Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

babuška

Já se nikdy moc nerozepisuji, poslední dobou jsem se těšil na dva filmy, Seveřan byl ten druhý, novej netopejr první a tak to zůstane. Dějová linka je příšerná, střihy od ničeho k nikomu a k ničemu. Plusem je severská mythologie o které jsem si už něco málo načetl. Věštění, čarodejnice, valhalla a to vše v jednom, dává filmu atmosféru, ale tam kde bych čekal nějaký hlubší význam, je prázdno a aby to vypadalo tvrdě, tak je toto prázdno vyváženo brutalitou a nespočtem krvavých scén. Plusem který bych očekával, je hudební doprovod a ten považuji za lepší průměr. Alexovi jsem moc nevěřil, ale svého úkolu tupého zabijáka se zhostil výborně, Nicole v roli krkavčí matky, to už mi naskočilo na začátku, Anya překvapila, i když její role není zas až tak výrazná alespoň z mého pohledu, lokace natáčení jsou dokonalé, to musím uznat. Za mně tedy jen tři v procentech 60%. ()

66pepo66

Spoilery: Mám rád severskú mytológiu aj Vikingov a ich históriu a veci s tým spojené. V tomto prípade však stojím kdesi na pomedzí toho, že sa mi to ne-páčilo. Hudba vynikajúca, prostredie tiež. Ženské obsadenie na jednotku, Ethan úžasný a Alexander čistý neutrál. Hrať asi nevie, ale táto zamračená postava bez väčších emócii, než hnevu a kriku, mu pochopiteľne sadla. Rôzne detaily ako odkazy na zvyky a podobné veci sadli, ale hlboká myšlienka a čokoľvek tomu blízke, čo nejakým spôsobom vystavuje dej filmu, chýba. Na mňa to bolo príliš jednoduché. Akoby to bola skôr iba možnosť nahliadnutia do daného obdobia v histórii a to je všetko. Možno to vyznie veľmi zvláštne a možno aj nie úplne presne, ale chýbalo mi tam čosi "americké". Za mňa 3* ()

Tranda

Příběh 6/10, Akce 8/10, Násilí 9/10, Zábavnost 8/10; Hudba 10/10, Vizuál 10/10, Atmosféra 10/10, Napětí 8/10, Casting 10/10; Drama: 9/10; Emoce 6/10.  8/10 ()

Alaudae

Na Seveřana jsem se opravdu moc těšil. V mnoha aspektech film přesně splnil má očekávání, ale některé jeho nedostatky bohužel sráží celkový dojem z filmu. Nejsilnější stránkou díla je bezesporu jeho atmosféra. Působí autenticky, dechberoucí prostředí a skvěle padnoucí soundtrack si udržuje svou konzistenci fakticky po celý film. Ocenit musím i práci s mytologií, byť k plnému prožitku bylo potřeba se alespoň trochu orientovat v severské mytologii. Hezký byl i smysl pro detail tvůrců, který ne každý pojal, viz mini kauza ohledně Vakýry a jejích rovnátek ("rovnátka" jsou archeologicky doložené řezy v zubech). Více či méně mě zaujalo téma i scénář, klasickou cestu pomsty autoři okořenili dávkou Oresteie, díky čemuž jsme se vyhnuli klasickému klišé . A teď k mínusům. Jeden drobnější se týká choreografie soubojů. Ta se občas povedla, často však působila těžkopádně a místy i lacině. Má největší výtka však směřuje k hereckým výkonům. Skutečně zazářil jen William Dafoe v minoritní roli, naopak ústřední dvojce se do hraní mohla ponořit o dost víc. Alexander Skarsgard asi usiloval o postoj nalomeného muže, kterému osud naložil velké břímě, ale často působil jako agresivní kulturista s křečí v podpaží. Anya Taylor-Joy zase měla po celý film téměř stejný výraz. Velká jména toho na plátně příliš nepředvedly, a to je velká škoda.   Celkově je Seveřan netypickým, ale povedeným dílem, který určitě nepadne mainstreamovému divákovi do oka. Je celkem drsný a působí autenticky, podle mého dobře vystihl dobu svého zasazení. Já si ho však užil a jsem za podobné filmy rád. Bohužel, herecké filmy do velké míry sráží požitek z filmu, proto dávám 75/100 a doufám, že příště se herci vytáhnou více. Pokud bych měl výkony herců srovnat s jiným dílem Eggerse - dnes již slavným Majákem - Seveřan mu po této stránce nesahá ani po kotníky. ()

borecjeborec

Jednoduché, akční, dobrodružné. Obsazení a herecké výkony dost v pohodě stejně tak i režie a scénář. Žádný přestřel, čistý nadprůměr. 70% ()

jigsaw44

Hawke bol král, ale jeho kralovstvo je podla filmu asi 4 chatrče a 10-15 ludí niekde v zapadákove na Islande. To je teda fakt velké královstvo, fakt. Ked sa vráti domov z výpravi, tak ho zabije jeho brat Bang, Malý Hamlet to vidí a podarí sa mu utiect. Ked je dospelý tak sa príde pomstit ako otrok, spozná tam Taylor-Joy, do ktorej sa zalubi a dozvie sa, že to Kidman (jeho matka) nechala zabit Hawka Bangom, pretože je podla nej vaščí Alfa samec. Nakoniec ju (H)Amlet zabije v sebeobrane. Amlet sa dohodlne s Bangom, že si dajú fight pri láve, napokon sa však vzájome zabijú.  Je to artové, má to trochu prvky vikingov, trochu fantasy, severskej hudby a dost color gradingu, ale hlavne je to nuda. Stálo to dokonca až 90 milionov dolárov, ale pritom to posobí nižšie nákladovo. ()

Endurion

Na tenhle film jsem byl tak natěšený, že jsem radši dopředu počítal s tím, že mě zklame (přehnaně vysoká očekávání se pak málokdy potkají s realitou). Což je dobře, bezchybný film to není - především postava královny (Nicole Kidman) by si zasloužila pár minut pozornosti na začátku filmu, aby byla srozumitelnější (víc psát nebudu, to už by byly spoilery), a zvrat s "příbuznými na Orknejích" byl asi tak na úrovni mimozemské lodi v Životě Briana (možná relikt nějakých vystříhaných scén). Jako by na začátku chyběla jedna scéna, která by nás pořádně uvedla do prostředí a vztahů mezi postavami. Robert Eggers by se mnou nesouhlasil - to vím docela jistě, protože jsem s ním o tom mluvil. Jsou to ale stejně jen drobné výtky, které mi plně vynahrazuje osudová atmosféra filmu. Rituální scény a náboženské vize jsou šíleně přehnané, ale od Eggerse nešlo čekat nic jiného, takže za mě naprosto v pořádku. Děj je jednoduchý a přímočarý, hloubku mu dodává způsob vyprávění - Seveřan překypuje náboženskými vizemi a Eggers nechává na divákovi, jestli je chce brát jako skutečné (a tedy přijmout, že je v žánru fantasy), nebo zda se odehrávají jenom v hlavách hlavních postav. Je to ohromná jízda, kterou je potřeba vidět na plátně. Brilantně natočená, skvěle zahraná, a ještě k tomu historicky přesná do nejmenších detailů. 4,5*. ()

Yamatosan

Nadšení! Asi nejautentičtěji působící film o Vikinzích vůbec, a já mám pro toto období velkou slabost - a jelikož mi moc nejde nadhled, bylo toto pro mě opravdu velmi, velmi osvěžující, že není prakticky třeba přivírat oči, ignorovat nesmysly. A jak jsem měl při trailerech radost, že to bude méně WTF Eggers, nakonec jsem si nejvíc vychutnával právě ty WTF části. Tím rozhodně nechci říci, že by akční části nebyly dobré, ale občas působily až moc nacvičeně, až divadelně. A navíc žádný sladký happyend! Jak moc by tenhle film zasloužil úspěch! ()

SirAduard

Ty kráso! Tak tenhle film Roberta Eggerse ještě více překonal mé předpoklady, a to jsem měl očekávání opravdu obrovské. Ze všech scenérií jsem opravdu cítil vikingskou esenci a nehostinné prostředí okolo protagonisty. Hudba perfektně ladí tomuto snímku a době, ve které se odehrává (pro mě podobně skvěle znějící jako ve hrách Witcher). Herci hrají skvěle, akce epická, příběh by pro některé se mohl stát standartní, ale tento režisér dokázal udělat z příběhu o pomstě něco úžasného a nad standartního. Zvraty jsou tu úžasné a nápadité. Severská mytologie je zde velice dobře odvedená, že si můžete buď představovat, že bytosti jsou skutečné (stejně jak pro vikingy), anebo si je můžete představit jako abstraktní věci, které si pouze představují ve své hlavě. Fakt bravurně udělané filmařské dílo a zatím pro mě nejlepší film od tohoto režiséra. Nic jiného než 10/10 bych tomu fakt nedal a jsem zvědavý, jaký příběh si nachystá Eggers příště. ()

Dandirion

V suchých dobách, kdy plátna i obrazovky plní převážně superhrdinskej bordel, přišel Seveřan. A udělal mi moc dobře. Jednoduchej film o pomstě, takovej Gladiátor ze severu. A ikdyž to není stamilionová záležitost, tak se na to moc dobře kouká, co obraz to úžas. Výborná klučičí podívaná. ()

Mejkby

Ideální příklad filmu, kde trailer je lepší než celé dílo. Finální duel se jim celkem povedl, za to přidávám hvězdu, jinak celkem béčko. A i ten duel, když už vikingové tak se měli rubat spíš sekerkama né, meč nebyla až tak obvyklá zbraň... ale to už jen kopu do mrtvoly(mrtvol) :D ()

Thalin

Na můj vkus trošku delší stopáž, kde by rozhodně nemuselo být tolik zdlouhavých rituálů a řečí o pomstě. Ano, chápeme, chceš krev svých nepřátel, netřeba to opakovat pokaždé, když otevřeš pusu. Ale fajn, je to jeho jediný pohon v životě. Rozhodně není nouze o krev, řev a střeva. Prostřední vypadá rozhodně autenticky a herci se nebáli se pořádně ušpinit. Zkrátka ukázka života, který by jim dnes záviděl jen blázen. Až na Skarsgardův  lehce prkenný výkon si nemůžu na co stěžovat, dostala jsem přesně to, co jsem od filmu čekala. ()

stripterka

Těžké zklamání. Primitivní příběh, přehnaný důraz na kdovíjestliopravdové zvyky a rituály Vikingů. Plusy jsou exteriéry, realistická špinavost. Celkově bych dalo tři až čtyři hvězdy, ale dvě sráží dolů ochrnutý horní pysk Kidmanový, kterej mě neskutečně vysíral v každým záběru, ve kterým se ukázala. Jak jen tuhle zrůdičku může v Huliúdu ještě někdo angažovat? Mimika není pro herce důležitá? ()

roswell47

Kokso, nejaký amík si zmyslel že spraví film o Vikingoch, a sa mu to vydarilo. Režiséra za skvelý výkon a prácu chválim ako samozrejme aj hercov, ale teda už nebol dlho dobrý film o Vikingoch. Je mi až smutno že veľa režisérov natočilo veľa filmov o Vikingoch a vôbec sa nevydarili :(. Soundtrack je úžasný, vypočul som si ho už veľa krát. Čo sa týka celého filmu, tak to, že je úžasný. Režisér mal veľmi zaujímavú techniku spracovania filmu o Vikingoch a ešte to že mal tiež veľmi divný a neobvyklý (v dobrom) pohľad na Vikingov. Spravil to tak viac realisticky, čo sa týka sexuálneho spracovania to určite ale teda aj brutálne spracovanie. Vyzeralo to tak reálne a pochmúrne, nie ako vždycky že Vikingovia sú najlepší a takéto hovadiny. Pekne to režisér spravil tak, ako to v tej dobe vyzeralo a ako sa v tej dobe slávni Vikingovia chovali. Zabíjali každého či deti či ženy, bolo im to jedno a to je smutné, ale že dosť. Pekne sa film aj zakončil, trošku (dosť) smutne ale v takýchto filmoch nemajú čo hľadať dobré konce. Anyu Taylor Joy chváli za jej skvelý výkon na taký mladý vek a Alexander Skarsgard je... proste GODD. Dej filmu je príjemne prekvapujúci, je konečne o niečom inom než len o tom istom a to cením tiež. Príbeh a niektoré scény mi pripomenuli Beowulfa ale aj taktiež aj Barbara Conana, to si nájdete sami :). 3koda že ten Island nemohi dať lepšie pretože v tej dobe nebol Island pustatina ale aj veľký obrovský les. Ale to sú už len také detaily, takže nič v zlom. Soundtrack bude určite v mojej vinyl kolekcii pretože stojí za to si ho kúpiť. Pocity z filmu Severan sú pre mňa pochmúrno/smutne akčné pretože je taký smutno poňatý film. Nevidíme tu stále slniečko ake keby sme boli vo Valhalle, sme na Islande, nachádzame sa v ľudu Vikingskom a Slovanskom. Toto tiež určite nevytknem režisérovi. Dávam určite 9 bodov čiže 5 hviezdičiek.  Tento film ktorý je pre mňa jeden z najlepšie zvládnutých filmov Vikingsko-Filmovej histórie... sa volá dámy a páni... Severan. ()

Miroslav.Zac

Konečně Vikingové bez latexových oblečků, šílených účesů a prznění historie. Bod za nahou Anyu Taylor Joy, další za brutální, krvavé scény, třetí za drsné a chladné prostředí, a konečně čtvrtou za koule režiséra Eggerse, který se nebál tuhle historickou jednohubku natočit. ()

Chicharron

Naprostá bomba. Imerzivní zážitek, v podstatě jsem nespustil oko z filmu, byl jsem vtažen do děje nehledě na to, že film lehce čerpá inspiraci ze starších filmů jako je Excalibur nebo Barbar Conan. Děje se tak ovšem velmi nenápadně a struktura meče připomínající damascénskou ocel je v éře Vikingů nevěrohodná, ale to nevadí, protože Skarsgård v sobě dokázal probudit vikingské geny a film odehrál s neuvěřitelnou nordickou zuřivostí. Démoni, čarodějové, snové halucinace, pohanští bohové a perfektní hudba tvoří jednoznačně fungující celek a současně nejsyrovější film z doby drsných Vikingů. ()

srazer

Jako, nie, nemozem povedať, že to bolo zlé. Naopak. Bolo to vcelku dobré, ale osobne som od toho čakal trochu viac. Možno je to tým, že som viac na mimozemštanov, vesmírne lode a robotov, než na meče, kone a rytierov (aj keď aj z tohto žánru mám svoje oblubené filmy). Viac bojov, viac krvy a viac drámy mi tam chýbalo. Ale silné tri hviezdy jednoznačne za mna. Tí čo majú radi tento žáner si určite prídu na svoje. Ja som si film užil, ale znova ho už isto pozerať nebudem. ()

zurivymlok

Zajímavě pojatý historický snímek o pomstě, která není úplně černobílá. Bohužel mi po značnou část příběhu přišlo, že se Amleth chová nelogicky (spoiler: např. jsem prozrazen, může utéct i se svou partnerkou, ale nechá jí tam, aby se na ní nepřišlo, ač se obecně ví, že jsou pár, a poté se tedy vrátí a nechá se chytit, aby mohla utéci). Také mi ne úplně sedla "divadelní" mluva, která je ve filmu použita a ubírá tak na realističnosti. Na druhou stranu je to hodně slušně natočené a nakouknutí do zvyků a mýtů vikingů bylo rozhodně zajímavé. 70 %, které zaokrouhluji nahoru jakožto poděkování autorům za originalitu. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze