Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Detektiv-2

Rukopis R. Eggerse je opět znatelný a tak díky jeho režii nedostáváme mainstreamový snímek, jak by se z traileru mohlo zdát. Naopak jde o velmi originální počin, který se nebojí experimentovat, někdy být lehce za hranou a někdy mít styl a kvalitní podívanou. Ze začátku jsem si na velkou míru mytologie a určité mystičnosti zvykal, ale ve ve finále filmu jsem si ji doslova užíval. Zpracování a herecké výkony jsou kvalitně odvedenou prací, jediné co pokulhává je děj. Jak se tvůrci vyřádili na vizualizaci, příběh a scénář zapadá do průměrnosti. Děj je předvídatelný, zápletka jednoduchá, ničeho šokujícího se krom velké míry brutality nedočkáte. Film to v celkovém hodnocení sráží, ale ne natolik, aby si zasloužil nízké hodnocení. ()

hrumsrt

Psal se tuším začátek prosince loňského roku, kdy jsem si stanovil wish-list 10ti nejočekávanějších filmů nadcházejícího roku. Tehdy jsem ho psal relativně narychlo, a tak se skládá převážně z blockbusterů a samých mainstream filmů, což je ale v závěru dobře, protože pak se stane, že opomenu filmy jako je Seveřan, jehož reklamní kampaň mě zcela minula... Od Roberta Eggerse jsem viděl jen velkofilmovou prvotinu Čarodějnici, která mě sice příběhově tolik nezaujala, ale rozhodně mě svým způsobem překvapila, no a dnes její propis vidím i zde. Ani zdaleka to není film, u kterého udrží pozornost každý a ani zdaleka to není film, u kterého se budeme bavit všichni, ALE dokud budou takováto díla vznikat, já budu novodobou kinematografii bránit a stůj, co stůj bojovat proti POMOvu citátu - "To nejlepší už natočeno bylo." Revenge story vzniká od velkých studií tak málo, že dostat v jednom roce dvě takových rozměrů, je splněný sen! Ale jak má Reevesův Netopýr před sebou až nedosažitelně lepší verzi, tak tady na poli podobných filmů máme leda *****! Nádherně ponurý snímek s jasně přímočarým příběhem, který minimálně svým provedením stojí za pozornost. Navíc u Eggerse si můžete být jistí, že se rochní v mytologické stránce, že si zkusíte rituály a prvky nadpřirozena, ale všechno v tak realistickém provedení, že je to jak procházka historií. Špína, nádherná irská scenérie a démonická hudba, to vše jen podtrhuje, že pro mě po artové stránce jde o jeden z nejpůsobivějších filmů za hodně dlouhou dobu. Hlavní hrdina Amleth je totální bestie, (Ve 45 letech takováhle mašina.. Skarsgard možná nezůstane navždy tím hajzlíkem z Poker Face!) která už od pohledu působí jako chlápek, se kterým se do křížku dostat nechceš.. Smutný, když má non-stop před očima rudo a jeho jediným cílem je pomsta! To je důvod proč žije, to je důvod proč muže s klidem zemřít, všechno ostatní je pro něj jen kulisa nanejvýše rozptýlení. Když pak zkříží cestu s nádhernou Olgou v podání Anya Taylor Joy - mimořádný herecký fond schopností a působivá vzestupná kariéra - příběh mě už naprosto pohltil. Když tady pak dostanu působivou milostnou linku a navíc s díky Eggersovou vysazeností na její broskvičku, už už saháme k vysoké spokojenosti. Přesto hlavní slovo si krade ostřílená Nicole Kidman, kterou je radost zase po letech vidět v dobrém bijáku, tuším, že nikdo nečeká zvrat, který si s ní Eggers nachystá a já už vnitřně tleskal. Baví mě, kolik barev si zde vykreslila, a kolik emocí jsem k její postavě za celý film vystřídal. Přesto to nejlepší ještě přijde... Veškerá gradace příběhu směruje k závěrečné osudové konfrontaci, každý ví, že to přijde.. A nebo ne? Mistrovský tah tvůrců! Geniální fight-ne fight, který dostáváme, osudu zkrátka neujdeš ani smrtí! Miluji Seveřena za to dvojí přijetí, vy jako divák nedostáváte prostý černobílý příběh, ale dost možná to největší prozření. Je tak náš Amleth vůbec hrdina? Má právo na pomstu? Anebo už Gunrún přijala strašný zážitek za kus sebe. Jen řada ze scén u kterých mi spadla brada. Jestli tohle nestojí za trochu pozornosti, tak už nic.. Letos jistě patří k tomu nejlepšímu! /viděno v kině/ 90% () (menej) (viac)

Plaque

Atmosféra, kulisy a herci - to všetko bolo geniálne a naozaj ide asi o najlepší vikingský film za veľmi dlhý čas alebo vôbec. Akurát, možno mojím aktuálnym nastavením mi akosi nesadli všetky tie magické vložky, ktoré diktovali dej a jeho smerovanie. Rozumiem tomu, prečo a s akým zámerom, čiže netreba mi prednášku o Hamletovi a Beowulfovi, ale... Za iných okolností by som sa možno roztiekol blahom... alebo možno aj nie... ()

mata77

Atmosféra severskej legendy na mňa zafungovala a prvú polovicu filmu som hypnotizovane, za zvukov rytmických bubnov a bez dychu, sledovala predstavenie severskej kultúry v jej rýdzej podobe. V druhej polovici filmu som sa ale začala strácať a chémia opojenia vyšumela. Námet a pokračovanie deja malo síce svoju logiku, filmársky ale nemalo spracovanie už ten správny náboj. Popri tom ani nedokážem presne pomenovať, kde sa stala chyba, každopádne vo mne záver nevyvolal žiadne emócie. ()

DonBraso

Hodně mytologie,hodně bubnů a málo bojových sekvencí se špetkou té romantiky. Pro milovníky vikingů je to trochu opět jiná pohádka do Valhally, ale zase je to jiné. Pravda je, že snímek drží Skarsgard co to jde. Občas je film spíše spirituální kvintet plných barev na očíčko, kterým se Eggers drží zuby nehty. Bojové sekvence jsou dělaný už v kamerovém pojezdu zleva doprava, který rozhodně nemusí sednout všem, ale na efekt vyypadají dobře. Ono je tu dost věcí na efekt. Poslední bitva bohužel je silně nadpřirozená, ale ono už film jako pohádka o pomstě musíte zde brát vždy. Je pěkný, že Amleth zde vystupuje jako ten viking, který se nebere servítky s nikým. Film prostě žene jednoduchý scénář, který dialogyy se snaží hodit tu dobu, ač se zde vlastně mluví anglicky. Krajina je zase plusem,že Island dokáže nabídnout už sám o sobě hodně a přesto zde možná hledáte většího využití. Střed filmu je nejsilnější, kdy se sám Amleth trasnformuje. Olga v podání A.T-Joy mu sekunduje vcelku zdařile a tahle romantická zář ještě vyvolává v Amlethovi přesně to, na co divák čeká. The Northman určitě není bestiální šlágr roku, ale pro fans dobrodužných filmů je přesně takový jaký je. ()

Mamutol

Nějak zvlášť mi to nebavilo. Bylo tam příliš mnoho divných snů a některé se velmi obtížně oddělovaly od reality. Poslední půlhodinu filmu se hlavní hrdina choval jako dement. Taky jsem tak nějak čekal, že nám Olwen Fouéré ukáže o sedm let starší frndu, jako ukázala ve filmu Ten, který přežil. ()

spoock

Za mě vede od Eggerse pořád Čarodejnce, Maják je dost specifický a Seveřan byl výborný. Hvězdu dolů dávám za plochost hlavního hrdiny a nedůvěryhodný románek s Olgou. ()

cernakus

Hm, tenhle pomalý, sugestivní styl na pomezí fikce a reality, který fungoval u Čarodějnice (2015) tady nefunguje. Protože Hamlet není horror, ale tragédie. Takže i když zde bylo všechno, co by mělo vyhnat hodnocení vysoko, tedy kvalitní herci, dobrý scénář, pěkné scenerie, dobrá hudba i slušná choreografie, tak tomu prostě něco chybí nejen na plný počet, ale i na 4 hvězdy. A tím je právě spád a příběhová soudržnost. Takže za 3 hvězdy a zítra už nebudu vědět, o čem to bylo. ()

Emílio

Taký celkom pekne natočený mix Conana s islandským Hrafninn Flýgur. Čakal som asi niečo originálnejšie, takže gaučová trojka. ()

cerdax2

Vcelku povedena temna severska pohadka o ex-princi hledajicim sebe a pomstu smrti sveho otce, aby se nakonec dozvedel, ze vse je uplne jinak ;) 75% ()

mkee

Vikingský Hamlet à la Amleth, na ktorého základoch stavial samotný Shakespeare a ktoré efektne i efektívne prináša Eggers. Pod "efektne" rozumej - hotovú špiritualistickú savage chuťovečku pôsobiacu vlastne ako alternatívny historický noir s dobrou hudbou, krásnym vizuálom (najmä Írsko aka Island, ale aj priam hmatateľne realistické dobové scény plné blata) a poctivými pohanskými rituálmi, ktoré mu dávajú šmrnc. Nezabudnime ani na príbeh. Jednoliata dejová línia nemá dôvod pútať komplikovanosťou - film sebavedome prehlasuje, že je dostatočne originálny na to, aby sa ešte hral na niečo, čím nie je. Veľmi sa divím, ak tu niekto tasí len 3*. Za mňa veľmi silné 4*. ()

xxmurphyxx

Hail to the King! Legenda sa zrodila. V dnešnej dobe extrémnej korektnosti, kde sa každý cíti utláčaný každým, vezúcej sa na woke vlne blackwashingu, prekrúcania a znásilňovania histórie v prospech menšín s dôrazom na čo najväčšiu rasovú a rodovú diverzitu, tento film hrdo stojí sám, ako vojak v poli a ukazuje zdvihnutý prostredník všetkým neoliberálným fašistickým kokotkom, tolerujúcim len ich názor ako jediný správny a žiari ako diamant v hromade sračiek a nič na tom nezmení ani vlna hejtu od priteplených hipster mužopičou, trpiacich komplexami pri pohľade na vysekaného Skarsgårda a fúzatých feministiek uvedomujúcich si, že nik jemu podobný im v tomto storočí nepretiahne tú chlpatú rybacinu, hystericky vrieskajúcich, že tento film je nechutná oslava testosterónovej macho kultúry a nadradenosti bielej rasy. Tam kde banda mentálnych akrobatov, čo si nedovidí na špičku nosa vidí sexizmus a rasizmus, tam milióny čiernych/bielych recenzentov, bloggerov, youtuberov a obyčajných divákov vidia film roka a jeden z historicky najvernejších a najlepších filmov vôbec. Toto je tá najluxusnejšia audio vizuálna žranica posledných rokov, dokonalé zmyslové porno, okorenené hamletovskou poetickosťou, existenciálnou ťarchou a hĺbkou dialógov, geniálne balansujúce na hrane artu a masového mainstreamu. Eggers sa týmto stáva nesmrteľný a znovu vo mne zapálil vášeň pre kinematografiu a ukázal, že ešte nie je všetko stratené, že ešte stále sa dá natočiť film bez politickej agendy, bez hromady na silu pretlačených čiernych či homosexuálov. Len tak pre radosť a kvalitu. Treba si len uvedomiť jedno, je to Eggers celým svojím telom, celou svojou dušou. Eggers sa vyžíva v mysticizme, vo folklóre a ide mu to fantasticky. Tam je doma. Rozpráva fiktívny príbeh, ktorý je vystavaný na historicky najpresnejšom zobrazení vikingskej doby do teraz, ako sa vyjadrilo mnoho svetových historických špičiek z oboru a popritom sa to celé snaží podať pohľadom človeka tej doby a krajiny, človeka ktorý veril v Ragnarok, Valhallu...Preto tam tá mystika a nadprirodzenosť má svoje opodstatnené miesto a v niektorých scénach ponúka silný kontrast s realitou. Tí ktorí čakajú len tupú akčnú sekačku, alebo neviem aký komplexný príbeh, plný zvratov a drobnokresby charakterov, si môžu kľudne odčítať jeden, dva body. Latentní homosexuáli, feministky, kdejakí woke, blm a sjw kokotkovia si môžu dať dole okrem štyroch, piatich hviezd aj nohavice a pojebať sa navzájom, toto nie je film pre vás. K hereckým výkonom asi len toľko, že sú bez výnimky špičkové, samozrejme všetkému kraľuje Alexander Skarsgård a Anya Taylor-Joy a chémia medzi nimi je naozaj citeľná. A hudba? Absolútny strop. Soundtrack musel okamžite putovať na harddisk. Je neoddeliteľnou súčasťou tohto majstrovského diela a spolu s obrazovou formou tvoria naprosto dokonalú symbiózu. Vidieť tento film bol pre mňa obrovský zážitok. ✯✯✯✯✯/✯✯✯✯✯ ()

Pecan206

Ach jo, jakožto fanda seriálu Vikingové jsem zklamán na max. úrovni, tohke bylo spíš tak 1,5*. Nic co by nadchlo, nadpřirozeno je svým zpracováním spíš k pousmání nebo možná až breku. Dějově slabé, silnou stránkou nejsou ani souboje, vysoké hodnocení opravdu nechápu... ()

Upír

Pomrkávání na diváka, jak by vypadala postava Hamleta, kdyby nebyla nesnesitelně nerozhodná a šla si za svým a dělala svoji práci. Velmi rozporuplný film, který na jednu stranu zobrazuje severskou mystiku a zbožštění přírody, které bylo pro člověka 9. století reálnější než naše vnímání skutečnosti, ale na druhou stranu pro toto zobrazení používá umělecké vyjádření, které se pohybuje na hraně kýče. Děj pohlcuje motiv pomsty a osudu, neumožňuje výraznější rozvoj postav a film tak dostává možnost fungovat na symboličtější rovině jako postmoderní přetvoření Hamleta s návratem k jeho severským kořenům. Avšak dílo v tom není důsledné a v rámci scénářem vytyčeného pole postrádá konzistentnost. Střídají se tak úžasně nasnímané scény (např. souboj v mohyle, kde se půvabně prolíná nadpřirozené se skutečností), které však končí pointou jak z questu počítačového RPG nebo přehnanou likvidací nepřátel jedním mužem bez hlubšího symbolického významu. Zajímavá je role křesťanských otroků, kteří tvoří velmi nenápadný protiklad pomstou protknutého náboženství seveřanů a jejich pasivita a útrpnost je na konci filmu vlastně hluboce odměněna. ()

Arigato

Je jasné, že si tento film rozhodně nezíská všechny. Jelikož jsem již seznámen s Eggersovým poněkud nepodbízivým stylem a dá se říct, že je mi i vcelku blízký, přesně jsem věděl, co od snímku čekat. Seveřan jede v pomalejším tempu a potrpí si na symboliku nejen mytologického charakteru. Vizuální stránka je naprostou oku lahodící estetickou delikátností a atmosféra, převážně díky soundtracku, neutuchajícím bubnům a hlavně díky naprosté autentičnosti, prostě nemá chybu. Eggers má zkrátka talent na co možná nejvěruhodnější vtáhnutí do dané situace i tehdejší doby, nehledě na film... Náramně jsem si užil tu část, která nám vlastně Amletha ukazuje jako prapůvodního tvůrce pranků, byť s trochu letálnějšími výsledky, a bohužel ani s tou viralitou to tenkrát nebyla žádná sláva… Rozhodně fandím těmto osobitým filmům jdoucím proti mainstreamové produkci, avšak nutno podotknout, že si mě Čarodějnice nejspíš získala o maličko víc, byť oba filmy hodnotím stejným počtem hvězd. ()

blondboss

Z tohto historického eposu bola vidieť snaha o maximalizáciu vierohodnosti zobrazenia severskej mytológie s jej atmosférou, čarami a mýtickosťou. Severan je v zásade zaujímavým historickým počinom plným násilia, krvi, ale aj lásky a pomsty. Herecky vyskladané skvelo. Na Eggersovi mi ale vadí to prílišné "chodenie okolo horúcej kaše" s dosť zbytočnými scénami. Takže za mňa určite to lepšie v rámci žánru, ale na štvrtú hviezdu to u mňa nevydalo. 60 % ()

AndrewNewman

Severská mytológia ma absolútne netrápi, všetky tie kecy o Valhale, Odinovi a neviem o kom som pretrpel, kvôli vcelku dobrej storke o pomste. Opäť sa režisér snažil umelecky vyžiť na klasickej báchorke o pomste a práve to ma na tom bavilo najmenej. Tretia hviezda je za dobré obsadenie, ako hlavných tak vedľajších úloh. ()

TinyMartina

Tak kromě toho, že to celé vypadá, jakože to někdo natočil vzadu na dvorku je to ještě dost ptákovina. Amleth byl jako dítě neskutečně otravná postava, jako dospělý zas hrozně plochá. Pohání ho krvavá pomsta, kterou jako divák nemáte jediný důvod chápat - jako co o tom otci, kromě té psychidelické jeskyně víme? Nic. Bylo to příšerně dlouhé a pořád to nechtělo skončit. A když už to konečně skončilo, tak to byl konec dost trapnej. ()

Kebabkony

Surové, brutální, temné a především atmosférické. Po příšerném seriálu o seveřanech, co tento rok vyšel jsem nečekal nic dobrého, ale Robert Eggers opět nezklamal a je to skoro dokonalá jízda. SKOL! 7/10 ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze