snímek jeden zásadní problém, a tím je scénář. Ten totiž nedokáže jednoduchý příběh o pomstě převtělit do něčeho opravdu dechberoucího a fungujícího, a po většinu času tak jen přešlapuje na místě a jednoduše nudí. Vztahy mezi postavami jsou navíc vrcholně nefunkční, logika si v některých momentech bere dovolenou a finální zúčtování je všechno jen ne napínavé či intenzivní. Jelikož dostal Eggers na Seveřana mnohem více peněz než na své předchozí snímky, viditelně se snažil natočit něco divácky malinko přívětivějšího a univerzálnějšího. Paradoxně se mu ale právě tento přístup šeredně vymstil a na místo komerčně alespoň neprodělečného snímku, natočil finanční propadák, který kiny prošuměl jako málo co. Nutno uznat, že mě to vzhledem k jeho kvalitám vlastně zas tak moc nepřekvapuje. ()

MyrnaAlec

Proč sakra tam Skarsgard nemohl být celou dobu do půl těla a s vlasy ? Když odhlédnu od této trestuhodné vizuální chyby, tak jsem spokojnena. Eggers je mistr ve vytváření prostorů mimo čas a vizuálně dokonalý. Pár záběrů již nikdy nezapomenu. Valkýra s mrtvolou přehozenou cválající do Valhally. Ódin s krkavci v šeru. Mohlo to být o 30 minut kratší. A koho tam hrál Dafoe ??? ()

hrumsrt

Psal se tuším začátek prosince loňského roku, kdy jsem si stanovil wish-list 10ti nejočekávanějších filmů nadcházejícího roku. Tehdy jsem ho psal relativně narychlo, a tak se skládá převážně z blockbusterů a samých mainstream filmů, což je ale v závěru dobře, protože pak se stane, že opomenu filmy jako je Seveřan, jehož reklamní kampaň mě zcela minula... Od Roberta Eggerse jsem viděl jen velkofilmovou prvotinu Čarodějnici, která mě sice příběhově tolik nezaujala, ale rozhodně mě svým způsobem překvapila, no a dnes její propis vidím i zde. Ani zdaleka to není film, u kterého udrží pozornost každý a ani zdaleka to není film, u kterého se budeme bavit všichni, ALE dokud budou takováto díla vznikat, já budu novodobou kinematografii bránit a stůj, co stůj bojovat proti POMOvu citátu - "To nejlepší už natočeno bylo." Revenge story vzniká od velkých studií tak málo, že dostat v jednom roce dvě takových rozměrů, je splněný sen! Ale jak má Reevesův Netopýr před sebou až nedosažitelně lepší verzi, tak tady na poli podobných filmů máme leda *****! Nádherně ponurý snímek s jasně přímočarým příběhem, který minimálně svým provedením stojí za pozornost. Navíc u Eggerse si můžete být jistí, že se rochní v mytologické stránce, že si zkusíte rituály a prvky nadpřirozena, ale všechno v tak realistickém provedení, že je to jak procházka historií. Špína, nádherná irská scenérie a démonická hudba, to vše jen podtrhuje, že pro mě po artové stránce jde o jeden z nejpůsobivějších filmů za hodně dlouhou dobu. Hlavní hrdina Amleth je totální bestie, (Ve 45 letech takováhle mašina.. Skarsgard možná nezůstane navždy tím hajzlíkem z Poker Face!) která už od pohledu působí jako chlápek, se kterým se do křížku dostat nechceš.. Smutný, když má non-stop před očima rudo a jeho jediným cílem je pomsta! To je důvod proč žije, to je důvod proč muže s klidem zemřít, všechno ostatní je pro něj jen kulisa nanejvýše rozptýlení. Když pak zkříží cestu s nádhernou Olgou v podání Anya Taylor Joy - mimořádný herecký fond schopností a působivá vzestupná kariéra - příběh mě už naprosto pohltil. Když tady pak dostanu působivou milostnou linku a navíc s díky Eggersovou vysazeností na její broskvičku, už už saháme k vysoké spokojenosti. Přesto hlavní slovo si krade ostřílená Nicole Kidman, kterou je radost zase po letech vidět v dobrém bijáku, tuším, že nikdo nečeká zvrat, který si s ní Eggers nachystá a já už vnitřně tleskal. Baví mě, kolik barev si zde vykreslila, a kolik emocí jsem k její postavě za celý film vystřídal. Přesto to nejlepší ještě přijde... Veškerá gradace příběhu směruje k závěrečné osudové konfrontaci, každý ví, že to přijde.. A nebo ne? Mistrovský tah tvůrců! Geniální fight-ne fight, který dostáváme, osudu zkrátka neujdeš ani smrtí! Miluji Seveřena za to dvojí přijetí, vy jako divák nedostáváte prostý černobílý příběh, ale dost možná to největší prozření. Je tak náš Amleth vůbec hrdina? Má právo na pomstu? Anebo už Gunrún přijala strašný zážitek za kus sebe. Jen řada ze scén u kterých mi spadla brada. Jestli tohle nestojí za trochu pozornosti, tak už nic.. Letos jistě patří k tomu nejlepšímu! /viděno v kině/ 90% () (menej) (viac)

Gamekeeper77

Po výživným a slibným startu přišlo vystřízlivění v podobě častých mystických, nebo snad snových či halucinogenních (nedokážu říct) scén a celkem zdlouhavýho děje, díky němuž jsem pak asi od půlky filmu jen stěží udržel oči otevřený. Vizuálně je to pěkný, nékterý scény až výborný a ty artový, jako například strom se vznášejícími se těly dokonce úchvatný. Ale ani drsná, sugestivní hudba mě nedokázala zbavit pocitu, že je tu něco špatně. Na mě je tu toho artu až moc, chvílema mi to připomíná přeháněnýma gestama a křečovitým chováním herců divadelní představení a zpomalený bojový akce jak od začínajícího spolku středověkých šermířů. Překvapením byl zvrat ke konci a slušnej i konec samotnej, ale mě to bohužel nestačilo a neuspokojilo. 63% ()

Hatred

Zfilmovaná sága, která si nehraje na historický film a přitom je zdaleka nejvěrnějším historickým filmem z této doby za celou éru filmografie. Popravdě nerozumím tomu, že se něco takového podařilo prosadit do dnešního mainstreamu, protože absolutní většina detailů zcela unikne oku diváka, který se této době a mytologii nevěnuje a nemůže tak v plném rozsahu ocenit práci, kterou si tvůrci s celým tímto dílem dali, takže tleskám a chci víc takovýchto počinů. Vizuální stránka - 9/10 - výprava, kamera, použití zlatého řezu, prostředí / Příběh - 7/10 - nic extra objevného, ale ani neurazí / Mytologie a filosofie - 9/10 - tento film je opravdu hodně mytologický a díky tomu máme možnost nahlédnout do tehdejšího uvažování, což se vyskytuje málokdy a slátaniny typu Vikings nebo Last Kingdom pak zůstávají odhaleny v celé své ublemcané nahotě / Akce - 6/10 - zřetelně nejslabší část filmu, nicméně pro diváka který se nevěnuje kontaktnímu boji či sportu nebo nemá možnost porovnání s českou kaskadérskou školou to nebude nikterak rušivé, jsou zde i vysloveně dobré akce, ale obecně souboje pokulhávají - jsou zpomalené a choreografie není hladká / Humor - přestože to není pro každého, je tu i několik velmi černých a vtipných momentů, opět bych řekl poplatných době kterou film vyobrazuje, nicméně v kině jsem se smál sám. Podobné filmy: Beowulf od Zemeckise, Beowulf & Grendel, Valhalla Rising. Trefný komentář: Cervenak ()

Olafsson

Tak jsem po vice nez dvou letech vyrazil do kina. Ultra mega testosteronovej narez. Byl jsem prekvapenej, ze tam nenarvali multikulti agendu a ze chybeli negrove a podobna nevhodna havet (sic!). Skarsgård naprosto skvelej, Taylor-Joy je mu vice nez dobrou partnerkou. Rad se na toto podivam znovu. ()

Vykuk

Docela zklamání, z hutné testosteronové řezničiny se v druhé polovině stává jakési ufňukané ulítlé fantasy a děj se stočí tak, že si jeden říká wtf, proč takhle.. od jistého momentu jsem měl obrovské nutknání film vypnout a zapomenout, nakonec jsem to alespoň projel ve zrychleném módu, škoda toho potenciálu, dojelo to na scénář, ikdyž co si budem, i ten hlavní geroj mi k srdci nepřirostl a Kidmanka zahrála dobře, ale naprosto nesnesitelnou kravku. ()

Mamlas

Slušně udělaný a natočený film, tvůrci se nemusí stydět. Bohužel obsah šel úplně mimo mě, protože je to především pohádka a s nesmyslnými fantasy nápady. Taky tam bylo mnoho jakýchsi obřadů a tanečků a jiné zbytečné vaty, to nemusím, jen to zdržuje a nutí přeskakovat. Samotný děj to mělo velmi jednoduchý, vlastně se skoro nic neudálo. Jen zkraje zapíchnou jakéhosi militantního krále z chatrče, po kterém se nikomu stýskat nebude, a zbytek filmu se jeho syn snaží nějak pomstít. (32%) ()

Cermicek

Já těm "artovkám" asi nikdy nepřijdu na chuť. Na mě celý dílko působilo tak ale taaaaaak lacině, že jsem se za autory místy až styděl. Něco jako kulisy postavený doma za barákem a jen párkrát tam prostřihnu Island, aby to jako vypadalo autenticky.."Efekty" často tak komický až jsem si říkal, zda to autor nezamýšlel jako parodii..?🤔🤔. A poskládat tolik nesympatických herců na jeden plac už je taky majstrštyk. Teda krom Ethana a Willíka = za ty aspoň hvězda navíc. ()

Mateyf.Iks

Jako delate si prdel? Ok, krasne natoceny. To je pastva pro oci. Ale ten scenar? WTF? Vsechno co se tam deje je jak kdyby to napsal 15 letej. Jasne najednou se do nej zamiluje blondata kunda, nevime proc, ale proste jo. Typek neverim ze se vratil syn Nikol Kindem, ale ona mu rekne, ver mi. Tsk ji teda veri. Pak se samozrejme musi jen tak obevit na rozlehly planine aniz by si ho nekdo vsiml. Tvl to je tak trapny. Rejzovi asi jdou picoviny kde se noc nemluvi a je to mega divny (witch, lighthouse), ale jakmile ma jit fakt o jakej pribeh, zaostava. Zklamani roku. Hezky natocena sracka. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze