Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

666Carnage

Hele ja sem asi čekal víc. Dělo se tam toho dost i tak mi to přišlo jako hodně komorní drama o pomstě. A klidně to mohlo být o dost minut kratší. Řezničina slušná, hlavně u dobývání města. Ale není to taková jeba jakou jsem očekával podle traileru. Třeba někomu sedne víc. 60% ()

sPaRk

Na Eggerse překvapivě krotké a přímočaré. Hawke s Kidmankou jeden velký castingový přehmat, ti tam vůbec neměli co dělat. Celkově příliš "americké" a přizpůsobené většinovému publiku, producenti holt nechtěli jít do rizika a projekt si takříkajíc pojistili vynucenými zásahy. Působivější uchopení mytologie v poslední době nabídl třeba Hellblade: Senua's Sacrifice z herní scény. Přemýšlím, zda tohle není ten případ, kdy vycházející auteur poprvé dostane k dispozici velkorysý rozpočet a pořádně neví, co si s ním počít, film se mu rozsype pod rukama a studiové zásahy to už jen dorazí. Moc se tomu nechce věřit. Kdyby za sebou neměl geniální Čarodějnici, myslel bych, že na takovou látku ještě nedozrál; takhle se ale přikláním k tomu, že jeho vize tentokrát zkrátka nebyla tak potentní. Těžko říct, jak moc by změnil celý tón a vyznění sestřih, na který by býval cílil Eggers, domnívám se ale, že ve střižně žádný výrazně lepší film pohřbený není. Ať je to jakkoli, v této podobě snímek zůstal jen někde na půli cesty mezi prostým entertainmentem (jejž jsme dostali) a propracovaným hlubinným ponorem do prastarých pohanských myslí a světů, ze kterého by běhal mráz po zádech (v nějž jsem doufal). ()

filipvrbik

Já jsem si původně takhle nějak představoval Thora - a z toho se vyklubala Marvelovina... No, upřímně si to celkem hodně snaží brát z Gladiátora ( i příběh je podobný), ale Gladiátor je lepší a lepší je i 300: Bitva u Thermopyl a Válka Bohů.. Ale z poměrně ukecaného začátku se stává totální nářez a je to lepší a lepší (čti brutálnější a brutálnější) - i když jsem čekal větší krvavou lázeň.. No a líbilo se mi, že jsem konec tak úplně neodhadl, což vždycky beru jako plus a jako potomek seveřanů jsem si Seveřana nemohl nechat ujít...90% ()

Strandmon

Upřímně jsem se u Seveřena trochu bál zklámaní, jelikož mě Eggersova tvorba do této chvíle příliš nezaujala a tak jsem teď ještě o to víc rád, že je The Northman tak fenomenální dílo. Eggers se svého rukopisu rozhodně nevzdává a ukazuje nám, že s větším rozpočtem je schopnen vytvořit velké věci i se zachováním svých ideí a vizí. Krutá a brutální pomsta v mytologické podobě, která dokáže překvapit, zaujmout, zaskočit i zabavit. Dokonale zvolený hudební podkres a neskutečne hutná a znepokojující atmosféra podpořená nádhernými lokacemi.  Film je také ozdobený špičkovými hereckými výkony a Skarsgårdovou životní rolí. Navíc zde dokázali tvůrci perfektně balancovat mezi revenge přiběhem a mysticko-nadpřirozenými jevy, které jsem si taky naprosto užíval a do Seveřana se samozřejme naprosto hodily. Dechberoucí a strhujicí cesta do Valhally, kterou potřebuji vidět brzo znovu. ()

janesX

Už pri prvej scéne bolo jasné, že to bude poriadna dávka mystiky. Tej je tu až tak veľa, že pre nejedného diváka to môže byť tak trochu na úkor príbehu, lebo ten je veľmi jednoduchý. Ale myslím, že každý si tu niečo nájde - s istotou to bude pre každého minimálne výborná kamera a bohovské zábery severskej prírody. ()

Shimargh

Podmanivý, temný, syrový, halucinogenní výlet do dob Odina, Valkýr, Berserků a bájných Draugirů podkreslený skvostným soundtrackem. ()

Disease

Dějově někde na úrovni westernu s Johnem Waynem, prokládané patetickým deklamováním. Výprava pěkná, ve 12 letech bych byl na větvi. ()

Piggsy

Tak toto nebylo dobré. Popravdě jsem očekával něco úplně jiného, než tento nudný komorní pohádkový divnofilm. Žádný velký nářez ani brutál, jak někteří píší, jsem v tom teda neviděl. Ztráta času a mnoho povyku pro nic. ()

Henry007

Seveřan je v jádru klasická antická tragédie: statečný hrdina v honbě za pomstou vidí jediný úděl svého osudu, pro jeho naplnění se musí postavit vlastní rodině. Příběh je tak poměrně jednoduchý, mnohokrát viděný a měl by tedy sloužit pouze jako kostra tohoto snímku, na kterou se nabalí skvělá dobová atmosféra, akční scény a nějaká ta umělecká nadstavba. Bohužel Eggersovi spousta těchto prvků nefunguje na 100 %. Akční scény mnohdy vypadají jako instruktážní videa pro kaskadéry, pomalá choreografie bije do očí. Ani z těch "uměleckých" výjevů si nevybavuji nic, co by mě ohromilo. Přesto se jedná o velmi dobrý historický akční film, u kterého bych se obešel bez těch uměleckých kudrlinek, které nijak tento přímočarý a krvavý příběh neobohacují. ()

Oralfabet

Nevím, kdy jsem naposledy viděl něco takhle velkolepého a epického, co se měřítka týče, ale zároveň s takovou dávkou osobnosti. Sice jsem od Eggerse rozhodně nečekal nějaký tradiční historický film, ale některé scény mi (díky vizuální stránce i originalitě Eggersovy vize) fakt vyrazily dech. Ta kombinace naprosté brutality a syrovosti s mystikou a halucinogenními výjevy mi prostě absolutně sedla, jsem totálně nadšen. A moc rád jsem zase jednou viděl Björk ve filmu, i když jen na chvíli. Nevím, jak úspěšný to zatím je, ale každopádně děkuju Odinovi za to, že něco takovýho ještě může v dnešní době vzniknout. 10/10 ()

Renfield

Přímočařejší příběh si žádá přímočařejší pojetí i v případě Roberta Eggerse. Nebo takhle, po zdaleka nejen vizuálně fantastickém útoku na vesnici jsem už nechtěl vidět nic jiného než podobně silnou a brutální odplatu a přípravu na ni. Jenže to se překvapivě neděje, příprava na odplatu je dlouhá, má čas i na lásku, která tedy tak úplně nefunguje a to ani v závěru. Alexander Skarsgård mi sedl více do "divočejších" pasáží než romantické linie, z niž jsem měl pocit, že je spíše jednostrannou záležitostí Anyi Taylor-Joy. Každopádně je sympatické, že Eggers dává pro kariéru zásadní roli dalšímu z dlouholetých "upírů". Odplata u bran pekelných nenadchne, mnohem více by jí slušelo zasazení do té doby kamerou výborně využívané okolní krajiny. Rituální pasáže celkově mají sílu, spojení hudby a vizuálu vyžene jejich atmosféru k branám Valhally, jenže jsou silné samy o sobě, do příběhu tak úplně nezapadají, alespoň ne v takovém množství. 70% ()

WayDott

Tak já nevím, zda je semnou něco špatně, ale režisér musel být při natáčení tohoto filmu totálně zhulenej nebo si vzal o dva prášky navíc. Film totálně o h…ě. Dějově tak herecky slabé. Dva lidi, co seděli vedle mě odešli…. Možná jsem měla jít s nimi 🙉 ()

Ricky_CZ

Je fakt, že psychedelické okénko v mých očích posunulo celý film o hvězdu nahoru. Nicméně ani ne po měsíci od shlédnutí mi v mysli nezůstalo nic moc zajímavého.. A to je relativně škoda. Protože si moc dobře pamatuju, že se mi film líbil. ()

Milky.

Po dlouhé době mám pocit, že jsem zase viděl Film s velkým "F". Skvěle zrežírovaný, skvěle natočený, skvěle zahraný (Skarsgard sice moc hrát neumí, ale od takového vikinga moc nečekám emoční projevy z Hamleta, takže to tam takhle i sedí). A vizuálně uchvacující. Akce na jeden záběr je moje gusto a ikdyž člověk občas poznal nějaké ty kompromisy (kaskadér spadne ikdyž je meč tak 30 čísel od něj) tak to vypadá perfektně. Po té několikaleté sluníčkové masáži Disney-Marvelu a Dýsíčka je to konečně zase příjemný návrat k něčemu pořádnému a normálnímu. A když už jsem u toho, tak k něčemu, kde nemusíte vidět 10 filmů abyste chytli celý story-arc a měli vůbec páru kerá bije a co se vlastně děje. Za mě naprosto parádní a doporučuju všem. ()

Trash

Špinavý, smrdutý, surový, archetypální, symbolický, magický, osudový, nevyhnutelný. Geniální. Epos o pravěké touze po pomstě. Bjork. ()

Alien220

Přísná podívaná, která diváka vtáhne do děje a po více než dvou hodinách vrátí, aniž by se milisekundu nudil. Výpravná cesta za pomstou zachycená skvělou kamerou v doprovodu hudby, ze které mrazí. Originální pohled do unikátního světa vikingů se symbolikou pomalu v každém záběru. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze