Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (CinemArt SK)

Ant_Antony

Celou dobu jsem čekal, co se z toho vyklube... Obzvlášť po první půlhodině jsem byl namlsanej... Jenže pak film udělal přešlap na místě a směřoval vyslapanou cestičkou místo toho, aby přinesl něco nového... Nenudil jsem se, to ne, jen prostě něco chybělo, co by zanechalo wow efekt. Takhle den po shlédnutí vlastně ani moc nevím, jak hodnotit... ()

mira007

Jakási vikingská pohádka se scénářem jak pro děcka akorát s trochou hororu a brutality o následníkovi trůnu, který musel po smrti otce uprchnout, aby se vrátil a pomstil. Docela ambiciozní počin se solidním obsazením, ale mně iritovalo krom kopy silácky vzletných keců ta knižní mluva a kdyby se netancovalo u ohně tak je to o hodinu kratší. Je znát, že režisér viděl kdysi Barbara Conana, ale i přes dobrou technickou stránku věci to je věc na jedno použití.  To nejlepší z filmu byl coming out Nicole Kidman jako matky roku a nahá šachistka Taylor Joy , jinak spíše zklamání. ()

H4ku11

Takéto filmy musia vedieť lepšie udržať moju pozornosť, inak sa veľmi premáham dopozerať ich a s každou ďalšou minútou klesá môj zážitok/pôžitok zo sledovania. ()

Klajnik

Málokdo dnes umí tak pracovat s atmosférou jako Eggers. Je toho docíleno skvělou úrovní jednotlivých kvalitativních aspektů, z nichž se filmy skládají (kamera, střih, choreografie, herectví...) a současně jsou tyto aspekty vzájemném souběhu. Vše tedy sedne na své místo a výsledek je jen působivý. Nevím, jestli se jedná o nejlepší Eggersův film. Lighthouse mám furt radši, protože je netradičnější a ujetější, ale Northman je rozhodně nejdiváčtějším Eggersovým filmem. Stál taky podstatně více peněz, takže musí i víc peněz vydělat. Této otevřenosti je docíleno (krom jiného) poměrně svižným tempem a zábavnostními vložkami, které mají až videoherní charakter. Tvůrcům se však podařilo vytvořit velmi autorský film, ačkoliv je to žánrovka (revenge movie) a byly zde překvapivé zvraty, ačkoliv je to legenda o Amlethovi, podle které Shakespeare napsal Hamleta, z něhož pak zase vychází spousta dalších děl - třeba lví král. Já osobně si to ale strašně užil, protože je to plné vzteku, zuřivosti, animality a toxické maskulinity. Nedávno jsem o ní četl nějaký článek, který ji definoval jako společenský a kulturní nátlak na muže, v čehož důsledku se jiné emoce než vztek a statečnost považují za slabost. Přesně v tomto duchu se Northman nese a já se výborně bavil. Alexander Skarsgård dovede být bestiální. Celý film pak také ukazuje, jak tvrdá tato doba byla a fantaskní prvky severské mytologie jsou do filmu zapracované tak, aby je divák vnímal jako vize, sny, představy nebo psychedelické stavy. Někdy se to daří více, jindy méně, ale pokud člověka bude film bavit, tak bude o něco shovívavější. To platí i pro jisté scény, kde logika postav pokulhává a diváka tak můžou rušit jistá vytrhávání z uvěřitelnosti (Kluk se schová do rudé deky. Otrokář neví, kolik má na lodi otroků a nevšimne si, že tam najednou sedí někdo úplně mokrej navíc...) Většina filmů se takto ale prohřešuje podstatně více a v závažnějších bodech. V závěru chci Northmana přiblížit jako mix mezi jinými filmy: Dunou (atmosféra, vražda otce), Barbarem Conanem (zasazení, fantasy prvky) a Brimstonem (surovost). ()

Brejlil

Syrové, severské a chladné drama. S hrdinou, který je sice ráznější, než jeho kulturnější „pohrobek“ Hamlet, ale i Amleth je nucen k nečekané a obtížné volbě. A ani ta pomsta nakonec není tak jednoznačná. Vynikající je kamera s několika příjemnými vychytávkami. Vynikající je výprava, ze které drsnost severského středověku cítíme na vlastní kůži. Také brutalitou se nešetřilo, ať už při útoku na slovanskou vesnici, při „pálkované“ nebo při samotné pomstě. Hudba dunivě burácí a podtrhuje osudovou naléhavost. V hlavních rolích jsou naštěstí herci, znalí svého řemesla. A tak zamrzí jen trochu předvídatelný konec. ()

Muel

| Focus Features | Prečo nemôžu všetci točiť ako tuto pán Eggers, ktorý strihá presne tam, kde treba (scéna raidu na dedinu pripomenula dokonalý úvod Revenanta), ktorý s fázovánim filmu narába presne tak, aby nás to nenudilo a ktorý - natočil proste excelentný vikingský film so zvieracím Skarsgårdom (výborný cast). Kamera nádherne pláva počas celého filmu a ja som sa len kochal, ako nádherne scénograficky to je zostavené, ako nádherne je film namixovaný či už akčnými scénami alebo spirituálnymi výlevmi. Prístupnejšie ako jeho posledné 2 filmy a stále dostatočné artové na to, aby z toho bola vznešená podívaná, na ktorú len tak nezabudnem. Estetický kino-zážitok. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Gulde

Poněkud abstraktní, naturalistické a brutální pojetí mé oblíbené vikinské kultury s prvky mytologie, kde si ale autoři vynikajícně vyhráli s detaily a symbolikou za což smekám. Přesto ale film působí dost utahaně a kratší stopáž by mu za mně tedy prospěla. Přesto ale nezvyklá podívaná. Kino Varšava, 23.4.2022. ()

husokachna

Byl bych rád, kdyby Seveřan vydělal balík (což nevydělá), ale nadšenej z něj rozhodně nejsem. Díky za každej takovej film v kinech. Film, kterej se nebojí být svůj, špinavej, jinej, ale zároveň jakousi shodou okolnosti dostane dost peněz na to, aby byl jaksepatří epickej a nevypadal směšně. O to víc mě taky ale pak mrzí, když dopadne jako Seveřan. Film, kterej ve všem zůstává pod vrcholem. V mnoha aspektech je dobrej, v žádném ale vyloženě skvělej (snad kromě až strašidelné Nicole). Nejvíc mi ale neladil Sjónův příběh a děj, kterej tak nějak klopýtá a málokdy nabídne opravdovou nálehavost, málokdy opravdu vtáhne. A i když asi ne úplně právem, mě ze soustředění vytrhával i Alexandr Skarsgard, kterej se sice snaží, seč mu hlasivky stačí, ale občas mě svým kukučem přijde jako venkovský prosťáček, který neví, kde se zrovna ocitl. Na druhou stranu Aňyčka Joyová, to je čarodějka z temných hvozdů Sibiře, žena s očima, za kterýma půjdete do močálů a vřesovišť, žena ve které utonete. Celkově jsem z kina odcházel spokojen, že můžu dostat v mnoha ohledech autorský a nekompromisní vikingský příběh, ale s určitou pachutí na patře, že to mohlo být daleko daleko lepší. A nemyslím, že za to mohou kompromisy studiu, o kterých se mluví, protože největším problém pro mě zůstává děj a tempo. Tři (silné) uhrančivé oči Anyy Taylor-Joy. ()

Caine

U Seveřana jsem kromě Barbara Conana a Hamleta nejvíc myslel na Zlomený meč od Paula Anderssona. Dost mi tu knížku připomínal. Pořád váhám mezi 4 a 5 - přišlo mi to trochu přehnané. Ale zase dost neortodoxní a to se mi na tom hodně líbilo. A soundtrack jako jo! Co mě překvapilo, tak jak se do takovéhoto typu filmu nakonec hodila taková Nicole Kidman nebo Willem Dafoe - scéna s ním mě dost pobavila. :-) ()

Wancohoff

Mam z toho dost rozpacite pocity kedze zrovna dopozeravam last kingdom 5. Seriu, a mam za sebou samozrejme aj vikingov. Na tie ritualne sekvencie, ktore mali tomu dodavat prichut nadprirodzena a mysterioznosti, bolo to najhorsie co dost potapalo cely film. Prislo mi dost smiesne štekanie v jaskyni a skandovanie okolo ohňa ako domorodci.. kostymi vikingov boli tiez dost slabe a hned na zaciatku som si myslel ze ukazuju anglicanov a nie severanov. Vyvoj deja , aj zvrat, i ked nevysvetleny, boli fajn.inak som vdacny za kazdy film/ serial s vikingskou tematikou. P.s.Audiovizual velmi dobry. Davam 70% 3,5* ()

Flopik

Vikingský film do morku kostí. Atmosféra je to, čo má tento počin na rozdávanie a je naozaj skvelá. Do toho výborná hudba, ktorá pasuje no a výkon Alexandera. Ten je tu čisté zviera a tá surovosť na začiatku pri dobýjaní mesta je vrchol filmu. No a tu je to najväčšie mínus. Vrchol príde v 25 minúte a potom už sledujeme len pomalú pomstu na Islande. Atmosféra, hudba všetko ostáva, bohužiaľ to proste nie je až tak pútavé a vzhľadom k dĺžke filmu by som si predstavoval omnoho viacej akcie. Posledná polhodinka mi miestami pripadala ako rýchlo na seba nalepené zábery. Zvrat veľmi potešil ale dal sa čakať. U mňa medzi 3 a 4 ale za  hlavného hrdinu a jeho prevedenie tú jednu pridám. Rozhodne som to však čakal lepšie. ()

radekgfx

Jedna jízda valkýry, pár tahu smyčcem po strunách tagelharpy a celý Avengeří Endgame assemble klimax se může jít klouzat. Ta následná scéna v jezírku je ve filmu beztak jenom proto, aby si člověk stihl v klidu posbírat utržené koule. Respekt. ()

jerenymo

Asi jsem byl až moc natěšený. Čekal jsem, že film bude více nasáklý severskou atmosférou, více vizuálních scén, které nebudou potřebovat tolik dialogů. "Americká" režie a produkce byla až moc znát a nic moc z Majáku si režisér nevzal. Ale spokojenost byla :) ()

Bezda202

Druhá projekce mě utvrdila v tom, že je to jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední roky viděl. Nemám tomu co vytknout. Příběh vypadá jako klasická revenge story, ale je protkán kupou severský mytologie, což jsou u mě hned body nahoru. Plus ta kamera, ten soundtrack! Jeden z mála filmů, kde to mám na čistých 10/10 a myslím si, že to odteď každý rok minimálně jednou uvidím. Škoda výdělků, takový filmy z kin za chvíli bohužel zmizí. Jsem zvědav, co Eggers natočí příště. ()

DaeGurth

Snaží se být historicky správný, bohužel je výsledek poněkud rozvleklý a co se týče soubojů... viděl jsem lidi předvádět zajímavější práci s pokličkou, než tady se štítem. ()

Illy

Očekával jsem malinko něco jiného... a do poloviny filmu se trochu ošíval. Ve finále to ale byl velmi působivý zážitek. ()

warrenur

Pekne natoceni, vizualne a zvukovo takmer dokonali, vikingovia s jednoduchym, az ohranym pribehom. Najviac ma oslovovali vizie a predstavy zo severskej mytologie. Tie boli dokonale. Herecky suverenne vedie Skarsgard. Pan herec. Odhliadnuc od toho, udrzat sa v 45tich v takej forme, urcite vyzaduje znacne usilie. Potesilo "vycinanie" berserkov. Zadostucinenie som pocitil, ked sustanie "nenazrancov" v kine velmi rychlo stichlo, ked ich zosokoval a prikoval dej na platne. :D Inak inspiracia dokonalym Hellblade-om: Senaua's Sacrifice je vo viacerych ohladoch uplne hmatatelna. Odporucam na velkom platne. Nie pre citlive duse...zomieraju tu zvieratka. :D Polhviezdie naviac za spominane technicke stranky. Inak by to bol priemer. 65% ()

tomashrabek

Eggersova metóda z Čarodejnice, kde sa mýtus adaptuje doslovne, je rozhodne zaujímavá a poskytuje kopu priestoru pre prirodzené začlenenie halucinačných/rituálnych/nadprirodzených prvkov, ktoré splývajú s "objektívnou" realitou. A aj keď je Severan vizuálne bohatý a je na ňom badať násobne väčší budget než u predchádzajúcich režisérových fíčur, je o to viac odťažitý a neprístupný, neposkytuje divákovi veľa vecí, ktorých by sa mohol zachytiť. Postavy nie sú skutočnými charaktermi, ale rozhýbanými bábkami v nejakej shakespearovskej hre osudu, k mnohým činom im chýbajú skutočné motivácie a u mnohých scén je badať, že boli zaradené či upravované na žiadosť štúdia (boj s mŕtvolou, naťahovanie stopáže postupným vraždením, záverečný súboj). Eggers je veľmi zaujímavý autor, ktorý by však, podobne ako mnohí ďalší, mal točiť skôr cudzie látky a nespoliehať sa už len na vlastné scenáre. Budem ho aj naďalej pozorne sledovať. Slabších 7/10. ()

Warhorr

Bude to podobné jako nedávno u Duny. Je to audiovizuálněatmosférické porno, které však nesedne úplně každému. Skvělé herecké výkony i kamera. Severská mytologie z toho jenom stříká. Je tu i filozofie a občas trocha mysticismu ( představy, sny ) říznutá takovou poctivou vikingskou mluvou. To mě velmi zaujalo. Možná jsem čekal pořádnou akční vikingskou řezničinu, která bude protkána povětšinu děje, ale dopředu říkám, že tohle není primárním cílem a tohle tady moc nečekejte. Je to opravdu spíše takové dobrodružné drama o pomstě. Začátek a poslední dvě dějství filmu jsou rozhodně nejlepší a o ty rozřezanÿ těla a krev divák ochuzen nebude. Místy je to trochu hlušší a kratší stopáž by určitě neuškodila. Taky bych očekavál trochu více explicitních záběrů, kamera možná někdy až moc zbytečně uhýbala což je prostě škoda. Z gore se tu dalo vytřískat daleko více. Když už jde o zhovadělý vikingy, tak se tomu tvůrci mohli více poddat. Celkově se však jedná o skvělý filmařský počin a hodnotím jako jeden z nejlepších snímků z vikingského prostředí. ()

Aurus

Ok na tento film jsem se docela těšil a musím říct že jsem trochu sklamán. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatické, hudba je dobrá, akce tu je povedená, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Za mě 6/10. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze