Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Soweek

Poctivě řemeslně natočené, ale chyběl tomu jakýkoliv pořádný spád a stopáž je tak o hodinu delší, než bylo potřeba. ()

vitekpe

Pokud mate nezvladatelnou touhu videt jak si chlapi s dlouhejma vlasama a fousama usakavaji ruce a hlavy, je to film pro Vas. Pribeh je bezny. Vsuvky s vizemi (strom, kun v nebi) byly zbytecne a matouci. Teda pro mne, jako obycejneho divaka. Mozna to ma nejaky specialni odborny vyznam pro zaryte fandy severske mytologie, nevim... Ke konci uz jsem zival. Byt to o 40 min kratsi, pridal bych hvezdu navic. 2+ ()

sedm.1

Roberte Eggersi, co si s tebou mám sakra počít. Čarodějnice byla fantastická, Maják nestravitelný, no a teď tohle. Každopádně je nutné asi na úvod konstatovat, že se opět jedná o dost specifickou podívanou, která rozhodně nesedne každému, a i když já jsem se na tuto podívanou upřímně těšil a věřil jsem jí, tak nakonec ani já nejsem z výsledného produktu kdovíjak nadšený a hlavní důvod, proč tomu tak je, je nejspíš asi až příliš moc přítomného mystična a mytologična, které je do diváka až nezdravě rváno od prvních minut horem dolem, a popravdě mi veškeré ty valkýry, Valhally, Ódinové a prostě vůbec i všechno to ostatní s tím spjaté už ke konci teklo i ušima, jiný slovy, Eggers to v tomto ohledu prostě opravdu už až přehnal a celé to především zastiňuje veškeré ostatní věci, které se sice určitě povedli, ale divák si je jen stěží může užít, jelikož jsou pokaždé zazděny nějakým tím mytologickým úletem, který možná osloví pár zasvěcených nadšenců, já to nicméně považuji za zásadní rušivý element. Na druhou stranu je pak sice pravda, že bez těchto scén a vlastně i pojetí by se pak jednalo o naprosto jiný film, který by mě osobně ale bavil jistě víc. Každopádně abych ale zmínil ty okamžiky, kdy jsem se bavil a Seveřana si vážně užíval, tak to je samozřejmě dech beroucí vizuál, atmosféra a prostředí Islandu a Irska, kde se film natáčel a k tomu asi nelze vážně moc co dodat, to je prostě strhující nádhera, dále pak musím určitě ocenit veškerou akci, která je opravdu nekompromisní a divokou řeží, které neuniknou zvířata, děti, ženy, v tomto směru Eggers necouvnul opravdu před ničím a chvílemi je to vážně pořádná síla. Dramatické situace a emoce tu jinak příliš nefungují, a co se postav a hereckého obsazení týče, tak jednotlivé postavy jsou zajímavé a výrazné, a castingu asi také nelze naprosto co vyčíst, všichni jsou přesvědčivý a pro své role zatraceně zapálení. Seveřan tak zkrátka není rozhodně běžnou podívanou, což jsem i očekával, nicméně opakuji, na můj vkus zde veškeré to mytologično zastínilo vše ostatní až natolik moc, že jsem si zkrátka přes všechno to ostatní povedené nedokázal ve výsledku film užít a nejednou jsem se při jeho sledování opravdu až doslova trápil. I přesto lze ovšem Seveřana určitě doporučit, jelikož tak moc vizuálně působivý film opravdu nevzniká každý den. ()

Ondra16

Seveřan není Eggersův nejlepší film, ale jestli v něčem tahle Hamletovská variace vyniká, tak je to konzistentnost a jasná režijní vize. Cíl je celou dobu jasný, hlavní hrdina si jde pro pomstu a udělá pro ni cokoliv. Během toho projde mnoha rituály a desítkami mrtvých nepřátel. Chybí tomu nějaký silnější přesah, ale stylisticky je to čistá radost nejen pro milovníky Vikingů. Podobně čistou a vysokorozpočtovou věc jen tak neuvidíte. ()

Silwer

Opet film ktery neni pro kazdeho..divacky plebs tomu naseka dve tri hvezdy..protoze jde o nejpristupnejsi film rezisera.. Nicmene podivana je to syrova,drsna a fantasticky ozvucena.. Proste predloha Hamleta v plne sile a brutalni syrovosti… ()

kenkaku

Díky Vikingům víme, že severu vládl v roce 895 Harald Krásnovlasý a ne nějaký Aur… něco Vrána. Takže jedeme pohádku (proč tam teda cpou ten rok? to je jedno…), no a pohádka začíná hrozně otravně, užvaněně a psychedelicky (ta scéna s halucinacemi byla ultra debilní). Známé tváře se tam střídají jak apoštolové na orloji a mě to nebaví (sotva to začalo). Pak děj skočí o 25-30 let dopředu (bez jakékoliv informace!?) a pokračuje se v Rusku prakticky ve stejném duchu (něco se děje… netušíš co a proč, zase nějaké halucinace, nedává to moc smysl), kde si i odbudeme bezkonkurenčně nejlepší scénu filmu. Relativně smysluplné to začne být až po 40ti minutách vstupem na Island. Tam samozřejmě pokračují dlouhé konverzační pasáže a retardované hululů výjevy a “vyčkává se na správný moment”. Takže nuda. A nuda to paradoxně byla i když ten “správný moment” nastal. Takových keců mezi každou mrtvolou jsem ještě neviděl… A nic na tom nezměnilo ani to, že fráze “polib si prdel” dostala úplně nový význam. A když jsem si zase (a definitivně) klepal na čelo bylo cca 1/2 hodiny před koncem… jako proč tenhle zvrat zase? A to ještě nemluvím o tom finále… Tohle se vážně nepovedlo. ()

Devadesát Dva

-Co to čteš? -Velké čekání. -Je to dobrý? -Ne tak, jak jsem čekal. (...) Vždycky mi na tenhle snímek něco pomohlo zapomenout, za což jsem byl, nahypeovanej z Eggersova posledního majstrštyku, vděčný a o to víc, když jsem to teď dosledoval (obdobně jako mi blízký přítel nedávno řekl, "Hej, ta oslava... nakonec bylo dobře, že jste tam nešli."), protože bych si ten image, hype, budoval uvnitř ještě víc, měsíce a měsíce, jak už jsem i tak musel čekat dlouho. Ale v realitě byl 'Northman', hmm... tomu filmu nelze upřít cit pro specificky nabušený vizuál, detaily, feeling, krvelačnost, divokost, jak POMO zmínil, dramaturgicky to nefunguje a to pak film z posledních dvou třetin stopáže oklešťuje o většinu kvalit, které se budují na začátku. Definitivně se mi líbily všechny ty špinavý části, brutalita, násilí, líbila se mi mytologie, halucinace, líbila se mi severská mentalita, spousta drobností, a definitivně jsem se nenudil, i přes dvě hodiny+ (ač bloudění na ostrově s pomstou-nepomstou mi přišlo jakože, nevíme odkud kam), ale víceméně, to nepřesahuje, co do hloubky, věci jako třeba Conan, je to fakt béčko. Ale Eggers se někam dostává a rád jeho práci sleduju. Vagína mořské panny z Majáku ale pořád rezonuje víc. ()

Elerrina

Ministerstvo práce a sociálních věcí varuje: nefunkční rodinné vztahy vás mohou zabít! Poněkud divadelně koncipovaná, ovšem vizuálně atraktivní dvouhodinová agitka na téma "proč nepřivádět na svět děti vzniklé z nekonsensuálního sexu" (protože jsou to emocionálně vyprázdněná surová hovada s mentální dispozicí smažky těsně před exitem). Děj se samozřejmě sestává ze všech tří a půl očekávatelných zápletek, popsaných v příručce Úplný výčet klišé, spojovaných s vikingskými filmy o pomstě a lásce, ovšem se dvěma výjimkami. Jednou je odhalení minulosti a motivace královny, což je jediná scéna, která má nějaké zajímavé emoce, a druhou nečekaně zábavné utkání ve vikinském kontaktním baseballu. Násilí je tak všudypřítomné a zároveň tak amatérsky stylizované, že občas působí jako nezáměrná komedie. Zvláštní zmínku si zaslouží herecký výkon hlavního představitele, to hluboké a bytostné vyjádření podstaty dřevitě-dřevní dřevěnosti mi urgentně připomnělo, že budu muset jít koupit nějaká prkna do OBI. ()

Lukoboss

R. Eggers jakožto začínající režisér má slušně našlápnuto, nebojí se jít do rizika, resp. zkouší točit jiným a neotřelým způsobem. To se musí nechat a za tohle má určitě plusový body. Po artovým Majáku ale přichází poměrně "vyhajpovanej" Seveřan a u mě došlo k nemilýmu překvapení, že to prostě není ono. Film se snaží být celkově velkolepej, navíc je slušně nacpanej hereckýma hvězdama, který mám rád, ale kteří taky už v různých snímcích předvedli svoje herecký kvality. Tady opět vypíchnu W. Dafoea, protože tenhle chlapík prostě s věkem zraje jak víno a je schopnej si tu podívanou urvat pro sebe. Jenže... a teď se dostávám k tomu hlavnímu! Během cca hodiny jsem tomu přestal věřit. Nevěřil jsem to těm hercům, nepřišlo mně to autentický, naopak až moc stylizovaný a strojený, ten přízvuk, ta snaha o ponurost a drsnost, k tomu digitální cákance krve. Já nevím, prostě to vůbec nebylo ono. A je to asi škoda, R. Eggerse tímto neházím do pomyslnýho tvůrčího koše, naopak budu zvědavej na jeho další počin, ale tady musím dát spíš palec dolů, no! ()

Zagros

Efektní film s dobrým obsazením, jednoduchým příběhem a nevýraznými postavami. To je ve zkratce Seveřan. Bohužel příběh je tak do jedné věty a jeden drobný zlom to nevylepší. Nezbývá než se nechat unášet potemnělým severským vizuálem, který společně s kamerou dodává slušně temnou atmosféru. Toho se člověk ale bez poutavějšího příběhu a zajímavějších charakterů postav brzy přejí a místy se dostaví nuda. Největší výtkou je opět angličtina. Co by producenti neudělali pro pohodlí amerického diváka? Angličtina mi vadí a ubírá na uvěřitelnosti. Postavy občas používají při modlení a zpěvu jinou řeč a pak zpět do angličtiny. To pro mě narušuje celkovou atmosféru a strhává mou pozornost špatným směrem. Tím, že začnou chrčet a mluvit hlubokým hlasem z toho původní jazyk neudělají. Seveřan i kvůli tomu zůstal v hodnocení jen u průměru. ()

see_sawandrew

Reklama na islandskou fotoexpedici zkřížená s Hamletem, povařená s lysohlávkami a servírovaná zotročeným Slovanem. Seveřan místy připomíná Iñárrituova Revenanta, sice s opojnějším vizuálem, zato s mnohem rozpadlejším vyprávěním. Hudba místy dokáže navodit badass pocit, ale jen dokud Taylor-Joy nezačne sekat slovanštinu přízvukem staré Valyrie z GoT. Brutální scény sice zabaví, ale kam se hrabou na jedinou scénu s Nicole Kidman. Na první zkouknutí to baví, ale pak se nevyhnutelně objeví uvědomění, jak strašlivě rozpadlý film to je. Mrzí mě to. ()

HiddenDragon odpad!

No to byl pain. Unika mi smysl filmu, rezie je sracka, dialogy jsou trapne jako kdyz metalisti hulakaji o Valhalle a do toho neustale nahrbeny Skarsgard a zabery na jeho (jakoby) rozzureny ksicht. Netusim, zda to ma vubec historicky podklad (vyboje do Ruska, otroci na Islandu atd.), nebo je to stejny vymysl jako Jakluv Zizka, ale tak desne nezazivny a hloupy film jsem dlouho nevidel. Sazka na mix nabuseneho Conana s osudovosti Hamleta ci Gladiatora krute nevysla. To by to nesmel tocit a psat takovy divadelni bridil. ()

Zmrv

Stejně jako ostatní filmy Roberta Eggerse nebude ani Seveřan filmem pro každého. Obzvlášť asi zklame lidi, kteří budou čekat víceméně akční řežbu ve stylu seriálových Vikingů. Seveřan mnohem víc připomíná loňského Zeleného rytíře. Příběh prince Amletha není odpočinkovým filmem, a to hlavně kvůli stylu vyprávění, který je hodně symbolický a plný dlouhých pohledů do krajiny. Navíc si někdo konečně dal tu práci, zjistil si jak v té době vypadaly domy, oblečení, zbraně a podobně a opravdu to tak ve filmu zobrazil, místo líbivých ale nereálných kulis, kterých je filmová i seriálová produkce o vikinzích plná. V jádru jde o obyčejný příběh o pomstě, ve kterém lze jen málokterou postavu popsat jako vysloveně kladnou. Ten obyčejný příběh je ale do vysokého nadprůměru vyzvednut již zmiňovaným stylem vyprávění, hereckými výkony prakticky všech zúčastněných, a také skvělým soundtrackem. Tak jak Zelený rytíř skvěle převedl na plátno středověký rytířský příběh se vším všudy, tak Seveřan to samé udělal s žánrem severských ság. Víc takových.100% ()

Corpsegrinder

Nejlepší vikingskej film dost možná všech dob. Po první půlhodině se film stočí směrem kterej nepochybně bude hodně lidem vadit, ale mně to nevadilo, mělo to tak hodně daleko do tuctový kopie Conana atd. Ta historická a mytologická přesnost a atmosféra předčí snad vše co v tomhle žánru bylo dosud natočeno, paradoxně tim že je film tradiční se z něj stává film netradiční. Je to příjemně nemoderní výpravná řežba. ()

Litvicek

Pomalé, mystické, mýtické, lehce brutální (ale né moc) a dost zajímavé na to, aby to člověk dokoukal a lehce se nechal pohltit tím pojetím. Pokud byl Zelený rytíř artový film, který nikdo nepochopil, tak Seveřan je artový film, který funguje a prodává svůj filmařský úm naprosto všem. Film na jedno podívání - Nemám co bych vytknul. Sjel jsem to až do konce a byl to dobrý filmový zážitek ale nic takového, co bych mohl a nebo musel vidět dvakrát do roka. Například kultovka s Banderasem/Vikingové - To je pro mě srdcová filmová záležitost, kterou minimálně dvakrát za rok sjedu a je to pro mě nádherná noční podívaná na vypnutí mozku. ()

Teg

Těžká symbolika. Snový rauš bersekera truchlícího po pomstě, aby v poslední půlhodině dostal konec, po kterém prahne. Formu tomu upřít nelze, scénář ale nakonci ulétne (nebo vyměkne?) a utopí se ve zbytečném patosu, čekal jsem mnohem větší jízdu valkýr. Škoda. ()

Merkin

Tenhle snímek má úplně všechno - úchvatné přírodní scenérie, silné muže, přitažlivé ženy, drsné boje, magii...je to snímek vyzývavý, výrazně nalíčený vibrující na vysokých islandských podpatcích v rytmu šamanských písní. Jenomže, jak už to tak občas bývá, je také děsně stupidní postrádající jakýkoliv smysl pro logiku a vkus. Věc, která by se v "odpadu" příliš vyjímala, ale hodnotit ji výše je proklatě těžké. PS: Nejde o žádné akční drama, ale o fantasy. ()

666Carnage

Hele ja sem asi čekal víc. Dělo se tam toho dost i tak mi to přišlo jako hodně komorní drama o pomstě. A klidně to mohlo být o dost minut kratší. Řezničina slušná, hlavně u dobývání města. Ale není to taková jeba jakou jsem očekával podle traileru. Třeba někomu sedne víc. 60% ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze